6.10.2003 - Trepca.net

Kuvendi i Komunės konstaton se UNMIK-u, policia e UNMIK-ut dhe KFOR-i nuk kanė treguar gadishmėri dhe vendosmėri pėr implementimin e plotė tė ligjit nė pjesėn veriore tė qytetit dhe tė vendit


 
6 tetor 2003 / Hysni SYLA ( Zyrtar pėr informim i KK )
Kuvendi i Komunės,  nė mbledhjen e rregulltė, tė 12-tė me radhė, mbajtur mė 26.09.2003, me vendimin unanim tė kėshilltarėve tė pranishėm, shqyrtoi edhe zhvillimet e fundit nė pjesėn veriore tė komunės, si pikė tė veēantė tė rendit tė ditės. Pas vėrejtjeve hyrėse tė kryetarit tė Kuvendit tė Komunės, Faruk Spahija dhe pas diskutimeve e propozimeve konstruktive lidhur me kėtė ēėshtje, Kuvendit i Komunės miratoi kėto
 
K O N K L U Z A
 
Kuvendi i Komunės, qė prej konstituimit tė tij ka patur vazhdimisht ēasje konstruktive nė bashkėpunimin dhe komunikimin me administratėn e UNMIK-ut dhe faktorėt tjerė ndėrkombėtarė me qėllim tė pėrshpejtimit tė procesit pėr integrimin e qytetit dhe pėr zgjidhjen e problemve tė qytetarėve, pa dallim pėrkatėsie etnike dhe nė tėrė territorin e komunės.
 
Kuvendi i Komunės konstaton se vlerėsimet e Kvendit tė Komunės pėr situatėn e pėrgjithshme nė komunė kanė qenė pėrherė realiste dhe nė masėn mė tė madhe identike me vlerėsimet dhe qėndrimet e institucioneve dhe organizatave tė ndryshme ndėrkombėtare dhe vendore.
 
Kuvendi i Komunės vlerėson se UNMIK-u, policia e UNMIK-ut dhe KFOR-i nuk kanė pas qasje tė barabartė
pėr zgjidhjen e problemeve tė ndryshme tė qytetarėve nė tėrė hapėsirėn e komunės.
 
Kuvendi i Komunės konstaton se UNMIK-u, policia e UNMIK-ut dhe KFOR-i nuk kanė treguar gadishmėri dhe vendosmėri pėr implementimin e plotė tė ligjit nė pjesėn veriore tė qytetit dhe tė vendit.
 
Kuvendi i Komunės konstaton poashtu, se ndonėse nė pjesėn veriore tė qytetit ėshtė instaluar zyrtarisht administrata e UNMIK-ut, e cila ka shėnuar rezultate fillestare, ende vepron administrata paralele serbe, pėr zhbėrjen e sė cilės nuk po ndėrmirren masa konkrete ligjore, pėr ēka pėrgjegjėsinė kryesore e mbanė UNMIK-u.
 
Kuvendi i Komunės vlerėson se si pasojė e mosveprimit adekuat, me kohė  dhe mbi baza ligjore tė faktorėve ndėrkombėtarė pėrgjegjės pėr Mitrovicėn, gjendja nė pjesėn veriore tė qytetit nuk ka shėnuar trende tė pritura pozitive, me pėrjashtim tė relaksimit tė saj nė disa segmente, ndėrkohė qė veprimtaria e strukturave paralele dhe veprimi i ekstremistėve serbė ka vazhduar me tė njetin intensitet.
 
Kėshilltarėt e Kuvendit tė Komunės theks tė posaqėm u kanė dhėnė  zhvillimeve tė fundit nė lagjet veriore tė
qytetit tė banuara me shqiptarė, pėrkatėsisht blerjes sė pronave tė shqiptarėve nga Kėshilli Kordinues Serb pėr Kosovėn, me mjete tė Qeverisė sė Serbisė, duke vlerėsuar se kjo bėhet pėr motive politike, me qėllim tė spastrimit etnik tė kėtyre hapėsirave nga shqiptarėt.
 
Kuvendi i Komunės shpreh indinjatė lidhur me kėtė dukuri tė papranueshme dhe vlerėson se e tėrė kjo qė po bėhet ėshtė njė veprim ilegal pėr shkak se kontratat nuk lidhen nė institucionet legjitime gjyqėsore dhe si tė tilla nuk mund tė jenė valide.
 
Kuvendi i Komunės konsideron se njė veprim i kėtillė e tensionon situatėn nė komunė, prandaj  edhe kėrkon veprim energjik tė UNMIK-ut, policisė dhe KFOR-it, pėr parandalimin e kėsaj dukurie dhe dėbimin e pjestarėve tė “rojave tė urės” nga shtėpitė e blera tė shqiptarėve, tė cilėt janė instaluar nė to pėr tė futur frikė dhe panikė tek banorėt shqiptarė me qėllim qė tė zhvendosen nga trojet e tyre.
 
Kuvendi i Komunės pėrkujton UNMIK-un se ėshtė i obliguar qė tė marrė masa tė  vendosura pėr zbatimin e
RRegullores nr.2000/17, e cila nė esencė ka pėr qėllim ndalimin e shitblerjeve tė kėtilla.
 
Kuvendi i Komunės edhe njėherė kėrkon fuqimisht kthimin e tė gjithė tė zhvendosurve nga territori i komunės nė pronat e tyre, pa marrė parasysh pėrkatėsinė e tyre etnike, pėr ēka Kuvendi ėshtė i gatshėm qė tė ndihmojė kėtė proces, duke pėrfshi kėtu edhe krijimin e kushteve pėr kthimin e serbėve, ashkalive dhe romėve nė pjesėn jugore tė qytetit.
 
Kuvendi i Komunės i drejtohet Qeverisė sė Kosovės me kėrkesė qė brenda njė afati optimal dhe nė bashkėpunim me faktorin ndėrkombėtarė e nė kuadėr tė angazhimeve pėr kthimin e pėrgjithshėm tė tė zhvendosurve, tė krijojė kushte pėr kthimin edhe tė  shqiptarėve tė dėbuar me dhunė nga ekstremistėt serbė nė pronat e tyre nė veri tė komunės, pėr tė cilėt nuk ėshtė bėrė asgjė, madje nuk ėshtė arritur qė tu sigurohet as statusi i refugjatėve.
 
Kuvendi i Komunės shpreh bindjen se Qeveria e Kosovės do tė ketė mirėkuptim tė plotė ndaj kėsaj kėrkese dhe se do tė  ndėrmarrė hapa konkret, nė bazė tė pėrgjegjėsive qė ka,  pėr tė mundėsuar kthimin e qytetarėve nė pronat e tyre nė pjesėn veriore tė qytetit.
 
Mitrovicė, 26.09.2003                         Kryetari i Kuvendit tė Komunės
                                                        Faruk SPAHIJA


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.