8.10.2003 - Trepca.net
 

Mitrovicė: Zėvendėskryetari i Kvendit tė Komunės, Mursel Ibrahimi ka pritur Elizabeth Schlosstein dhe Marisa Troise Zotta

 
 

 
Mitrovicė, 8 tetor 2003 / Hysni SYLA ( Zyrtar pėr informim i KK )
Zėvendėskryetari i Kvendit tė Komunės, Mursel Ibrahimi ka pritur udhėheqėsen e ekipit pėr Mbėshtetje tė Administratės Publike pranė Departamentit pėr Demokratizim tė OSBE-sė Elizabeth Schlossstein dhe udhėheqjen e Shkollės Superiore pėr Adminitratė tė Brendshme tė Romės mė nė krye drejtoreshėn Marisa Troise Zotta.
 
Temė e bisedės tė zėvendėskryetarit Ibrahimi me mysafirėt e lėrtpėrmendur ka qenė trajnimi i zyrtarėve publik tė administratės komunale.
 
Gjatė bisedės u tha se nė Shkollėn Superiore pėr Administratė tė Brendshme tė Romės janė trajnuar deri tash gjithsejtw 250 zyrtarė tė Administratės Publike tė Kosovės, ndėr tė cilėt ishin edhe tre drejtorė tė administratės komunale tė Mitrovicės.
 
Ishte konstatim i pėrgjithshėm se inciativa italiane pėr trajnimin e zyrtarėve tė administratės publike ishte njė ide e mirė dhe ka dhėnė rezultate tė mira nė aftėsimin e zyrtarėve qė kanė ndjekur trajnimet.
 
Zyrtarėt komunal tė cilėt kanė qenė pėr trajnim njė javėsh nė Romė janė shprehur tė jenė tė kėnaqur me atė
ēka kanė mėsuar  e sidomos me njohuritė qė kanė fituar lidhur me organizimin e pushtetit lokal nė Itali, funksionimin e organizimin e bashkėsive lokale, mėnyrėn e ruajtjes sė dokumentacionit, etj.  
 
Nė fund tė takimit u konstatua se ėshtė e nevojshme qė tė vazhdohet me trajnime tė kėtilla tė zyrtarėve tė administratės publike nė mėnyrė qė administrata e vendit tė jetė mė efikase.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.