|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E hėne, 13 tetor 2003

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Rugova, Holkeri dhe Daci udhėtuan sot pėr nė Vjenė`

 • Presidenti Rugova dhe kryeparlamentari Daci pėrfaqėsojnė Kosovėn nė takimin e Vjenės

 • Pėrfaqėsuesit e Grupit tė Kontaktit u dakorduan me Holkerin qė bisedimet nė Vjenė tė fillojnė edhe pa kryeministrin

 • Lordi Robertson udhėton nė Vjenė pėr tė marrė pjesė nė hapjen e bisedimeve ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit

 • Kryeministri i Kosovės ka vendosur tė mos shkojė nė Vjenė

 • M. Mekllellėn: Ne tė gjithė do tė jemi tė pėrfaqėsuar nė Vjenė

 • H. Holkeri: Kosova do tė pėrfaqėsohet nga presidenti Rugova, i cili ėshtė simbol i unitetit dhe Kosovės multietnike

 • LDK: Pjesėmarrja e institucioneve mė tė larta nė takimin e Vjenės ka rėndėsi tė madhe pėr proceset politike nė Kosovė

 • L.Kohen: Nuk mendoj se shqiptarėt e Kosovės do tė mund tė jetojnė nė njė shtet me serbėt nė tė ardhmen

 • Pėr herė tė parė njė aeroplan civil ka ateruar nė aeroportin "Amiko" nė Gjakovė

 • Protestė e studentėve nė Mitrovicė

 • Tė rinjtė e LDK-sė bėnė nderime para shtatores sė Sali Ēekajt dhe pranė varreve tė Zemajve

 • Holkeri i ka hequr nga pėrbėrja e delegacionit Todoroviqin dhe Mumxhiun

 • Nė Podujevė ndodh edhe vetėvrasja e tretė gjatė vetėm njė jave

 • Nga Marrėveshja e tregtisė sė lirė ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė nuk ka pėrfituar asnjė mall

 • Trajkovski nėnshkruan njė dekret pėr formimin e njė njėsiti pėr operacione tė veēanta

 • Shefat e diplomacive tė BE-sė sot nė Luksemburg do tė diskutojnė pėr gjendjen nė Ballkanin Perėndimor

 • PS dhe PD pretendojnė fitore

 • Janė pezulluar nga puna dy punonjės tė rendit tė cilėt janė implikuar nė zhdukjen e disa fletvotimeve

 • Rreth 1000 refugjatė nga Kosova nė Maqedoni mund tė kenė pėrkujdesje humanitare deri nė fund tė kėtij muaji

 • Persona tė maskuar kanė vrarė nė Indonezi tė pakten 10 tė krishterė

 • grup politikanėsh dhe intelektualėsh izraelitė dhe palestinezė kanė njė plan alternativ pėr paqen

 • Vritet njė ushtar amerikan, kurse njė tjetėr plagoset nė njė minė tokėsore afėr qytetit Bajxhi

 • Nė njė sulm tė kryengritėsve maoistė nė Nepal, janė vrarė tė pakten 28 vetė

 • Nė pėrleshjet e policisė boliviane me protestuesit humbin jetėn 20 protestues

 • Vritet lideri i lartė i njė grupi islamik Vadhur Rohman al-Ghozi

 • Operacioni pėrfundon me sukses pėr tė ndarė dy binjakėt siamezė

 • Shpėrthim nė Bagdad - gjashtė tė vrarė

 • Pėrsėri viktima nė Irak

 • Nga sulmet e talibanėve vriten 3 policė

 • Tė paktėn 31 njerėz e kanė humbur jetėn nga zjarri nė njė spital nė Bellorusi

 • Nė luftimet ndėrfisnore tė javės sė kaluar nė Kongo janė vrarė 65 njerėz

 • Forcat izraelite kanė shkatėrruar dy shtėpi dhe kanė arrestuar 20 palestinezė nė Rripin e Gazės

 
  
Rugova, Holkeri dhe Daci udhėtuan sot pėr nė Vjenė
 
Prishtinė, 13 tetor 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, shefi i UNMIK-ut Hari Holekri dhe kryetari i Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci sot nė mesditė udhėtuan pėr nė Vjenė, ku do tė marrin pjesė nė fillimin e bisedimeve mes Prishtinės dhe Beogradit pėr ēėshtje praktike.

Anėtarėt e delegacionit tė Kosovės, tė cilėt do ta marrin pjesė nė takimin e nesėrm tė Vjenė deklaruan para mediave nė aereportin e Prishtinės se do ta pėrfaqėsojnė Kosovėn nė mėnyrė tė denjė dhe interesat e qytetarėve tė saj.

Presidenti Rugova tha se vendimin pėr tė marrė pjesė nė takimin e Vjenės e ka marrė nė nė bazė tė kompetencave dhe pėrgjegjėsive tė institucionit tė Presidentit tė Kosovės, qė dalin nga Korniza Kushtetuese, si dhe pas kėrkesave tė bashkėsisė ndėrkombėtare.

Presidenti tha se nė Vjenė pėrfaqėson interesat e qytetarėve tė Kosovės, nga tė cilėt kėrkoi pėrkrahje dhe mirėkuptim.

"Vendimin pėr tė shkuar nė Vjenė e kam marrė nė bazė tė kompetencave tė mia kushtetuese qė i pėrfaqėsoj tė gjithė qytetarėt e Kosovės dhe popullin e saj dhe nė bazė tė kėrkesės sė bashkėsisė ndėrkombėtare qė Kosova duhet tė marrė pjesė nė bisedimet pėr ēėshtje praktike nė Vjenė", tha Presidenit i Kosovės.
 
"Nė tė njėjtėn kohė kėrkoj dhe besoj se e kam edhe mirėkuptimin e qytetarėve tė Kosovės", theksoi Presidenti Rugova, duke nėnvizuar se vendimi pėr pjesėmarrje nė takimin e Vjenės ėshtė marrė me qėllim qė Kosova tė mos akuzohet para bashkėsisė ndėrkombėtare dhe se dėshiron marrėdhėnie tė mira me tė gjithė fqinjėt e saj.
 
Ndonėse shumica kanė qenė pro bisedimeve, Presidenti shprehu bindjen se me gjithė dallimet qė ekzistonin tash, institucionet e Kosovės do tė vazhdojnė tė funksionojnė si mė parė.

Ndėrkaq shefi i UNMIK-ut Hari Holkeri tha se Kosova do tė pėrfaqėsohet denjėsisht nė Vjenė, duke shprehur njėherit keqardhje qė nė delegacionin e Kosovės nuk ndodhet edhe Qeveria.

"Pėr fat tė keq, mosuniteti i subjekteve politike ka bėrė qė nė Vjenė tė mos pėrfaqėsohen tė gjitha institucionet e Kosovės. Prej tri institucioneve, atje do tė shkojnė vetėm dy. Sigurisht ne do tė pėrpiqemi qė atje ta pėrfaqėsojmė nė mėnyrė tė denjė Kosovėn". theksoi Holkeri.

Kryetari i Kuvendit Nexhat Daci tha se takimi i Vjenės do tė jetė fillimi i njė rruge tė parė dhe tė vėshtirė tė pėrfaqėsimit tė drejtpėrdrejtė tė shtetit tė Kosovės, duke shprehur bindjen se nė Vjenė Kosova do tė pėrfaqėsohet nė mėnyrė tė denjė. Kryeparlamentari Daci tha se mospėrfaqėsimi i qeverisė nė fillimin e dialogut ėshtė njė hendikep pėr institucionet e Kosovės. "Unė mendoj qė ėshtė njė hendikep real.
 
Do tė ketė kohė pėr riparime tė tilla, por mendoj se nė momentet kritike, konform forcės qė ka njė subjekt politik, duhet t'i marrė pėrgjegjėsitė e veta", tha Daci, duke e quajtur indirekt tė gabuar vendimin Kryeministrit pėr tė mos marrė pjesė nė takimin e Vjenės.
 
  
Presidenti Rugova dhe kryeparlamentari Daci pėrfaqėsojnė Kosovėn nė takimin e Vjenės
 
Prishtinė, 13 tetor 2003 - Pas konsultimeve intensive, Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova dhe Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci, kanė vendosur qė tė marrin pjesė nė takimin e Vjenės mė 14 tetor 2003.

Udhėheqėsit mė tė lartė tė Kosovės, Presidenti Ibrahim Rugova dhe kryeparlamentari Nexhat Daci, kėtė vendim e kanė marrė nė interes tė sė sotmes dhe tė ardhmes sė vendit tonė, Kosovės.

Pėr kėtė vendim ėshtė njoftuar dje nė mbrėmje Pėrfaqėsuesi Special i Sekretarit tė Pėrgjithshėm (PSSP) Harri Holkeri.
 
 
Pėrfaqėsuesit e Grupit tė Kontaktit u dakorduan me Holkerin qė bisedimet nė Vjenė tė fillojnė edhe pa kryeministrin
 
Prishtinė, 13 tetor 2003 - Pėrfaqėsuesit e Grupit tė Kontaktit nė Kosovė nė takimin e djeshėm kanė rėnė dakord me shefin e UNMIK-ut, Hari Holkerin, qė bisedimet ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit tė fillojnė nė Vjenė edhe pa pjesėmarrjen e kryeministrit tė Kosovės.

Pas kėtij takimi shefi i Zyrės gjermane, Piter Rondorf ka thėnė se delegacioni i Kosovės do tė marrė pjesė nė takimin e Vjenės.
 
 
Lordi Robertson udhėton nė Vjenė pėr tė marrė pjesė nė hapjen e bisedimeve ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit
 
Bruksel, 13 tetor 2003 – Sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Lordi Xhorxh Robertson do tė udhėtojė nė Vjenė mė 14 tetor, me qėllim qė tė marrė pjesė nė hapjen e bisedimeve tė para tė drejtpėrdrejta ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit, tė organizuara nga Misioni i Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė (UNMIK) dhe tė mbėshtetura nga NATO, Bashkimi Evropian dhe OSBE, njofton selia e NATO-s nė Bruksel.

Bisedimet do tė kryesohen nga Pėrfaqėsuesi i Sekretarit tė pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė, z. Hari Holkeri dhe do tė pėrqendrohen nė ēėshtjet praktike me interes tė ndėrsjellė pėr Prishtinėn dhe Beogradin, thuhet nė njė njoftim nga selia e NATO-s nė Bruksel.
 
 
Kryeministri i Kosovės ka vendosur tė mos shkojė nė Vjenė
 
Prishtinė, 13 tetor 2003 - Kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi ka marrė qėndrim qė tė mos shkojė nė takimin e Vjenės. Vendimin e tij e ka bėrė publik nėpėrmjet njė deklarate tė regjistruar pėr mediat elektronike.
 
Sipas kryeministrit Rexhepi ky nuk ka qenė njė vendim i lehtė pėr tė, duke shtuar se nuk i frikėsohet sfidave dhe konfrontimit me ēėshtje vitale, duke u shprehur kėshtu i gatshėm pėr tė biseduar me fqinjėt, pėrfshirė edhe Serbinė, por pėr kėtė duhet tė vendosė Kosova e jo tė tjerėt nė emėr tė saj.
 
Rexhepi nė kėtė deklaratė po ashtu ka thėnė se aktualisht do tė merret me konsolidimin dhe forcimin e Qeverisė sė Kosovės.
 
 
M. Mekllellėn: Ne tė gjithė do tė jemi tė pėrfaqėsuar nė Vjenė
 
Prishtinė, 13 tetor 2003 - Lidhur me mospjesėmarrjen e kryeministrit tė Kosovės, Bajram Rexhepit nė bisedimet ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit nė Vjenė, vendet anėtare tė "kuintit" kanė hartuar njė deklaratė tė pėrbashkėt, tė cilėn nė emėr tė kėtyre vendeve, e bėri mbrėmė publike, drejtori pėr Informim nė Zyrėn amerikane nė Prishtinė, Majkėll Mekllellėn.

"Shprehim keqardhje tė thellė qė kryeministri ka vendosur tė mos shkojė nė Vjenė.
 
Qeveritė tona, siē edhe e dini nga gjithė ato qė kemi thėnė kėtu dhe nė kryeqytetet tona janė fuqimisht pėr atė qė dialogu tė filloj tash. Ky ka qenė qėndrimi unik i QUIN-tit qė nga fillimi. Kjo ėshtė arsyeja pse ne tė gjithė do tė jemi tė pėrfaqėsuar nė Vjenė". thuhet nė kėtė deklaratė.
 
 
H. Holkeri: Kosova do tė pėrfaqėsohet nga presidenti Rugova, i cili ėshtė simbol i unitetit dhe Kosovės multietnike
 
Prishtinė, 13 tetor 2003 - Lidhur me vendimin e kryeministrit Rexhepi pėr mospjesėmarrje nė takimin e Vjenės, ka shfaqur qėndrimin e edhe kryeadministratori i Kosovės, Hari Holkeri, nėpėrmjet zėdhėnėses sė tij Izabela Karlovic.
 
Pėrfaqėsuesi Special i Sekretarit tė Pėrgjithshėm Hari Holkeri ka dhėnė kėtė deklaratė:

"Gjithė bashkėsia ndėrkombėtare ėshtė angazhuar nė mėnyrė tė drejtėpėrdrejt pėr tė mbėshtetur Presidentin Ibrahim Rugova dhe drejtuesit e tjerė tė Kosovės qė dėshirojnė t'i japin popullit tė Kosovės shansėn pėr tė qenė tė pėrfaqėsuar nė bazė tė gjerė nė hapjen e bisedimeve tė drejtėpėrdrejta ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit tė martėn nė Vjenė.
 
Meqė siē u tha doli se ėshtė e pamundur tė pėrfshihen drejtuesit e Qeverisė nė delegacion. Kosova do tė pėrfaqėsohet nga presidenti Rugova, i cili ėshtė simbol i unitetit dhe Kosovės multietnike, Nexhat Daci, kryetar i Parlamentit, po ashtu do tė jetė nė delegacion.

Bisedimet e Vjenės do tė fillojnė nė praninė e pėrfaqėsuesve tė nivelit tė lartė tė bashkėsisė ndėrkombėtare, pavarėsisht nga vėshtirėsitė brenda qeverisė. Ne shpresojmė se kur tė fillojnė bisedimet e vėrteta teknike nė kuadėr tė grupeve punuese, institucionet e Kosovės do tė angazhohen nė mėnyrė tė plotė pėr tė ndihmuar nė zgjidhjen e ēėshtjeve, qė do tė hapen nė diskutim qė ėshtė interes praktik i drejtėpėrdrejt pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės".
 
 
LDK: Pjesėmarrja e institucioneve mė tė larta nė takimin e Vjenės ka rėndėsi tė madhe pėr proceset politike nė Kosovė
 
Prishtinė, 13 tetor 2003 - LDK konsideron se pjesėmarrja e institucioneve mė tė larta tė Kosovės nė takimin e Vjenės ka rėndėsi tė madhe pėr proceset politike nėpėr tė cilat po kalon Kosova, dhe ėshtė nė interes tė Kosovės dhe tė ardhmes sė saj, tha nė njė prononcim zėdhėnėsi i LDK-sė Lulzim Zeneli.

Kosova nė takimin e Vjenės do tė pėrfaqėsohet nė nivelin mė tė lartė shtetėror nga Presidenti i Kosovės Dr.Ibrahim Rugova dhe Kryetari i Parlamentit tė Kosovės, Nexhat Daci dhe ky takim do tė jetė nė vazhdėn e afirmimit dhe argumentimin tė vazhdueshėm tė institucioneve tė Kosovės nė finalizimin sa mė tė shpejtė tė procesit tė pavarėsisė sė Kosovės, vlerėsoi ai.

"Kosova pret ta kalojė kėtė sfidė, kėtė e presin qytetarėt e Kosovės, kėtė e presin miqtė tanė ndėrkombėtar", thekson Zeneli.

Ndėrkaq, sa i pėrket mospjesėmarrjės sė Kryeministrit tė Kosovės, pėr LDK-nė kjo ėshtė ēėshtje personale e tij dhe e partisė qė ai pėrfaqėson nė koalicionin qeveritar, tha zėdhėnėsi i LDK-sė Lulzim Zeneli.
 
 
L.Kohen: Nuk mendoj se shqiptarėt e Kosovės do tė mund tė jetojnė nė njė shtet me serbėt nė tė ardhmen
 
Pragė, 13 tetor 2003 - "Nuk mendoj se shumica nė Kosovė, 95 pėr qind e shqiptarėve do tė mund tė jetojnė nė njė shtet serb nė tė ardhmen", tha pėr "Evropėn e lirė", Leonard Kohen, profesor nė Universitetin British Kollumbia nė Kanada dhe autor i disa librave mbi Ballkanin.
 
Kohen nuk shprehet optimist as me gjasat pėr mbetjen e Unionit Serbi dhe Mali i Zi dhe thotė se shtetet e tilla sintetike nuk mund tė funksionojnė vetėm me mbėshtetje nga jashtė.

Duke vlerėsuar gjendjen nė Serbi, tri vjet pas rėnies sė Millosheviqit, Kohen thotė se atje ende ekzistojnė burime tė fuqishme tė ultranacionalizmit dhe nacionalizmit agresiv.

Sipas tij sa i pėrket Kosovės BE dhe komuniteti ndėrkombėtar do tė pėrpiqet sa mė shumė ta shtyjė pavarėsinė e saj, tė cilėn shqiptarėt e Kosovės e synojnė.
 
 
Pėr herė tė parė njė aeroplan civil ka ateruar nė aeroportin "Amiko" nė Gjakovė
 
Gjakovė, 13 tetor 2003 - Pėr herė tė parė njė aeroplan civil ka ateruar nė aeroportin "Amiko" nė Gjakovė. Aeroplani "Boing 737" mbėrriti nga Roma nė Gjakovė me 200 anėtarė tė personelit ushtarak italian dhe ky ishte udhėtimi i parė civil i mundėsuar gjatė fundjavės, bėnė tė ditur pėrfaqėsuesit e aeroportit "Amiko" nė Gjakovė.

Aeroporti "Amiko" ėshtė njė bazė ajrore e ndėrtuar gjatė luftės nga forcat e KFOR-it Italian i cili ėshtė duke funksionuar qė nga 25 shtatori 1999 dhe e ka pistėn e gjatė 1.800 m me hapėsirė parkingu, rrugė pėr taksi, shėrbim zjarrfikėsish si dhe ėshtė i pajisur me tė gjitha pajisjet radiofonike.

Sipas personelit, aeroporti "Amiko" ėshtė ndėrtuar krejtėsisht nga aeronautika ushtarake italiane. "Ky aeroport do tė bėhet funksional pėr fluturimet civile dhe ato ushtarake gjė qė do tė jetė shumė e rėndėsishme pėr zhvillimin ekonomik tė tėrė Kosovės.
 
Aeroporti i Gjakovės do tė jetė edhe mė shumė funksional nėse kihet parasysh fakti se aeroporti i Prishtinės gjatė dimrit pėr shkak tė mjegullės nuk mund t'i ofrojė shėrbimet e veta, thonė ata.

Brenda njė kohe tė shkurtėr aeroporti "Amiko" nė Gjakovė do tė shndėrrohet nga ushtarak nė civil, por mund tė funksionojė edhe me shėrbim tė alternuar ndėrsa deri atėhere ai do tė jetė nėn komandėn e trupave tė KFOR-it Italian. (B.A.)
 
 
Protestė e studentėve nė Mitrovicė
 
Mitrovicė, 13 tetor 2003 - Studentėt e Fakultetit Xehetaro-Matlugjik tė Mitrovicės protestuan sot nė Mitrovicė, duke kėrkuar kthimin e tyre nė objektet e uzupruara tė fakultetit nė veri tė qytetit.

Ata thanė se janė tė indinjuar me neglizhencėn e faktorit vendor dhe ndėrkombėtar pėr tė zgjidhur problemin e studentėve tė Mitrovicės, tė cilėt katėr vjet pas luftės janė jashtė objekteve tė tyre legjitime universitare. Protesta e studentėve pėrfundoi qetė dhe pa incidente.
 
 
Tė rinjtė e LDK-sė bėnė nderime para shtatores sė Sali Ēekajt dhe pranė varreve tė Zemajve
 
Deēan, 13 tetor 2003 - Anėtarėt e kryesive tė katėr degėve tė qytetit tė Prishtinės tė Forumit tė Rinisė tė Lidhjės Demokratike tė Kosovės, nė vazhdėn e aktiviteteve tė tyre tė pėrbashkėta qė po i realizojnė, dje nė Strellc tė Deēanit bėnė nderime pranė varreve tė kolegut tė tyre tė vrarė, Hasan Zemaj (ish-kryetar i degės sė FR tė LDK-sė nė Deēan) dhe kolonel Tahir Zemaj (ish-komandant i ZO tė Rrafshit tė Dukagjinit tė ish-UĒK-sė) dhe djalit tė tij, Enisit.

Ata u betuan para varreve tė kėtyre dėshmorėve se do ta vazhdojnė rrugėn e trasuar nga ata drejt realizimit tė pavarėsisė sė Kosovės dhe se do tė mbeten tė paharruar nė zemrat e ēdo shqiptari. Mė pas, tė rinjtė e LDK-sė, nė Deēan bėnė nderime edhe para shtatores sė komandantit tė njohur tė ish-UĒK-sė, Sali Ēekajt.
 
 
Holkeri i ka hequr nga pėrbėrja e delegacionit Todoroviqin dhe Mumxhiun
 
Prishtinė, 13 tetor 2003 - Koordinatori pėr personat e zhvendosur nė Qeverinė e Kosovės, Milan Todoroviq dhe ministrja e Shėndetesisė Resmije Mumxhi, nga radhėt e minoriteteve, nuk shkojnė nė Vjenė nė pėrbėrėje tė delegacionit tė Kosovės nė fillimin e bisedimeve Prishtinė-Beograd. Vendimi qė Todoroviq dhe Mumxhi tė mos shkojnė nė Vjenė ėshtė njoftuar mbrėmė, pasi qė kryeministri i Kosovės ka refuzuar tė shkojė nė Vjenė.

Todoroviq thotė se atė e ka hequr nga pėrbėrja e delegacionit tė Kosovės vetė kryeadministratori Holkeri, i cili i ka thėnė se nuk ka kuptim qė cilidoqoftė nga Qeveria e Kosovės tė marrė nė bisedime nėse ka heqė dorė kryeministri Rexhepi.
 
Todoroviq ka vlerėsuar pėr mediat serbe se delegacioni i Prishtinės nuk ėshtė multietnik, siē ishte koncipuar mė herėt, por nėse mbahet takimi i Vjenės, atėherė ato do tė jenė bisedime serbo-shqiptare, e jo dialog i Beogradit dhe Prishtinės.
 
 
Nė Podujevė ndodh edhe vetėvrasja e tretė gjatė vetėm njė jave
 
Podujevė, 13 tetor 2003 – Polica e SHPK-sė konfirmoi se nė vendin e quajtur "Te Pishat", njė qytetar i ri ka varur veten nė litar. Policia ka dalė nė vendin e ngjarjes sė bashku me mjekėt qė kanė konstatuar vdekjen e tij, e cila ėshtė bėrė me vetėvarje nė litar, njofojnė burimet e DMPD-sė nga Stacioni i Policisė nė Podujevė.
 
I ndjeri qė i ka dhėnė fund jetės sė tij nė litar, ėshtė Bekim Halim Maloku 26 vjeqar me vendbanim nė Podujevė, i pamartuar, kurse nuk dihet motivi qė e shtyri t'ia marrė jetėn vetes.

Psikiatri Dr. Shaban Jashari lidhur me tri vetvrasjet e fundit qė ndodhėn nė komunėn e Podujevės mendon se ato janė pasojė e streseve traumatike tė pasluftės, ērregullimeve nė familje, papunėsisė dhe gjendjes sė rėndė sociale, etj.
 
"Mirėpo edhe njė prej problemeve qė ėshtė prezent veēanėrisht te tė rinjtė ėshtė depresioni nga pa perpsektiva, papunėsia dhe kushtet ekonomike", deklaroi Jashari. Sipas tij kriza ekonomike sjell edhe krizat tjera, por brengosės ėshtė fakti se shoqėria nuk po i trajton kėto raste ashtu siē duhet.

Ky rast ėshtė vetėvrasja e tretė vetėm brenda javės qė po lėmė pas. Gjatė muajit tetor pas vetėvrasjes sė njė gruaje nė ujėrat e Liqenit tė Batllavės dhe vetėvrasjes me armė zjarri qė ndodhi njė javė mė parė nė fshatin Sfeēėl tė Podujevės, ky ėshtė rasti i tretė qė njerėzit i japin fund jetės nė njė mėnyrė tė tillė.
 
 
Nga Marrėveshja e tregtisė sė lirė ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė nuk ka pėrfituar asnjė mall
 
Tiranė, 18 tetor - Megjithė faktin se Marrėveshja e tregtisė sė lirė ndėrmjet Shqipėrisė dhe Kosovės ka hyrė nė fuqi mė 1 tetor tė kėtij viti, deri mė tash asnjė mall nuk ka pėrfituar nga ky regjim.
 
Sipas burimeve nga dogana e Morinit shkak pėr bllokimin e kėsaj marrėveshje ėshtė mungesa e njohurive teknike nga ana e doganierėve shqiptarė pėr zbatimin e saj.
 
Pėr kėtė qėllim prej mė shumė se katėr ditėsh specialistė tė misionit tė evro-doganave pėr Shqipėrinė janė duke zhvilluar trajnime me doganierėt dhe agjentėt doganorė tė Morinit.

Ndėrkohė, specialistė tė euro-doganave, qė janė duke u marrė me trajnimin e doganierėve kanė pohuar se problem pėr zbatimin e Marrėveshjes mbetet origjina e mallit, nėse ėshtė apo jo prodhim vendės.
  

Trajkovski nėnshkruan njė dekret pėr formimin e njė njėsiti pėr operacione tė veēanta

Shkup, 13 tetor 2003 - Presidenti maqedonas Boris Trajkovski ka nėnshkruar njė dekret pėr formimin e njė njėsiti tė ri pėr operacione tė veēanta, i cili do tė jetė i stėrvitur dhe i pajisur pėr misione tė posaēme tė NATO-s nė botė.

Njoftohet se formimi i njėsiti tė posaēėm do tė kushtojė 20 milionė euro, ndėrkaq shpenzimet vjetore pėr funksionimin e tij do tė jenė 12 milinė euro.

 
Shefat e diplomacive tė BE-sė sot nė Luksemburg do tė diskutojnė pėr gjendjen nė Ballkanin Perėndimor
 
Luksemburg, 13 tetor 2003 - Shefat e diplomacive tė Bashkimit Evropian sot nė Luksemburg do tė diskutojnė pėr gjendjen nė Ballkanin Perėndimor.
 
Ndėrkaq nė njė bisedė me kryeprokuroren e Tribunalit tė Hagės Karla del Ponte, ministrat e BE-sė posaēėrisht do tė anazhohen pėr domosdoshmėrinė e bashkėpunimit tė vendeve tė rajonit tė Ballkanit me Hagėn.
 
Ministrat evropianė do tė mbėshtesin dialogun Beograd-Prishtinė, do tė theksojnė domosdoshmėrinė e marrėveshjeve rajonale, si dhe do tė prekin edhe situatėn poliike nė Serbi.
 
 
PS dhe PD pretendojnė fitore
 
Tiranė, 13 tetor 2003 - Partia Socialiste nė Shqipėri thotė se ka fituar shumicėn e bashkive dhe komunave nė zgjedhjet lokale tė sė djelės, por Partia Demokratike e opozitės pretendon gjithashtu tė ketė fituar nė zgjedhje.

Sipas PS-sė, Edi Rama ka fituar nė Tiranė, ndėrsa PD ka lajmėruar se tė dėrguarit e saj nė komisionet zgjedhore tė Tiranės nuk do tė nėnshkruajnė procesverbalet e votimeve.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) nė Shqipėri shtyu tė dielėn pėr 1 orė procesin e votimit nė Tiranė, ndėrsa pjesa tjetėr e Shqipėrisė i mbylli kutitė e votimit nė orėn 19 sipas ligjit.

Gjatė gjithė natės pranė shtabeve elektorale tė partive kanė mbėrritur rezultatet e votimit, por KQZ ka 3 ditė afat pėr shpalljen zyrtare tė rezultateve.
 
 
Janė pezulluar nga puna dy punonjės tė rendit tė cilėt janė implikuar nė zhdukjen e disa fletvotimeve
 
Shkodėr, 13 tetor 2003 - Drejtoria e policisė nė Shkodėr ka bėrė tė ditur se ka pezulluar nga puna dy punonjės tė rendit tė cilėt janė akuzuar nga drejtuesit e Partisė Demokratike nė Shkodėr pėr implikim nė zhdukjen e disa fletvotimeve nė njė qendėr nė kėtė bashki.
 
 
Rreth 1000 refugjatė nga Kosova nė Maqedoni mund tė kenė pėrkujdesje humanitare deri nė fund tė kėtij muaji
 
Shkup, 13 tetor 2003 - Rreth 1000 refugjatė nga Kosova, shumica prej tyre tė pėrkatėsisė rome, tė cilėt kanė ardhur nė Maqedoni gjatė krizės nė Kosovė, tė drejtėn e tyre nga statusi i personave me pėrkujdesje humanitare do tė mund ta shfrytėzojnė deri nė fund tė kėtij muaji.
 
Nėse deri mė kėtė afat kėta persona nuk paraqesin kėrkesėn pėr azil, ata do tė trajtohen si shtetas tė huaj pa mbėshtetje ndėrkombėtare.

Ndėrkaq ligji pėr azil nė Maqedoni ka hyrė nė fuqi para njė muaji me qėllim qė ky vend pėrfundimisht t'i ofrohet legjislaturės evropiane, sipas tė cilės njerėzit nuk mund tė kenė statusin e refugjatit mė shumė se dy vjet.
 
 
Persona tė maskuar kanė vrarė nė Indonezi tė pakten 10 tė krishterė
 
Xhakartė, 13 tetor 2003 – Indonezia ka dėrguar mijėra forca tė sigurimit nė provincėn qendrore Sulauesi, pasi sulmet e pėrgjakshme kundėr fshatarėve tė krishterė kanė shtuar frikėn pėr ripėrtritjen e dhunės mbi baza fetare nė rajon, kanė thėnė sot (e hėnė) zyrtarėt, njofton Rojter.

Persona tė armatosur tė paidentifikuar, tė veshur me rrobe maskuese, kanė vrarė tė pakten 10 tė krishterė nė sulmet e pėrgjakshme nė katėr fshatra tė provincės Suluasi gjatė javės sė kaluar, ka thėnė policia. Dėshmitarėt vendės thonė pėr tė pakten 15 tė vrarė. Sulmet kanė ndodhur afėr qytetit Poso, rreth njėmij mila nė verilindje tė Xhakartės.

Dhuna muslimano-kristiane nė rajon ka shkaktuar vdekjen e rreth 2 mijė vetėve gjatė pėrleshjeve ndėrmjet tyre qė nga viti 1999. Rreth 85 pėr qind tė 210 milionė banorėve tė Indonezisė janė muslimanė. Pjesa tjetėr janė tė krishterė, hindu dhe animistė.
 
 
Njė grup politikanėsh dhe intelektualėsh izraelitė dhe palestinezė kanė njė plan alternativ pėr paqen
 
Tel Aviv, 13 tetor 2003 - Njė grup politikanėsh dhe intelektualėsh izraelitė dhe palestinezė thonė se pas 2 vjetėsh bisedime sekrete, kanė rėnė dakord pėr njė projekt- marrėveshje pėr paqe.

Negociatorėt nuk janė tėrhequr prej qeverive tė tyre. Palestinezėt, pėrfshirė edhe ish ministrat njoftohet se e mbėshtesin udhėheqėsin palestinez Jaser Arafat.

Nga ana e Izraelit ka patur vetėm kritika nga kryeministri Ariel Sharon. Ai e ka denoncuar me zemėrim kėtė propozim. Zoti Sharon akuzoi izraelitėt e krahut tė majtė se po pėrpiqen tė rrėzojnė qeverinė e koalicionit. Sharon vazhdon tė kėmbėngulė se nuk do tė ketė bisedime kokė mė kokė me palėn palestineze.
 
 
Vritet njė ushtar amerikan, kurse njė tjetėr plagoset nė njė minė tokėsore afėr qytetit Bajxhi
 
Bagdad, 13 tetor 2003 – Njė ushtar amerikan ėshtė vrarė dhe njė tjetėr ėshtė plagosur kur automjeti i tyre luftarak ka rėnė nė njė minė tokėsore afėr qytetit Bajxhi nė pjesėn veriore tė Irakut, ka njoftuar sot (e hėnė) zėdhėnėsi ushtarak amerikan, njofton Rojter.
 
Vrasja e kėtij ushtari ngre nė 95 numrin e ushtarėve tė vrarė amerikanė qė kur Uashingtoni mė njė maj ka shpallur tė pėrfunduar luftėn nė Irak.
 
 
Nė njė sulm tė kryengritėsve maoistė nė Nepal, janė vrarė tė pakten 28 vetė
 
Katmandu, 13 tetor 2003 – Tė pakten 28 vetė janė vrarė kur kryengritėsit maoistė kanė tentuar tė depėrtojnė nė njė stacion policie trajnimi nė pjesėn veriore tė Nepalit, ka bėrė tė ditur sot (e hėnė) policia vendore, njofton Rojter. Sulmi i mbrėmshėm bėhet vetėm njė ditė pasi tė pakten 40 njerėz, ndėr tė cilėt 37 kryengritės, qenė vrarė nė luftimet e ashpra, po kėshtu, nė Mbretėrinė e Himalajeve.
 
Dhjetėra policė dhe 16 kryengritės kanė humbur jetėn nė pėrleshjet mė tė reja, qė ndodhen nė Baluang, 250 mila nė perendim tė kryeqyutetit Katmundu, kanė thėnė zyrtarėt. Dhuna e fundjavės i ka dhėnė fund armėpushimit nėntėditėsh, tė inicuar nga kryengritėsit gjatė festivalit hindu nė Dasain, qė ėshtė festivali mė i madh hindu nė Nepal.
 
 
Nė pėrleshjet e policisė boliviane me protestuesit humbin jetėn 20 protestues
 
La Paz, Bolivi, 13 tetor 2003 - Rreth 20 protestues kanė vdekur kur qeveria boliviane ka dėrguar mbrėmė mijėra trupa, tė mbėshtetura me tanke pėr tė shuar protestat e dhunshme, tė cilat po shtoheshin gjithnjė e mė shumė, kundėr presidentit Gonzalo Sanēez de Lozada, bėn tė ditur Rojter nė njė njoftim tė sotėm (e hėnė).
 
Protestuesit janė vrarė gjatė njė pėrleshjeje me trupat nė periferinė e varfėr industriale tė La Pazit, kanė thėnė zyrtarėt e tė drejtave tė njeriut. Qeveria, ndėrkaq, ka konfirmuar se nė kėto pėrleshje kanė vdekur vetėm katėr civilė dhe njė ushtar, ndėrsa 30 tė tjerė janė lėnduar.
 
 
Vritet lideri i lartė i njė grupi islamik Vadhur Rohman al-Ghozi
 
Manila, 13 tetor 2003 – Presidentja e Filipineve, Gloria Macapagal Arrojo i ka pėrshėndetur forcat e sigurimit pėr vrasjen e njė militanti tė arratisur indonezian dhe ka thėnė se vdekja e tij tregon se “terroristėt” nuk do tė kenė sukses kurrė nė vendin e saj, njofton Rojter.
 
Ushtria e Filipineve ka thėnė se Vadhur Rohman al-Ghozi, lider i lartė i grupit islamik Xhemah Islamiah dhe njė nga personat mė tė kėrkuar nė Azi pasi kishte ikur nga burgu i Manilas nė korrik, ėshtė vrarė dje nė rajonin jugor Mindanao. Ėshtė kjo mbėshtetja mė e madhe pėr qeverinė para vizitės sė presidentit Bush nė javėn e ardhshme.
 
 
Operacioni pėrfundon me sukses pėr tė ndarė dy binjakėt siamezė
 
Dallas, SHBA, 13 tetor 2003 - Doktorėt nė Shtetet e Bashkuara kanė pėrfunduar me sukses ndėrhyrjen kirurgjikale pėr tė ndarė dy binjakėt siamezė egjiptianė.

Njė zyrtar nė spitalin e Dallasit ku u krye operacioni, Doktor Jim Thomas, i tha BBC-sė se tė dy djemtė ishin mirė dhe se ata priteshin tė dilnin nga koma pas 3 apo 4 ditėsh.

Nuk dihet nėse ndėrhyrja do tė ketė lėnė pasoja neurologjike mbi fėmijėt.

Doktorėt po punojnė pėr tė mbyllur tė ēarat nė kafkė.

Tė atit tė fėmijėve i ranė tė fikėt nė momentin kur mori vesh se tė dy djemtė e tij ishin ndarė.

Ekipi prej 50 mjekėsh kaloi mė shumė se njė ditė pėr tė ndarė enėt e gjakut qė lidhnin kokat e tė dy fėmijėve.
Donacionet e bėra arritėn tė mbulonin koston 2 milionė dollarėshe tė operacionit.
 
 
Shpėrthim nė Bagdad - gjashtė tė vrarė
 
Bagdad, 13 tetor 2003 - Njė makinė bombė ka shpėrthyer dje nė qendėr tė Bagdadit. Objekt i shpėrthimit ka qenė Hoteli Bagdad, i cili pėrdoret nga pjesėtarė tė kėshillit qeverisės irakian, dhe zyrtarė tė tjerė tė lartė qė punojnė me koalicionin.

Njė zėdhėnės ushtarak amerikan tha se gjashtė persona, midis tė cilėve disa policė irakianė, kanė gjetur vdekjen dhe dhjetė tė tjerė janė plagosur.

Shpėrthimet ndodhen jo shumė pranė hotelit, i cili ėshtė i rrethuar nga njė barrierė betoni.
 
 
Pėrsėri viktima nė Irak
 
Kirkuk, 13 tetor 2003 - Njė person ėshtė vrarė nė qytetin irakian Kirkuk gjatė pėrpjekjeve pėr tė hedhur njė granatė ndaj njė rajoni policie. Siē bėnė tė ditur zyrtarėt lėnda eksplozive ka shpėrthyer nė dorėn e atantatorit para se ky i fundit tė arrijė ta lėshojė atė. Si pasojė janė plagosur edhe dy policė.
 
 
Nga sulmet e talibanėve vriten 3 policė
 
Kabul, 13 tetor 2003 - Zyrtarėt afganė njoftuan se rreth 100 pjesėtarė tė talibanėve i kanė sulmuar zyrat e pushtetit nė provincėn jugore Zabul, me ē'rast 3 policė janė vrarė, tre janė plagosur kurse 8 persona janė rrėmbyer. Sulmi ėshtė kryer me armė tė rėnda dhe raketa.

Nė njė zhvillim tjetėr, njoftohet se nga njė burg nė jug tė Afganistanit, pėrmes njė tuneli tė fshehtė kanė ikur 41 tė burgosur talibanė.
 
 
Tė paktėn 31 njerėz e kanė humbur jetėn nga zjarri nė njė spital nė Bellorusi
 
Minsk, 13 tetor 2003 - Tė paktėn 31 njerėz e kanė humbur jetėn nga zjarri qė shpėrtheu nė njė spital psikiatrik nė Bellorusi.

Ministri pėr Situata Emergjente Valery Astapov tha se zjarrin e kishin ndezur vetė pacientėt e spitalit nė rajonin Grodno, ndėrsa vonesa gjysėm orėshe e zjarrfikėsve e kishte bėrė tė vetėn.

Njoftohet se presidenti Alyaksandar Lukashenka ka urdhėruar hetime tė plota pėr rastin.
 
 
Nė luftimet ndėrfisnore tė javės sė kaluar nė Kongo janė vrarė 65 njerėz
 
Kongo, 13 tetor 2003 – Nė luftimet ndėrfisnore tė javės sė kaluar ndėrmjet feiseve Lendu dhe Hema, nė Kongo janė vrarė 65 njerėz, qė mendohet tė jenė tė fisit minoritar Hema, tė vrarė nė fshatin Kaēele, njofton BBCĖworld.
 
Qė nga viti 1999, kur kanė shpėrthyyer dhe zhvillohen kėto luftime, kanė humbur jetėn rreth 50 mijė njerėz. Rrjedhojat e pėrgjakshme tė luftimeve tė javės qė shkoi, kanė bėrė qė paqeruajtėsit e OKB-sė nė kėtė vend tė zhvendosen nė tri fshatrat provincės sė trazuar Ituri nė verilindje tė RP tė Kongos.
 
Kreu i kėtyre forcave ndėrkombėtare ka vizituar fshatin Kaēele ku janė kryer vrasjet e lartpėrmendura.
 
 
Forcat izraelite kanė shkatėrruar dy shtėpi dhe kanė arrestuar 20 palestinezė nė Rripin e Gazės

Rafa, 13 tetor 2003 - Forcat izraelite kanė shkatėrruar dy shtėpi palestineze nė jug tė Rripit tė Gazės nė qytetin Rafah, ndėrkohė herėt nė mėngjes 20 palestinezė janė arrestuar nė incidente tė veēanta nė qytetet Xhenin dhe Turkalem.

Sipas burimeve palestineze (IPC), ushtarėt izraelitė kanė hapur zjarr dhe kanė plagosur njė vajzė tė vogėl palestineze, e cila ndodhet nė gjendje kritike

 

 

  |  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.