|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E shtune, 11 tetor 2003

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova merr pjesė nė takimin e Vjenės

 • Holkeri vendimin e Presidentit Rugova pėr pjesėmarrje nė Vjenė e cilėson si akt tė njė udhėheqėsi tė pėrgjegjshėm

 • Departamenti i Shtetit: Bisedimet do tė fillojnė mė 14 tetor nė Vjenė, pa marrė parasysh pėrbėrjen e delegacionit tė Kosovės

 • Bashkimi Evropian i jep rėndėsi tė madhe fillimit tė dialogut mes Prishtinės e Beogradit, thotė kėshilltari i Patenit

 • Mbrėmė nė parkun e Prishtinės ndodhi njė shpėrthim

 • Zyra ligjore e OKB-sė nė Nju-Jork i rekomandon AKM-sė vazhdimin e procesit tė privatizimit nė Kosovė

 • Nė Nju-Jork filloi punimet dyditore konferenca ndėrkombėtare e donatorėve pėr Kosovėn

 • Nė Ferizaj u formua njė komision i posaēėm pėr dialogun e shqiptarėve tė Nerodimes dhe serbėve tė zhvendosur

 • Nė Prizren filluan "Takimet e Gjeēovit 2002"

 • Tiranė: PD dhe PS pėrmbyllėn mbrėmė fushatėn pėr zgjedhjet vendore

 • Nga burgu i Kandaharit kanė ikur reth 30 tė burgosur talibanė

 • Anan dėnon sulmin ndaj palestinezėve

 • Paditet ushtaraku amerikan nė Guantanamo

 • Vritet njė polic irakian dhe gjashtė tė tjerė plagosen

 • Forcat izraelite kanė rrėnuar disa shtėpi nė kampin e refugjatėve nė Rripin e Gazės dhe kanė plagosur dy palestinezė

 
  
Presidenti Rugova merr pjesė nė takimin e Vjenės
 
Prishtinė, 11 tetor 2003 - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, i ėshtė pėrgjigjur pozitivisht ftesės sė PSSP-sė Harri Holkeri pėr tė marrė pjesė nė takimin e Vjenės, tė datės 14 tetor 2003, i cili duhet tė shėnojė fillimin e dialogut Prishtinė-Beograd pėr ēėshtje praktike.

Presidenti Ibrahim Rugova e ka marrė kėtė vendim mbi bazė tė mandatit tė tij qė ka me Kornizė Kushtetuese, simbas tė cilės, nė bashkėrendim me PSSP-nė, Presidenti e pėrfaqėson Kosovėn dhe i ushtron tė drejtat dhe detyrat e veta nė pajtim me dispozitat kushtetuese.

Ndėr themeloret ėshtė dispozita simbas sė cilės, nė bashkėrendim me PSSP-nė, Presidenti i Kosovės merr veprime nė fushėn e marrėdhėnieve tė jashtme, thuhet nė njė njofitm tė Zyrės sė Presidentit tė Kosovės.
 
 
Holkeri vendimin e Presidentit Rugova pėr pjesėmarrje nė Vjenė e cilėson si akt tė njė udhėheqėsi tė pėrgjegjshėm
 
Prishtinė, 11 tetor 2003 - Kryeadministratori i Kosovės Hari Holkeri e ka mirėpritur konfirmimin e presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova pėr pjesėmarrje nė bisedime nė Vjenė.
 
Nė njė komunikatė pėr opinion Holkeri thotė se Presidenti Rugova e ka informuar qė ai i ėshtė pėrgjigjur pozitivisht ftesės pėr tė udhėtuar nė Vjenė mė 14 tetor nė hapje tė bisedimeve pėr ēėshtje teknike me Beogradin nė pėrputhje me pėrgjegjėsitė e tij nė bazė tė Kornizės Kushtetuese.

Holkeri thotė se ai bashkė me njė pjesė tė bashkėsisė ndėrkombėtare pėrshėndet vendimin e Presidentit Rugova, si njė akt i njė udhėheqėsi tė pėrgjegjshėm, i cili po dėshmohet se ėshtė njė lider serioz i Kosovės.
 
Shefi i UNMIK-ut shpreson qė edhe udhėhqeqėsit e tjerė tė institucuioneve tė Kosovės, do t'i bashkėngjiten Presidentit pėr tė udhėtuar nė Vjenė.
 
 
Departamenti i Shtetit: Bisedimet do tė fillojnė mė 14 tetor nė Vjenė, pa marrė parasysh pėrbėrjen e delegacionit tė Kosovės
 
Uashington, 11 tetor 2003 - Shtetet e Bashkuara tė Amerikės u kanė bėrė thirrje anėtarėve tė Qeverisė sė Kosovės, qė tė shkojnė nė Vjenė, mė 14 tetor, nė bisedimet e para me pėrfaqėsuesit e autoriteteve tė Serbisė dhe tė Malit tė Zi, pa marrė parasysh vendimin e Kuvendit tė Kosovės, pėrkatėsisht madje edhe nėse Kuvendi i Kosovės nuk i jep pajtimin kryeministrit Bajram Rexhepi pėr tė marrė pjesė nė ato bisedime.

Kėtė qėndrim tė SHBA-ve mbrėmė radios "Evropa e lirė" ia transmetoi njė zyrtar i lartė i Departamentit tė Shtetit.

Ai ka shtuar se bisedimet do tė fillojnė mė 14 tetor nė Vjenė, pa marrė parasysh pėrbėrjen e delegacionit tė Kosovės.
 
 
Bashkimi Evropian i jep rėndėsi tė madhe fillimit tė dialogut mes Prishtinės e Beogradit, thotė kėshilltari i Patenit
 
Bruksel, 11 tetor 2003 - Bashkimi Evropian i jep rėndėsi tė madhe fillimit tė dialogut mes Prishtinės e Beogradit dhe vlerėson se ai nuk do tė jetė aspak i lehtė, por mė e rėndėsishme ėshtė qė tė fillojė, ka deklaruar nė Bruksel, kėshilltari pėr Ballkanin i Komesionerit evropian Kris Paten, Patrik Rok.
 
 
Mbrėmė nė parkun e Prishtinės ndodhi njė shpėrthim
 
Prishtinė, 11 tetor 2003 - Mbrėmė nė parkun e Prishtinės ka ndodhur njė shpėrthim, i cili nuk ka pasur pasoja nė njerėz. Motivet e kėtij shpėrthimi si dhe autorėt e tij, policia thotė se nuk i di, ndėrkohė qė po i zhvillon hetimet.
 
 
Zyra ligjore e OKB-sė nė Nju-Jork i rekomandon AKM-sė vazhdimin e procesit tė privatizimit nė Kosovė
 
Nju-Jork, 11 tetor 2003 - Zyra Ligjore e OKB-sė nė Nju-Jork me njė letėr tė veēantė dėrguar kryeadministratorit tė Kosovės Hari Holkeri, i rekomandohet Agjencisė Kosovarė tė Mirėbesimit, vazhdimin e procesit tė privatizimit nė Kosovė.
 
Nė kėtė letėr theksohet se AKM ėshtė njė organ i pavarur i themeluar nė kuadėr tė Kornizės Kushtetuese tė Kosovės, e cila i gėzon privilegjet dhe imunitetin e OKB-sė.
 
Ligjvėnėsit e OKB-sė i kanė thėnė kreut tė UNMIK-ut se zyrtarėt e AKM-sė gėzojnė mbrojtje tė mjaftueshme nga Rregullorja e punės dhe se pozita juridike e AKM-sė ėshtė e njėjtė me secilin organ tjetėr nė botė.
 
Andaj AKM-ja duhet tė vazhdojė punėn e saj sipas ligjit tė aplikueshėm i cili ėshtė miratuar pas diskutimeve tė UNMIK-ut, Shtyllės sė Katėrt dhe selisė qendrore tė Kombeve tė Bashkuara, thuhet nė letrėn e juristėve nga selia e OKB-sė dėrguar z. Holkeri.
 
 
Nė Nju-Jork filloi punimet dyditore konferenca ndėrkombėtare e donatorėve pėr Kosovėn
 
Nju-Jork, 11 tetor 2003 - Dje nė Nju-Jork filloi punimet konferenca dyditore ndėrkombėtare e donatorėve pėr Nė kėtė konferencė po marrin pjesė pėrfaqėsusit e institucioneve tė Kosovės, biznismenėt shqiptarė nė diasporė dhe biznesmenėt amerikanė, pėrfaqėsues nga Evropa, UNMIK-u.
 
Kjo konferencė ėshtė proklamuar edhe mė parė nga Qendra pėr Informacion e Biznes e Evropės Lindore dhe Qendrore me qendėr nė Uashington, e cila ėshtė burimi kryesor i Qendrės pėr Shėrbimin e informacionit ekonomik, tregtar e financiar nė vende e Evropės Qendrore dhe Lindore.

Zėvendėsi i shefit tė Misionit amerikan nė Kosovė, duke folur nė kėtė takim, tha se zyrtarėt amerikanė janė atje nė Kosovė qė tė ndihmojnė pėr ekzistimin e tė githa informacioneve. "Kosova ka nevojė pėr ju. Nėse doni fitimin investoni nė Kosovė, shfrytėzoni kėtė rast", tha ai.

Me kėtė rast para donatorėve foli edhe ministri pėr Kulturė, Sport dhe Ēėshtje Jorezidente Behxhet Brajshori, duke i njoftuar pjesėmarrėsit me kushtet pėr investimet nė Kosovė. Kjo konferencė e dyta me radhė nė Amerikė dhe e gjashta me tė gjitha ato qė u mbajtėn nė Evropė i vazhdon punimet edhe sot.
 
 
Nė Ferizaj u formua njė komision i posaēėm pėr dialogun e shqiptarėve tė Nerodimes dhe serbėve tė zhvendosur
 
Ferizaj, 11 tetor 2003 - Grupi komunal pėr kthimin e personave tė zhvendosur nė Komunėn e Fėruzajt ka formuar njė komision tė posaēėm pėr pėrshpejtimin e dialogut tė banorėve shqiptarė tė Nerodimes dhe serbėve tė zhvendosur pėr ēėshtjen e kthimit tė pakicės serbe nė kėtė fshat tė Komunės sė Feizajt, bėri tė ditur pėrfaqėsuesi i UNMIK-ut.

Nė kėtė komision janė pėrfshirė pėrfaqėsuesit e tri partive tė pėrfaqėsuara nė kuvendin komunal tė Ferizajt: LDK, PDK dhe AAK, pėrfaqėsuesit e zyrės sė komuniteteve, pėrfaqėsuesit e UNMIK-ut, tė KFOR-ti dhe tė policisė.

Nė Komunėn e Ferizajt aktualisht jetojnė 17 pjesėtarė tė pakicės serbe.
 
 
Nė Prizren filluan "Takimet e Gjeēovit 2002"
 
Prishtinė, 11 tetor 2003 - Nė Prizren filluan takimet letraro-kulturoro-shkencore: "Takimet e Gjeēovit 2002". Dje nė ditėn e parė tė kėtij takimi, u shėnua 80-vjetori i lindjes sė Katarina Josipit dhe 60 - vjetori i Nikollė Kėrhanajt. Sot ndėr aktivitetet e shumta do tė vėhet edhe gurthemeli i kompleksit memorial. Bėhet e ditur se pėr pjesėmarrėsit e orės "Anton Pashku" do tė ndahet shpėrblimi "At Shtjefėn Gjeēovi".
 
 
Tiranė: PD dhe PS pėrmbyllėn mbrėmė fushatėn pėr zgjedhjet vendore
 
Tiranė, 11 tetor 2003 - Partia Demokratike dhe Partia Socialiste pėrmbyllėn mbrėmė fushatėn pėr zgjedhjet vendore tė sė dielės me dy mitingje nė sheshet qendrore tė Tiranės. Kreu i grupit vėzhgues nga ODHIR-i Robert Beri thotė se fushata ka kaluar nė njė klimė tė mirė dhe shton se zgjedhjet vendore janė njė mundėsi e rėndėsishme pėr Shqipėrinė.

Kėshtu mbrėmė nė orėn 24:00 u mbyll fushata zgjedhore. Bordi i monitorimit tė mediave e vlerėsoi pozitivisht paraqitjen e fushatės zgjedhore, e cila u cilėsua mė e qetė nė krahasim me fushatat e mėparshme parazgjedhore. Por Komisioni Evropian ka vėrejtur se edhe kėto zgjedhje mund tė pėrcillen me probleme si ato tė zgjedhjeve tė deritashme.
 
 
Nga burgu i Kandaharit kanė ikur reth 30 tė burgosur talibanė
 
Kandahar, Afganistan, 11 tetor 2003 – Rreth 30 tė burgosur talibanė kanė ikur nga burgu nė qytetin e trazuar Kandahar, qė tregon pėr sigurinė e brishtė persaonale nė pjesėn e trazuar tė Afganistanit jugor, njofton Rojter. Ndėrkaq, shefi i sigurimit tė Kandaharit, ndonėse ka konfirmuar ikjen e tė burgosurve, ka thėnė se nuk e dinte numrin e saktė tė tė ikurve.
 
 
Anan dėnon sulmin ndaj palestinezėve
 
Nju Jork, 11 tetor 2003 - Sekretari i Pėrgjithshėm i OKB-sė, Kofi Anan ka dėnuar vrasjen e civilėve palestinez nga njė raketė izraelite gjatė njė inkursioni nga forcat izraelite nė kampin e refugjatėve Rafah nė Rripin e Gazės.
 
Anan tha se pėrdorimi disproporcional i forcės nė zonat e populluara dendėsisht nuk ėshtė nė pėrputhje me ligjet humanitare ndėrkombėtare.

Shtatė palestinez pėrfshi dhe dy fėmijė u vranė gjatė njė sulmi izraelit.

Nė njė zhvillim tjetėr, Kėshilli i Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara ka rėnė dakort pėr njė kėrkesė tė Sirisė pėr tė diskutuar barrierėn qė po ndėrton Izraeli nė Bregun Perėndimor.
 
 
Paditet ushtaraku amerikan nė Guantanamo
 
Guantanamo, 11 tetor 2003 - Ushtria amerikane ka paditur njė ish ushtarakė myslyman i cili ka punuar si kėshilltar shpritėror pėr tė burgosurit nė Guantanomo Bay nė Kubė, se nuk ka trajtuar siē duhet informacione sekrete.
Ushtaraku, kapiteni Xhejms Ji, i njohur po ashtu si Jusef Ji, ėshtė paditur se ka marrė informacione nė shtėpi dhe se i ka transportuar nė mėnyrė tė gabuar.

Kapiteni Ji ėshtė njė nga tre tė arrestuarit kohėt e fundit nė njė hetim spiunazhi nė Guantanamo Bej.

Qindra tė dyshuar nga Afganistani dhe pjesė tė tjera tė botes u sollėn aty pas sulmeve tė 11 Shtatorit nė Nju Jork dhe Uashington.

Ndėrkohė administrata e Bushit ka kundėrshtuar kritikat pėr trajtimin e tė burgosurve.
 
 
Vritet njė polic irakian dhe gjashtė tė tjerė plagosen
 
Qerbela, 11 tetor 2003 - Tė paktėn njė polic irakian ėshtė vrarė dhe gjashtė tė tjerė janė plagosur nė njė sulm afėr Qerbelasė, qytet i shenjtė shiit nė jug tė Bagdadit, ka bėrė tė ditur sot zėdhėnėsi i policisė irakiane.

Sulmuesit me granata kanė sulmuar njė pikė kontrolli policor qė ndodhet rreth pesė km nė jug tė Qerbelasė. Policia ka arrestuar tre persona tė cilėt dyshohen se kanė tė bėjnė me sulmin.
 
 
Forcat izraelite kanė rrėnuar disa shtėpi nė kampin e refugjatėve nė Rripin e Gazės dhe kanė plagosur dy palestinezė
 
Gaza, 11 tetor 2003 – Forcat izraelite kanė vazhduar edhe sot (e shtunė) pėr tė dytėn ditė operacionet e veta nė kampin e refugjatėve nė Rripin e Gazės, ku kanė rrėnuar disa shtėpi dhe sipas pohimeve tė burimeve mjekėsore, kanė plagosur dy palestinezė nė luftimet sporadike, njofton Rojter.
 
Izraeli ka thėnė se ky operacion ėshtė ndėrmarrė pėr tė shkatėrruar tunelet nė kufirin me Egjiptin, tė cilat militantėt i kanė pėrdorur pėr kontrabandim armėsh.

 


  |  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.