|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E premte, 10 tetor 2003

 
   

   Pėrmbajtja:

 • Solana thotė se BE as qė dėshiron tė dėgjojė pėr mospjesėmarrjen e delegacionit tė Kosovės nė Vjenė

 • Daci priti komandantin e KFOR-it dhe shefat e Zyrės amerikane dhe asaj britanike

 • Sh. Lene thotė se fillimi i dialogut Prishtinė - Beograd ėshtė i njė rėndėsie tė veēantė, prandaj nuk duhet humbur kohė

 • Ivanoviq e Joviq u dėnuan me tre muaj pėrkatėsisht katėr muaj burgim

 • E. Rajter: Shikuar nga pikėpamja shkencore statusi i Kosovės duhet tė zgjidhet para pavarėsisė sė Malit tė Zi

 • Hollbruk dhe Kushner thonės se Kosova mbetet njė histori e pambaruar derisa nuk po trajtohet ēėshtja e statusit

 • Beri Fleēėr pohon se 200 biznese nė Kosovė janė identifikuar si vende ku bėhet prostitucion

 • Ministri Ali Sadria thotė se nuk duhet ndalur procesi i privatizimit, duke u trembur nga akuzat e pretenduesve

 • Njė ēift azilkėrkuesish kosovarė nė Londėr fiton njė kompensim tė lartė nga Ministria e Brendshme britanike

 • USAID-i ka shpenzuar mė shumė se 18 milionė dollarė nė mė shumė se 200 projekte nė Kosovė

 • Podujevė: Ministria e Arsimit dhe OJQ “Team Kosova” ndihmojnė nxėnėsit me aftėsi tė kufizuar nė fshatin Gllamnik

 • Pikėkalimi kufitar ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė nė magjistralėn Gjilan - Bujanoc ėshtė mbyllur

 • Gjilani investon nė pėrmirėsimin e infrastrukturės rrugore

 • Dr. Maria Fuci ėshtė emėruar ushtruese e detyrės e Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimti

 • Nė Komisionin Evropian po shtohet frika se zgjedhjet lokale nė Shqipėri do tė jenė me probleme si edhe tė mėparshmet

 • Del Ponte ka akuzuar para Kėshillit tė Sigurimit autoritetet e Beogradit pėr bashkėpunim tė pamjaftueshėm me Tribunalin

 • Trupat izraelite kanė vrarė 3 palestinezė dhe kanė plagosur edhe 20 tė tjerė nė Rripin e Gazės

 • Dy ushtarė amerikanė janė vrarė dhe 4 tė tjerė janė plagosur nė njė pritė nė veri tė Bagdadit

 • Trupat iztraelite kanė vrarė 6 palestinezė dhe kanė plagosur edhe 50 tė tjerė

 • Iranianja Shirin Ebadi fitoi Ēmimin Nobėl pėr Paqe

 • Mohohet drejtėsia nė Guantanamo

 • Vritet dėshmitari nė hetimin pėr abuzime nė Brazil

 • Kurė e re pėr kancerin nė gji

 
  
Solana thotė se BE as qė dėshiron tė dėgjojė pėr mospjesėmarrjen e delegacionit tė Kosovės nė Vjenė
 
Bruksel, 10 tetor 2003 - Pėrfaqėsuesi i lartė i Bashkimit Evropian pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri, Havier Solana u ka deklaruar gazetarėve se dialogu ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit ėshtė esencial pėr Bashkimin Evropian. Ky dialog duhet tė nisė nė datėn qė ėshtė parashikuar tė fillojė, do tė thotė mė 14 tetor, ka thėnė ai.

Bashkimi Evropian as qė dėshiron tė dėgjojė pėr mospjesėmarrjen e delegacionit tė Kosovės nė Vjenė, siē nuk dėshiron tė flitet pėr asnjė zhvendosje date ose pėr ndryshim nė pėrbėrje tė delegacioneve, pėrveē atyre qė Hari Holkeri i ka ftuar nė bisedimet e 14 tetorit. Ky ėshtė qėndrim i prerė i BE-sė.

"Nėse nė Vjenė marrin pjesė pėrfaqėsuesit mė tė lartė tė BE-sė, tė NATO-s apo tė Grupit atėherė ėshtė e natyrshme tė presim qė mė 14 tetor nė kryeqendrėn austriake tė paraqitet edhe niveli mė i lartė institucional i Kosovės, apo mė mirė tė themi presim Presidentin dhe Kryeministrin", thanė zyrtarėt e Bashkimit Evropian.

Ndėrkaq, njė zyrtarė i lartė i BE-sė ka thėnė se nėse nė Vjenė do tė jetė bashkėsia ndėrkombėtare e pėrfaqėsuar nė nivelin mė tė lartė, pra me Havier Solanėn, Kristofer Paten e Lordin Robertso, Lari Rosinin e tė tjerė, atėherė me siguri nuk mund tė pritet qė nga Kosova tė vijė kryetari i komunės sė Graēamnicės.

Por ata kanė shprehur bindjen se pėrfaqėsuesit e institucioneve tė Kosovės do tė vijnė nė Vjenė, pavarėsisht nga hezitimet qė po dominojnė kohėve tė fundit nė skenėn politike kosovare. Kėto burime tėrheqin vėrejtjen se nė rast tė dėshtimit tė takimit tė Vjenės Kosova do tė ketė pasoja shumė serioze.
 
  
Daci priti komandantin e KFOR-it dhe shefat e Zyrės amerikane dhe asaj britanike
 
Prishtinė, 10 tetor 2003 - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci priti sot komandantin e KFOR-it, gjeneralin Holger Kammerhof, me tė cilin bisedoi pėr sigurinė nė Kosovė dhe pėr takimin e Vjenės. Kryeparlamentari Daci e njoftoi komandantin e KFOR-it pėr vėshtirėsitė me tė cilat pėrballen institucionet e Kosovės pėr t'i kryer obligimet ndaj qytetarėve.
 
Daci ritheksoi me kėtė rast rėndėsinė e takimit tė Vjenės, duke shtuar se ėshtė zotuar qė me kryeadministratorin Holkeri tė vazhdojė bisedat intensive qė delegacioni kosovar tė jetė i plotė nė kėtė takim.

Kryeparlamentari Daci e vlerėsoi pozitivisht angazhimin e "kuintit" nė pėrgatitjen e dialogut. Ai tha se instancat relevante ndėrkombėtare duhet tė mbėshtesin Holkerin dhe tė japin pėrkrahje nė fuqizimin e Qeverisė sė Kosovės me kompetenca tė reja.
 
Nė kėtė aspekt ai pėrmendi ministrinė e drejtėsisė dhe tė rendit, tė cilat, siē tha, do tė mund tė udhėhiqeshin nė njė sistem i kombinuar pėrbashkėt - me vendės dhe ndėrkombėtarė.

Daci gjithashtu ēmoi lart rolin e KFOR-it nė Kosovė dhe vazhdimin e bashkėpunimit tė shkėlqyer me trupat paqeruajtėse nė Kosovė. Nga ana e tij, gjenerali Kammerhof shprehu kėnaqėsi pėr kėtė takim njohės dhe ēmoi konsideratat e zotit Daci pėr trupat paqeruajtėse nė Kosovė.

Kryeparlamentari Daci sot u takua edhe me shefat e Zyrės amerikane dhe britanike, zonjėn Marsi Ris dhe Mark Dikinson, me tė cilėt bisedoi pėr fillimin e dialogut Prishtinė- Beograd nė Vjenė.

Zonja Ris dhe zoti Dikinson theksuan se takimi i Vjenės ėshtė me interes pėr Kosovėn, por njėherit shprehėn shqetėsimin e vendeve tė tyre pėr vonimin e harmonizimit tė qėndrimeve tė lidershipit kosovar, si dhe pėr kompletimin e delegacionit.
 
 
Sh. Lene thotė se fillimi i dialogut Prishtinė - Beograd ėshtė i njė rėndėsie tė veēantė, prandaj nuk duhet humbur kohė
 
Bruksel, 10 tetor 2003 - Shtefan Lene, i dėrguari i posaēėm i Havier Solanės nė Kosovė, thotė se dialogu ėshtė mjaft i rėndėsishėm si pėr Kosovėn ashtu edhe pėr Serbinė e Malin e Zi. Ai shpjegon gjithashtu rolin dhe kontributin e BE-sė nė kėtė dialog.

Nė njė intervistė pėr "Dojēe velėn" z. Lene thotė se fillimi i dialogut ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit ėshtė i njė rėndėsie tė veēantė, prandaj nuk duhet humbur kohė.
 
Sipas tij kėshtu i erdhi mundėsia Kosovės tė bėjė njė hap pėr pėrpara nė politikėn e saj tė krijojė njė imazh tė ri pozitiv nė arenėn ndėrkombėtare dhe i jep mundėsinė e njohjes nė botė si njė nga partnerėt e denjė pėr procesin e paqes. Sipas tij pėr tė gjitha kėto Kosova ka njė shansė tė madhe nė takimin e Vjenės.

Duke kundėrshtuar disa deklarata tė Beogradit zyrtar, Shtefan Lene thotė se takimi i Vjenės nuk do tė zhvillohet pėr tė diskutuar mbi statusin pėrfundimtar tė Kosovės, por nė radhė tė parė pėr probleme teknike dhe ēėshtjet qė dalin nga kėto probleme, tė cilat janė si tė rritet mirėqenia e njerėzve nė Kosovė, ajo e transportit, e komunikacionit, si dhe komunikimi mndėrmjet njėri-tjetrit.

Ai theksoi se roli i Holkerit nė kėtė takim ėshtė vendimtar, ngase ai nuk ka rolin e ndėrmjetėsit, por atė tė pėrfaqėsuesit tė Kosovės.
 
 
Ivanoviq e Joviq u dėnuan me tre muaj pėrkatėsisht katėr muaj burgim
 
Mitrovicė, 10 tetor 2003 - Njė gjykatė ndėrkombėtare nė Mitrovicė dėnoi sot serbin Milan Ivanoviq me tri muaj burgim dhe tri vjet me kusht, ndėrkaq serbin tjetėr Nebojsha Joviq e dėnoi me katėr muaj burgim e gjithashtu me njė vit me kusht.

Gjykata vlerėsoi se Ivanoviqi ėshtė fajtor pėr shkak se ka marrė pjesė nė trazirat rrugore mė 8 prill tė vititi 2002, kur njė turmė serbėsh u pėrlesh me policinė e UNMIK_ut, ndėrkaq Joviqi u dėnua pėr pjesėmarrje nė ato ngjarje dhe pėr sulm kundėr njė polici ndėrkombėtar.

Tė akuzuarit kanė deklaruar se janė tė kėnaqur me aktgjykimin duke marrė parasysh akuzat paraprake qė ishin ngritur kundėr tyre.
 
 
E. Rajter: Shikuar nga pikėpamja shkencore statusi i Kosovės duhet tė zgjidhet para pavarėsisė sė Malit tė Zi
 
Vjenė, 10 tetor 2003 - Shikuar nga pikėpamja shkencore statusi i Kosovės duhet tė zgjidhet para pavarėsisė sė Malit tė Zi, ka thėnė Erih Rajter, drejtor i Departamentit tė Sigurisė nė Ministrinė e Mbrojtjes tė Austrisė dhe autor i librit "Zgjidhja e konfliktit tė Kosovės". Ai ka shtuar se shqiptarėt e Kosovės do ta shpallin pavarėsinė, sepse nuk mund tė pritet qė Mali i Zi tė bėhet i pavarur, ndėrkaq Kosova jo.
 
Rezultati do tė jetė ky: BE dhe tėrė bashkėsia ndėrkombėtare do tė duhej tė negociojnė me kosovarėt, pra do tė duhet tė ballafaqohen me problemin, ka thėnė ndėr tė tjera, z. Rojter nė intervistėn dhėnė "Evropės sė lirė".

Sipas tij, statusi final i Kosovės nuk mund tė zgjasė sė tepėrmi sepse mund tė ketė pasoja pėr faktin se zhvillimi ekonomik nuk mund tė fillojė dhe nuk do tė investojė askush nėse statusi nuk dihet.
 
Situata ėshtė e pasigurtė, prandaj do tė ishte mė mirė qė fillimisht tė diskutohet statusi i Kosovės dhe pastaj gjėrat tjera, siē janė zhvillimi i demokracisė, zhvillimi ekonomik, apo zhvillimi shoqėror, ka thėnė ndėr tė tjera z. Rajter.
 
 
Hollbruk dhe Kushner thonės se Kosova mbetet njė histori e pambaruar derisa nuk po trajtohet ēėshtja e statusit
 
Pragė, 10 tetor 2003 - Nė Bosnjė janė shėnuar pėrparime, Kosova mbetet njė histori e pambaruar derisa nuk po trajtohet ēėshtja e statusit, ndėrkaq Serbia ėshtė njė vend i cili ka filuar dalngadalė t'i kuptojė realitetet nė Evropėn moderne, shkruhet nė njė koment autorial tė Riēard Hollbruk dhe Bernard Kushner, tė botuar dje nė "Uollstrit xhornal".
 
Derisa statusi i Kosovės tė jetė i papėrcaktuar, bashkėsia ndėrkombėtare e pėrfaqėsuar nga NATO-ja dhe OKB-ja nė terren, thjesht kanė ngecur.
 
Mėtej nė komentin nė fjalė shkruhet se nė Kosovė ėshtė bėrė pak pėrparim, veēanėrisht nė dy ēėshtje: nė kalimin e pushtetit te vendoret dhe pėr pėr pėrcaktimin e statusit pėrfundimtar. Tė gjithė pėrfshirė edhe kryeadministratorin e Kosovės Hari Holkerin ndajnė tė njėjtin mendim, pėrfundon komenti nė fjalė.
 
 
Beri Fleēėr pohon se 200 biznese nė Kosovė janė identifikuar si vende ku bėhet prostitucion
 
Prishtinė, 10 tetor 2003 - Beri Fleēėr, zėdhėnės i policisė sė UNMIK-ut, thotė se problemi i trafikimit tė qenieve njerėzore ėshtė problem rajonal. Ai pohon se 200 biznese nė Kosovė janė identifikuar si vende ku bėhet prostitucion.
 
Pothuajse tė gjitha vajzat, thotė ai, vijnė nga vendet e Evropės Lindore. Sipas tij ka dy rrugė: nga Evropa Lindore nėpėr Serbi dhe nga Evropa Lindore nėpėr Maqedoni, nė Shkup. "Organizatat kriminale shqiptare dhe sllave bashkėpunojnė ngushtė nė trafikimin e qenieve njerėzore", thotė Beri Fleēėr.
 
 
Ministri Ali Sadria thotė se nuk duhet ndalur procesi i privatizimit, duke u trembur nga akuzat e pretenduesve
 
Prishtinė, 10 tetor 2003 - Nuk duhet ndalur procesi i privatizimit, duke u trembur nga akuzat e pretenduesve, thotė anėtari i Bordit tė AKM, ministri i Financave tė Kosovės, Ali Sadria. Ministri Sadrija tha se ndaj Serbisė ka argumente tė mjaftueshme.
 
Ai ka shtuar se ndalja e procesit tė privatizimit ėshtė tepėr e dėmshme pėr Kosovėn dhe kjo nuk guxon tė ndodhė, duke nėnvizuar se ndaj padive duhet mbrojtur me argumente e jo me ndalje tė procesit.

Ministri Sadria po ashtu tha se Rregullorja mbi privatizimin ėshtė njė dokument i shkėlqyeshėm dhe ėshtė njė pėrgjigjje e shkelqyeshme pėr tė gjithė ata tė cilėt tentojnė tė ngrejnė bariera pėr ta ndalė kėtė proces.
 
 
Njė ēift azilkėrkuesish kosovarė nė Londėr fiton njė kompensim tė lartė nga Ministria e Brendshme britanike
 
Londėr, 10 tetor 2003 – Dy azilkėrkues, qė kanė qenė tė persekutuar dhe tė burgosur pėr udhėtim me pasaporta tė falsifikuara, kanė fituar njė kompesim rekord prej 163 dhe 130,600 funtash nga Ministria e Brendshme britanike pasi persekutimi i tyre ėshtė shqyrtuar nė pėrputhje me dispozitat e OKB-sė pėr statusin e refugjatėve, tė cilat ndalojnė njė persekutim tė tillė, shkruan gazeta "Gardian" e Londrės.
 
Mendohet se deri nė 5,000 azilkėrkues janė shpallur fajtorė dhe janė burgosur nė njė mėnyrė tė tillė tė paligjshme dhe kjo Ministrisė sė Brendshme do t'i kushtojė miliona funta pėr kompensime. Vendimi mė i ri pėr kėtė lloj kompensimi ėshtė rasti i njė ēifti, tė emėrtuar vetėm si Z. dhe Znj. B, tė cilėt kanė ikur nga Kosova nė vjeshtė tė vitit 1998.
 
Ata janė pėrpjekur tė shkojnė nė Kanada, por janė arrestuar nė shkurt tė vitit 1999 nė rrugė nė Londėr pėr udhėtim me pasaporta tė falsifikuara. Ata janė shpallur fajtor dhe janė dėnuar me nga 6 muaj burg. Nė kohėn e arrestimit, Znj. B ka qenė nė gjendje shtatzėnie 4-muajshe.
 
Ajo pas apelimit i ka vuajtur vetėm dy muaj. Ndėrkaq, Z. B ka vuajtur 3 muaj, kurse foshnja ka lindur nė korrik. Po nė kėtė muaj, nė rastin e kėtij ēifti, konstatohet se Britania e Madhe ka shkelur Konventėn e refugjatėve tė OKB-sė tė vitit 1951. Kėshtu, nė qershor tė vitit 2000, ata ia bėjnė kėrkesėn pėr kompensim Ministrisė sė Brendshme britanike dhe ēėshtja zgjidhet pozitivisht, siē pėrmendet mė lart.
 
Ēifti nė fjalė jeton nė Londėr dhe ende pret pranimin e tė drejtės pėr azil. Mendohet se qė nga vitit 1994 ēdo vjet, ndėrmjet 500 dhe 1000 azilkėrkues, qė kanė pėrdorur pasaportat e falsifikuara nė kėtė mėnyrė, janė burgosur dhe persekutuar.
 
 
USAID-i ka shpenzuar mė shumė se 18 milionė dollarė nė mė shumė se 200 projekte nė Kosovė
 
Prishtinė, 10 tetor 2003 - Mė 30 shtator 2003, USAID-i nė Kosovė me sukses pėrfundoi Projektin pėr Infrastrukturė dhe Shėrbime tė Komunitetit (CISP), njė program trevjeēar qė ndihmoi normalizimin e standardit jetėsor nėpėrmes rindėrtimit tė infrastrukturės sė vogėl publike nė komunitetet nėpėr tėrė Kosovėn.

Me mbylljen e CISP-it, projekti dhuroi pajisjet e tij pėr zyrė dhe gjėra tjera shkollave, organizatave bėmirėse dhe projekteve tė tjera pėr asistencė tė USAID-it nė Kosovė. Shtatė shkolla tė ndėrtuara apo tė renovuara me anė tė projektit tė CISP-it kanė marrė banka, orendi, kompjuterė dhe furnizime tė tjera. Donacionet, qė vlerėsohen nė afro 38,000 dollarė, i janė dėrguar shkollave nė kohėn e fillimit tė vitit tė ri shkollor duke ofruar kėshtu pėrmirėsime plotėsuese tė ambientit mėsimor pėr shumė nxėnės tė Kosovės.

Pėrveē shkollave, prej donacioneve tė CISP-it kanė pėrfituar edhe Qendrat pėr Mirėqenjen e Grave nė Gjilan dhe Prizren, OJQ-ja “Shėndeti pėr tė Gjithė” dhe shtėpia e fėmijėve nė Graēanicė. Pajisjet e dhuruara kanė pėrfshirė njė gjenerator, kompjuterė dhe pajisje pėr zyrė dhe siē tha Drejtori Vendor i “Mjekėve tė Botės” nė letrėn e saj falėnderuese: “Gjeneratori qė ėshtė vendosur nė Shtėpinė e Fėmijėve nė Graēanicė iu ka sigurar fėmijėve rrymė gjatė kohės sė ndėrprerjes sė rrymės dhe ky ėshtė vetėm njė shembull i lumturisė tė cilin po e pėrhapim”.

USAID-i ka shpenzuar mė shumė se 18 milionė dollarė nė mė shumė se 200 projekte tė cilat janė kryer nga CISP-i dhe Iniciativa pėr Rehabilitimin e Infrastrukturės nė Mitrovicė (MIRI), njė program pėr infrastrukturėn e rajonit tė Mitrovicės, i financuar nga USAID-i dhe qė ka pėrfunduar nė janar tė vitit 2002.
 
Synimet e projektit tė CISP-it kanė qenė riparimi i infrastrukturės; pėrmirėsimi i cilėsisė dhe qasjes nė shėrbimet themelore sociale; shtimi i mundėsive pėr punėsim; pėrgjigjja ndaj prioriteteve tė theksuara nga komuniteti; krijimi i njė ambienti pėr vendimmarrje pluraliste e cila kontribuon drejtpėrdrejtė nė rivendosjen e gjendjes normale pėr tė gjitha komunitetet; dhe krijimi i njė ambienti mė tė favorshėm social dhe ekonomik nė Kosovė, thuhet nė njė njoftim tė Zyrės amerikane.
 
 
Podujevė: Ministria e Arsimit dhe OJQ “Team Kosova” ndihmojnė nxėnėsit me aftėsi tė kufizuar nė fshatin Gllamnik
 
Podujevė, 10 tetor 2003 – Ministria e Arsimit dhe OJQ shqiptaro-amerikane "Team Kosova" kanė ndihmuar 2 paralelet e nxėnėsve me aftėsi tė kufizuara qė aktualisht ndjekin mėsimet nė shkollė n fillore "Kongresi i Manastirit" nė fshatin Gllamnik, tė cilat nisėn punėn pikėrisht para njė viti.

Ky vit shkollor pėr kėta nxėnės nisi me pajisje tė reja qė ka dhuruar Ministria e Arsimit, si televizorė dhe video, grafoskopė, tabela magnetike dhe mjete tjera. Ndėrkaq OJQ shqiptaro-amerikane, solli material shkollor pėr vizatatime dhe punė konkrete me mbi 10 metoda tė reja dhe bashkėkohore qė dukshėm ka lehtėsuar punėn tonė dhe suksesin e nxėnėsve me aftėsi tė kufizuar.

Viti i parė filloi me dy klasė dhe 12 nxėnės, kurse tash nė kėto paralele ka 25 nxėnės dhe interesimi po shtohet dita ditės, thotė mėsuesja Sebahate Jakupi, e cila bashkė me mėsusen tjetėr Fexhrie Musa po punojnė me pėrkushtim me nxėnėsit me aftėsi tė kufizuar.
 
 
Pikėkalimi kufitar ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė nė magjistralėn Gjilan - Bujanoc ėshtė mbyllur
 
Gjilan, 10 tetor 2003 - Pikėkalimi kufitar ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė te "Dheu i Bardhė" qė ndodhet nė magjistralėn Gjilan - Bujanoc ėshtė mbyllur nė orėt e para tė mėngjesit tė djeshėm pėr tė gjitha automjetet pėr shkak tė punimeve nė rrugė nė pjesėn e magjistralės brenda territorit tė Serbisė, njofton zėdhėnėsi i SHPK-sė pėr rajonin e Gjilanit Ismet Hashani.

Automjetet komerciale nuk do tė lejohen tė hyjnė nėpėrmjet Muēibabės, por vetėm nėpėrmjet pikėkalimit nė Mėrdare.

Ndėrkaq hapja e pikėkalimit kufitar "Dheu i Bardhė" pritet tė bėhet nga gjysma e nėntorit, kur edhe priten tė pėrfundojnė punimet nė atė tė pjesė tė magjistrales.
 
 
Gjilani investon nė pėrmirėsimin e infrastrukturės rrugore
 
Gjilan, 10 tetor 2003 - Komuna e Gjilanit pėr ta pėrmirėsuar infrastrukturėn e dobėt rrugore njė pjesė tė madhe tė buxhetit e ka orientuar nė zgjerimin dhe asfaltimin e rrugėve, ndėrkohė qė nuk i kanė munguar as ndihmat nga donatorėt e jashtėm.

Tani pėr tani ėshtė i hapur tenderi nga Ministria pėr Transport dhe Telekomunikacion pėr hapjen e rrugės Zhegėr - Stanēiq, deri nė kufi me Maqedoninė, pėr riasfaltimin e rrugės Gjilan - Pogragjė si dhe pėr asfaltimin e rrugės "Jugu 1" nė qytet, me njė gjatėsi tė pėrgjithshme prej afėr 43 kilometrave.

USAID-i dhe komuna kanė financuar dhe finalizuar bashkarisht asfaltimin e rrugės Pasjan - Budrigė. Nė fazėn pėrfundimtare ėshtė hapja e rrugės Parallovė - Vėrbicė e Zhegovcit, qė ka njė gjatėsi prej 3.200 metrave, projekt ky i financuar me 3.800 ?uro nga organizata "CARE".

Ndėrkaq nga buxheti i komunės janė finacuar edhe rrugėt Kosaqė - Maja e Gjelbėr, Zhegoc - Vėrbicė, Kosaqė - Pėrlepnicė, Cėrnicė - Gumnishtė dhe disa tė tjera, tė cilat e kanė lehtėsuar nė masė tė madhe qarkullimin e qytetarėve nga kėto vendbanime nė drejtim tė qyteteve tjera tė Kosovės, thotė Fadil Osmani, zyrtar pėr projekte.

Pėrmirėsimi i infrastrukturės rrugore ka marrė hov nga ky muaj. Komuna i ka tė gatshme edhe njė numėr tė projekteve tjera pėr qytet dhe pėr fshatra dhe shpreson tė pėrmirėsojė dukshėm infrastrukturėn rrugore deri nė fund tė kėtij viti, tha Lutfi Haziri, kryetar i komunės.

Inkasimi i mjeteve nga tatimi nė pronė i jep mė shumė mundėsi komunės pėr investime nė projektet qė garantojnė kushte mė tė mira pėr jetė.

Xhemajl Hyseni, zėvendėskryetar i komunės, thotė se rruga Gjilan-Zhegėr-Kumanovė ėshtė vlerėsuar prioritet nga komuna jonė pėr fillimin e bashkėpunimit me rajonin, pėrkatėsisht Kumanovėn dhe Preshevėn, jo vetėm pėr Gjilanin, por edhe pėr Kosovėn, tė cilės i krijon mundėsi mė tė mira pėr dalje nė koridorin e tetė ndėrkombėtar.
 
 
Dr. Maria Fuci ėshtė emėruar ushtruese e detyrės e Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimti
 
Prishtinė, 10 tetor 2003 - Dr. Maria Fuci ėshtė emėruar ushtruese e detyrės e Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimti (AKM) nga kreu i Shtyllės Katėrt tė UNMIK-ut. "Nė kėtė udhėkryq kritik mezi pres tė ēoj pėrpara procesin e privatizimit", ka deklaruar zonja Fuci, pas emėrimit nė kėtė post.
 
 
Nė Komisionin Evropian po shtohet frika se zgjedhjet lokale nė Shqipėri do tė jenė me probleme si edhe tė mėparshmet
 
Bruksel, 10 tetor 2003 - Nė Komisionin Evropian po shtohet frika se zgjedhjet e sė dielės nė Shqipėri do tė jenė me probleme si edhe tė mėparshmet. Sipas zyrtarėve tė lartė tė BE-sė konflikti ėshtė i vazhdueshėm ndėrmjet dy forcave politike, shkaku kryesor i parregullėsive nė zgjedhje, si dhe i destabilizimit ekonomik dhe politik tė vendit. Njė zyrtar i lartė i Komisionit Evropian shprehu frikėn se do tė ndeshemi pėrsėri me zgjedhje problematike.
 
 
Del Ponte ka akuzuar para Kėshillit tė Sigurimit autoritetet e Beogradit pėr bashkėpunim tė pamjaftueshėm me Tribunalin
 
Kombet e Bashkuara, 10 tetor 2003 - Kryeprokurorja e Tribunalit tė Hagės Karla del Ponte ka akuzuar mbrėmė para Kėshillit tė Sigurimit autoritetet e Beogradit pėr bashkėpunim tė pamjaftueshėm me Tribunalin. Del Ponte ka vlerėsuar se pas vizitės sė fundit nė Beograd dhe bisedave me zyrtarėt mė tė lartė nuk mund ta ēmojė pozitivisht bashkėpunimin.

Nė Serbi ende fshihen mė shumė se gjysma nga 17 tė akuzuarit, nė mesin e tė cilėve dhe Ratko Mlladiq, thotė Del Ponte.

Kryeprorkurorja ka shrehur pakėnaqėsi sidomos me nivelin e bashkėpunimit me Boegradin nė qasjet e hetuesve tė Tribunalit nė arkivat dhe dokumentet e domosdoshme pėr procedurat gjuqėsore.

Del Ponte ka akuzuar rėndė Republika Sėrpskėn, e cila deri mė tash nuk ka arrestuar asnjė tė akuzuar pėr krime lufte, duke pėrfshirė edhe Radovan Karaxhiqin.
 
 
Trupat izraelite kanė vrarė 3 palestinezė dhe kanė plagosur edhe 20 tė tjerė nė Rripin e Gazės
 
Gaza, 10 tetor 2003 – Dhjetėra tanke iztraelite, tė mbėshtetura nga tė shtėnat nga helikopterėt, kanė sulmuar kampin e refugjatėve nė Rripin e Gazės, ku kanė lėnė tė vrarė tre palestinezė, ndėr tė cilėt edhe njė fėmijė dhe kanė plagosur edhe 20 tė tjerė, njofton BBCnews.
 
Duke lėvizur nėpėr errsirėn e natės mbi 40 tanke dhe automjete tė tjera tė blinduara kanė depėrtuar nė kampin Rafah, qė shtrihet nė Rripin e Gazės, nė kufi me Egjiptin, kanė pohuar dėshmitarėt palestinezė. Armata izraelite ka thėnė se trupat e tyre kanė shkuar pėr tė zbuluar dhe pėr tė shkatėrruar tunelet, qė pėrdoren pėr kontrabandimin e armėve nė vendkalimin kufitar me Egjiptin.
 
Ky aksion izraelit vjen nė njė kohė kur lidershipi palestinez po pėrballet me njė krizė tė re dhe, siē njoftohet, kryeministri Ahmed Kuerei ka kėrcėnuar me dorėheqje vetėm dy ditė pasi ka dhėnė betimin.
 
 
Dy ushtarė amerikanė janė vrarė dhe 4 tė tjerė janė plagosur nė njė pritė nė veri tė Bagdadit
 
Bagdad, 10 tetor 2003 – Dy ushtarė amerikanė janė vrarė dhe katėr tė tjerė janė plagosur nė njė pritė nė njė distrikt tė varfėr shit nė veri tė Bagdadit, ku ditė mė parė njė vetėvrasės nė njė sulm me autobombė nė njė stacion policie shkaktoi vdekjen e tė pakten 10 vetėve, bėn tė ditur armata amerikane, njofton Rojter.
 
Zėdhėnėsja ushtarake amerikane ka thėnė se sulmi nė pritė ka ndodhur mbrėmė derisa ushtarėt po patrullonin nė rrugėt e qytetit Sadėr nė veri tė Bagdadit.
 
Vendorėt kanė thėnė se tė pakten dy irakianė janė vrarė nė njė shkėmbim zjarri me trupat amerikane, tė cilat gjatė natės kishin patrulluar nė kėtė zonė, tė mbėshtetur nga qielli nga helikopterėt. Varrimi i viktimave irakiene bėhet sot (e premte), qė do tė jetė edhe njė rast tjetėr pėr incidente tė reja.
 
 
Trupat iztraelite kanė vrarė 6 palestinezė dhe kanė plagosur edhe 50 tė tjerė
 
Gaza, 10 tetor 2003 – Trupat iztraelite, tė mbėshtetura nga helikopterėt, kanė sulmuar kampin e refugjatėve Rafah nė Rripin e Gazės dhe sipas njoftimeve mė tė reja kanė lėnė tė vrarė 6 palestinezė, ndėr tė cilėt edhe dy fėmijė dhe kanė plagosur edhe 50 tė tjerė, njofton AP. Armata izraelite ka thėnė se trupat e tyre kanė shkuar pėr tė zbuluar dhe pėr tė shkatėrruar tunelet, qė pėrdoren pėr kontrabandimin e armėve nė vendkalimin kufitar me Egjiptin. Gjatė kėtij aksioni ėshtė plagosur edhe njė ushtar izraelit.
 
 
Iranianja Shirin Ebadi fitoi Ēmimin Nobėl pėr Paqe
 
   
Oslo, 10 tetor 2003 – Avokatja iraniane Shirin Ebadi, ka fituar sot Ēmimin Nobėl pėr Paqe pėr punėn e saj nė mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut dhe nė zhvillimin e demoikracisė, njofton Rojter.
 
Komiteti norvegjez i Nobelit e ka ēmuar znj, Ebadi, e cila ishte gjykatėsja e parė iraniane para Revolucionit Islamik dhe pas tij ishte dėbuar nga puna, ngase puna e saj ishte fokusuar nė mbrojtjen e grave dhe tė fėmijėve.

Znj. Ebadi ka fituar kėtė Ēmim nė njė konkurrencė rekorde prej 165 kandidatėsh, ndėr tė cilėt ishin edhe Papa Gjon Pali, ish-presidenti ēek Vaclav Havel etj.
  
  
Mohohet drejtėsia nė Guantanamo
 
Uashington, 10 tetor 2003 - Njė zyrtar i lartė i Komitetit Ndėrkombėtar tė Kryqit tė Kuq ka thėnė se mbajtja e mė shumė se 600 personave nė Gjirin Guantanamo ėshtė e papranueshme, sepse ata po mbahen pa afat dhe pa njė proces tė duhur ligjor.

Kristof Xhiro, zyrtar i lartė i Kryqit tė Kuq nė Uashington, tha se ai po fliste publikisht sepse kontaktet qė kishte zhvilluar mė parė nuk kishin dhėnė rezultat.

Komentet e tij bėhen ndėrsa njė grup qė pėrfshin ish-gjykatės dhe zyrtarė ushtarakė amerikanė i kėrkoi Gjykatės sė Lartė amerikane tė ndėrhyjė nė rastin e tė ndaluarve nė Guantanamo.
 
 
Vritet dėshmitari nė hetimin pėr abuzime nė Brazil
 
Brazilia, 10 tetor 2003 - Njė brazilian, i cili i dha dėshmi njė tė dėrguari tė OKB qė po heton lidhur me akuzat pėr abuzime tė tė drejtave tė njeriut nga oficerėt e policisė, ėshtė vrarė nga persona tė armatosur mbi njė motorr.

Gerson Hezus Bispo u qėllua pėr vdekje ndėrsa po shkonte nė punė nė pjesėn verilindore tė shtetit tė Bahias.

Grupe tė tė drejtave tė njeriut thonė se vrasja ishte akt hakmarrjeje pas bisedės sė tij me tė dėrguarin e OKB-sė, Asma Jahangir.

Kjo ėshtė vrasja e dytė e njė dėshmitari qė ēoi dėshmi para OKB-sė. Dy javė mė parė njė 24-vjeēar u qėllua nė rajonin Paraiba, gjithashtu nė verilindje tė Brazilit.
 
 
Kurė e re pėr kancerin nė gji
 
Londėr, 10 tetor 2003 - Kėrkuesit shkencorė thonė se kanė zbuluar njė mjekim tė ri qė mund tė japė mbrojtje mė tė madhe pėr pacientėt me kancer nė gji. Provat klinike duke pėrdorur medikamentin Letrozole e kanė ulur gati pėrgjysmė mundėsinė e ridaljes sė tumoreve nė gra qė kanė kaluar fazat e para tė kancerit nė gji.

Studiuesit nė Evropė dhe Amerikėn e Veriut thonė se kjo kurė mund tė pėrdoret si shtesė e medikamentit tė pėrdorur gjerėsisht deri tani, Tamoxifen, qė mendohet se nuk vepron si duhet pas pesė vjet pėrdorimi.

Shkencėtarėt thonė se mjekimi me Letrozole ishte aq e efikas saqė ata i ndaluan provat klinike pėr tė bėrė tė mundur qė grupi i grave tė merrte kurėn e vėrtetė.

 


  |  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.