28.09.2003 - Trepca.net

Jeta nė Irak me sytė e njė gazetari


27 shtator 2003 / Scott Bobb / “Zėri i Amerikės”

Nė Irak, dhuna dhe krimi duket se janė pjesė e jetės sė pėrditshme, ndėrkohė qė vendi po del nga dekada tė tėra lufte dhe shtypjeje. Megjithatė, njerėzit vazhdojnė jetėn e tyre dhe njė farė normaliteti po kthehet gradualisht.

Disa udhėtarė veshin rripat e sigurisė, ndėrkohė qė aeroplani me dy motorė vėrtitet mbi aeroportin kryesor tė Bagdadit.

Brenda 3 minutash, aeroplani pėrshkon njė distancė prej 4 mijė metrash. Udhėtarėt mbahen fort nė karrike, ndėrkohė qė piloti u thotė i gėzuar se manovra, qė ai bėri kishte pėr qėllim tė shmangte granadat, qė hidhen shpesh nga toka nė periferi tė aeroportit.

Aeroplani merr njė kthesė tė fortė nė fund tė pistės dhe i afrohet derės sė njė hangari. Pasagjerėt dalin duke picėruar sytė nga drita e diellit dhe pėrshėndeten nga njė ushtar amerikan.

Mirėsevini nė Bagdad, thotė ai, dhe i kėshillon udhėtarėt tė mos flasin me ndonjė ushtar dhe tė mos bėjnė fotografi, veēanėrisht tė njerzve tė plagosur, qė mund tė jenė duke pritur pėr t’u evakuuar.

Pasagjerėt kontrollohen, bagazhi i tyre kalon pėr kontroll nėpėr aparatura elektronike dhe ata regjistrohen nė njė zyrė. Dhoma e pritjes ėshtė monotone, por dikush ėshtė pėrpjekur ta bėjė tė rehatshme me disa karike dhe vepra arti, qė duken sikur janė marrė nga njė prej pallateve tė Sadam Huseinit.

Sapo kalojnė aeroportin e rrethuar me tela, vizitorėt hyjnė nė rrugėt e Bagdadit, tė cilat pėr habi janė plot trafik. Nėpėr rrugė ka vetura, autobuzė dhe kamjonė tė ndryshėm. Shumica e automjeteve tė reja janė xhipsat e zyrtarėve tė koalicionit, punonjėsve tė organizatave humanitare dhe anėtarėve tė elitės sė re irakiane.

Arsyeja qė ka kaq shumė makinė ėshtė se benzina nė Irak ėshtė shumė e lirė, mė e lira nė botė, trashėgimi kjo e Sadam Huseinit. Njė litėr benzinė kushton vetėm njė cent amerikan.

Qė nga shpėrthimet e makinave bombė, tė cilat duket se vėnė nė shėnjestėr ēdo grup, qė shikohet se punon me koalicionin e udhėhequr nga amerikanėt, siguria ėshtė shndėruar nė njė shqetėsim tė madh.

Zona e Bagdadit, ku ndodhet pallati kryesor i Sadam Huseinit, qendra ndėrkombėtare e konferencave dhe hoteli i famshėm Rasheed, ėshtė qendra e autoritetet tė koalicionit dhe e qeverisė sė pėrkohshme irakiane. Aty punojnė dhe banojnė udhėheqėsit e Irakut tė ri.

Ajo quhet zona e gjelbėrt, por pamja e saj e pėrgjithshme ėshtė metalike pėr shkak tė pajisjeve ushtarake, prej miliona dollarėsh, qė e mbrojnė atė.

Pėr tė hyrė nė zonėn e gjelbėrt dhe nė njė prej godinave tė saj, kushdo qė nuk ka lejen e koalicionit, duhet tė paraqesė dy dokumente identifikimi. Aty ndodhen 4 pika tė ndryshme kontrolli dhe ēdo vizitor kontrollohet imtėsisht dy herė, proces ky qė zakonisht zgjat 15 deri nė 20 minuta. Nė qendrėn ndėrkombėtare tė konferencave, gazetarėt mblidhen mbasdite pėr konferencat e shtypit, ndėrkohė qė ushtarėt amerikanė stėrvisin roje tė sigurimit.

Dhe pėrsėri nė rrugėt e Bagdadit, veturat dhe kalimtarėt fillojnė tė pakėsohen me rėnien e diellit. Nė muzg shikon disa njerėz duke psonisur. Por nė errėsirė rrugėt janė thuajse bosh dhe duke filluar nga 11 e natės, kur hyn nė fuqi ndalim-qarkullimi, rrugėt janė krejtėsisht tė shkreta.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.