|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

NĖ PIKĖVĖSHTRIM

 
 

BISEDIMET SERBO-SHQIPTARE NĖ VJENĖ RAST PĖR FILLIMIN E OFANZIVĖS DIPLOMATIKE DREJTĖ EUROPĖS

 
 

 
11 tetor 2003 / Shkruan: Rexhep Elezaj
 
Ēėshtja e dialogut serbo-shqiptar tri ditė para fillimit nė Vjenė duket se pėr palėn shqiptare, pranė panikut politik, ka edhe karakter tė fushatės “parazgjedhore” midis udhėheqėsve tanė partiakė me vet faktin se disa prej tyre po tentojnė qė fillimin e bisedimeve me palėn serbe ta kthejnė nė debat publik pranė Kuvendit tė Kosovės me arsyetimin se delegacioni shqiptar i cili do tė udhtojė pėr Austri medeomos duhet ta marrė “vizėn” e shkuarjes atje, por edhe “lejen” se ēfarė duhet tė mbrojė ai (delegacioni) nė kėto bisedime me palėn serbe.
 
Kjo mėnyrė e vetkushtėzimit pėr pjesėmarrjen ose mospjesėmarrjen e delegacionit tonė nė bisedime si dhe insistimi pėr aprovimin nga ana e Kuvendit tė platėformės pėr bisedime, duke e ditur se ēfarė janė raportet ndėrpartiake brenda spektrit politik shqiptar nė Kosovė, fletė se kėrkimi i kėtyre lejeve nga Kuvendi nga ana e disa liderėve partiakė ka prapavijė politike, sepse, derisa ata nė kushte tė rėndomta nuk ishin nė gjendje qė tė gjejnė gjuhė tė pėrbashkėt me njėri tjetrin pėr ēėshtje edhe mė madhore, tani kur ėshtė fjala pėr dialogun me serbėt na duket gjė absurde tė pritet qė subjektet tona politike brenda njė kohe shumė tė shkurtėr para fillimit tė bisedimeve do t’i koordinojnė qėndriemet rreth asaj se ēfarė do tė prezantohet ose mbrohet rreth katėr pikave mė kryesore tė cilat do tė jenė bosht i bisedimeve shqiptaro-serbe. A thua ende nuk mėsuam nga historia se koha dhe ngjarjet nuk i presin dot shqiptarėt derisa ata tė merrėn vesh nė mes vetės!?
 
Pra, nuk ka asnjė dilemė se pala shqiptare nė kėtė dialog po hynė e pa pėrgaditur me fajin e vetė udhėheqėsve partiakė, dhe pėr dėshtim eventual tė tyre nė Vjenė nuk ėshtė fer qė kėsaj rradhe tė fajsohen subjektet ndėrkombėtare tė cilat me kohė i kanė paralajmėruar shqiptarėt se nuk mund t’i shmangėn dialogut me serbėt, pa marrė parasysh (gjithnjė sipas ndėrkombėtarėve) luftėn dhe gjithė tragjikėn qė regjimi kriminel i Beogradit ua ka shkaktur shqiptarėve nė vitet 1998/99.
 
Andaj, si tė tilla arsyetimet e disave se nuk kemi patur kohė tė mjaftuar pėr t’u pėrgaditur dalin jo bindėse e ndoshta edhe qesharake. Insistimi i njė grupi parlamentar qė pėr pjesmarrje tė delegacionit shqiptar tė merret “viza” nga Kuvendi i Kosovės nė rrethanat aktuale politike rezulton si i panevojshėm, bile ishte kėrkesė jashtė institucionale, kur dihet se temat tė cilat do tė shqyrtohen nė kėto bisedime nuk janė nė kompetencė tė Kuvendit, por thjeshtė janė ēėshtje tė Ekzekutivit pėr tė cilat Qeveria e Kosovės ėshtė dashur me kohė qė tė dal me propozimin se kush dhe cilėt subjekte duhet ta pėrfaqėsojė shtetin e Kosovės nė takimin e Vjenės si dhe me konceptin e pėrgaditur pėr bisedime, pa patur nevojė qė ajo tė hudhet pėr diskutim para delegatėve tė Kuvedit me vetė faktin, sepse qeveria jonė si ēdo qeveri tjetėr nė botė i ka tė gjithė resorėt pėrkatės pėr ēdo lėmi tė cilėt i pėrpilojnė materialet dhe bėjnė analizat e nevojshme pėr nevoja tė qeverisė rreth ēdo teme nga fushėveprimtaria e tyre, nė mėnyrė qė kur tė paraqitet nevoja t’i kenė ato tė gatėshme mbi tavolinė, qoftė si dokumente zyrtare tė pėrgaditura nė mėnyrė profesionale nga ekspertė profesionistė, qoftė qė t’iu jipen anėtarėve tė delegacioneve tona si materiale bazė me tė cilat ato duhet tė shėrbehen gjatė bisedimeve me ēdo palė tjetėr, siē ėshtė tani rasti i takimit nė Vjenė, duke iu pėrmabjtur gjithmonė materialeve bazė, siē thamė mė lartė, tė punuara nga njerėz profesionistė siē ėshtė tani ēėshtja e tė zhdukurėve, e pengjeve shqiptare qė ende mbahen tė ngujuar nė Serbi, ēėshtja e pasaportave, e librave kadastrale tė Kosovės qė mbahėn tė fshehura nė Serbi, ēėshtja e librave amzė pėr tė lindur, etj, rreth tė cilave me siguri se do tė bisedohet nė takimin e Vjenės me palėn serbe.
 
Me njė fjalė, pėr secilėn lėmi materialėt bazė dhe qėndrimet e palės shqiptare duhet tė kenė qenė tė pėrgaditura qė mė parė dhe tė gatėshme pėr ēdo situatė, e jo tė pritet deri nė ēastet e fundit qė tė hartohet platėforma pėr bisedime e cila mėpastaj do t’i jipej secilit anėtarė tė delegacinonit veē e veē, ngase me sa kemi dijuni kėshtu nuk veprohet askund nė botė para ēfarėdo dialogu, ndėrshtetror apo ndėrinstitucional. Atėherė shtrohet pyetja; pse vetėm politikanėve tanė u duhet ngritja e tensioneve politike, grindjet, akuzat, pėrēarjet dhe hapja e fronteve tė reja mu para takimeve tė rėndėsishme pėr Kosovėn, nė vend se nė qetėsi dhe nivel tė qeverisė tė bėhėn pėrgaditjet meritore, tė mbahėn ndoshta edhe takime tė fshehta midis subjeteve tona politike pėr t’u marrė vesh pėr minimumin e kompromiseve ose maksimumin e kėrkesave tona dhe tė gjitha kėto gjėra tė mbahėn sekret deri nė ēastin kur do tė bisedohet pėr secilėn ēėshtje ndaras.
 
Kjo, pra, do tė ishte mėnyra e pėrgaditjes sė palės shqiptare pėr bisedime me serbėt e jo qė nė Kuvend tė mbahėn debate maratonike pa ndonjė efekt tė madh, qė fundja nuk ka organ shtetror i Kosovės i cili do tė refuzonte pjesmarrjen e pėrfaqėsuesėve tė vetė nė bisedime ēfarėdo qofshin ato, sidomos aty ku duhet tė mbrohėn drejtpėrsedrejti interesat kombėtare dhe politike tė njė populli dymilionėsh. Nga kėtu del se kėrkesat pėr dhėnjėn e vizės pėr pjesėmarrje ose jo nga ana e Kuvendit ishin tė panevojshme, posaēėrisht kur dihet se dialogun me serbėt nuk e ka inicuar pala shqiptare, por ajo ndėrkombėtare.
 
Nė rast se deri te bisedimet shqiptaro-serbe do tė vihej nė bazė tė kėrkesės sė shtruar nga pala shqiptare, atėherė sigurisht se pėrgaditjet pėr njė dialog tė tillė do tė bėhėshin mė ndryshe, dhe derisa shqiptarėt nė kėtė dialog shkojnė me kėrkesė dhe ftesė tė faktorit ndėrkombėtar, bisedimet do tė kenė njė renditje tė veēantė nė takimin e Vjenės, por edhe vet pjesėmarrja e shqiptarėve si dhe karakteri i bisedimeve do tė jetė i njė natyre tjetėr, pėr tė mos thėnė i qėllimeve tjera tė cilat i dinė mė sė miri organizatori i kėtij takimi. Prandaj, kėtė fakt nuk duhet ta harrojnė pėrfaqėsuesit shqiptarė (nėsė marrin pjesė tė gjithė) gjatė gjithė kohės sa do tė zgjasin bisedimet, ngase ėshtė ky njė eveniment i fortė politik i cili palės shqiptare i ofron pozitė tė fortė si dhe rastin e volitshėm qė politika shqiptare tė dalė nga izolimi ndėrkombėtar.
 
Takimin e Vjenės nuk duhet refuzuar, atje duhet shkuar nė pėrbėrje tė plotė duke e shfrytėzuar ate maksimalisht nė favor tė interesave tona kombėtare dhe politike, posaēėrisht pėr ēuarjen mėtej tė procesit tė pavarėsisė sė Kosovės. Bile duke kėrkuar aty pėr aty qė menjėherė pas mbarimit tė shqyrtimit tė temave me karaktar “teknik”, pa humbur kohė tė fillojė debati pėr zgjidhjen e statusit final tė Kosovės dhe ate pranė KS tė OKB-sė siē ka pohuar vetė me tė ardhur nė Kosovė z. H. Holkeri, sepse ēdo zhagitje e mėtejme e kėtij procesi do tė shkoi nė dėm tė interesave dhe aspiratave tė dy milion shqiptarėve nė Kosovė.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.