|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Rugova, Daci nė Vjenė. E pasigurt pjesmarrja e serbėve

 
 

 

13 tetor 2003 / Linda Karadaku, Fahri Musliu / "Zėri i Amerikės" 

Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova dhe kryetari i parlamentit Nexhat Daci, janė tė vetmit qė do tė pėrfaqėsojnė Kosovėn nė bisedimet midis Prishtinės dhe Beogradit, pėr cėshtje teknike, tė cilat fillojnė nesėr nė Vjenė.

Zotėrinjtė Rugova dhe Daci, u nisėn tė hėnėn pasdite nga aeroporti i Prishtinės pėr nė Vjenė, ndėrkohė qė Lidhja Demokratike thotė se pjesėmarrja e institucioneve mė tė larta tė Kosovės nė takimin e Vjenės ka rėndėsi tė madhe pėr proceset politike nėpėr tė cilat po kalon Kosova, dhe ėshtė nė interes tė Kosovės dhe tė ardhmes sė saj.

Kryeministri Bajram Rexhepi refuzoi pėrfundimisht pjesėmarrjen nė kėto bisedime, ndėrkohė qė sot u bė e ditur se tė njėjtėn gjė kanė bėrė edhe ministrja e shėndetėsisė Resmie Mumxhiu dhe bashkėrenduesi ndėrministror pėr cėshtjet e Kthimit, nė qeverinė e Kosovės, Milorad Todorovic.

Pėrfaqėsuesit e vendeve tė pesėshes, Shteteve tė Bashkuara, Britanisė sė Madhe, Italisė, Gjermanisė dhe Francės, janė pėrpjekur tė hėnėn nė zyrėn amerikane nė Prishtinė tė bindin kryetarin e Partisė Demokratike tė Kosovės, Hashim Thaēi, pėr tė marrė pjesė nė bisedimet e Vjenės, por rezultatet pėrfundimtare tė kėtyre bisedimeve, janė negative.

Kryeadministratori i Kosovės, Harri Holkeri, ėshtė cituar nga zėdhėnėsja e tij Izabela Karlovic tė ketė thėnė se shpreson qė pavarėsisht nga kėto vėshtirėsi, institucionet e Kosovės do tė pėrkrahin procesin e zgjidhjes sė ēėshtjeve pėr tė cilat do tė bisedohet nė fazėn e dytė tė dialogut mes Prishtinės dhe Beogradit.

Zėdhėnėsja e UNMIK-ut Izabel Karlovich, ka thėnė se “nė pamundėsi qė nė delegacionin e Kosovės tė jenė edhe anėtarėt e qeverisė, Kosovėn do ta pėrfaqėsojė presidenti Ibrahim Rugova, si simbol i unitetit tė Kosovės shumėetnike”.

Pėrfaqėsuesit e vendeve tė pesėshes dolėn mbrėmė me njė deklaratė tė pėrbashkėt, nė tė cilėn shprehej keqardhja pėr vendimin e kryeministrit pėr tė mos marrė pjesė nė bisedimet e Vjenės, por njėkohėsisht bėhej e qartė se bisedimet do tė zhvillohen.

Pjesmarrja e delegacionit tė Beogradit nuk ėshtė e sigurt

Delegacioni i Beogradit duhet tė ishte nisur tė hėnėn nė orėn 18:00 por ai ende ndodhet nė Beograd, gjė qė mund tė shkaktojė shtyrjen e fillimit tė bisedimeve. Arsyetimi i tyre ėshtė se bisedimet vetėm me Rugovėn e Dacin nuk kanė kuptim, nėse nė delegacionin e Prishtinės nuk ėshtė edhe pėrfaqėsuesi serb, pra nėse delegacioni nuk ėshtė shumetnik.

Njė burim i afėrt me delegacionin e Beogradit ka thėnė se janė duke u zhvilluar kėshillime intensive midis shefit tė Qendrės bashkėrenduese pėr Kosovėn, Nebojsha Ēoviē me shefin e UNMIKut, Hari Holkeri.

Delegacioni prej katėr anėtarėsh i Beogradit pėrbėhet nga Presidenti i Unionit Serbi-Mal i Zi, Svetozar Maroviē, kyreministri i Serbisė, Zoran Zhivkoviē, nėnkryeministri serb i ngarkuar pėr Kosovėn, Nebojsha Ēoviē si dhe ministri pėr tė Drejtat e Njeriut e tė Pakicave, Rasim Lajiē.

Kryeministri i Serbisė, Zoran Zhivkoviē tha dje se dialogu nė Vjenė, paraqet "fitorėn e palės serbe" dhe se pret qė kėto bisedime tė jenė njė rast qė pala shqiptare tė marrė pjesėn e saj tė pėrgjegjėsisė politike e praktike pėr gjendjen nė Kosovė. Por, tha ai, ato janė rast qė edhe bashkėsia ndėrkombėtare tė realizojė atė qė pėrcaktohet nė Rezolutėn 1244 tė OKB-sė. Kryeministri serb u shpreh se delegacioni i Beogradit, qysh nė fillim tė bisedimeve do tė shprehė pakėnaqėsinė ndaj rezultateve tė punės sė UNMIK-ut pėrsa i pėrket ēėshtjes sė kthimit tė serbėve tė zhvendosur dhe sigurisė sė tyre nė Kosovė.

Delegacioni i Beogradit, nė Vjenė do tė paraqitet me qėndrime tė pėrbashkėta tė cilat mė parė janė harmonizuar me tė gjitha strukturat e pushtetit e tė opozitės dhe Kishėn orthodokse serbe, dhe si platformė pėr bisedime do tė ketė Deklaratėn mbi Kosovėn tė miratuar nė Kuvendin e Serbisė, nė fund tė gushtit, ku konfirmohet sovraniteti dhe tėrėsia e territorit tė Serbisė duke pėrfshirė edhe territorin e Kosovės.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.