|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |
 
 
 

 


   

          E mėrkure 1 tetor 2003 

 
    

    Pėrmbajtja:

 • Ēfarėdo marrėveshje qė nuk miratohet nė Kuvend do tė jetė e pavlefshme pėr Kosovėn, thotė kėshilltari i Dacit

 • T.Llojd: Bashkėsia serbe tė njohė legjitimitetin e qeverisė dhe tė proceseve qė lidhen me ndėrtimin e institucioneve tė Kosovės

 • P.Koks: Faktorėt relevantė ndėrkombėtarė kėrkojnė qė bisedimet Prishtinė - Beograd tė fillojnė sa mė parė

 • Nė Gjakovė u hap panairi "Kosova 2003"

 • Kosovės i nevojitet KFOR-i edhe pėr njė periudhė tė gjatė, deklaroi komandanti i KFOR-it Fabio Mini

 • Nė Mitrovicė sulmohet njė polic ndėrkombėtar

 • Nė Podujevė fillon aksioni masiv pėr vaksionimin e fėmijėve kundėr fruthit dhe rubellės

 • Sė shpejti nisin punimet pėr asfaltimin e rrugės nė rajonin e Hasit me gjatėsi 35 km

 • Nė njė aksident tė rėndė trafiku nė Turqi humbi jetėn Esen Idriz Mumxhi, e bija e ministres sė shėndetėsisė

 • U vetėdorėzua i dyshuari pėr njė vrasje nė Kosuriq tė Pejės

 • Podujevė: Muaji i amnestisė pėrfundon me dorėzimin e vetėm 2 granatave tė dorės

 • Komuniteti shqiptar bėhet anėtar i rregullt i Drejtorisė sė Financave tė Ēikagos

 • Gjatė javės sė fundit nė Kosovė janė konfiskuar 27 pushkė, 11 pistoleta e 48 granata

 • Kryeministri bullgar thotė se zgjidhja e statusit final tė Kosovės duhet kėrkuar nė dialogun shqiptaro-serb

 • Ēapell pėrgėnjeshtron shkrimet serbe pėr arrestimin e njė shqiptari pėr vrasjen nė Gorazhdec tė Pejės

 • Busek thotė se Ballkani nuk mund tė shikohet si burim i kriminalitetit

 • Zbatimi i Marrėveshjes sė Ohrit hap i pakthyeshėm i Maqedonisė drejt integrimit nė Evropė, tha Koks nė Shkup

 • Partia e Drashkoviqit thotė se Serbia nė Vjenė duhet tė kėrkojė "autonomi maksimale tė kantoneve serbe"

 • Subjektet politike shqiptare tė Luginės sė Preshevės dėnuan aksionin e xhandarmėrisė serbe

 • Shkup: Tėrheqet teksti universitar nė tė cilin SHBA-tė dhe NATO janė quajtur agresorė dhe bartės tė terrorizmit

 • PDSH kėrkon nga NATO-ja t'i dėrgojė ushtarėt e saj nė Maqedoni

 • Ministria e Punėve tė Brendshme e Serbisė spekulon se AKSH ka planifikuar vendosjen e mjeteve shpėrthyese

 • Nė Irak janė vrarė dy ushtarė amerikanė, por jo nė luftė

 • Njė burrė kinez ėshtė vetėndezur nė sheshin Tienanmen nė Pekin pasi kshte humbur punėn

 • Armata e Nepalit thotė se qė nga muaji i kaluar janė vrarė mbi 300 guerilė

 • Gjatė luftimeve tė deritashme dyvjeēare nė Afganistan, forcat amerikane kanė pėsuar vetėm 31 tė vrarė

 • Ushtarėt izraelitė kanė kapur njė lider tė grupit radikal Xhihadi islamik

 • Njė pėrkthyes civil nė burgun e Guatanamos ėshtė arrestuar nėn akuzėn pėr lidhje me Al Kaidėn

 • Presidenti Bush mirėpret fillimin zyrtarisht tė hetimeve nga Departamenti i Drejtėsisė

 • Departamenti amerikan i Drejtėsisė kėrkon t'i hiqet shtetėsia amerikane njė serbi

 • Kėshilli Qeverisės Irakian: hartimi i kushtetutės, tė paktėn 1 vit

 • OKB dėnon murin izraelit

 • Nė Kinė arrestohen 85 persona

 • Protesta tė dhunshme nė Bagdad me kėrkesa pėr punė


 
Ēfarėdo marrėveshje qė nuk miratohet nė Kuvend do tė jetė e pavlefshme pėr Kosovėn, thotė kėshilltari i Dacit
 
Prishtinė, 1 tetor 2003 - Hari Holkeri do ta kryesojė delegecionin e Kosovės nė takimin e Vjenės vetėm sa i pėrket pjesės sė UNMIK--ut, pėr tė gjitha ēėshtjet e tjera, si dhe marrėveshjet do t'i nėnshkruajė Kuvendi.
 
Ēfarėdo marrėveshje e cila nuk do tė miratohet nė Kuvend do tė jetė e pavlefshme pėr Kosovėn - tha nė emėr tė kryeparlamentarit Nexhat Daci, kėshilltari i tij, Ramush Tahiri.

Ndėrkaq pėr seancėn e nesėrme tė Kuvendit tė Kosovės, Tahiri tha se parlamenti do t'i japė pėkrahje qeverisė pė bisedimet me Beogradin nė Vjenė. Pas arritjes sė ndonjė marrėveshjeje eventuale, Kuvendi do ta ratifikojė atė, tha Tahiri.
 
 
T.Llojd: Bashkėsia serbe tė njohė legjitimitetin e qeverisė dhe tė proceseve qė lidhen me ndėrtimin e institucioneve tė Kosovės
 
Strazburg, 1 tetor 2003 - Nė Kėshillin e Evropės nė Strazburg gjatė ditės sė djeshme u zhvillua njė debat lidhur me gjendjen nė Kosovė. Debati u zhvillua me kėrkesė tė delegacionit serb dhe malazez pranė Kėshillit tė Evropės.
 
Kryetari i delegacionit tė Serbisė dhe Malit tė Zi Dragolub Miqunoviq, spekuloi se nė Kosovė ėshtė krijuar njė gjendje e rėndė e tė drejtave tė njeriut pėr pakicat. Miēunoviq po ashtu ka spekuluar se pjesėtarėt e bashkėsisė serbe kanė qenė viktima tė krimeve tė motivuara etnikisht.

Pėrfaqėsuesit e tė gjitha grupeve politike kėrkuan marrjen e masave qė situata nė Kosovė tė mos dalė nga komntrolli.

Matias Gruden, i ngarkuar pėr media pranė Asamblesė Parlamentare lidhur me debatin rreth situatės nė Kosovė tha se Kėshilli i Evropės pati kėtė takim ku u debatua pėr gjendjen nė Kosovė, por shtoi se takimet e tilla nuk kanė pėr qėllim miratimin e ndonjė dokumenti nė pėrfundim.

Ndėrkaq, nė emėr tė grupit tė partive socialiste evropiane deputeti britanik Toni Llojd ka thėnė se bashkėsia ndėrkombėtare ka pėrgjegjėsi serioze pėr pėrmirėsimin e gjendjes nė Kosovė dhe se debatet e tilla nuk duhet konceptuar si pro apo kundėr njerės palė, shqiptarėve apo serbėve.
 
Evroparlamentari Llojd, i cili ka qenė ministėr nė Qeverinė britanike nė kohėn e luftės nė Kosovė, theksoi se debati i Asamblesė nuk ka tė bėjė me statusin pėrfundimtar tė Kosovės.
 
Ai nėnvizoi se aktualisht ėshtė emergjente qė bashkėsia serbe tė njohė legjitimitetin e Qeverisė sė Kosovės dhe nė pėrgjithėsi tė proceseve qė lidhen me ndėrtimin e institucioneve tė Kosovės, pasi vetėm kėshtu mund tė kihet njė sistem efikas, tha Llojd.

Pėrfaqėsusi i partive liberale, demokratike dhe reformiste, tha se nė Kosovė ėshtė shėnuar pėrparim derisa se vlerėsoi debatin nė fjalė si tė nxituar dhe tė papėrgatitur mirė. Eurodeputeti Ivo Shkrabal nga Kroacia tha se mungesa e pėrfaqėsuesve tė Kosovės nė kėtė debat ėshtė njė vendim i pamenēur dhe nuk e bėn diskutimin efikas.

Mungesėn e pėrfaqėsuesve tė Kosovės dhe kėrkesėn qė ata tė jenė nė diskutimet e ardhshme, e ngriti edhe deputeti i parlamentit shqiptar Qazim Tepshi.
 
Ai nėnvizoi se pėrfaqėsuesi i Serbisė dhe Malit tė Zi nė paraqitjen e tij ishte i njėanshėm dhe kjo ishte pėr tė ardhur keq, pasi diskutimi nuk synon tė krijojė probleme, por t'i zgjidhė ato, tha z. Tepshi.
 
 
P.Koks: Faktorėt relevantė ndėrkombėtarė kėrkojnė qė bisedimet Prishtinė - Beograd tė fillojnė sa mė parė
 
Prishtinė, 1 tetor 2003 - Kryetari i Parlamentit Evropian Pat Koks nė pėrfundim tė vizitės sė tij nė Kosova tha mbrėmė se misioni i tij ishte qė tė nxiste fillimin e bisedimeve mbi ēėshtjet teknike ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit.
 
Koks tha se ka kėrkuar nga pala kosovare qė tė hartojė njė strategji tė pėrbashkėt pėr tė biseduar me tė gjithė fqinjėt, pavarėsisht nga mosmpajtimet qė kanė lindur nga e kaluara.
 
Ai theksoi se kishte sjellė mesazhin nė Prishtinė se bashkėsia ndėrkombėtare, tė gjithė faktorėt relevantė ndėrkombėtarė kėrkojnė qė kėto bisedime tė jenė sa mė tė frytshme tė fillojnė sa mė parė dhe tė gjithė qytetarėt si nė Serbi ashtu edhe nė Kosovė tė pėrfitojnė sa mė shumė nga zgjidhja e ēėshtjeve praktike.

Koks tha se fillimi i bisedimeve me Beogrdin faktikisht shėnon njė hap tė rėndėsishėm pėr politikėn dhe gjithė tė ardhmen e Kosovės, duke shtuar se kėto bisedime janė njė test qė do tė tregojė se udhėheqėsit e Kosovės janė tė gatshėm qė tė integrohen me Evropėn dhe tė dialogojnė se edhe me ata me tė cilėt kanė njė tė kaluar konfliktuoze.

Koks ėshtė angazhuar qė Parlamenti i Kosovės sa mė parė t'i japė aprovimin Qeverisė pėr tė filluar dialogun me Beogradin, duke shtuar se kėto bisedime nuk duhet tė prekin ēėshtjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės, por vetėm ēėshtjet teknike.
 
 
Nė Gjakovė u hap panairi "Kosova 2003"
 
Gjakovė, 1 tetor 2003 - Qė nga data 1 e deri mė 5 tetor nė Qendrėn Tregtare tė Biznesit nė Gjakovė do tė qėndrojė i hapur panairi "Kosova 2003", nė tė cilin po marrin pjesė afro 100 firma vendase dhe ndėrkombėtare si nga Kosova, Maqedonia, Bosnja, Shqipėria etj.

"Ekspozuesit e edicionit tė tetė tė kėtij panairi janė tė sektorėve tė ndryshėm si nė atė tė ndėrtimtarisė, teknikės informative, tekstilit, artizanateve, prodhuesve tė teknologjisė ushqimore etj.
 
E veēanta e kėtij edicioni ėshtė se nė tė do tė jenė mė prezente prodhimet dhe asortimentet vjeshtore", tha Mark Culaj, pronar i firmws Apollonia dhe organizator i Panairit "Kosova 2003".

Nė hapjen e edicionit tė tetė tė panairit "Kosova 2003", kanė marrė pjesė personalitete tė larta komunale, ushatrake, politike dhe fertare.

"Ky panair ėshtė njė shenjė e rėndėsishme e zhvillimt pozitiv ekonomik tė vendit tuaj", ėshtė shprehur komandanti i Brigadės Shumėkombėshe Jugperėndim gjeneralbrigade Bergman, nė hapje tė edicionit tė tetė tė panairit "Kosova 2003".

Komandanti i BSHKJP-sė, duke ēmuar rėndėsinė ekonomike tė panairit ka thėnė se pėr tė arritur rezultate duhet punė dhe angazhim, por edhe pėrkrahje, sepse tė gjitha kėto janė nė tė mirėn e vetė shoqėrisė kosovare dhe tė zhvillimit tė saj, qė do tė jetė relevante pėr brezat qė po rriten nė kushte paqeje dhe lirie.
(B.A.)
 
 
Kosovės i nevojitet KFOR-i edhe pėr njė periudhė tė gjatė, deklaroi komandanti i KFOR-it Fabio Mini
 
Prishtinė, 1 tetor 2003 - Kosovės i nevojitet KFOR-i edhe pėr njė periudhė tė gjatė, deklaroi sot komandanti i KFOR-it Fabio Mini nė njė takim lamtumirės me gazetarė. Por, Mini tha se forcat paqeruajtėse do tė mbesin edhe njė kohė tė gjatė Kosovė.

Mini kėrkoi bashkėpunimin me KFOR-in, sepse Kosova ka nevojė pėr KFOR-in, ndėrkaq angazhimi i NATO-s do tė jetė siguria dhe pėrmirėsimi i situatės nė pėrgjithėsi. Ai theksoi se niveli i trupave nuk do tė zvoglohet aq shumė qė tė rrezikohet siguria nė Kosovė.

Aktualisht KFOR-i ka 21.000 trupa, ndėrkaq deri nė fund tė vitit ato tė zvoglohen nė 17.000.
Siē dihet Fabio Mini i jep fund misionit tė tij nė krye tė komandės sė KFOR-it dhe nė vend tė tij mė 3 tetor vjen gjenerali gjerman Holger Kamerhof.
 
 
Nė Mitrovicė sulmohet njė polic ndėrkombėtar
 
Mitrovicė, 1 tetor 2003 - Njė shqiptar e ka goditur njė polic ndėrkombatar me pėrkatėsi gjermane me njė shufėr hekuri afėr shtabit rajonal tė policisė sė UNMIK-ut nė Mitrovicė. Polici me kėtė rast ka marrė plagė serioze dhe po trajtohet nga mjekėt, ndėrkaq sulmuesi ėshtė arrestuar, bėri tė ditur policia e UNMIK-ut nė Mitrovicė.
 
 
Nė Podujevė fillon aksioni masiv pėr vaksionimin e fėmijėve kundėr fruthit dhe rubellės
 
Podujevė, 1 tetor 2003 – Prej 6 deri mė 16 tetor tė kėti viti fillon fushata masive e vaksinimit kundėr fruthit dhe rubelės (njė lloj fruthi gjerman i rrezikshėm sidomos pėr gratė shtatzėna) pėr fėmijėt prej 1-15 vjet, njoftoi sot drejtori i Qendrės sė mjekėsisė familjare nė Podujevė dr. Bahri Thaēi.

Kjo ėshtė njė fushatė qė e ka rekomanduar Organizata Botėrore e Shėndetėsiė, Ministria e shėndetėsisė e Kosovės dhe Instituti Kombėtar i Shėrbimit Publik, tha dr. Thaēi duke apeluar gjithė prindėrit qė t'i sjellin fėmijėt pėr vaksinim nė qendrat dhe punktet e caktuara dhe sipas orarit tė pėrpiluar.

Epidemiologu i kėsaj shtėpie tė shėndetit dr. Fadil Dabinofci deklaroi se nė kuadėr tė kėsaj fushate janė angazhuar 17 ekipe profesioniste, disa nga tė cilat do tė jenė statike e disa mobile. Dabinofci tha se janė caktuar 60 punkte dhe afro 80 vendbanime dhe pritet qė edhe ky aksion tė kryhet me sukses falė mjeteve tė informimit publik.

Vitin e kaluar ka pasur 15.626 nxėnės prej klasės I-VIII ndėrkaq bazuar nė natalitetin e kohėve tė fundit llogaritet qė pėr 5 gjeneratat e tjera tė shtohen edhe 9763 fėmijė pėr t'u vaksinuar, tha Dabinofci.
Nė komunėn e Podujevės pritet tė vaksinohen gjithsej 25.389 fėmijė.
 
 
Sė shpejti nisin punimet pėr asfaltimin e rrugės nė rajonin e Hasit me gjatėsi 35 km
 
Gjakovė, 1 tetor 2003 - Sė shpejti fillojnė punimet nė realizimin e projektit pėr asfaltimin e rrugės rajonale tė Hasit qė ka rėndėsi jo vetėm pėr komunėn e Gjakovės por pėr gjithė Rrafshin e Dukagjinit.
 
Riza Morina, udhėheqės i Sektorit pėr Infrastrukturė nė Drejtorinė e Zhvillimit Ekonomik tė KK tė Gjakovės thotė se pėr asfaltimin e rrugės Gjonaj-Bishtazhin e rajonit tė Hasit me gjatėsi 35 km janė siguruar 5 milionė euro. Kėto mjete janė siguruar edhe me participimin e Ministrisė sė Transportit dhe Telekomunikacionit, tė komunės sėė Gjakovės dhe Prizrenit si dhe banorėve tė kėsaj ane.

Komisionet vlerėsuese tashmė kanė pėrfunduar punėn dhe vlerėsimin e tenderėve, kurse publikimi zyrtar i dy firmave fituese tė tenderit pėr asfaltimin e rrugės rajonale tė Hasit pritet tė bėhet nesėr.

Asfaltimi i kėsaj rruge do tė pėrmirėsojė dukshėm kushtet jetėsore tė banorėve tė komunave tė Gjakovės dhe Prizrenit dhe do tė ndikojė drejtpėrdrejt nė zhvillimin ekonomik, arsimor shėndetėsor etj.
 
Ndėrkaq nga kjo rrugė do tė pėrfitojnė mbi 30 fshatra me mbi 35.000 banorė tė kėsaj ane. Njėkohėsisht kjo rrugė do tė bėjė shkarkimin e komunikacionit tė magjistrales Gjakovė-Prizren dhe anasjelltas.

Punimet mė asfaltimin e rrugės do tė nisin nė fillim tė tetorit pėr tė pėrfunduar nė korrik 2004. (B.A.)
 
 
Nė njė aksident tė rėndė trafiku nė Turqi humbi jetėn Esen Idriz Mumxhi, e bija e ministres sė shėndetėsisė
 
Edrene, 1 tetor 2003 - Mbrėmė vonė, nė Edrene tė Turqisė nė aksident tė rėndė trafiku humbi jetėn Esen Idriz Mumxhi, 24-vjeēare. E ndjera ėshtė e bija e Ministres sė Shėndetėsisė sė Kosovės.

Esen Mumxhi studionte nė Turqi dhe ishte studente e vitit tė katėrt nė mjekėsi.
 
 
U vetėdorėzua i dyshuari pėr njė vrasje nė Kosuriq tė Pejės
 
Pejė, 1 tetor 2003 - Afrim Panxhaj, i dyshuar pėr vrasje, i ėshtė vetėdorėzuar policisė. Ai pranoi para policisė se mė 26 shtator kishte vrarė Orhan Maznikollin (25) nga fshati Kosuriq i Pejės. Kjo vrajse ka ndodhur pėr shkak tė njė kontesti tė pazgjidhur pronėsor midis dorasit dhe viktimės. Policia thotė se ky ėshtė rast i rrallė vetėdorėzimit pėr vrasje.
 
 
Podujevė: Muaji i amnestisė pėrfundon me dorėzimin e vetėm 2 granatave tė dorės
 
Podujevė, 1 tetor 2003 – Zv.Komandanti i KFOR-it i Batalionit tė Tretė ēeko-sllovak, majori Vojteh Mojzes deklaroi sot se dita e fundit e programit tė amnestisė pėr armėt, nė rajonin e Podujevės pėrfundoi me vetėm dorėzimin e dy bombave tė dorės.

Majori Mojzes njoftoi se nė komunėn e Podujevės ka pasur tri punkte ku qytetarėt kanė mundur t'i dorėzojnė armėt, nė stacionin policor nė Podujevė, nė Lluzhan dhe nė Orllan.
 
"Mendoj se muaji i amnestisė pėr Podujevėn nuk ishte i suksesshėm, kurse KFOR-i edhe mė tej nė bazė tė Rezolutės 1244 tė Kombeve tė Bashkuara do tė punojė qė Podujevėn ta mbajė tė sigurtė dhe tė qetė nė interes tė tė gjithė qytetarėve dhe lirisė sė tyre", tha Mojzes.

Ai tha se pas kėtij programi poseduesit e armėve ilegale do tė pėrballen me ligjin dhe dėnimet e caktuara nga UNMIK-u i cili edhe e ka shpallur kėtė muaj amnestie.

Ndėrkaq zv.komandanti i stacionit policor nė Podujevė Mihal Shlickovi tha se nė bazė tė informatave qė ka policia nė atė stacion nuk ėshtė dorėzuar asnjė armė apo municion. “Qėllimi i kėtij programi ishte mjaft i mirė, jemi duke i regjistruar vetėm armėt e gjuetisė, por pėr armėt ilegale gjithnjė do tė vazhdojmė operacionet tona meqė edhe nga pėrvoja e kaluar jemi nė dijeni se nė duart e disa njerėzve gjenden armė”, tha ai.

Sipas KFOR-it ky ishte njė rast pėr tė gjithė qytetarėt qė nė mėnyrė vullnetare tė ndėrmirret njė hap pėrpara drejt njė Kosove tė lirė nga armėt.
 
 
Komuniteti shqiptar bėhet anėtar i rregullt i Drejtorisė sė Financave tė Ēikagos
 
Ēikago, 1 tetor 2003 - Komuniteti Shqiptaro-Amerikan nė Ilinois, nė bashkėpunim me Drejtorinė e Financave tė qytetit tė Ēikagos me rrethinė, nė mjediset e kėtij institucioni financiar, zyrtarisht ngriti flamurin shqiptar. Me kėtė rast u organizua njė manifestim kulturor ku moren pjesė mbi 250 vetė.

Kėshtu, komuniteti shqiptar pėr herė tė parė bėhet anėtar i rregullt i Drejtorisė sė Financave tė rrethit Kuk (Cook) nė Ēikago. Ky institucion pėr herė tė parė ka hapur faqen e saj nė internet nė gjuhen shqipe, kurse broshurat e taksapaguesve janė pėrkthyer nė gjuhėn shqipe.

Kryetari i Komunitetit Shqiptar nė Ēikago, drejtoreshės Maria Papas, i dorėzoi fotografinė e Nenės Tereze.
 
 
Gjatė javės sė fundit nė Kosovė janė konfiskuar 27 pushkė, 11 pistoleta e 48 granata
 
Prishtinė, 1 tetor 2003 - Zėdhėnėsi i KFOR-it Kris Tompson bėri tė ditur se gjatė kėsaj jave janė konfiskuar 27 pushkė, 11 pistoleta, 48 granata, nga ato dy antitankė dhe rreth 1280 fishekė. Sipas tij, ky ishte vazhdimi i programit tė amnistisė sė armėve.
 
 
Kryeministri bullgar thotė se zgjidhja e statusit final tė Kosovės duhet kėrkuar nė dialogun shqiptaro-serb
 
Nju-Jork, 1 tetor 2003 - Kryeministri i Bullgarisė Simeon ka shfaqur shqetėsime rreth akteve tė fundit tė dhunės nė Kosovė. Nė fjalimin nė Asamblenė e Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara, kryeministri bullgar veē tjerash citohet tė ketė thėnė se zgjidhja e statusit tė ardhshėm tė Kosovės duhet kėrkuar nė dialogun ndėrmjet udhėheqėsve shqiptarė nė Prishtinė dhe atyre serbė nė Beograd.
 
 
Ēapell pėrgėnjeshtron shkrimet serbe pėr arrestimin e njė shqiptari pėr vrasjen nė Gorazhdec tė Pejės
 
Prishtinė, 1 tetor 2003 - Zėdhėnėsi i policisė sė UNMIK-ut Derek Ēapell i ka pėrgėnjeshtruar shkrimet nė shtypin e Beogradit pėr arrestimin e Nexhmedin Llaushės nėn dyshimin se e ka organizuar dhe e ka kryer krimin nė Gorazhdec tė Pejės.
 
"Informata tė tillė nuk kemi dhe deri mė tash askush nuk ėshtė arrestuar dhe nuk ėshtė mbajtur nė paraburgim pėr krimin nė Gorazhdec", ka thėnė Ēapell. Sipas tij Llausha ėshtė arrestuar pėr pjesėmarrje nė njė incident tė armatosur ndėrmjet vetė shqiptarėve qė ndodhi tė shtunėn nė Pejė.
 
 
Busek thotė se Ballkani nuk mund tė shikohet si burim i kriminalitetit
 
Vjenė, 1 tetor 2003 - Koordinatori i Paktit tė Stabilitetit pėr Evropėn Juglindore Erhard Busek ka theksuar se mbi Ballkanin nuk mund tė shikohet si burim tė kriminalitetit. Busek ka lavdėruar autoritetet nė Evropėn Juglindore, duke theksuar se nė kėtė rajon ėshtė prezente vetėdija pėr ē'arsye ėshtė marrė pėrsipėr pėrgjegjėsia rajonale nė eliminimin e kriminalitetit tė organizuar.
 
Busek thekson se nuk guxon tė lihet pasdore fakti se, bie fjala, pjesa mė e madhe e narkotikėve vjen nga Afganistani, apo se shfrytėzuesit e shėrbimeve tė viktimave tė tregtisė me njerėz jetojnė nė Perėndim.
 
 
Zbatimi i Marrėveshjes sė Ohrit hap i pakthyeshėm i Maqedonisė drejt integrimit nė Evropė, tha Koks nė Shkup
 
Shkup, 1 tetor 2003 - Zbatimi i Marrėveshjes sė Ohrit ėshtė hap i pakthyeshėm i Maqedonisė drejt integrimit nė Evropė, tha kryetari i Parlamentit Evropian, Pat Koks, nė fjalimin e tij sot nė Kuvendin e Maqedonisė.
Gjatė vizitės nė Shkup, Koks ka bėrė tė qartė se reformat janė rruga e vetme pėr integrimin e Maqedonisė drejt Evropės.

"Mendoj se progresi ėshtė pozitiv dhe vėrehet, por tani presim fazėn e tretė tė decentralizimit e cila ėshtė e domosdoshme pėr t'u zbatuar edhe pėr shkak se vitin e ardhshėm do tė zhvillohen zgjedhjet lokale", Koks dhe shtoi se Parlamenti Evropian nuk ka bėrė njė vlerėsim tė pėrgjithshėm sepse Marrėveshja e Ohrit vazhdon tė zbatohet, por diplomatėt e lartė janė tė vendosur qė tė punojnė me zyrtarėt pėr zbatimin e plotė tė saj.

Koks nėnizoi se zbatimi i Marrėveshjes sė Ohrit ėshtė hap i pakthyeshėm drejt integrimit tė Maqedonisė nė Evropė.

Ai shprehu kėnaqėsinė e Parlamentit Evropian pėr nivelin e bashkėpunimit me Shkupin, edhe pėr faktin qė BE, pėr herė tė parė, angazhoi misionin e saj ushtarak nė Maqedoni.

BE do tė vazhdojė tė punojė me Maqedoninė, tha Koks dhe shtoi se, megjithatė, barrėn kryesore nė procesin e reformave do ta bartė Maqedonia.
 
 
Partia e Drashkoviqit thotė se Serbia nė Vjenė duhet tė kėrkojė "autonomi maksimale tė kantoneve serbe"
 
Beograd, 1 tetor 2003 - Njė parti opozitare e Serbisė, Lėvizja e Rimėkėmbjes Serbe (SPO), me rastin e dialogut mes Prishtinės e Beogradit qė duhet tė fillojė mė 14 tetor nė Vjenė, ka vlerėsuar se ky do tė jetė njė rast qė pėrfaqėsuesit e Serbisė tė kėrkojnė kantonizimin e Kosovės.
 
Kjo parti e kryesuar nga Vuk Drashkoviq thotė se do tė kėrkonte nė Vjenė "autonomi maksimale tė kantoneve serbe", pėrkatėsisht tė komunave dhe do tė kėrkonte qė nė to sigurinė ta ruajnė forcat ndėrkombėtare dhe serbe, thuhet nė njė komunikatė tė shpallur sot nga kjo parti.
 
Sipas kėsaj partie, pa kėto, ėshtė i pamundur kthimi i serbėve nė Kosovė dhe mbetja e saj nė kuadėr tė Serbisė.
 
 
Subjektet politike shqiptare tė Luginės sė Preshevės dėnuan aksionin e xhandarmėrisė serbe
 
Preshevė, 1 tetor 2003 - Subjektet politike shqiptare tė Luginės sė Preshevės dėnuan dje aksionin e pardjeshėm tė xhandarmėrisė serbe nė Tėrnoc tė Bujanocit, ku u arrestuan pesė shqiptarė si dhe u bastisėn shumė shtėpi.
 
Nė kėtė kontekst edhe kryetari i Kėshillit pėr tė Drejtat e Njeriut nė Bujanoc, Shaip Kamberi ka thėnė se policia serbe ka shkelur nė mėnyrė flagrante tė drejtat e njeriut gjatė kėtij aksioni.
 
Sipas tij, aksionet spektakulare tė forcave serbe tė sigurimit i gjasojnė shumė atyre tė ndėrmarra gjatė regjimit tė Millosheviqit ndaj popullatės shqiptare nė vitin 1999.
 
Ai ka thėnė se sipas dėshmive tė familejve tė bastisura janė bėrė shkelje tė rėnda tė procedurės hetimore. Madje, tre nga tė arrestuarit janė pjesėtarė tė policisė multietnike.

Nė anėn tjetėr, deri mė tash nuk ka asnjė tė dhėnė zyrtare pėr arsyen e kėtyre arrestimeve.
 
 
Shkup: Tėrheqet teksti universitar nė tė cilin SHBA-tė dhe NATO janė quajtur agresorė dhe bartės tė terrorizmit
 
Shkup, 1 tetor 2003 - Dekanati i Fakultetit Filozofik tė Universitetit tė Shkupit e ka tėrhequr nga pėrdorimi tekstin universitar tė mbrojtjes nė tė cilin SHBA-tė dhe NATO janė quajtur agresorė dhe bartės tė terrorizmit multinacional.
 
Dekani i fakultetit dhe koautor i librit Trajan Gocevski ka deklaruar se teksti ėshtė tėrhequr pas reagimeve tė opinionit publik, ndėrkaq kualifikimet SHBA dhe NATO si agresorė theksohen nė pjesėn e librit qė e ka shkruar kolegu i tij Trajan Panev dhe se, sipas tij, fjala ėshtė pėr fjalinė e "formuluar aksidentalisht".
 
Fjalia kontestuese ėshtė: "Brengos tendenca qė kjo aleancė agresive e personifikuar nė SHBA-tė dhe NATO-n, pėrpiqet dhe mjerisht arrin, qė aktivitetet e veta kundėr shteteve sovrane t'i paraqesė si mbrojtje tė tė drejtave tė njeriut". Panev ka refuzuar tė komentojė rastin.

Edhe sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s Xhorxh Robertson kėtė tekst e ka quajtur skandaloz.
 
 
PDSH kėrkon nga NATO-ja t'i dėrgojė ushtarėt e saj nė Maqedoni
 
Shkup, 1 tetor 2003 - Partia Demokratike Shqiptare nė Maqedoni dje ka kėrkuar nga NATO-ja t'i dėrgojė ushtarėt e saj nė Maqedoni. Gjendja e sigurisė nė Maqedoni nuk ėshtė stabile, kurse paqeja ėshtė e brishtė, prandaj shtohet nevoja pėr mbėshetetje mė tė madhe ndėrkombėtare me prani ushtarake, tha zėdhėnėsi i kėsaj partie Demush Bajrami.
 
Sipas tij, pėrveē pranisė sė policisė evropiane, nė kėtė vend duhet stacionuar edhe forca ushtarake.
 
 
Ministria e Punėve tė Brendshme e Serbisė spekulon se AKSH ka planifikuar vendosjen e mjeteve shpėrthyese
 
Beograd, 1 tetor 2003 - Ministria e Punėve tė Brendshme tė Serbisė ka ngritur sigurinė pėr shkak tė, siē thuhet, paralajmėrimeve pėr sulme terroriste tė AKSH-sė nė prag tė fillimit tė dialogut me Prishtinėn.
 
Kėshtu thuhet nė njė komunikatė tė lėshuar nga kjo ministri, ku nėnvizohet se "AKSH kishte planifikuar vendosjen e mjeteve shpėrthyese nė jug tė Serbisė nė objektet, ku mblidhen shqiptarėt, pėrfshirė kėtu edhe shkollat me qėllim shkaktimin e masakrave dhe faėsimin e palės serbe".
 
Policia pohon se AKSH planifikon angazhimin e strukturave tė saja, por edhe qarqeve kriminele serbe pėr kėto akte.
 
 
Nė Irak janė vrarė dy ushtarė amerikanė, por jo nė luftė
 
Bagdad, 1 tetor 2003 - Njė ushtar amerikan ėshtė vrarė nga "njė e shtėnė e cila nuk ka qenė armiqėsore", nė njė kamp nė veri tė Bagdadit. Ndėrkaq trupi i njė ushtari tjetėr amerikan ėshtė nxjerrė nga kanali nė perėndim tė qytetit, njoftoi Komanda amerikane.

Pjesėtari i brigadės 17 tė artelerisė sė ushtrisė amerikane ėshtė vrarė nga njė plumb i shkrehur rastėsisht, jo larg qytetit Balada.

Nė rastin e dytė ushtari i divizionit 62 ajror ėshtė vrarė tė hėnėn ndėrsa pėrpiqej t'u ndihmonte ushtarėve, makina e tė cilėve kishte rėnė nė njė kanal jo larg burgut Abu Garib.
 
 
Njė burrė kinez ėshtė vetėndezur nė sheshin Tienanmen nė Pekin pasi kshte humbur punėn
 
Pekin, 1 tetor 2003 – Njė burrė kinez ėshtė vetėndezur sot nė mėngjes (e merkurė) nė sheshin Tienanmen nė Pekin pasi kishte mbetur pa punė, njofton BBCnews. Jang Peikuan ia ka dhėnė vetės flakėn nė shenjė proteste nė njė kohė kur sheshi ishte pėrplot turistė nė ditėn e kremtimit tė Ditės Kombėtare tė Kinės.
 
Policia menjhėrė ka reaguar dhe e ka shuar zjarrin, kėshtu qė burri ėshtė hospitalizuar me plagė tė vogla.
 
 
Armata e Nepalit thotė se qė nga muaji i kaluar janė vrarė mbi 300 guerilė
 
Katmandu, 1 tetor 2003 – Armata e Nepalit ka deklaruar se ka arrritur suksese tė rėndėsishme kundėr kryengritėsve maoistė tė vendit qė kur kanė dėshtuar bisedimet paqėsore muajin e kaluar, njofton BBCnews.
 
"Raportet tona thonė se nė kėtė periudhė janė vrarė mbi 300 guerilė", ka thėnė zėdhhėnėsi ushtarak nepalez nė njė konferencė shtypi tė sotme (e merkurė). Kryengritėsit ende s’i kanė komentuar kėto njoftime.
 
Gjatė tetė vjetėve tė kaluara tė kryengritjes maoiste, qė kishte pėr qėllim ndėrrimin e monarkisė me njė republikė komuniste, kanė humbur jetėn tetė mijė njerėz.
 
 
Gjatė luftimeve tė deritashme dyvjeēare nė Afganistan, forcat amerikane kanė pėsuar vetėm 31 tė vrarė
 
Kabul, 1 tetor 2003 – Rreth dy vjet pas fillimit tė fushatės sė udhėhequr nga amerikanėt nė Afganistan, ushtria amerikane ka dhėnė sot (e merkure) njė raport tė zhvilllimeve tė atjeshme, ku thuhet se gjatė luftimeve tė deritashme nė Afganistan, forcat amerikane kanė pėsuar vetėm 31 tė vrarė, kurse forcat armiqėsore janė nė gjendje “dėshpruese” , njofton Rojter.
 
Zėdhėnėsi ushtarak amerikan, kol. Rodni Dejvis ka thėnė se talibanėt, Al Kaida dhe militantėt e tjerė islamikė, qė kundėrshtrojnė forcėn amerikane prej 11,500 ushtarėsh, kanė vetėm tri opcione: “Tė ikin, tė vdesin ose tė ndryshojnė”.
 
Ai ka thėnė se qė nga fillimi i operacioneve mė 7 tetor 2001, nė luftime kanė humbur jetėn 31 ushtarė amerikanė, pėrfshirė edhe ushtarin e vr arė tė hėnėn e kaluar nė luftimet afėr kufirit me Pakistanin.Ø
 
 
Ushtarėt izraelitė kanė kapur njė lider tė grupit radikal Xhihadi islamik
 
Xhenin, 1 tetor 2003 – Ushtarėt izraelitė kanė kapur sot (e merkurė) liderin e grupit radikal Xhihadi islamik nė njė operacion nė kampin e refugjatėve afėr qytetit Xhenin nė Bregun Perendimor, ku fshihej nėn veturė, kanė bėrė tė ditur dėshmitarėt, njofton Rojter.
 
 
Siē ėshtė kėrcėnuar njė lider i Xhihadit islamik nė Rripin e Gazės, asrrestimi i Sheik Basam Sadit do tė ketė pėr rrjedhojė pėrtritjen e dhunės. “Armiku do tė paguajė ēmim tė lartė pėr kėtė”, ka thėnė ai. Ushtria izraelite ka konfirmuar arrestimin e Sadit, por s’ka dhėnė komente tė tjera.
 
 
Njė pėrkthyes civil nė burgun e Guatanamos ėshtė arrestuar nėn akuzėn pėr lidhje me Al Kaidėn
 
Boston, 1 tetor 2003 – Njė pėrkthyes civil nė burgun e Gjirit Guatanamo, ku ndodhen tė dyshimtėt talibanė dhe tė Al Kaidės ėshtė arrestuar nėn akuzėn se ka gėnjyer zyrtarėt federalė nė klasifikimin e dokumenteve, tė cilat ai i kishte sjellė nga Egjipti nė Shtetet e Bashkuara, njofton Rojter.
 
I arrestuari Ahmed Fati Mehalba, i cili dikur kishte shėrbyer nė armatėn amerikane, e ka zvogluar numrin e tė ndaluarve qė kur kishte filluar tė punojė nė kampin e burgut amerikan nė Kubė, ku mbi 650 pjesėtarė talibanė dhe tė Al Kaidės po mbaahen pa aktakuza tė ngritura.
 
 
Presidenti Bush mirėpret fillimin zyrtarisht tė hetimeve nga Departamenti i Drejtėsisė
 
Uashington, 1 tetor 2003 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush mirėpriti hapjen zyrtarisht nga Departamenti amerikan i Drejtėsisė tė procesit hetimor lidhur me njoftimet se Shtėpia e Bardhė ka zbuluar nė mėnyrė tė paautorizuar identitetin e njė agjenteje tė fshehtė tė CIA-s.

Presidenti u tha dje gazetarėve se nuk ėshtė nė dijeni qė ndonjė zyrtar i administratės sė tij tė ketė zbuluar informacionin. Ai shtoi se nė se informacioni ėshtė zbuluar, ai dėshiron tė dijė se kush ėshtė pėrgjegjės.

Presidenti Bush tha gjithashtu se po qe qė dikush brėnda ose jashtė administratės sė tij ka dijeni rreth zbulimeve tė mundshme tė kėsaj natyre, ai do tė donte qė personi tė fliste hapur.

Dje, departamenti i drejtėsisė filloi zyrtarisht hetimet lidhur me mundėsinė e zbulimit tė paautorizuar nga Shtėpia e Bardhė tė identitetit tė agjentes sė CIA-s.

Ēėshtja ka tė bėjė me zbulimin e identitetit tė agjentes Valeri Plame, gruaja e ish ambasadorit amerikan Joseph Willson, si operative e fshehtė e Cias, e specializuar nė fushėn e armėve tė shkatėrrimit nė masė.
 
 
Departamenti amerikan i Drejtėsisė kėrkon t'i hiqet shtetėsia amerikane njė serbi
 
Uashington, 1 tetor 2003 - Departamenti amerikan i Drejtėsisė i ka kėrkuar njė gjykate federale t’i heqė shtetėsinė amerikane njė serbi qė akuzohet se ka marrė pjesė nė masakrimin nazist tė hebrenjve nė Luftėn e Dytė Botėrore.

Zyrtarėt e kanė akuzuar 78-vjeēarin Josias Kumpf, i cili jeton nė Rasin tė shtetin Viskonsin se ka gėnjyer pėr tė kaluarėn e tij, kur ka ardhur nė Shtetet e Bashkura nė vitin 1956.

Departamenti i Drejtėsisė thotė se Kumpf ishte roje nė 5 kampe tė ndryshme naziste pėrqėndrimi, pėrfshirė atė tė Trawniki-t nė Poloni, ku 7 mijė hebrenj, burra, gra e fėmijė, u masakruan brenda njė dite nė nėntor tė vitit 1943.

Nė ankesėn e Departamentit tė Drejtėsisė thuhet se Kumpf e kishte pranuar se ishte nė Travniku dhe u ka thėnė hetuesve amerikanė se ka patur urdhėr tė bėnte roje e tė pengonte tė burgosurit tė mos arratiseshin.

Drejtori i Zyrės amerikane tė Hetimeve Speciale, Eli Rosenbaum, thotė se askush qė ka marrė pjesė nė njė brutalitet tė tillė tronditės, nuk e meriton privilegjin tė ketė shtetėsi amerikane.
 
 
Kėshilli Qeverisės Irakian: hartimi i kushtetutės, tė paktėn 1 vit
 
Bagdad, 1 tetor 2003 - Zyrtarė irakianė thonė se pėr tė hartuar kushtetutėn e re tė vendit mund tė duhet tė paktėn njė vit, dyfishi i afatit gjashtė mujor qė kanė caktuar Shtetet e Bashkuara.

Anėtarė tė Kėshillit Qeverisės Irakian thanė dje se nuk ėshtė e mundur qė kushtetuta e re tė hartohet dhe tė miratohet brenda 6 muajsh pėr shkak se anėtarėt e komisionit pėrkatės nuk mund tė bien dakord mbi njė numėr ēėshtjesh tė rėndėsishme, si pėr shembull roli i ligjit islamik.
 
 
OKB dėnon murin izraelit
 
Nju Jork, 1 tetor 2003 - Kabineti izraelit pritet tė mblidhet sot pėr tė shqyrtuar planet pėr tė zgjeruar njė mur sigurie qė Izraeli po ndėrton pėr tė ndarė izraelitėt dhe palestinezėt nė Bregun perendimor.

Ēėshtja ėshtė nėse kabineti do tė vendosė pėr tė rrethuar disa vendbanime tė mėdha hebreje - njė hap qė do tė ndante Bregun Pėrendimor dhe do ta vinte nė Izraelin nė konflikt me mbėshtetėsin e vet kryesor Shtetet e Bashkuara.

Kombet e Bashkuara e kanė dėnuar kėtė hap.
 
 
Nė Kinė arrestohen 85 persona
 
Pekin, 1 tetor 2003 - Nė Kinė janė arrestuar tė paktėn 85 qytetarė, ndėr tė cilėt edhe shumė aktivistė pėr tė drejtat e njeriut. Kėto tė dhėna kumtoi Organiazta "Human Rights nė Kinė". Personat e arrestuar kishin ardhur nga Shangai nė Pekin pėr t'i dorėzuar qeverisė njė peticion me tė cilin kėrkohen ndėrprerja e njė programi zhvillimor i cili cėnonte banesat e qytetarėve.
 
 
Protesta tė dhunshme nė Bagdad me kėrkesa pėr punė
 
Bagdad, 1 tetor 2003 – Njė protestė e vogėl nė qendėr tė Bagdadit ėshtė shndėrruar sot (e merkurė) nė dhunė kur demonstruesit ua kanė dhėnė flakėn automjeteve dhe kanė shpėrthyer edhe tė shtėnat, njofton Rojter.
 
Dhjetėra irakianė, qė kėrkonin punė, kanė filluar protestėn afėr hotelit, qė shėrben si bazė e gazetarėve perendimorė. Sė shpejti ka filluar tė dalė tymi nga njė autmjet policie, e ka marrė flaka njė veturė civile dhe pastaj tė shtėnat kanė jehuar nė gjithė zonėn.
 
Policia irakiane ka hapur zjarr nga pushkėt automatike dhe revolet, kurse demonstruesit kanė hedhur gurė. Demonstruesit kanė shkuar para zyrės amerikane tė rekrutimit tė forcave vendore dhe kanė shprehur zemratėn se tash sa javė po u thuhet se s’ka punė pėr ta.


 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.