OPINIONE

   
4.10.2003 - Trepca.net

Unė nuk i kuptoj ata, apo ata nuk e kuptojnė vehten ??


 
  
4 tetor 2003 / Latif STUBLLA
 
Para se tė hyja nė tri fjali mė poshtė do tė doja tė pėrshėndes lexuesit si dhe mirmbajtėsit e Trepēa.net.
 
Pyeta vehten shumė herė, tė shkruaj apo tė mos shkruaj. Ja qė diēka nuk mė len tė qetė, ėshtė nė pyetje njė emision i RTK-sė me mysafirėHidajet Hyseni, Naim Maloku dhe Oliver Ivanoviq.
 
E para gjė qė mė ngarkon kujtesėn dhe veshin rrodhi nga Z.Hyseni i cili gjatė tėrė kohės njėrit i drejtohej me mbiemėr “Zotėri Maloku” ndėrsa tjetrit me vetėm Oliveri. Mbase afėrsia e tyre qė pėr mua ėshtė e panjohur. Tė futem nė thelbin e tėrė kėsaj, tema ishte bisedimet Prishtinė- Beograd.
 
Edhe pse pa fjalor tė regjur politik, Zotėri Maloku dinte se ēka mendonte dhe thoshte atė qė mendonte pėr dallim tė Z.Hysenit i cili si duket kishte fjetur pak, apo flente me sy hapur dhe natyrisht Z.Ivanoviq i cili fliste me gabzherr tė huaj, pra me gabzher konsultantėsh nga Beogradi.
 
Flitej mbi mundėsinė e fillimit tė bisedimeve tė ashtuquajtura pėr “ēėshtje teknike” por mėshohej dikund tjetėr.Tash dua dhe unė tė them nja dy fjalė rreth ēėshtjeve teknike dhe shpresoj se do tė mund ta gjejnė kohėn ti lexojnė deputetėt dhe qeveritarėt.Zonja e Zotėrinjė, ne nuk kemi nevojė tė hyjmė me Serbino armike tė pėrjetshme pėr ēėshtje teknike, u fol mjaft mbi telekomunikacionin, energjinė elektrike dhe sigurinė, prandaj dua tė pėrqėndrohem nė kėto 3 gjėra:
 
Telekomunikacioni nė Kosovė ėshtė i rregulluar me ligj dhe nė europė egziston njė marrėveshje e pėrgjithshme mbi telematikėn dhe telekomunikacionin dhe aty si Gjermania apo Kosova e Austria, apo Franca e Serbia, escila ėshtė njėsi nė vehte.
 
Energjia elektrike vėrtetė mungon, por nuk e di se sa e kanė tė kjartė deputetėt tanė se sa na kushton ta blejmė nga Serbia do tė ishte mė mirė populli ta paguajė KEK-un dhe kur them kėshtu mendoj tėrė populli i Kosovės pa pėrjashtuar minoritetet. Ujė ka Kosova mjaft, Toka nė mbrendi tė Kosovės ka mjaft gazėra tė cilėt janė energji e pashfrytėzuar.
 
Le tė marrin kontakt deputetėt me Akademinė e Shkencave dhe tu japin rastin shkencėtarėve tė dėshmojnė se sa shumė energji elektro-magnetike ka Kosova dhe kjo tė jetė ēėshtja teknike e Kosovarėve merenda mes vehte. S’kemi aspak nevojė pėr Serbino, ndėrsa sa i pėrket rrugėve dhe udhėtimeve shumė mirė po funksionon nga Shqipėria apo vija ajrore, fundja edhe KFOR hyri nė Kosovė pėrmes vijės ajrore.
 
Sa i pėrket Sigurisė nuk kam ēka flas, statistikat e thonė tė vehten, sa ka krime nė Kosovė nė shtete tjera ka edhe mė shumė, keni lexuar para disa dite se vetėm Stokholmi kishte pėrqindje mė tė madhe krimi se tėrė Kosova. E mbrojtur nga KFOR , Policia ndėrkombėtare dhe SHPK-ja mund tė themi lirisht se Kosova ka sigurinė mė tė madhe se Macedonia, Serbia , Bosna apo Kroacia.
 
Tė nderuar politikanė Kosovarė:
 
Shqiptarė- ju akoma se paskeni kuptuar se ne nuk jemi mė nėn Serbi. Turq e Haskalinjė, ju vetėm bėni sehir se ēka do tė bėhet.Serbė ju vazhdoni akoma tė ėndėrroni, pėrderisa ju tė gjithėve tė thuaj ju quajnė politikanė kosovarė pa dallim etniteti, nuk jeni askund tė pėrafėrt me realitetin, politikanėt nga Serbia kėsaj radhe dolėn mė tė menqur, sepse ata e kanė kuptuar se Kosova ėshtė njė vend fqinj e jo njė rajon qė mund tė shtypet siq ėshtė shtypur mė parė.
 
Mesazhi: ajo qė na mungon duhet ta blejmė por para se ta blejmė se pari tė provojmė ta prodhojmė tonėn, sė dyti ta blejmė nga ata qė ėshtė mė e mirė dhe mė e lirė, Shqipėria tė rrojė e tė prodhojė mė shumė.
 
Zotėriu Ivanoviq qė nuk e ndjente vehten mirė e sigurtė nė Kosovė i kisha preferuar tė fillojė njė karrierė tė re politikė, si pėr shembull tė ndėrmerr iniciativėn pėr tė filluar marrėveshjet Prishtinė Beograd me qėllim tė kthimit tė Preshevės , Bujanovcit e Medvegjės aty ku takojnė, mbrenda kufinjė tė drejtė e natyrorė Kosovar. Besoj se po ta fillonte njė nismė tė tillė do tė kishte votėn e Demaqit dhe Qosjes e mos tė flas pėr pėrkrahjen morale nga politikanė tjerė qė pėr momentin kanė mbetur pa funksione nė karriget e shtetit tė Kosovės.
 
Me nderime
Latif Stublla


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.