|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

KFOR-i nė Podujevė dyshon nė korrupcionin e autoriteteve pyjore pėr prerjen ilegale tė drunjėve

 
 

 
Podujevė, 11 tetor 2003 (TN) - Nė konferencėn e parafundit tė KFOR-it nė Podujevė, tė cilėn e udhėhoqi zėdhėnėsi i Batalionit tė Tretė ēeko-sllovak mbitogeri Michal Prejzes dhe zv. komandanti i Batalionit tė Tretė ēeko -sllovak majori Vojtech Mojzes u tha se situata e sigurisė nė rajonin e Podujevės ėshtė e qetė pėrshirė kėtu edhe pjesėn kufitare Kosovė- Serbi.
 
“Problemi mė i theksuar edhe mė tej mbetet prerja ilegale e druve sepse nė fshatrat Brecė, Pollatė, Metehi, Repė, Kalinė kemi ndaluar raste qė kishin tė ngarkuara nga 5 m3-15m3 dru”, tha zėdhėnėsi i Batalionit tė III-tė ēeko-sllovak mbitogeri Michael Prejzek.
 
Ai tha se nė rajonin e pyjeve qė pėrfshijnė komunat Podujevė – Mitrovicė – Prishtinė, dėmi nga prerrja ilegale e pyjeve llogaritet nė afro 3.5 milion euro vetėm pėr 6 muajt e fundit. Sipas zėdhėnėsit tė KFOR-it ata pėr ēdo ditė ndalojnė 5-8 raste tė prerjes ilegale tė druve, me dokumente tė falsifikuara pėr ēka dyshohet nė korrupcionin e organeve tė autoriteteve pyjore meqė gjithėmonė KFOR-i kėto raste ua dorėzon policisė dhe ajo organeve tjera pėrgjegjėse.
 
“KFOR-i e ka kryer dhe po e kryen rregullisht detyrėn e vet edhe nė kėtė aspekt, por ėshtė e dhembeshme tė thuhet se nė rajonin e lartpėrmendur 3 vitet e fundit 13% ėshtė bėrė prerja ilegale e druve dhe kjo paraqet problme pėr vetė ardhmėrinė e Kosovės”, tha mbitogeri Prejzek. Nė kėrkesėn e zyrtarėve tė KFOR-it se edhe autoritetet lokale duhet tė bėjnė mė shumė nė parandalimin e kėsaj dukurie, pėrfaqėsuesi i DMPD-sė sqaroi se pyjet janė pėrgjegjėsi e autoriteteve regjionale dhe jo tė komunės.
 
Ndėrkaq zv. komandanti i Batalionit tė III-tė majori Votjtech Mojzes tha se pėrmes mediave dua tė apeloj vozitėsit e rinj qė tė mos dalin nė rrugė pa dokumente dhe vetura tė parregullta sepse do tė ballafaqohen me ligjin dhe rregullat. Ai njoftoi pėr eliminimin e njė mjeti tė pashpėrthyer – UXO (predhė 20 mm) te Motel “Besiana” tė cilin ekipi i EOD-sė e kishte deminuar. Mojzes e vlerėsoi gjendjen e sigurisė tė qetė pėrkundėr incidenteve qė ndodhėn kohėt e fundit.
 
Nė kėtė takim me mediat u fol edhe pėr dėmet qė po i shkaktojnė derrat e egėr nė kulturat bujqėsore tė banorėve tė fshatrave Pakashticė, Potok, Popovė, Repė, etj si dhe mundėsitė e Shoqatės sė gjuetarėve dhe organeve tjera pėrgjegjėse pėr t’i evituar kėto probleme. Batalioni i Tretė ēeko-sllovak pėrfundon misionin javėn e ardhshme pėr t’u zėvendėsuar me Batalionin e katėrt.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.