8.10.2003 - Trepca.net
 

 Mitrovicė: Pėrfundoi trajnimi dyditorė nė temėn “ Mardhėniet me zgjedhės: Rrugė dykahore”

 
 

 
Mitrovicė, 8 tetor 2003 / Hysni SYLA ( Zyrtar pėr informim i KK )
 
Nė organizim tė Instituitit Nacional Demokratik pėr Ēėshtje Ndėrkombėtare (NDI), sot pėrfundoi trajnimi dyditorė nė temėn “ Mardhėniet me zgjedhės: Rrugė dykahore”, qė nė organizim tė Instituitit Nacional Demokratik pėr Ēėshtje Ndėrkombėtare (NDI) ėshtė mbajtur nė ambientet e Kuvendit tė Komunės.
 
Pjesėmarrės nė trajnim ishin kėshilltarė tė Kuvendeve Komunale dhe pėrfaqėsues tė OJQ-ve nga Mitrovica, Vushtrria, Skenderaji dhe Gllogoci.  Trajnimi dyditorė ishte dizajnuar qė tė debatojė mbi progresin e arritur dhe ti adresojė sfidat tė cilat janė paraqitur.
 
Ditėn e parė trajinimi ėshtė fokusuar nė funksionimin e kuvendeve komunale nė shoqėritė demokratike , me
theks tė veqantė nė punėn e komiteteve dhe mardhėnieve tė kuvendeve mė publikun.
 
Ndėrkaq, nė ditėn e dytė trajnimi pati pėr qėllim qartėsimin e rolit tė institucioeneve qeverisėse, tė partive politike dhe tė organizatave tė shoqėrisė civile nė gjetjen e mėnyrave pėr tė punuar sė bashku drejt qėllimit tė tyre tė pėrbashkėt – shėrbimit mė tė mirė tė qytetarėve.
 
Ligjėrues nė trajim ishin Dr. Sherrie Ėolff, Timothy Baker, Heather Kashner, Edmon Efendia, Arainit Shehu, Edita Mustafa dhe Arta Zherka. 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.