|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

MYFTIU I KOSOVĖS PRITI KOMANDANTIN E RI TĖ KFOR-it GJENERALIN GJERMAN HOLGER KAMERHOF

 
 

 
   
Prishtinė, 13 tetor 2003 - Nga B.I.K. - Nė vazhdėn e takimeve njohėse qė kėto ditė po u bėnė institucioneve tė Kosovės, komandanti i posaemėruar i KFOR-it, gjenerali gjerman Holger Kamerhof, sot vizitoi Kryesinė e Bashkėsisė Islame tė Kosovės, ku u pritė nga Myftiu dr. Rexhep Boja me bashkėpunėtorė.
    
Me kėtė rast, myftiu dr. Rexhep Boja, pasi ka falėnderuar gjeneralin Holger Kamerhof pėr vizitėn, i ka uruar sukses nė misionin e udhėheqėsit tė paqėruajtėsve nė Kosovė.
 
“Populli i Kosovės ka besim tė plotė nė forcat e KFOR-it, qė janė tė angazhuar pėr ruajtjen e paqes nė Kosovė. Prania e KFOR-it nė Kosovė ėshtė garancė e stabilitetit nė rajon”-tha nė fillim myftiu dr. Rexhep Boja.
 
Me pas myftiu Dr. Rexhep Boja e njohu gjeneralin me historikun e Bashkėsisė Islame tė Kosovės, me organizimin, sfidat dhe objektivat pėr tė ardhmen. “Bashkėsia Islame e Kosovės ėshtė bashkėsia autoktone qė tubon besimtarėt e besimit islam nė Kosovė pa marrė parasysh kombėsinė e tyre.
 
Nė kuadėr tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės, pėrveē shqiptarėve qė pėrbėjne shumicėn absolute, kemi edhe besimtarė turqė, boshnjakė, ashkalinjė, romė etj.. I gjithė kuadri qė punon nė Bashkėsinė Islame tė Kosovės ėshtė vendor”-tha, ndėr tė tjera myftiu dr. Rexhep Boja.
 
Ndėrkaqė gjenerali Holger Kamerhof, u shpreh, KFOR-i ėshtė kėtu pėr tė krijuaj njė ambient tė sigurt pėr qytetarėt e Kosovės.
 
Jemi kėtu pėr tė bėrė paqen, pėr tė krijuar stabilitet dhe pėr tė arritur sa mė shumė pėrparim. “Vet bartja e pėrgjegjėsive nga ndėrkombėtart tek vendorėt, ėshtė treguesi mė i mirė pėr pėrparimet e bėra nė Kosovėn e pas luftės”-tha gjenrali Holger Kamerhof.
 
Nė takim ėshtė biseduar edhe pėr bashkėpunimin e KFOR-it me bashkėsitė fetare, pėr marrėdhėniet e bashkėsive tradicionale fetare tė Kosovės, si dhe pėr gjendjen aktuale e politike dhe tė sigurisė nė Kosovė.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.