29.09.2003 - Trepca.net

P.Mur: Beogradit nuk i takon njė vend nė tavolinėn e bisedimeve pėr statusin final tė Kosovės


Pragė, 29 shtator 2003 - Duke folur pėr rrezikun qė nė bisedimet pėr ēėshtjet teknike Prishtinė-Beograd tė preket edhe ēėshtja e statusit, analisti i radios "Evropa e lirė" nuk mendon qė tash ka njė rrezik, por ky rrezik ekziston nė planin mė afatgjatė.
 
Megjithatė ai mendon qė sapo dikujt i jepet njė pozicion fillestar nė bisedė, do tė pėrpiqet tė ketė mė shumė influencė nė tė ardhmen. "Nėse Serbisė do t'i lejohet njė vend nė tavolinėn e bisedimeve pėr Kosovėn, nė kėto bisedime praktike, atėhere do tė jetė mė e vėshtirė nė tė ardhmen t'i thuhet Beogradit qė nuk ke vend nė tavolinėn e bisedimeve ku do tė diskutohet statusi", thotė analisti Patrik Mur.
 
"Por, duhet bėrė e qartė qė ka njė rrezik qė nėse Beogradi merr pjesė nė kėto bisedime, atėhere do tė kėrkojė tė drejtėn e vetos nė bisedimet pėr statusin final dhe mendoj se kjo nuk do t'i shėrbejė askujt, pėrfshirė dhe serbėt e Serbisė", thotė ai.

Por, analisti Mur thotė se ekziston njė rregull qė nga kohėt e hershme se ata qė humbin luftėra humbin territore. "Beogradi pėr arsye qė dihen fare mirė, e humbi Kosovėn dhe bashkėsia ndėrkombėtare duhet t'ia bėjė tė qartė se ky ėshtė njė fakt dhe t'i japė fund kėsaj ēėshtjeje".

Andaj Mur ėshtė i mendimit qė Beogradit nuk i takon njė vend nė tavolinėn e bisedimeve pėr statusin final.
 
"Sa mė shumė kohė dhe energji qė autoritetet serbe shpenzojnė rreth problematikės sė Kosovės, qė nė tė vėrtetė e kanė humbur, aq mė shumė para dhe vėmendje investohet jashtė problemeve reale tė Serbisė, e qė janė krimi, varfėria dhe korrupsioni", thotė Mur, duke shtuar se "nuk ėshtė nė interesin e serbėve asgjėkundi tė inkurajohen se kanė njė tė ardhme nė njė Kosovė tė kontrrolluar nga Beogradi".

Ai nė kėtė aspekt e sheh edhe rrezikun qė Kosova do tė pėrdoret nė politikėn serbe si njė futboll politik nė rivalitetin mes politikanėve serbė.

Poashtu Beogradi, duke ngritur problemin e Kosovės pėrpiqet tė hapė "njė ēėshtje mė tė gjerė kufijsh nė Ballkan, qė pėrfshin ndarjen e Bosnjes, nė tė cilėn Republika Serbe do t'i jepej Serbisė nė kėmbim tė pranimit tė humbjes sė Kosovės nga ana e Serbisė, qė tashmė ka ndodhur", thotė analisiti i radios "Evropa e lirė".


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.