- Hollbruk e Kushner dje u kanė bėrė thirrje liderėve tė Kosovės pėr bisedime me Beogradin

   
6.10.2003 - Trepca.net

Presidenti Rugova priti dje Hollbrukun dhe Kushnerin


 
    
Prishtinė, 6 tetor 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugva priti dje diplomatin e shquar amerikan Hiēard Hollbruk dhe kryeadministratorin e parė tė Kosovės Bernar Kushner, tė cilėt bahskė me disa analistė perėndimorė prej tė shtunės po qėndrojnė nė Kosovė.

Presidenti Rugova pas takimit shprehu kėnaqėsinė qė takoi miqtė e vjetėr tė Kosovės, Bernar Kushnerin, i cili vuri themelet e Kosovės moderne dhe qė ka qenė pjesė dhe faktor i rėndėsishėm i progresit tė Kosovės dhe ambasadorin amerikan, Hollbruk, i cili ndihmoi shumė pėr lirinė e Kosovės.
 
Presidenti Rugova tha se gjatė takimit i ka njoftuar diplomatėt ndėrkombėtarė edhe pėr rrjedhat mė tė reja tė proceseve nė Kosovė.

"Gjatė takimit i njoftova miqtė pėr progresin qė kemi arritur nė Kosovė nė tė gjitha fushat e jetės, pėrfshirė kėtu krijimin e njė sigurie mė tė madhe pėr qytetarėt e Kosovės (megjithėse kemi ende disa incidente), si dhe pėr forcimin dhe perfeksionimin e policisė sė Kosovės", - tha Presidenti Rugova.

Ai tha se nė kėtė takim u diskutua edhe lidhur me sfidat nėpėr tė cilat po kalon Kosova dhe ato qė e presim, duke pėrmendur kėtu zhvillimin ekonomik, privatizimin dhe integrimin e grupeve nė shoqėri.
 
"Padyshim qė nė kėtė takim u bisedua edhe pėr atė qė unė insistoj ēdo herė, pra, qė Kosova tė pranohet sa mė parė si vend i pavarur, demokratik dhe paqesor, i integruar nė Bashkimin Evropian, nė NATO dhe nė miqėsi tė pėrhershme me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės", - tha Presidenti Rugova, duke shtuar se kjo gjė do ta qetėsonte Kosovėn, rajonin dhe do t'i pėrshpejtonte proceset demokratike dhe tė filluara nė Kosovė, por edhe nė Evropėn Juglindore nė tėrėsi.

Ndėrkaq, ish-shefi i parė i UNMIK-ut, Bernar Kushner, pasi falenderoi Presidentin Rugova pėr pritjen e pėrzemėrt, tha se nė takim janė diskutuar shumė ēėshtje, por, pėrveē tjerash, edhe pėr sigurinė dhe rastet e dhunės qė po shėnohen nė Kosovė. Kushner tha se duhet bėrė mė shumė qė kėto raste tė ndalen sa mė parė e, poashtu, tė bėhet edhe kthimi i tė zhvendosurve nė Kosovė. Por, Kushner, edhe pas kėsaj vėrejtjeje, tha se ėshtė dakord me vlerėsimin e presidentit Rugova se Kosova tash ėshtė mė e lirė dhe ka progres nė disa fusha.

Nga ana e tij, Riēard Hollbruk takimin e vlerėsoi si mjaft tė rėndėsishėm dhe tė pėrzemėrt. Nė kėtė kontekst, Hollbruk tha: "Ėshtė nder ta shohėsh Presidentin Rugova pėrsėri. Ky ka qenė simbol i rezistencės dhe i lirisė nė Kosovėn e shtypur. Ėshtė shumė kėnaqėsi qė tė kthehesh kėtu dhe ta shohėsh presidentin e Kosovės nė liri, duke i vazhduar hapat drejt ėndrrave tua".

Hollbruk theksoi se Kushner kishte tė drejtė kur tha se duhet tė keni kujdes dhe tė mos i shtypni tė tjerėt si kthim ndaj atyre qė iu kanė bėrė juve. "Nėse doni t’i realizoni qėllimet tuaja, vetėvendosjen dhe pavarėsinė, kjo duhet tė ndalet menjėherė", - tha ai.

Hollbruk bėri edhe njė vlerėsim tė proceseve nė Kosovė, duke thėnė se proceset nuk janė duke shkuar me ritėm tė kėnaqshėm. “Unė besoj se procesi ėshtė duke ecur shumė – shumė ngadalė...
 
 
Hollbruk e Kushner dje u kanė bėrė thirrje liderėve tė Kosovės pėr bisedime me Beogradin
 
Prishtinė, 6 tetor 2003 - Gjatė takimeve tė djeshme nė Prishtinė, ish-ambasadori amerikan nė Kombet e Bashkuara Riēard Hollbruk, ka thėnė se zgjidhja e ēėshtjes sė Kosovės nuk guxon tė shkojė kaq ngadalė, ndėrsa shqiptarėt duhet t'i respektojnė tė drejtat e minoriteteve nėse duan tė pėrmbushin ėndrrat dhe aspiratat e tyre pėr pavarėsinė. Hollbruk, bashkė me kryeadministratorin e parė tė Kosovės, Bernar Kushner, nė takimet me udhėheqėsit mė tė lartė tė Kosovės, Presidentin Ibrahim Rugova, Kryeministrin Bajram Rexhepi dhe kryeparlamentarin Nexhat Daci, ka biseduar edhe pėr statusin e Kosovės dhe bisedimet e ardhshme teknike me Beogradin.

"Ju nuk mund t'i detyroni serbėt pėr njė spastrim etnik dhe tė vritni fėmijė serbė dhe ndėrkohė tė pritni pėrkrahjen e bashėksisė ndėrkombėtare pėr tė arritur realizimin e ėndrrės suaj pėr vetėvendosje dhe pavarėsi", ka thėnė Hollbruk, duke porositur bashkėsinė ndėrkombėtare qė tė pėrshpejtojė proceset nė Kosovė, tė cilat janė tepėr tė ngadalshme. "Kombet e Bashkuara duhet tė lėvizin mė shpejt, Shtetet e Bashkuara duhet tė kushtojnė mė shumė kujdes, ndėrsa Bashkimi Evropian duhet tė jetė mė fleksibil, pėrndryshe proceset po shkojnė tepėr ngadalė", tha Hollbruk dhe ėshtė angazhuar qė Kosova tė marrė pjesė nė bisdinmet e Vjenės nė nivelin mė tė lartė tė mundshėm, pasi edhe kėto bisedime janė nė drejtim tė sė ardhmes qė Ksoova e dėshiron pėr vete.
 
Ndėrkaq Bernar Kushner ka thėnė se ishte me rėndėsi qė Kosova tė marrė pjesė nė bisedimat teknike tė Vjenės: "Unė vėrtet shpresoj se parlamenti do ta miratojė shkuarjen nė Vjenė, pasi mosshkuarja do tė ishte njė gabim i madh", tha Kushner, sipas tė cilit bisedat me serbėt janė tė rėndėsishme pėr Kosovėn, madje organizimi i serbėve vendorė dhe pikėrisht mbrojtja e minoriteteve ėshtė pengesa kryesore sipas bashkėsisė ndėrkombėtare pėr tė ardhmen e Kosovės.

Kreyparlamnetari Daci i ka quajtur z.Hollbruk dhe Kushner si bashkėbiseduesit mė dinamikė nė historinė e Kosovės. "Vėrejtjet e tyre shumė tė qėlluara se si duhet tė avancojmė proceset nė institucione dhe me rrugėt e hapura pėr demokracinė e Kosovės, pėr ekonominė dhe pavarėsinė e plotė tė Kosovės me pėrgjegjėsitė qė nėnkupton ajo, si sjellja e minoriteteve, lėvizja e lirė e tė gjithėve, prandaj mendoj se jemi nė njė anije tė pėrbashkėt", ka thėnė Daci,d uke shtuar se nė bisedat eventuale me Beogradin do tė shkonte vetėm po tė jetė atje edhe homologu i tij nga Beogradi.
 
Ndėrkaq, kryeministri Rexhepi tha se nuk ka ndonjė lėvizje nga pozicioni i tij i mėparshėm: "Qėndroj nė ato pozicione qė kam thėnė prej fillimit. Ne tė gjithė jemi tė pėrgjegjshėm pėr situatėn, por duhet tė kuptohet edhe nga qytetarėt, se nuk ėshtė lehtė tė hyhet nė diēka pa e analizuar shumė mirė dhe nėse thuhet se a u frikėsohemi bisedimeve, ne i frikėsohemi pėrgjegjėsisė, nėse bėhet ndonjė hap i gabueshėm pa u studiuar mirė", tha Rexhepi, duke se koncenzusi ėshtė i domosdoshėm.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.