|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

FUNKSIONI I DIALOGUT MES PRISHTINĖS DHE BEOGRADIT

 
 

 
13 tetor 2003 / Zejnulla Jakupi
 
 
Vjena uvertyrė e bisedimeve drejt pavarėsisė?

Kosova synon me dialogun nė Vjenė fitoren nė betejėn e argumentimit dhe ballafaqimit. Vetėm pavarėsia do tė jetė mjet pėr paqen nė Ballkan dhe mė gjerė.

Kėtė koment, ese apo opinion, siē quhet nė gjuhėn e gazetarisė, u kam dėrguar dy gazetave mė tė lexuara nė Kosovė. Kur u dėrgova komentin e kisha njė qėllim, qė tė jepet edhe njė vot pro dialogut nė opinionin publik. Por, ky opinion u cenzurua nga dy gazetat. Posaqėrisht mė mbeti hatri qė, mu ajo gazeta qė e kundėrshton dialogun nuk e botoi kėtė opinion, edhe pse kjo gazetė shpesh thirret si gazetė e dalur nga shoqėria civile dhe e ideatorėve tė saj, ndėrsa, botohen tė gjitha shkrimet, jo vetėm tė gazetarėve, tė kėsaj gazete, por edhe tė lexuesėve qė shprehen tepėr vrazhdė kundėr dialogut, dhe kundėr EU-sė dhe SHBA-ve.

Pasiqė redaktorėt janė, seleksionuesit dhe tė vetmit qė vendosin se cili shkrim do ta shoh dritėn e botimit, mė mbetet dritarja e vetme Trepēa.net, dritarja e vetme ku intelektualėt, shqiptarėt, tė tė gjitha bindjeve politike a “kombėtare” mund ta thonė fjalėn e tyre. Po vallė sikur tė mos ishte Trepēa.net ku do tė mund ta thoshte shqiptari mendimin e lirė? Mirėpo, besojė se do tė vijė dita kur do tė thyhet perdja e hekurt e “portirėve” qė e mbajnė tė monopolizuar opinionin nė shtypin ditor, duke mos i dhėnė mundėsi lexuesit, ta thotė s“paku njė fjalė pėr proceset mė tė rėndėsishme politike nė vend.

A ėshtė e vėrtetė thėnija se tė gjitha veprimet lidhur me dialogun ndihmojnė pėr tė shkuar drejt qėllimit,rrespektivisht drejt pavarėsisė? Sikur dihet tashmė,tek politikanėt shqiptarė qė nga dita kur ata morėn ftesėn pėr tė shkuar nė Vjenė pėr bisedime, mund t“i kujtojmė dy lloje mė tė mėdhenj tė qėllimeve tė Aristotelit. Tipi i parė qėllimeve sipas Aristotelit mund tė quhet qėllime instrumentale (Veprime qė bėhen si mjete pėr qėllime tė tjera). Dhe qėllime tė qenėsishme(veprime qė janė bėrė pėr hirė tė vetvetes). Kėta dy tipe qėllimesh politike janė shfaqur, edhe nė dekleratat e politikanėve tanė si veprime qė lidhen me dialogun.
 
Duke analizuar shtypin,pikėrisht katėr gazetat ditore nė Kosovė, qė nga koha kur Hari Holkeri bėri thirrje pėr tė shkuar nė bisedime, vrehet nė komentime njė tendecė e disa gazetave kundėr dialogut, tendencė kjo qė mund tė kuptohet si njė seri speziale e veprimeve, tė cilat nė kėte rast kanė qėllimet e tyre dhe kur qėllimet mbeten tė papėrfunduara,sipas Aristotelit ato mbeten vetėm mjete me anė te tė cilave arrihen qėllimet e tjera.
 
Si gjithmonė, edhe kėsaj radhe gjenden politikanėt, veprimtarė, publicistė, botuesė qė me komente thirrje profetike kundėr dialogut, mundohen tė frenojnė ēdo proces dhe lėvizje kah zgjidhja e problemit tė Kosovės, veēanėrisht pavarėsimit tė saj. Kėtė art tė frenuarit, u pa shumė qartė se si e ushtrojnė kundėrshtarėt e dialogut dhe njė aradhė e tėrė e simpatizuesish tė kėsaj ideologjie,tė cilėt nuk do t“i pėrmendi,sepse ata dihen tashmė botėrisht.

Frenimi i delegacionit dhe pėrfaqėsuesėve shqiptarė nga strukturat e lartpėrmendura mund tė ketė pasoja,por frenimi i nisjes pėr tė shkuar nė Vjenė,nuk ėshtė kryerė akoma, realizuesi i tij ka arritur qėllimin fillestar dhe ėshtė vetėdėshmuar si frenues i proceseve demokratike nė Kosovė. Por, freri, siē pėrmendėm mė lartė ėshtė njė mjet pėr kalorsin,nė kėtė rast, rolin e kalorsit e ka Serbia qė nget kalin e tij nė betejė, pėr tė fituar sa mė shumė,simpati dhe pėrkrahje nga ndėrkombėtarėt. Gjithashtu, politikanėt shqiptarė nė Kosovė nuk kanė ndėrtuar platformėn e tyre tė pėrbashkėt dhe ajo me sa duket nuk u arrit.
 
Vėtėm kur tė pėrfundoj(procesi dhe kur do tė arrihet pavarėsia),atėherė mund tė themi se institucionet tona,politikanėt tanė e kanė realizuar funksionin e tyre si politikanė tė pėrgjegjshėm dhe tė ndėrgjegjshėm. Dialogu nė kėtė fazė,nė mėnyrė qė me vonė tė mund tė jetėsohet pavarėsia,gjithashtu realizon funksionin e saj, kur ajo siguron ballafaqim dhe kur politikanėt tanė dalin me fakte dhe argumente dhe i tregojnė botės se dijnė ta ngrejnė shtetin e tyre dhe t“u sigurojnė strehė tė sigurtė qytetarėve tė tyre.
 
Por, qėllimet e arritura nė Vjenė,pėrmes pėrfaqėsimit insitutucional tė Kosoves,nuk janė qėllime nė vetvete,por janė instrumente pėr zgjidhjen e njė mori problemeve tė qytetarėve tė Kosovės, qė akoma i ka nė dorė Serbia sipas Rezolutės 1244, prandaj edhe kėto bisedime mund tė quhen „teknike“. Procesi drejt pavarėsisė mund tė jetė njė rrugė e gjatė,nėse politikanėt tanė nuk dijnė ta shfrytėzojnė pėrkrajhen nga SHBA-tė. Drejtuesit e kėtij procesi, nė kėtė rast janė; Bashkėsia Ndėrkombėtare SHBA dhe EU.
 
Pikėrisht pėrmes kėtyre bisedimeve Kosova e realizon funksionin e saj kur ndėrkombėtarisht njihet si shtet.Bashkėsia ndėrkombėtare e kryen kėtė funksion, vetėm atėherė kur ajo e realizon kėtė detyrė me sukses, dhe pėrsėri edhe ky qėllim ėshtė veēmas pėr SHBA-nė njė mjet pėr sigurimin e paqes dhe stabilitetit nė Rajon.
 
Qėllimi i dialogut, nė kėtė rast, bėhet njė mjet pėr shpejtimin e kėtij procesi.Kosova synon fitoren nė betejėn e argumentimit dhe ballafaqimit. Nė periudhėn kur tė arrihet pavarėsia, fitorja mbetet serish mjet pėr paqen nė Ballkan dhe mė gjerė. Prandaj, ne duhet ta lidhim rolin e politikanit tonė nė kėto bisedime me njė funksion spezial. Njė politikan ėshtė i mirė, nė qoftė se ai bėn atė qė pritet qė politikanėt ta bėjnė nė dialogun nė Vjenė.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.