1.10.2003 - Trepca.net
     

Partia e Re e Kosovės vlerėson se ēdo bisedė publike, nė nivel tė barabartė me Serbinė dhe fqinjėt e tjerė ėshtė nė dobi tė pavarėsimit tė Kosovės


 
1 tetor 2003 / Nga Zyra pėr informim e PeRK
 
Tani ėshtė e qartė se bisedimet shumė tė pėrfolura mes Kosovės dhe Serbisė do tė mbahen nė Vjenė gjatė kėtij muaji. Mė kėtė rast, Partia e Re e Kosovės (PReK) konsideron se kėto zhvillime janė kthesė e rėndėsishme pėr Kosovėn dhe dėshiron qė ti shprehė disa pikėpamje dhe shqetėsime:
 
Partia e Re e Kosovės vlerėson se ēdo bisedė publike, nė nivel tė barabartė me Serbinė dhe fqinjėt e tjerė ėshtė nė dobi tė pavarėsimit tė Kosovės. Kėto zhvillime tregojnė se Kosova po bėhet subjekt shtetėror dhe po afirmohet si e tillė nė arenėn ndėrkombėtare.
 
Partia e Re e Kosovės konsideron se nė kėto rrethana tė krijuara, Kosova nė asnjė mėnyrė nuk guxon tė damkoset si palė jokooperative. Bashkėpunimi mė bashkėsinė ndėrkombėtare qė nga fillimi i krizės, ėshtė provė pėr gadishmėrinė e palės shqiptare pėr tė kontribuar nė procesin paqėsor. Ky partneritet u kurorėzua me intervenimin ushtarak e politik nė Kosovė.
 
PReK-u kupton shqetėsimin e qytetarėve tė Kosovės lidhur me bisedimet dhe ndieshmėrinė e kėsaj ēėshtjeje. Mirėpo, ai vlerėson se gadishmėria e palės shqiptare pėr bisedime ėshtė kontribut i saj nė raporte konstruktive me bashkėsinė ndėrkombėtare. Procesi i pavarėsimit tė Kosovės varet pikėrisht nga partneriteti i mirėfilltė me qendrat e vendosjes dhe nga arritja e standardeve evropiane nė shoqėrinė tonė. Vetėm falė kėtij bashkėpunimi, Kosova sot gėzon lirinė.
 
PReK-u edhe me kėtė rast pėrkujton bashkėsinė ndėrkombėtare, se shteti serb ka humbur pėrgjithmonė tė drejtėn pėr tė vendosur pėr Kosovėn, dhe nuk ka mė ēfarė tė kėrkojė nė Kosovė. Prandaj, pjesmarrjen tonė nė kėto bisedime, PReK-u e sheh si plotėsim tė kėrkesave ndaj faktorit ndėrkombtar, e kurrsesi ndaj Serbisė.
 
PReK-u me keqardhje konstaton se pėrfaqėsuesit e institucioneve tė Kosovės kanė dėshtuar nė krijimin e njė partneriteti tė mirėfilltė me bashkėsinė ndėrkombtare. Ata asnjėherė nuk arritėn tė ndėrmarrin ndonjė iniciativė konkrete, meqė kjo nuk ishte as pjesė e synimeve politike tė tyre. Pėrkundrai, ata vazhdimisht fajėsonin UNMIK-un pėr mosefikasitetin e institucioneve tė Kosovės.
 
Nė Kosovė sot mjerisht nuk ekziston palė shqiptare, e cila ėshtė mė se e domosdoshme.  Udhėheqėsit e institucioneve tona, janė tė paorganizuar, tė pėrēarė, pa strategji dhe bėjnė veprime tė pamenduara. Ata shkojnė tė papėrgatitur nė kėto bisedime, nuk prezentojnė kurrėfarė koncepti, madje as pėrbėrjen e delegacionit, tri javė para fillimit tė bisedimeve ! Shihet qartė se klasa politike nuk ėshtė e gatshme tė marrė pėrgjegjėsitė qė i takojnė, ajo ėshtė pėrqėndruar vetėm nė etjen pėr pushtet, duke ndarė mes
 
veti nė heshtje privilegjet nga postet. Qytetarėt e Kosovės me tė drejtė ēdo ditė e mė shumė po dėshpėrohen me udhėheqėsit e tyre tė papėrgjegjshėm pėr pasojat e politikave tė tyre. Lidershipi i Kosovės poashtu ėshtė i papėrfillur nga ndėrkombėtarėt. Pėr Partinė e Re tė Kosovės, ashtu si edhe pėr shumicėn dėrmuese tė qytetarėve tanė, bisedimet nė Vjenė nuk janė prioritet kryesor, janė problemet e tjera mė madhore qė ndrydhin popullatėn e kėtij vendi: institucionet janė joefikase dhe joserioze, mungojnė siguria dhe sundimi i ligjit dhe dominon  ekonomia e rrėnuar, papunėsia ekstreme, gjendja sociale e tendosur, dhe frustrimi i rinisė pėr shkak tė mungesės sė ēfarėdo perspektive.
 
PReK-u pėrkujton se kjo gjendje ėshtė edhe rezultat i punės joefikase tė UNMIK-ut. Kjo administratė ka mandatin shumė tė qartė qė tė qeverisė tėrė territorin e Kosovės. Nėse ajo vazhdon ta tolerojė shtetin serb nė Veriun e Kosovės, atėherė kjo gjendje ka njė emėr: shkelje e rezultės 1244. Partia e Re e Kosovės paralajmėron se Mitrovica e ndarė rrezikon vetė misionin e OKB-sė nė Kosovė. Edhe vetė temat e bisedimeve nė Vjenė, do tė duhej tė zgjidheshin nga vetė UNMIK-u gjatė kėtyre katėr viteve. Lidhur me kėtė,
PReK-u konsideron se dy temat e propozuara pėr bisedime – personat e zhdukur dhe kthimi i njerėzve nė shtėpitė e tyre – janė ēėshtje tė panegociueshme: ato janė tė drejta themelore tė njeriut. Pėr dy temat e tjera tė bisedimeve – energjetika dhe transporti – do tė mund tė bisedonin p.sh. burokratėt e rangut P2 ose P3 tė UNMIK-ut me homologėt e tyre serbė.
 
Nė fund, Partia e Re e Kosovės vlerėson se, pėrkundėr faktit se bisedimet nė Vjenė quhen “teknike”, me kėtė fillon procesi politik i zgjidhjes sė statusit final tė Kosovės. Njėkohėsisht, Partia e Re e Kosovės paralajmėron se mungesa e disa predispozitave mund ta zbehė, madje edhe ta bastardojė tėrė procesin e bisedimeve nė Vjenė: mungesa e klimės sė nevojshme, tė besimit tė ndėrsjellė, vazhdimi i mendėsisė sė vjetėr politike serbe edhe pas Millosheviqit dhe qėndrimi obstruktiv i Serbisė ndaj proceseve tė mirėfillta demokratike nė Kosovė.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.