|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Analizė

 
 

SERVER / HANTER: PĖR STATUSIN E KOSOVĖS DIKU NĖ VITIN 2005/2006

 
 

 
11 tetor 2003 / "Europa e lirė"
 
Daniel SERWER / Robert HUNTER
 
Duke folur pėr hezitimin e palės kosovare pėr tė marrė pjesė nė bisedimet e Vjenės, Daniel Server, nga Nisma Ballkanike nė Institutin e SHBA-ve pėr Paqjė thotė:

Kemi tė bėjmė me qėndrime tė ndryshme tė partive politike shqiptare rreth dialogut me Beogradin dhe rreth kushteve nė tė cilat ai duhet tė zhvillohet, thotė Deniel Server pėr tė shtuar se disa politikanė kosovarė shkuarjen nė Vjenė e cilėsojnė si rrezik.

Beogradi ka njė pėrparėsi sepse ka unanimitet politik dhe ka miratuar njė rezolutė pėr Kosovėn, shton Deniel Server.

Ndėrkaq, Robert Hanter ish – ambasador amerikan nė NATO dhe Unionin Evropian thotė se bisedimet pėr ēėshtjet teknike nuk do tė ndikojnė nė epilogun pėrfundimtar tė statusit tė Kosovės ndonėse nė vazhdim shton:

Dialogu pėr ēėshtjet teknike ndėrmjet negociatorėve shpesh mund tė shėndrrohet nė njė dialog pėr ēėshtje esenciale politike, thotė Robert Hanter dhe vė nė pah:

Dallimet e mėdha nė qėndrimet e dy palėve bėjnė qė bisedimet pėr ēėshtjet me peshė tė madhe politike dhe pėr statusin tė duken shumė jorealiste, vė nė pah Robert Hanter.

Duke folur pėr hezitimin e palės shqiptare pėr tė biseduar me Beogradin Hanter thotė:

"Nė anėn e popullatės shqiptare ka shumė dhembje, shumė hidhėrime, shumė tragjedi njerėzore qė kanė zgjatur pėr njė kohė shumė tė gjatė dhe jo vetėm gjatė kohės sė pastrimit etnik gjatė viteve 98/99. Dhe kjo ėshtė njė nga shkaqet e hezitimit, thotė ish – ambasadori amerikan Robert Hanter.

Ndėrkaq, Daniel Server nė vazhdim pohon se asnjėra palė nuk ėshtė e disponuar qė bisedimet teknike tė kalojnė nė bisedime pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės, ndonėse dialogu pėr ēėshtje teknike megjithate mund tė shpie deri te njė gjė e tillė:

Por, ėshtė marrėzi tė mendohet tė zgjidhet ēėshtja e statusit pėrfundimtar pa zgjidhur ēėshtjen e personave tė zhdukur, thotė Daniel Server.

Duke folur pėr kohėn kur do tė mund tė bisedohej pėr statusin final tė Kosovės zoti Server thotė:

Pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės do tė mund tė bisedohet pas zgjedhjeve nė Kosovė dhe Serbi, pra diku nė vitin 2005 ose 2006, thotė Server pėr tė shtuar se bisedimet pėr statusin final tė Kosovės duhet tė fillojnė pas pėrgatitjeve shumė tė gjata.

Nė pyetjen nėse Uashingtoni ka qėndrim tė formuluar rreth statusit tė ardhshėm tė Kosovės ish - ambasadori Robert Hanter thotė se Shtetete e Bashkuara ende nuk kanė qėndrim pėrfundimtar rreth kėsaj ēėshtje, por konsiderojnė se qytetarėt e Kosovės kanė tė drejtė pėr njė zgjidhje qė do t'u mundėsoj tė drejtojnė me jetėn e tyre, ashtu siē ka ndodhur me tė gjithė popujt nė hapėsirėn e ish Jugosllavisė:

Shtetet e Bahskuara do tė dėshironin qė situata tė zgjidhet nė atė mėnyrė nė tė cilėn tė gjithė popujt qė ishin pjesė e ish – Jugosllavisė tė kenė tė drejtė tė zėnė vendin e tyre tė merituar nė komunitetin evropian, konkludon ish – ambasadori amerikan Robert Hanter.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.