|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kryqit i Kuq Komunal nė Podujevė dhe ai i Zvicrės realizon kursin pėr edukimin shėndetėsor tė familjes pėr afro 2100 tė rinjė

 
 

 
Podujevė, 11 tetor 2003 (TN) -  “Kryqi i Kuq Komunal nė Podujevė (KKP), qė zhvillon veprimtarinė e vet nė kuadėr tė Kryqit tė Kuq tė Kosovės, veprimtari prioritare ka ofrimin e ndihmave nevojtarėve, nė mungesė tė tyre ka organizuar disa kurse tė ndryshme tė trajnimit pėr tė rinjėt dhe tė rejat e kėsaj komune.
 
Nė  9 mujorin e kėtij viti, kemi organizuar njė numėr kursesh, pėr tė cilėt kemi pasur njė interesim tė madh nga tė rinjėt e sidomos nga tė rejat e mjediseve”, tha Llugaliu.
 
Ai pohoi se interesimi  tė rejave llapjane pėr kursin pėr edukimin shėndetėsor tė familjes, tė cilin e realizuam me ndihmėn e Kryqit tė Kuq tė Zvicrės e ndoqėn rreth 2100 tė rinjė.
 
Nga temat qė mė sė shumti kanė zgjuar interesimin dhe kėrshėrinė e tė rinjėve tanė, tha z.Llugaliu, janė temat rreth higjenės personale, ushqimit dhe ambientit jetėsor, ajo rreth ruajtjes sė shėndetit tė nėnave  shtatzana, trajtimit tė tyre para, gjatė dhe pas lindjes, me theks tė veēantė trajtimi i foshnjės gjatė vitit tė parė tė jetės.
 
Sipas sekretarit tė KKP tė rinjėt dhe tė rejat llapjane treguan interesim edhe rreth sėmundjeve infektive, si parandalimi dhe trajtimi i hepatitit, TBC-sė, AIDS-it, drogės, pasojat nga abuzimi i barėrave, pėrdorimi i alkoholit, duhanit, prostitucion, etj.
 
Pjesė e aktivitetit tė KKK-sė nė Podujevė pėr kėtė vit, tha z.Llugaliu,  ka  qenė edhe organizimi i aksioneve pėr dhėnjen vullnetare tė gjakut, tė cilit i janė pėrgjegjur  shumė tė rinjė sidomos nė ditėn kur nė Podujevė u shėnua Dita e Rinisė.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.