Presidenti Rugova i dėrgon mesazh urimi Kancelarit gjerman Shreder  me rastin e 3 tetorit, Ditės sė Bashkimit Gjerman

   
Prishtinė, 3  tetor  2003 / TN / QIK - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova i ka dėrguar sot Kancelarit tė Gjermanisė njė mesazh urimi me rastin e 3 tetorit, Ditės sė Bashkimit Gjerman. Nė kėtė mesazh thuhet:
 
"Me rastin e Festės Tuaj Nacionale, 3 tetorit, Ditės sė Bashkimit Gjerman, nė emėr tė popullit tė Kosovės, ju shpreh urimet e mia tė pėrzemėrta.
 
Dita e Bashkimit Gjerman ėshtė njė festė e madhe pėr vendin tuaj dhe njė ngjarje me rėndėsi pėr botėn moderne. Rėnia e Murit tė Berlinit ishte moment me rėndėsi pėr komunikimin global dhe pėr lirinė e kombeve.
 
Nė kėtė ditė, ju falėnderoj Ju dhe popullin gjerman pėr kontributin qė po jepni nė rindėrtimin dhe zhvillimin e vendit tim, Kosovės.
 
Nė tė ardhmen presim pėrkrahjen tuaj nė njohjen formale tė Pavarėsisė sė Kosovės, si dhe thellimin e bashkėpunimit dhe tė miqėsisė midis dy vendeve tona" - thuhet nė fund tė mesazhit tė presidentit tė Kosovės..

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.