|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

 Bekim  Toēani

 
 

 
 

 
    
     

  

 

Titulli "Zhgėnjimi si njė protestė shpirtėrore"

      Pėrmbajtja e poezive:

    

 
 

 
 
 
  
S“ka
 
Kam shkruar mė se njėherė
Shkronja e lotė e dashuri
Dhe pak ...veē pak ngushėllim
E kam ndry nė sytė e tu
Pėr njė shikim pėr njė copė dhembje
 
Kam bėrė pikturė skandaloze
Mbi letėr tė bardhė fjalė
Njė ėndėrr e dytė
Dhe pak ... o sa pak buzėqeshje
Pėr veten time dhe fatkeqėsinė
 
Kam puthur largėsitė e tua
Njė mijė e njėqind ditė
Nuk e bėmė dot dhembjen
Dashurinė e pathėnė dhe lotėt
Njė mijė e njėqind net e kam parė
Ikjen nė gėrshetim shikimesh
 
Kam qenė nė tokė edhe njė ēast
Nuk do tė ketė pse dhe si
Alfabetin e dhembjes nuk e ke mėsuar
E dashurisė epja emrin dhe mos harro
Le tė bėhem pėrrallė e gurit
Pluhur nėn kėmbėt tua
 
Kam qenė njėherė e kaherė
Nė njė kohėdhembje
Nė njė jetėpritje baraz me vdekjen
Ka pasur edhe kėngė e fjalė
Dhe pak dashuri ... o zot sa shumė
Vjeshtė nė jetėn time
 
Kam prekur sytė e tu e tė dhembjes
Edhe fjalėn edhe lotin edhe puthjet
Edhe ... ditėn e sotme e tė nesėrme
Tretjen time nė prag pranvere
 
Mes lulevargjesh hi i kujtimeve
Dhe asgjė tjetėr s“ka mė
As pritje e fjalė as lotė e dashuri
S“ka mė
 
 
Vdekje nė shi
 
Pritja noton nė sytė e tu
E ti digjesh nė vetminė e madhe
Se jeta bėn kėrdi mbi lotė e plagė
 
Ftohtė ėshtė nėn strehėn e shpirtit
E ti dergjesh si zog i vrarė
Shumė kemi pas folur pėr vjeshtėn
E ti kot mi mbledh kujtimet
Andej nga s“ka mbetur asgjė
 
Mbi varr bie shi i pritjes
Kisha harruar ta puth vdekjen nė sy
 
E unė vdes i gjallė nė shi
 
 
Ėndėrr e gozhduar
 
Jeta zverdhet pėrditė
Pėrfolet njeriu nė djep
Vdekja plagoset pa mirėmėngjes
 
Njė jetė
E dyshimtė ėshtė edhe ėndėrra
Mbi fėmijėri
Simfoni e kujtimit tė zverdhur bie
 
Kush do t“na gozhdojė n“kėtė vjeshtė
Miku im
 
Askujt s“do t“ia themi tregimin
Pėr fėmijėrinė qė nuk e patėm
 
E kam prekur me dorė vdekjen
Unė
Nuk e di  ku fillon liria
E mbaron lufta
 
Tė ēmendur nė vargje kohe
Unė e TI e Soji yt
 
Tė dyshimtit grryejnė biografitė
Pėrsėri fjala 
Jezusi rigozhdohet
Emrat i  kanė nėnvizuar tė njėjtit
 
Kush do t“na gozhdojė nesėr
Kur biografinė na e shkruajnė tė tjerėt
E lutjet
Simfoni kujtimi tė zverdhur mbesin
 
 
Njė jetė
 
E dyshimtė ėshtė edhe ėndėrra
Mbi fėmijėri
Simfoni e kujtimit tė zverdhur bie
 
Kush do t“na gozhdojė n“kėtė vjeshtė
Miku im
 
Askujt s“do t“ia themi tregimin
Pėr fėmijėrinė qė nuk e patėm
 
E kam prekur me dorė vdekjen
Unė
Nuk e di  ku fillon liria
E mbaron lufta
 
Tė ēmendur nė vargje kohe
Unė e TI e Soji yt
 
Tė dyshimtit grryejnė biografitė
Pėrsėri fjala 
Jezusi rigozhdohet
Emrat i  kanė nėnvizuar tė njėjtit
 
Kush do t“na gozhdojė nesėr
Kur biografinė na e shkruajnė tė tjerėt
E lutjet
Simfoni kujtimi tė zverdhur mbesin
 
 
Legjenda
 
Kėmbana ka rėnė
Sot
sikur para tre milion vjetėve
Nė vajin e parė tė dashurisė
 
Copė e grimė fėmijėria
Kur qanė e s’thua
Pse
 
Tek altar i pendimit
Ti tretetesh nė vetmi
 
Edhe kur shi bie
Mikja ime
Ti s’ma thua
 
Emrin tim
Pa mbiemėr
 
Tek arat e kishės e kam varrin
Pikturėn e lotit
Mė e dashura ime
 
Kot pėrgjėrohesh
Edhe kur belbėzon
 
Mėshiron emrin tim
Dhe puth buzėt e tjetrit
 
  
Njė mikut tim
 
Ēka ka lidhje nėse shkruajmė pėr dashurinė
Kur na e thurin varrin tė tjerėt
 
Pse kot mėrzitesh mbi kėtė tokė
Bukėn tonė e ngjyejmė veē nė rimė pritjeje
 
Miqėt po na i merr dimri i madh
N“rrethana tė pasaqaruara mbyllet vetmi e jonė
 
Edhe kot heshtė kur tė dhemb si mua
Tė tjerėt na e kėndojnė harrimin e pėrmotshėm
  
  
Baladė
 
Shota e egėr
Varrosur nė gur zgjohet
Kėngė nisur nė mbarim
Hingėllon nė provincė
 
Emri im
Zhvarros kalorėsit e kohės
Apokalipsa nė post barbari
Frymon shqip e vret
 
Tridhjetė e sa pranvera
Matem me shpirtin
Ēmatem nė vargje e ēmallem
E kurr s’e shoh buzėqeshjen e parė
 
Mes librash
Kujtesė varresh mbi pluhur
Se ajo
E egėr
E butė
Nuk vdiē
 
Pėrgojuesi i dha fjalė e helm
 
Tė gjithė ata
Tė qytetit tim
Pikėēuditėse kanė vėnė nė nisje
E llapi dergjet shiut tė verdhė
 
Baladė nė shi
Vetmia viteve tė humbura
Kėndon kėngėn e mjellmės
E unė e ndiej thellė
Vetminė e rrugės
  
  
Monotoni
 
Rrugėve tė pluhrosura
Ora ndalet nė kujtimet e zverdhura
N“kapėrcim shekulli pėrgjaket
E pėrditshmja e pakuptimtė
 
Nė skajin e letrave zgjohet
Dhimbje e moēme rrjedh
Syrit tė shterrur tė flijimit
 
Formulėn e Pagėzimit
S“e  Ripagėzoj dot
 
Netėve tė gjata
Kalorės i vetmuar bie shkallėve tė pritjes
E plagėt nė epitaf pėlcasin
  
 
Kam harruar
 
Kam harruar
Buzėqeshjen e muzės netėve plot vetmi
Edhe puthjen e buzėve tua
Edhe aromėn e pėrqafimit nė shi
 
Kam harruar
Kėngėn e ringjalljes e tė belbėzimit
Vargun e dhembjes sė madhe
Nė pragun e plagės sė shpirtit
 
Kam harruar
Pranverėn e lagur tė fėmijėrisė
Edhe ėndėrrėn e zbehur nė cep loti
Fshatin e vdekur nė pikturė pėrjetėsie
 
Kam harruar
Tė tė them njė herė
Perėndimin tim tė heshtur
Veē etjen e pathėnė
 
Kam harruar
Pėr tė tė harruar njė herė
  
 
Dhembja e ashtit
 
E njoh gjuhėn tėnde
Kaherė e kam ndie tingullin e shkronjave
Foshnje qė dot muzėn s“e zė
 
I di plagėt e shpirit
Etjen e pėshpėritjeve
E dhembjen e ashtit
 
Eci tmerrshėm si fėmijė
Me hapa kėrmilli shtegėtoj
Vdes kėtu pėr dashuri
Syri pėrpėlitet n“boemi ėndėrrash
E fėmijėrisė i kallen mėkatet
 
  
Vrasja e heshtur
 
Nė shiun e parė
Premtimet kancer u bėnė
Ti nuk e di
As pse harrova emrin tim
As lotėt
As dhembjen
As edhe emrin tėnd
Nesėr
 
Jeta ėshtė ndryshe
si dashuria edhe nė pėrralla
Kur ik nga vetvetja
Harron e mbyll sytė
Shpirtit i vė dry
E histerinė pėrqafon
Qėndro me mua
 
Nuk kam karrige
As shpirt mė
Nuk kam ēka tjerėt kishin
Nuk jam ai as ajo
Kam ēka s’pate
Jam ēka s’do mundesh kurrė
 
Por jam unė
Jam dhembja e loti e dashuria
Kam fjalė e besė e shpresė
Nuk dua karrigen as i vdekur
As dashurinė qė njė herė vritet
 
As edhe lotin pas shiut tė dytė
Se jam njė dhe veē njė herė
Edhe loti
edhe dhembja
edhe shpirti im vetė
 
Mos e lexo mė vargun as kėngėt
Mos tė tė vras kujtimi pėr emrin tim
Mos mė urrej pse jam dhe dua
Mos mendo mė pėr akullin qė mbolle
Mos i thuaj jetės jo as nė pėrrallė
Shtegto filgjanit tė kafesė sė tretė
Dhe mbyte dhembjen
Me puthjen tjetėr tė parė
 
  
Analogji e fatit
 
Hija e babės e njeh rrugėtimin tim
I di dyert e ngushėllimit
Etjen e mėngjesit
Pritjen pėr njė lugė jetė
 
Mi ka fshi lotėt sa herė kam buzėqeshur
I njeh plagėt e mia si rrudhat e veta
Uratat nė thasė tė grisur
Mbijetesėn nė njė kashtėl
 
Kot mė thėrret nė emėr tė dheut
I ndien damarėt e tharė tė fatit
Mbiemrin ku pėlcet durimi
Rrobat e lagura nė skeletin tim
  
  
Poema pėr njė jetė
 
Mbatanė lumit njė lot fėmije
i bėn hije fėmijėrisė
Nėn dhe kam fshehur vuajtjen
Tridhjetė e katėr herė
Sa tre milion e katėrqind fjalė
Mbjellur i kam
me dhembjen
 
Ti merre sot jetėn
mbaje kujtim
35 veē nė epitaf
 
Nė shtatė gjuhė kam kėrkuar
Fjalėn
Fėmijėri e zbehtė mbet
Si ėndėrra e moēme
 
Ti ma ke shkelur varrin
Letrėn ma ktheve tė bardhė
Rininė e theve nė mes
 
Shekujt kanė kaluar mbi skelet
Poema pėr njė jetė
Nuk ėshtė ditėlindja ime
As kėnga sonte nuk mban emrin tim
 
Ta kam dhėnė jetėn
kur vdekja mė puthi
Dashurinė mos e lėndo
 
Do tė takohemi nė dimensione tjera
Qė t’ma kthesh jetėn
E me dhembjen lotin mallin
Mbulo trupin tim
 
Shpirtin e ke kujtim tė fundit
Dashuria reinkarnohet
Kur t’mė vish nuse nė zhvarrim
  
 
Shi e dhembje
 
Vjeshtė mbi lotė nė letėr tė bardhė
Nė heshtje rėnkon jeta vetė
Edhe kėngėt i kanė rralluar dasmat
 
 
Prehje varri mbi skenė tė verdhė dashurie
Tretet vegimi i syrit tėnd
Bie shi dhe orė e ligė mikja ime
  
  
Midis vargjeve
 
Ti nuk sheh fatkeqėsinė time
Plagėn mos ma mėko
As varrin mos ma ledhato
 
Ēka ka lidhje nėse rrugėtoj pėr ty
E vdes nesėr pėr dashurinė
 
Ti mos i thuaj askujt kush isha
Pse tretem nuk e ndien
E pse ik heshtur
fjalė nuk dua
Kush mė fali njė lot kristali
Qė moti kanė mallkuar emrin tim
 
Midis vargjeve
Nuk jam i vdekur as i gjallė jo
Ėndėrrėn e thyer e prek me mall
Shkruaj edhe kur vdes ngadalė
Ti mos vuaj  pse ngec vargu im
As lule mos mbill pėr mua
Edhe po t’mos mbetet fryma ime
Vargu i gjallė n’kujtime tė verdha
Ora do sillet njėsoj
Si jeta pa mua
As mėshirė as lot nuk dua jo
As lule nuk dua as varr as emėr mė
Ti mos bėj fjalė
As vaj pėr mua
Ruaje dashurinė
Kujtimeve le t’mos mbetet asgjė
 
Grise fotografinė
Mortit epja emrin tim
 
Nė shtyllat elektrike
Ka njė vend edhe pėr mua
 
 
Poezi nga libri “Lirikat e dhembjes” i Bekim  Toēanit
 

 

 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.