OPINIONE

   
1.10.2003 - Trepca.net
 

Polemikė

 

EMRUSH XHEMAJLI NUK DO TĖ BISEDOJĖ DREJTPĖRDTEJT ME BEOGRADIN, POR NĖ MĖNYRĖ TĖ TĖRTHORTĖ AI BISEDON ME BEOGRADIN PĖRMES LINJĖS TIRANĖS/KRETĖS, ME NĖ KRYE BUFIN E KĖNETĖS!!


 
30 shtator 2003 / Shkruan: Kadri MANI, prof.
 
Te lėpushka neveritėse antikombėtare "Epoka e Re", e datės 27 shtator 2003, f, 5, lexova artikullin i gazetarit Naim Zeqiri, me mbititull: LPK shprehet kundėr bisedimeve me Beogradin, me titull: LPK:Bisedimet pas njohjes ndėrkombėtare tė Kosovės, dhe me nėntitull:Kėto nuk janė bisedime teknike. Kėto janė tė ashtuquajtura qė kanė prapavi politike. Kjo ėshtė teknologji pėr tė mbetur Kosova nėn dominimin e Serbisė dhe Malit tė Zi. Ky ėshtė dhunim. Dhunim i vullnetit tė popullit tonė.
 
Si zakonisht, Emrushi ynė-(falė i qoftė dreqit tė mallkuar!), ceremonial e teatral, del dhe i thotė disa proēka bajate, kinse ai na qenkėsh e kush na qenkėsh, dhe kinse nuk dashka bisedime me Beogradin, kurse biseda tė tilla dashka "vetėm pse dikush ata i ka miq?"-dhe pikėrisht ata i kanė miq fatosnaniēkat-zemėrkakiēkat!!
 
Siluruesi e ēėshtjes kombėtare, Emrush Xhemajli me kompani, ishin dhe janė dhuenues tė vullnetit tė popullit-antiinsitucionalė, ngase ishin dhe janė shkelės tė votės sė tyre tė lirė.
 
Pse mund tė thuhet kėshtu? Mund tė thuhet kėshtu ngase vetė Emrush Xhemajli ishte zėdhėnės i Fatos Nanosit nė mbrojtjen e tij pėr bisedimet me Millosheviqin. Ai nuk turprohej, por pėrkundrazi e justifikonte kur Nanosi deklaronte: gostivarasit janė naivė e primitivė, flamuri shqiptar ėshtė njė lecė, kryeqyteti i kosovarėve ėshtė Beogradi!?!- ēfarė kėron tani cereberi Emrush!?! Kė e akuzon ai dhe kujt i hedh romuze, nė mėnyrė kurvnore!?!
 
Pėrse bisedimet e Kretės i quante tė padėmshme, e tani kėto tė Beogradit i quan tė dėmshme? Apo vetėm pse s`ka se ēfarė thotė, dhe si "kryetar" i njė "lėvizje" inekzistente, do tė paraqitet kinse ende ėshtė gjallė dhe merr frymė!?! Apo s`ka vdekur me vdekjen e lėpuskės neveritėse "Zėri i Kosovės", emėrtim imi ky, tė cilin ma ka vjedhur dhe e ka qeqpėrdorur. Ma ka vjedhur edhe dorėshkrimin e dramės "Binjakėt", qė mė vonė tė shpallet vetė "autor"!?!
 
Dhe Emrush Xhemajli, duke bashkėpunuar me Fatos Nanon, me vetėdije apo pa vetėdije ka bashkėpunuar me Beogradin. Nėse ka vepruar me vetėdije, Emrushi ėshtė tradhtar, e nėse ka bashkėpunuar pa vetėdije, Emrushi ėshtė njė budalla i klasit tė parė!?!
 
Mė sė miri ai e di diagnozėn e vet.
 
Shėndet.
 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.