OPINIONE

   
29.09.2003 - Trepca.net

Riaktualizimi i dy toponimeve tė gabuara - Kastriot - Shkabaj!!


28 shtator 2003 / Shkruan: Kadri MANI
 
Njė nga dobėsitė dhe defektet tona shqiptare ėshtė, tė thuash- fėmijėrore: KUSH E GJETI SĖPATĖN?- nga abetarja: ēuni i edukuar keq, pati thėnė se unė e gjeta sėpatėn! Dhe kur doli pronari, ai tha: ne e gjetėm sėpatėn!
 
Dhe kėshtu, fėmijėt e rritur, qofshin politikanė apo shkencėtarė, dalin nė ballė tė aktivitetit pėr tė rrėmbyer meritat qė nuk i kanė e nuk iu takojnė, dhe kur dėshtojnė, tėhiqen midis turmės dhe nuk bėhen tė gjallė.
 
Dhe pėr ta ilustruar kėtė konstatim, po theksoj kėtu vetėm njė shembull tė keq: urdhėrin pėr grevėn e pėrgjithshme dhe mbylljen e dyqaneve mė 3 shtator 1990. Pra, ėshtė dashtė qė paraprakisht tė parashihet suksesi i mundshėm dhe mossuksesi i mundshėm: mua personalisht mė pati thėnė fotografi i ndjerė Vehbi Rexhepi, se nuk ėshtė dashtė tė futen nė grevė disa pronarė tė suksesshėm: 10 pronarė tė tillė do tė mbanin 100 familje nė zgripc tė egzistencės. Ky ishte gabimi i parė, gabimi pasues ishte se kurrkush nuk i tha urdhėrdhėnėsit- zoti tė marroftė!?!
 
Pra, fjalėn e kam pėr toponimet: Kastriot-Shkabaj: nė rastin e parė nuk ėshtė marrė pėr bazė emri i deformuar- Obiliq, qė tė pėrmirėsohej nė- Kopiliq, ngase Millosh Kopiliqi ishte shqiptar nga fshati Kopiliq i Drencės, dhe pikėrisht, pėr ta shtrėmbėruar historinė, shkiet ia kanė hequr inicialen-K, dhe e kanė quajtur Obiliq!
 
Dhe edhe mė keq se kaq: tutori shka i Millosh Kopiliqit-(pas shembullit qė fėmijėve iu thuhej se kinse i ka sjellur lejleku...Milloshit tė vogėl i kishin thėnė shkiet se e ka bėrė- kobilla-pra, pela!! Kjo edhe pėr ta fyer e pshtrėrua nėnėn shqiptare, dhe pėr t`ia mbyllur rrugėt ēunit tė mos e kėrkonte prejardhjen e vet.
 
Derisa aty ku ėshtė dashur tė korrigjohet emri i shtrembėruar i heroit tonė kombėtar- Millosh Kopiliq, duke ia pėrtėrirė emrin dhe historinė e tij dhe tonėn njėkohėsisht, nė rastin e dytė, imitatori i ngathtė, dhe vetė Komisioni pėr Standardizimin e Toponimeve, ia ka shkelur keq, duke imituar toponimin serb-Orloviq, me pėrkthimin "shqip"- Shkabaj!?!
 
Ky emėrtim pėr- shqiponjėn, nuk ėshtė emėrtim kosovar, dhe rrjedhimisht ėshtė fare i pakuptueshėm dhe i pakuptimtė. Andaj importuesit e kėtij emėrtimi le ta kthejnė atė nga e kanė importuar, nė qytetin me rrasapeta, nė xhepat e shkrimtarit tė mirė e tė politikanit tė keq, Ismail Kadare, ngase novela e tij quhet "SHKABA".
 
Fshati "Orlloviq"- familja Ramaj, ėshtė e masakruar, me 10 dėshmorė. Dhe edhe ata qė i kanė shpėtuar masakrės, kanė ngelur me trauma, dhe kurrėn e kurrės nuk mund ta shqiptojnė atė emėrtim-Shka-baj, para se t`iu vetėtijė mendja tek masakruesit e tyre- shkiet!!!
 
Pėrse Komisioni pėr Standardizimin e Toponimeve nuk e pati edhe kėtė dakt parasysh?
 
Megjithatė, mė mirė vonė se kurrė, sikur qė thotė fjala e urtė popullore.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.