OPINIONE

   
2.10.2003 - Trepca.net

Mendo mirė e mirė


 
2 tetor 2003 / Nga A. Avdijaj
 
Nėse sot nė mėngjes je zgjuar i shėndetshėm dhe pa probleme, atėherė je mė i lumtur se 1 milion njerėz te cilėt nuk do tė jenė mė javėn tjetėr;
 
Nėse nuk e ke pėrjetuar asnjėherė luftėn, vetminė e burgosjes, agoninė e tė torturuarit, ose nuk ke pėrjetuar uri, atėherė je mė i lumtur se 500 milionė njerėz nė botė;
 
Nėse mund tė shkosh nė shkollė, nė punė, nė shėtitje, nė festė, nė kinema, nė teatėr, nė koncert, nė bibliotekė, nė peshkim, nė pishinė, nė verime,nė Kishė, nė Xhami, apo nė ndonjė vend tjetėr kulti etj., pa patur frikė dhe pa u kėrcėnuar se do tė vritesh, do tė arrestohesh, kidnapohesh apo se do tė tė ndodhė diēka e keqe, atėherė je mė i lumtur se 3  miliardė njerėz nė botė;
 
Nėse tė ndodhet edhe pak ushqim nė frigorifer, dhe nėse ke veshmbathje, nėse ke kulm mbi kokė dhe njė shtrojėmbulojė pėr tė fjetur, atėherė je mė i pasur se  75% e banorėve tė botės;
 
Nėse ke njė llogari bankare, pak para nė kuletė dhe pak tė tjera tė fshehura nė njė kuti, atėherė ti bėn pjesė nė 8 pėrqindėshin e njerėzve me mirėqenie nė botė;
 
 
 
Nė pėrfundim:
 
Nėse e lexon kėtė shkrim, atėherė ti je shumė herė i bekuar dhe ke vetė 2 pėrparėsi:
 
1. Dikush ka menduar pėr ty,
 
2. Ti nuk je nė dy miliardėshin e njerėzve qė nuk dinė tė lexojnė.
 
Dhe,... Ti ke kompjuter!!!
 
Dikush ka thėnė: Puno si tė mos kesh kurrė nevojė pėr para, dashuro sikur kurrė tė mos ju ket lėnduar njeri, vallėzo si mos tė tė shikonte askush, kėndo si mos tė tė dėgjonte askush,... jeto si tė ishte parajsa nė tokė". ēdo ditė, pra edhe kjo mund tė konsiderohet ditė ndėrkombėtare e miqėsisė.
 
Pra email-in mund t'ua dėrgosh tė gjithė atyre qė ti mendon se i ke  miq.
 
Nėse nuk e pėrcjell mė tej - nuk do tė ndodh asgjė, por nėse e pėrcjell,atėherė edhe miqtė e tu do tė tė kujtojnė dhe kur tė tė shohin do tė tė buzėqeshin dhe pėrshėndesin me pėrzemėrsi.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.