OPINIONE

   
1.10.2003 - Trepca.net
     

NUK KA FALJE PĖR KRIMINELĖT QĖ E VRANĖ AHMET KRASNIQIN


 
1 tetor 2003 / Shkruan Shefqet JASHARI-STROFCI http://www.shjstrofc.tk
   
            Ne shqiptarėt gjatė historisė u pėrballėm me shum tė liga dhe tė kqia. Shumė prej tyre i mujtėm me punė e durim dhe dualėm faqebarė. Kėto vitet e fundit disi na u kanė grumbulluar gajlet. Tė zotėt e mendjes janė shumė tė  brengosur qė nė viset tona  fara e huaj qė ėshtė mbjellur nga qendrat e pansllavizmit ėshtė rritur dhe zhvilluar shumė. Ėshtė bėrė’’faktor politik’’ ! Ėshtė bėrė  ‘’faktorė kombėtar’’edhe pse asgjė nuk ka punuar dhe as qė po punon pėr tė mirėn e kombit shqiptar. Pėrkundrazi ka punuar dhe po punon pėr interesat e atyre qė e pruan dhe mbollėn nė Viset tona, nė tokėn tonė stėrngjyshore. Ka shumė emra kjo farė e qoroditur njerėzore. Quhet ’’farė ruse’’ se trualli ideologjik i saj ėshtė Rusija. Quhet ’’farė e keqe’’, se njerėzimit nuk i solli kurrfar tė mire, pėrpos, dhunės ,terorit dhe  krimit. Kjo farė e keqe tek ne krijoi ’’njeriun e ri’’ tė ē’veshur nga ndjenjat humane, tė ē’veshur nga ndjenjat njerėzore dhe kombėtare. Nė fillim shqipfolėsit qė i pėrkisnin kėsaj fare tė huaj e quanin veten komunistė.
 
Mė vonė me ndihmėn serbe krijuan partinė e tyre qė e quanin me mburrje ’’Parta Komuniste Shqiptare’’. Pastaj ia ndrruan emrin. E quanin ‘’Partia e Punės’’ dhe sė fundi ’’Partia Socialiste’’. Por ideologjia nuk ndryshoi fare. Parimet e Makjavelit’’qėllimi i arsyeton mjetet’’  u bėnė parime tė shqipfolėsėve qė e udhėhoqėn kėtė parti (dhe argatėve tė tyre). Ata me veprimtarinė e tyre pėrēarėse dhe mafioze i sollėn dėme tė rėnda ēėshtjes madhore kombėtare,  dhe nuk po e kanė gajle pėr gjithė ato tė liga qė po ia bėjnė kombit dhe Atdheut, pasi qė nė ato punė tė liga po kanė ca pėrfitime personale, grupore dhe klanore.
 
Gjatė luftės sė Dytė Botėrore udhėheqja  e kėsaj partije vrau shumfishė mė tepėr shqiptarė se sa ushtarė tė huaj. I vranė dhe i prenė burrat mė tė mirė tė kombit me tradhti dhe   pas shpine se ua kishin frigėn se pas luftės do t’i pengonin pėr t’i quar nė vend porositė e kryedjajve komunist tė Beogradit dhe tė Moskves. Kėta karrjeristė tė sėmuar pėr pushtet pranuan tė bėhėn vazalė tė Beogradit dhe tė Moskvės ! Pranuan tė bėjnė pėrēarje ndėrshqiptare ! Pranuan t’i shkelin  marrveshtjet e arritura  me forcat politike djathtiste ! Pranuan ta ndezin luftėn qyteta ! Mė nė fund pranuan t’ua japin ’’ bakshish’’ edhe Kosovėn dhe Viset tjera shqiptare serbo-jugosllavėve vetėm qė ta fitojnė pėrkrahjen e tyre pėr t’u bėrė ata tė parėt e vendit.
 
Siē dihet sundimi i tyre i solli dėme tė mėdha Shqipėrisė, Kosovės dhe gjithė popullit shqiptarė. Fatmirėsishtė ‘’nėna Shtrigė ‘’e ēakajve tė Ballkanit u shtri pėr toke. I Madhi Zot e dėnoi kėtė qerdhe tė kryedjajve tė mallkuar me varėfri dhe skamje. E dėnoi rėnd  kėtė vend tė madh evro-aziatik,  qė e kultivojė e rriti dhe e shpėrndau nė tėrė botėn faren e keqe,  ‘’faren ruse’’ dhe ‘’egjren komuniste’’.  Fatmirėsishtė edhe diktatorėt e kuq tė Evropės Lindore u shtrinė pėr toke si ‘’nėna’’ e tyre e Kremlinit pėr tė dhėn shpirt. E humbėn pushtetin njėri pas tjetrit. Ndodhi njė mrekulli edhe nė Shqipėri !U shemb diktatura ! Fitoi demokracia ! Filluan tė bėhėn ndryshimet kah e mira !
 
            Fatkeqėsishtė ‘’fara ruse’’ qė e humbi pushtetin nė Shqipėri, shpejt u organizua.  Lypi ndihmė prej ēakajve tė Ballkanit, prej ‘’nėnės’’ sė tyre Shtrigė tė Kremlinit dhe mafisė sė kuqe ndėrkombėtare.   Pranuan  ndihmėn serbo- ruso-greke, por pranuan edhe vazalitetin ndaj tyre. Dhe siē dihet demokracia e brishtė e Shqipėrisė u shemb !  Shqipėrisė ju vu flaka dhe futa nė tė njėjtėn kohė nga ‘’Pionerėt e Enverit’’dhe bandat greke ! Edhe pararoja staliniste e  LPK-sė muar pjesė nė shkatrrimin e shtetit shqiptar !  U tmerua bota ! Shqiptari muar njė pamje tė shėmtuar nepėrmjet fotoreporterėve grekė. Ideologėt e shovenizmit serb dhe atij grek fluturonin nga gėzimi kur shpifjet e tyre se ‘’shqiptarėt nuk janė komb, dhe se nuk kanė aftėsi shtetformuese’’ shitej nė katėr anėt e botės !
 
Siē dihet,  bajraktarėt e farės ruse Nanosi& Compani,   e muarėn pushtetin me mjete tė dhunės bolsheveike, por edhe me pėrkrahjen  materjale dhe diplomatike tė ish-Jugosllavisė sė vetshpallur, Greqisė, LPK-sė  dhe tė mafisė sė kuqe ndėrkombėtare. Vetėm vetėdija e lartė kombėtare dhe politike e popullit tė Shqipėrisė bėri qė tė mbetet i parealizuar nė tėrėsi  plani antishqiptar ( i pėrpiluar nga qendrat antishqiptare : Beograd-Moskvė-Athinė) qė parashihte edhe fillimin e luftės civile Jug-Veri nė Shqipėri. Megjithatė  e realizua plani rezervė : Faktori shqiptarė nė Gadishulin Ilirik u defaktorizua. Faktikisht mė nuk kishte shtet shqiptarė nė kėtė ishull . Por, i   ashtuquajturi ‘’revolucioni i vonuar demokratik’’i Qosjes i bėri tė kėnaqur dy partnerė : stalinistėt e Shqipėrisė qė erdhėn nė pushtet (me mjete dhune) dhe Greqinė , qė ju hapėn rrugėt pėr ta bėrė Shqipėrinė koloni tė saj. 
 
Por mbetėn tė paknaqur dy partnerėt tjerė qė e ndihmuan Nanosin me tė holla pėr tė ardhur nė pushtet : Sipas burimeve zyrtare serbe Beogradi pėr ‘’destabilizimin e Shqipėrisė’’ i ka hargjuat 17 miljan dollar. Edhe  enveristėt e LPK-sė nė bazė tė Marrrėveshtjes sė Zyrihit ( qė u lidh nė mes krerėve tė LPK-sė dhe PSSH-sė , me qėllim qė njėra tjetra ta ndihmojnė nė shkatrrimin e LDK-sė dhe PDSH-sė dhe largimin nga skena politike tė Dr.Ibrahim Rugovės dhe Dr.Salih Berishės )ia dhan Nanosit tė gjitha tė hollat qė i patėn mbledhur  nė emėr tė Kosovės.   Pra Nanosi & Compani kishin obligime ndaj tė dy palėve( Serbisė dhe LPK-sė).  Nanosi ishte njė dhelpėr e vjetėr qė enveristėt e Kosovės po tė donte do t’i shtinte tė hanė ēka nuk hahet.   Nanosi dinte se ēka bėnte, por kryekuqaloshėt e Kosovės nuk dinin pėr dredhitė e tij se ishin shtalbaka. Nuk dinin ata tė gjorit se mėsimet dhe urdhėrat e tij  do t’i fusin nė shamakun e tradhtisė kombėtare , do t’i fusin nė ujra tė zeza, qė njė ditė me faqe tė zezė do tė ngulfatėn !
 
Por me ngadhnjimit e ‘’revolucionit tė vonuar’’bolshevik tė Shqipėrisė nuk u realizua nė tėrėsi projekti i Qendrave antishqiptare( Moskvė-Beograd-Athinė) pėr shkatrrimin e kombit shqiptar. Ishte njė fitore e rėndėsishme serbo-ruso-greke, por Serbia donte qė pjesa e dytė e projektit qė kishte tė bėnte me Kosovėn tė realizohej sa mė parė. Nanosi edhe pse ende nuk i kishte realizuar tė gjitha objektivat nė Shqipėri, filloi t’i kryente obligimet qė i kishte marr nga Beogradi dhe Athina,  qė tė fillohet nė realizimin  pjesės sė dytė tė projektit antishqiptarė, qė parashihte qė Kosova tė bėhej pėrgjithmonė tokė serbe. 
 
Me shkatrrimin e Shqipėrisė, populli ynė kishte frigė se diēka ugurzezė po i pėrgaditet Kosovės ! Dhe nuk vonoi shumė dualėn nė skenė komplotistėt e Kosovės. Kundėrshtuan tė mbahen zgjedhjet e dyta parlamentare. Nuk i njohėn zgjedhejt dhe organet shtetrore qė dualėn nga ato zgjedhje. Tentuan ta bėnin shkatrrimin e LDK-sė,  kompllotistėt e LDK-sė nė krye me  H.Hysenin& B.Luzhėn. Nė Shqipėri pa dijenin e opinionit shkuan kryekompllotisatėt R.Qosja dhe H.Hyseni pėr tė marr detyra konkrete prej Nanosit, Mejdanit dhe Klosit.
 
Po sa u kthyen nga Shqipėria kėta argatė tė Serbisė, edhe pse Drenica kallej flakė formuan shėrbetoren e ēakajve tė Ballkanit LBD- nė. Ėsht ēudi e madhe qė nėn kulmin e asaj partie hyri edhe partia e Demaqit dhe Qeveria e Bukoshit( Bukoshi me telegramin qė ia dėrgoi  Qosjes,  e quajti vepėr madhore formimin e partisė sė tij,  edhe pse nuk ishte koha e formimit tė partive tė reja kur Drenica kallej flakė.) Pra,  Nanosi ishte mjeshtėt i zgjuar i cili dijti t’i shfrytėzojė karrjeristėt dhe mendjeshkurtėrit e Kosovės, pėr tė punuar pėr realizimin e planit antishqiptarė, pėr tė cilin ai ishte obliguar se do ta realizonte.  Veprimtaria pėrēase dhe antikombėtare e karrjeristėve dhe plangėprishsėve tė Kosovės rritej dhe shtohej.
 
E shpallėn  Drenicėn ‘’teritor tė ēliruar’’, qėllimi i tė cilėve ishte pėr ta nxitur Serbinė qė t’ua hiqte qafe Adem dhe Hamzė Jasharin dhe njėsitė e tyre guerile,  pasi qė nuk arrijtėn t’i bindin ata qė t’i luftonin institicionet shtetrore tė Republikės sė Kosovės dhe dhe Kryetarin  Ibrahim Rugovėn.  Kompllotistėt dhe mendjeshkurtėrit e Kosovės nuk pranuan tė marrin pjesė nė formimin e Qeverisė sė re tė Republikės sė Kosovės (qė do tė pėrbėhej nga pėrfaqėsues tė tė gjitha forcat politike dhe ushtarake tė Republikės sė Kosovės). Shkelėn Marrėveshtjen e Osllos, qė parashihte institicionalizimin e UĒK-sė,   bashkimin e faktorit ushtarak, dhe krijimit dhe forcimit tė FARK-ut.
 
Krijuan lista pėr vrasjen e veprimtarėve qė nuk i pėrkisnin forcės sė tyre kompllotiste. Krijunė ndasi dhe pėrēarje nė mesin e popullsisė sė Kosovės nė baza partiake. Penguan dhe nuk lejuan tė kyqėn nė Luftėn ēlirimtare  veprimtarė qė i pėrkisnin LDK-sė.  Ėshtė pėr t’u habitur se si i ka bindur Nanosi&Compani mendjeshkurtėrit dhe kompllotistėt e Kosovės se e kanė tė garantuar ēlirimin e Kosovės po qe se e Luftojnė LDK-nė, forcėn mė tė madhe politike shqiptare nė Gadishullin Ilirik.  Gradat e oficerėve tė  karierės qė kishin kry akademi ushtarake nėpėr akademitė jugosllave i shpallėn tė pavleshme. Ushtarakėt duhej tė hyjnė nė luftė si ushtarė tė thjesht, dhe pasi t’i vlerėsonin aftėsitė e tyre ushtarako-ideologjike analfabetėt politikė dhe ushtarakė tė LPK-sė, mund tė merrin gradat qė ata ua caktonin. 
 
Gjithseqysh njė ditė historianėt duhet tė pėrgjigjėn nė kėtė pyetje : Gjithė kjo veprimtari pėrēase dhe antikombėtare e LBDK-sė,  LPK-sė dhe Qeverisė sė Kosovės, ndihmoi apo pengoj forcimin e faktorit politik dhe ushtarak tė Republikės sė Kosovės ?! Dihet se historianėt sot nuk do tė mund tė jepnin vlerėsim shkemcorė pėr periudhėn e luftės,  se do ta hanin plimbin nė ballė nga argatėt e argatėve tė Nanosit. Por opinioni ynė dhe tė zotėt e mendjes e kanė tė qartė se Kosova nuk do tė ishte nė kėtė gjendje tė mjerė, po tė mos kishin bėrė kompllotistėt luftė kunėr LDK-sė nė vend se tė bėnin luftė kundėr Serbisė.
 
Siē dihet gjyshrit dhe prindėrit tanė kur sulmoheshin nga ēakajt e Ballkanit i pajtonin familjet e hasmuara dhe i mbyllnin tė gjitha mosmarrveshtjet qė i kishin njerėzit nė mes veti, sepse ju duhej bashkimi pėr ta luftuar armikun. Populli ynė  e bėri tė njėjtėn gjė kur rinia jonė studentore dhe intelegjencia e lartė nė krye me Anton Ēetėn muarėn akcionin pėr pajtimin e gjaqeve. Nė emėr tė Zotit pėr shpėtimin e Kosovės u falėn mė tepėr se 1000 gjaqe. Por stalinistėt dhe enveristėt e qartur tė Kosovės qė babaj shpirtėrorė e konsideronin Qosjen, ndėrsa mėsues dhe udhėheqės Nanosin, Mejdanin dhe  Klosin, vepruan tė kundėrtėn e asaj qė bėri populli ynė. Dhe si rjedhim i gjithė kėsaj patėm dėshtim pas dėshtimi nė fushėn ushtarake dhe diplomatike, edhe pse na u dha rasti i shkylqyeshėm qė ne vetė ta bėjmė ēlirimin e Kosovės, kur dihet se i kishim tė gjitha kushtet e pėrshtatshme.
 
            Por komplotistėt e Kosovės ishin hipnotizuar nga Nanosi, Mejdani dhe Klosi. Ku me dijtė se ēfar pėrrallash ju kanė treguar. Me siguri ju kanė  garantuar pushtet mbi shqiptarėt e Kosovės. Po ju kanė  garantuar edhe’’ēlirimin e Kosovės’’ po qe se e fillojnė luftėn sa mė parė. Ua dha Nanosi kallashėt e tij kryekuqaloshve tė Kosovės me tė cilėt e kalli Shqipėrinė. Kalonin kufirin shqiptaro - shqiptarė afėr Kuksit dhe Tropojės me dhjetra dhe qindra kuaj tė ngarkuar me kallash tė ndryshkur e pa nishan, dhe ushtria serbe bėnte seri. I lente tė lirė tė kalojnė kufirin deri sa ‘’gjeneralėt’’ e Hashimit organizuan parada nėpėr male tė Kosovės, pėr ta bindur  faktorin ndėrkombėtarė se nė Kosovė ėshtė krijuar njė ushtri qė po e luftonė ushtrinė serbe. Por kur Serbia dashti ta mbylli kufirin, nuk kalonin mė mushka tė ngarkuara me armatim, po as individ kėmb. Kjo e ka njė shpjegim, por kėtė e kuptojnė vetėm tė zotėrt e mendjes, por jo edhe naivėt dhe argatėt e argatėve tė Nanosit, qė u bėnė antarė dhe udhėheqės tė dy bishtave tė PSSH (PDK-ja dhe AAK-ja),  qė po veprojnė  nė Kosovė.  
 
Ėshtė pėr t’u habitur se si i ka bindur Nanosi&Compani mendjeshkurtėrit dhe kompllotistėt e Kosovės se e kanė tė garantuar ‘’ēlirimin e Kosovės’’ po qe se e luftojnė LDK-nė, forcėn mė tė madhe politike shqiptare nė Gadishullin Ilirik. Po a thua vall,  si i bindi Nanosi mendjeshkurtėrit dhe karrjeristėt e Kosovės se luftėn do ta fitojnė me Sebinė pa oficerėt e karrierės !?
 
Se sa e rėndėsishme ėshtė karriera dhe pushteti pėr njerėzit e pa njerėzi, pėr karrjeristė tė sėmuar pėr pushtet,  tregon jo vetėm veprimtaria pėrēase por edhe ajo kriminale, kur krijuan qendren e krimit, pėr t’i vrarė burrat mė tė mirė tė kombit, veprimtarė tė ēėshtjes kombėtare qė i pėrkisnin LDK-sė, apo oficer tė karrierės qė nuk arrijtėn t’i bėnin argatė apo skllavėr tė mjerė. Siē dihet,  tė gjitha krimet qė u bėnė nė Shqipėri dhe Kosovė pas ngadhnjimit tė ‘’revolucionit bolshevirk ’’ tė Qosjes, janė organizuar dhe janė kryer nga njė qendėr komanduese( Organizatė ilegale) qė udhėheqej nga politikajtė aktual tė Shqipėrisė dhe tė Kosovės( qė i pėrkasin ‘’Farės ruse’’).
 
Ėshtė krijuar nė mėnyrė profesionale nga ‘’sugari’’ i OZN-es jugosllave-‘’sigurimi’’ i Shqipėrisė. Pra veprimtaria e kėsaj qendre tė krimit nuk ėshtė tjetėr, pos vazhdim i veprimtarisė sė UDB-se jugosllave, me njė ndryshim, se kriminelėt shqipfolės u treguan se janė edh mė tė pa shpirtė  se ‘’cėrrna ruka’’serbe. E  masakruan dhe e mbytėn nė banesėn e tij nė  Tiranė Ali Ukėn pėr shkak se i kundėrshtoi dinakritė dhe tradhtitė e tyre. Organet e hetuesisė sė Shqipėrisė i dinė urdhruesit e kėtij krimi, por si t’i zbulojnė miqtė e miqėve tė pushtetarėve aktual tė Shqipėrisė, kur do ta rrezikonin jetėn dhe familjet e tyre.  
 
Ėshtė e pa besueshmr se sa poshtė kanė rėn disa krerė( ish tė burgosur politik)  tė rezistencės ilegale, kur kryespiujtė serbo-grek ua lanė ‘’kėmbėt e arushės nė dorė’’, kur ua falėn postet drejtuese tė ‘’sigurimit’’(SHIK-ut tė Kosovės.
 
Kriminelėt me krevata kuq e zi i dhan urdhėr Qendres sė krimit  ta vrasin demokratin dhe vaprimtarin e shquar tė kombit Azem Hajdarin.  E vran Azem Hajdarin nė qendėr tė Tiranės kriminelėt e porositur nga krerėt e PSSH-sė vetėm pse u zotua se do ta ndihmojė ēlirimin e Kosovės me tė gjitha forcat qė i kishte Shqipėria.
 
 Dhe pastaj e vranė Ministrin e Mbrojtjes tė Republikės sė Kosovės  kolonel  Ahmet Krasniqin, sepse aftėsitė,  pėrvoja dhe veprimtaria e tij  politike dhe ushtarake shkonin nė dėm tė planeve strategjike tė ēakajve tė Ballkanit dhe nėnės sė tyre Shtrigė- Baqushkės sė Kremlinit. U bėnė pes vite tė plota nga dita kur  kriminelėt e vegjėl( dorasėt) e pushkatuan Ministrin e Mbrojtjes tė Republikės sė Kosovės Kolonel Ahmet Krasniqin,  nė kryeqytetin e Shqipėrisė,  nė bazė tė vendimit tė lėshuar nga kriminelėt e mėdhenj, qė patėn  zėnė pozita udhėheqėse nė  Kryesitė  e LBDK-sė,  LPK-sė, Shtabin e  Xh.Halitit dhe individė qė e pėrbėnin Qeverinė e Kosovės. Kjo vrasje nė analet e kriminalistikes njė ditė do tė analizohet pėr tė marrė shembull se deri ku mund tė shkojė njėmendėsia e tredhur e karrjeristėve tė sėmuar pėr pushtet,  kryekuqaloshve shqiptarė, pėr tė cilėt kolltuku dhe pozita udhėheqėse ishin shumfishė mė tė ēmueshme dhe mė tė rėndėsishme se sa ēlirimi i vendit, intereset madhore kombėtare, liria, shteti, pavarėsia, dhe bashkombasit.
 
Kryekuqaloshėt e Kosovės edhe pėr opinionin e gjėrė u zbuluan (qysh mė 21 shtator tė 1898), atė ditė qė e vran kolonel Ahmet Krasniqin, Ministrin e Mbrojtjes tė Republikės sė Kosovės nė Tiranė se janė tradhtarė tė shumfishtė tė kombit shqiptarė ! Janė dorė e zgjatėr serbe ! Janė dorė e zgjatėr ruse ! Janė dorė e zgjatėr greke ! Janė plangprishėsit e Kosovės ! Janė e zeza e vetė dhe pasarėsėve tė tyre !! Janė turpi i kombit ! Po si tė vritet  more njė Burrė aq i madh i kombit i cili qysh nga mosha rinore u pėrcaktua ta luftojė me menquri okupatorin.
 
Po u vra Ahmeti me urdhėrin e ish ‘’patriotėve’’ qė si bagėtia nė ahrie i mbajtėrn ca vite nepėr burgjet jugosllave, qė nga naiviteti apo qėllimet karrjeriste ishin futur nė organizatat ilegale. Po u vra Ahmet Krasniqi se qyqarėt karrjeristė tė LBDK-sė dhe LPK-sė  ia kishin frigėn atij, se kur do tė  ēlirohej Kosova nga FARK-u, ai do tė bėhet njėri ndėr mė tė ēmuarit e Kosovės. Dhe kur e dinin tė gjorėt se ē’far karakteri tė fortė kishte, se ai nuk bėn lėshime, po qe se vie nė pyetje edh jeta e tij kur ėshtė nė pyetje intresi kombėtarė, vetėm se sa nuk i lėshonte shpirti. Gazetarėt sahanlėpisė filluan ta shanin dhe ta shpifnin Ahmet Krasniqin,( siē vepruan edhe pėr tė tjerėt qė i pushkatuan), por ai ishte si deti i qetė pas stuhije.
 
I kryente detyrat dhe obligimet qė i takonin nė bazė tė Marrėveshtjes sė Osllos. Krijonte njėsi operative tė UĒK-sė. Krijoi  qendra tė stėrvitjes dhe garnizane tė FARK-ut nė afėrsi me Kosovėn. Dhe kur vandosi qė tė gjitha brigadat dhe ushtarakėt e FARK-ut tė futėn nė Kosovė nėn komandėn e tij, kryekriminelėt paguan kriminel tė profesionit,  muarėn  pėlqimin dhe ndihmėn e SHUK-ut tė Shqipėrisė, caktuan datėn, momentin dhe  vendin e pėrshtatshėm, pėr ta pushkatuar sa mė lehtė, por  qė tė ketė jehonė sa mė tė madhe. Kjo vrasje qe planifikuar dhe llogaritur mirė nga strategėt e sigurimit tė msheftė serb, qė mbanin pozita udhėheqėse nė organet partiake dhe shtetrore tė Shqipėrisė dhe tė Kosovės. Dinin saktėsishtė se sa dame do t’i sjelli vrasja e Ahmet Krasniqit  UĒK-sė, FARK-ut, Kosovės dhe shqiptarisė.
 
Pėr armiqėt tanė vrasja e Ahmet Krasniqit ishte njė kryevepėr madhshtore, ishte  nė dhuratė e vleshme pėr ushtrinė serbe, dhe shtetin serb. Edhe kompllotistėt mendjeshkurt dhe plangprishsit e Kosovės i patėn interesat e tyre nė kėtė vrasje. Ata ishin tė bindur se UĒK-ja do tė mbetet vetėm e tyrja. Pushteti i Kosovės do tė jetė vetėm i tyre. Fama, privilegjet, pasuria e Kosovės do tė bėhet vetėm e tyre. ‘’Armiqėt’’ e tyre personal dhe partiak, do t’i vrasin apo do dėnojnė me burgje. Faktori ndėrkombėtarė do t’ua ēlirojė Kosovėn dhe pastaj do t’ua japin pushtetin pėr tė bėrė ēka ua don zemra. Andrroni me sy qel se do  tė marrin tituj dhe grada tė larta ushtarake. Do tė bėhėn pasanik tė mdhenj tė Kosovės. Po planifikuan kryekriminelėt e kuq tė Kosovės se me vrasjen e Ahmet Krasniqit do t’ua shtijnė frigėn nė palc ushtarakėve tė ‘’padėgjueshėm’’ qė nuk pranonin tė bėhėn robė dhe skllėvėr tė tyre.
 
Por Mendonin kriminelėt shpirtzi se me kėtė vrasje do t’i frigonin dhe do t’i detyronin  kundėrshtarėt e tyre politik , rininė dhe burrėrinė e Kosovės ta ulin kokėn dhe tė bėhėn rrogtarė tė kompllotistėve dhe karrjeristėve tė Kosovės, argatėve tė pa gojė tė Fatos Nanosit. Kanė dijtur kryekriminelėt qė kanė grada tė UDB-sė jugosllave se me vrasjen e Ahmet Krasniqit pėrēarja ndėrshqiptare do tė marrė flakė ;  morali luftarak i shqiptarit do tė veshkej ; UĒK-ja do tė mbetej ‘’ushtri’’ e analfabetėve ushtarakė,  qė do t’i fusin nė avantura ushtarake burrat dhe djalmoshat trima shqiptarė pa qenė tė pėrgaditur pėr luftė. E dinin strategėt ushtarakė serbė se e kanė tė garantuar fitorėn luftarake nė Kosovė, po qe arrijnė t’ua mbushin mendjen karrjeristėve dhe mendjeshkurtėve tė Kosovės, qė tė mos t’ua lėnė komandėn ushtarake oficerėve tė karrierės. E dinin gjeneralėt  serb se ēfar force e madhe ushtarake do tė  bėhej Kosova,  po qe se angazhohen oficerėt e karrierės nė luftė, dhe po qe se bėhet bashkimi i faktorit politik dhe ushtarak i saj.
 
Kėtė detyrė nuk e patėn vėshtirė ta kryejnė oficerėt e sigurimit tė msheftė serb qė punonin nė organet mė tė larta shtetrore tė Shqipėrisė, nė kreun e LBDK-sė, tė LPK-sė dhe nė  shtabin e  Xh.Halitit dhe tė H.Thaēit tė ashtuquajtur  SHP i UēK-sė dhe Drejtoria Politike e  SHP tė UēK-sė. Mu pėr kėte edhe  lutjet e pėrditshme tė veprimtarėve tė dalluar tė kombit shqiptarė, lutjet e miqėve tanė qė vinin nga  katėr anėt e botės,  si dhe lutjet e diplomatėve tė shquar tė SHBA-ve, qė tė bėhej bashkimi i faktorit politik dhe ushtarak i Kosovės,( tė krijohet njė qeveri e pėrbashkėt e Kosovės)   nuk ndikonin nė kreun e LBDK-sė, tė LPK-sė dhe tė shtabit tė Xh.Halitit dhe tė H.Thaēit, (qė e quanin ‘’SHP i UēK-sė’’ dhe ‘’Drejtoria Politike e  SHP tė UēK-sė.’’
 
Me vrasjen e kolonel Ahmet Krasniqit Kryekuqaloshėt e Kosovės u treguan se janė karrjeristė tė sėmuar pėr pushtet, u treguan se janė tė pa fe dhe tė pa atdhe : U  treguan se janė tė pa shpirtė, janė frikacak dhe tinzarė ! U treguan se janė  farė e keqe, farė e prishur, farė e huaj, farė ruse ! Me tė vėrtetė u treguan se janė llumi i shoqėrisė shqiptare ! U treguan se janė mashė e huaj ! U treguan se janė ‘’Cėrrna Ruka’’ serbe ! U treguan se janė zogj serbi ! Po, po u treguan se janė tradhtarė !
 
Ahmet Krasniqi me dinjitet po pushon nė varrezat e Kryeqytetit tė Shqipėrisė, dhe aty do tė mbetej pėr deri sa organet kompetente tė Shqipėrisė tė mos i  zbulojnė  tė gjithė kriminelėt qė muarėn pjesė drejtėpėrdrejtė dhe tėrthorazi nė kėtė vrasje makabre. Kriminelėt e kuq tė Kosovės edhe pas lufte e pėrgjakėn Kosovėn duke ia vrar burrat mė tė mirė tė saj, vetėm pse nuk arrijtėn t’i bėjnė rrogtarė, siē i bėnė disa ‘’intelektualė’’ dhe ‘’veprimtarė’’ duike i pėrkdhelur, duke i frigua,  apo duke ju dhanė ca pozita udhė heqėse apo duke ju dhėnė pasuri tė huaj.   Si duket karrjeristėt e sėmuar pėr pushtet ende nuk e kanė tė qartė se njė ditė jo edhe aq tė largtė do tė  pėrgjegjigjen dhe do ta marrin dėnimin e merituar pėr vrasjet politike qė i bėnė para luftės, gjatė luftės dhe pas luftės dhe pėr dėmet qė ia sollėn ēėshtjes madhore kombėtare me veprimtarinė e tyre pėrēarėse dha antikombėtare. 
 
Mos tė ju shkon mendja kriminelėve tė vegjėl dhe kriminelėve tė mdhenj se me kalimin e kohės do t’i harrojmė krimet e tyre. Gjakėhumbur nuk do tė jetė kurr Ahmet Krasniqi dhe as veprimtarėt tjer qė i vratė .  Pėr kriminelėt( tė mdhej dhe tė vogėl)  qė e vran( qė muarėn pjesė nė vrasje)  Ahmet Krasniqin  dhe veprimtarė tjerė tė kombit nuk ka falje. Dihet se sipas tė drejtės ndėrkombėtare dhe kanunore krimet e luftės dhe krimet politike nuk vjetrohėn. Prandaj ne do tė bėjmė durim dhe do tė presim ditėn kur do tė ju dalin nė fushė marret, tė ligat, tė zezat dhe  krimet qė i bėtė. Pse nuk po merrni mėsim ju kriminel zemėrkatil tė Kosovės nga pėrfundimet e kriminelėve qė i njeh bota. A e dini se si e pėrfunduan jetėn kryekriminelėt  shqipfolės Enver Hoxha dhe Mehmet Shehu ?! Ishte edhe mė i fuqishėm se kėta dy Milloshi, por ku gjindet sot ?!
 
Mos harroni se ēdo gjė nė kėt botė ėshtė e pėrkohshme. Edhe fuqia e juaj prej ujku, edhe dredhitė e juaja prej dhelpėre, edhe karakteri i juaj perj ēakalli,  njė ditė do tė pushojnė, por vepra e juaj e zez do tė mbetet pėr tu mėsuar nėpėr shkolla brez pas brezi, qė brezi i ri tė merr mėsime konkrete, qė njerėzit si ju tė mos kenė mundėsi t’i mashtrojnė . Sa pėr pėrfundim kriminelė tė Kosovės, duhet ta regjistroni mirė nė rradaken e juaj se edhe po qe se arrini t’i shpėtoni gjygjit tė Kosovės pėr veprat e juaja tė pista, gjygjit tė histpris nuk do tė mund t’i shpėtoni dotė.  
 

 
Ky shkrim ėshtė botuar tė pėrditshmėn ‘’Bota sot’’ mė  25 – 28 shtator 2003


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.