OPINIONE

   
28.09.2003 - Trepca.net

TEMA AKTUALE NĖ GJERMANI (II)

TĖ DREJTAT DHE PĖRDITĖSHMĖRIA NĖ JETĖN E MUSLIMANĖVE NĖ GJERMANI


27 shtator 2003 / Shkruan: Rexhep ELEZAJ
 
Pėrditėshmėria nė jetėn e muslimanėve nė Gjermani pėrfshinė ēėshtje tė shumta tė cilat kanė tė bėjnė me statusin e tyre dhe rregullativėn ligjore qė ka tė bėjė me kryerjen e obligimeve dhe ritualeve fetare islame nė kėtė shtet, qė ka tė bėjė me tė drejtat e muslimanėve sipas Kushtetutės si dhe me problemet me tė cilat ballafaqohet ky komunitet brenda shoqėrisė germane duke filluar qė nga shprehja e lirė e ndjenjave fetare, ndėrtimi i xhamive, ēėshtja e ndėrtimit tė minareve, thirrja me zė e ezanit pėr namaz, lutjet, agjėrimi gjatė orarit tė punės dhe shkollimit, ­ēėshtja e festave islame, tė drejtat me rastin e kalimit nė Islam, tė drejtat e fėmijėve me rastin e shkurorizimeve midis bashkėshortėve, tė drejtat civile tė gruas, ēėshtja e varrosjes, mėnyra e ushqimit, prerja e bagėtive (kurbanit) sipas normave tė sheriatit islam, ēėshtja e veshjes dhe e bartjes sė garderobės islame, lirimi i vajzave muslimane nga lėnda e sportit dhe gjimnastikės gjatė shkollimit, bartja e shamisė nė vende publike dhe vende tė punės, kujdesi shpirtėror pėr tė punėsuarit nė institucionet politiko-shoqėrore, njohja e Besimit islam, kalendari islam, netėt e shėjta (netėt e mėdha), kryerja e ritualeve islame nė mėnyrė individuale dhe kolektive siē ėshtė falja e namazit, si dhe shumė ēėshtje tjera tė cilat kanė tė bėjnė me jetėn dhe fushėveprimtarinė e besimatrėve islamė nė Gjermani.
 
Qysh nė fillim duhet cekur faktin se shteti gjerman me vetė faktin se u detyrua tė pranojė punėtorė tė huaj nga vende tė ndryshme tė botės bashkė me ta edhe anėtarėt e familjeve tė tyre, vetvetiu u gjend nė situatė qė si rrjedhojė e angazhimit tė tyre ta pranojė, e nė tė njėjtėn kohė edhe ta ndihmojė, ngritjen dhe zhvillimin normal tė jetės sė muslimanėve brenda shoqėrisė germane. Dhe ky itinirar i jetės sė muslimanit nė Gjermani, natyrisht do tė zhvillohet nė kuadėr tė ligjeve shtetrore me tė cilat tė huajve („Ausländers“) u janė tė garantuara tė drejtat njerėzore dhe fetare siē ėshtė “Grundgesetz für Bundesrepublik Deutschland”, 23 maj 1949, i ndryshuar me Ligjin pėr ndryshimin e tij me 3 Nėntor 1995 (BGB1.I. IS. 1492), (Ligji Themelor i RFGJ, 23 maj 1949 dhe i Ligjit pėr ndryshimin e tij me 03. Nėntor 1995).
 
Kėto dhe tė drejta tjera pas reformės sė bėrė nė ligjin pėr tė huajtė do tė zgjerohen, sidomos ato tė drejtat qė kanė tė bėjė me marrjen e nėnshtetsisė gjermane, akt i cili tė huajve u ka bėrė tė mundur integrim mė tė shpejtė nė mjedisin dhe shoqėrinė vendase pėr tu bėrė mėpastaj pjesė pėrbėrėse dhe integrative e saj. Pikėrisht kjo u ka mundėsuar pjesėmarrje aktive dhe participim tė drejtpėrdrejtė nė jetėn politike dhe shoqėrore tė shtetit gjerman.
 
Pavarėsisht nga niveli i tė drejtave tė tyre civile dhe juridike, pyetje kyēe nė kuadėr tė ndėrtimit tė komunitetit muslimanė kėtu, mbetej gjithėnjė aktuale ēėshtja sa dhe si do tė kuptohet nė mjediset e shoqėrive pėrendimore ēėshtja e Besimit islam si dhe pėrspektiva e tij nė botėn perėndimore, posaēėrisht ēfarė do tė ishte hapsira “adaptuese” e normave islame dhe e vlerave tė tij nė njė rreth kristianė tepėr tė sekularizuar dhe me rregulla shoqėrore dhe juridike strikte dhe mjaftė tė moderuara. Pastaj, ēėshtja e respektimit tė pakicės muslimane nga ana e shumicės vendase, zbatimi i vendimeve ligjore dhe pranimi i tyre nga ana e palės vendore, etj, etj, qė tė gjitha ēėshtje me prioritet tė cilat paralelisht kėrkonin s’ēarime meritore, sepse me injorimin e tyre eventual nuk mund tė arrihej asgjė pozitive dhe as tė zgjidheshin konfliktet nė kėtė relacion, gjė qė ka rezultuar me dialogun e ndėrsjellė midis palės vendase dhe asaj imigruese duke i mbrojtur secila (palė) pozicionet e veta nė pėrputhje me interesat dhe tė drejtat nė kėtė aspekt.
 
Nė bazė tė disa analizave del se gjatė ndėrtimit tė raporterve koekzistuese midis palės vendore dhe komunitetit islam nė Gjermani janė paraqitur dallime rreth botėkuptimeve fetare siē janė; ravijzimet esenciale rreth Isalmit, veēantia e ritualeve islame, format dalluese gjatė praktikės dhe shėrbimeve fetare, duke potencuar nevojėn dhe domosdoshmėrinė qė “konfliktet” midis dy palėve, mund dhe duhet tė s’qarohen drejtė para opinionit dhe shoqėrisė gjermane.
 
Andaj, nisur nga kėto postullate opinioni gjerman gjithnjė ka qenė i informuar pėr itinirarin e jetės sė besimtarėve muslimanė tė cilėt jetojnė nė Gjermani, me qėllim qė pėrmes njohurive me kohė dhe nė mėnyrė tė saktė tė bėhėt pasqyrimi sa mė real i raporteve tė pėrgjithshme tė krijuara brenda shoqėrisė gjermane nė gjirin e sė cilės jeton dhe vepron komuniteti fetarė muslimanė. E gjithė kjo duke i theksuar qartė dallimet themelore morale dhe fetare tė dy kulturave tė cilat qėndrojnė dhe bashkėjetojnė pėrballė njėra tjetrės, gjė qė, mu pėr kėtė shkak ėshtė dashur qė kėto marrėdhėnie tė pėrcaktohen dhe rregullohen me ligj, sidomos e drejta pėr ushtrim tė lirė tė fesė brenda komunitetit islam, ngase ka patur raste tė shumta kur disa tė drejta tė kėtij komuniteti ėshtė dashur tė mbrohen para organeve gjyqsore lokale dhe fedrale pėr t’i zgjedhur kontestet e ndryshme sipas dispozitave kushtetuese gjermane tė cilat kėtij komuniteti i garantojnė tė drejta tė plota fetare nė kėtė vend.
 
Andaj, gjejmė se institucionet pėrkatėse tė kėtij vendi kanė bėrė pėrpjekje tė vazhdueshme qė konfliktet dhe dallimet ekzistuese midis vlerave tė kėtyre dy kulturave t’ia s’qarojnė opinionit sa mė mirė, duke pasur me kėtė rast si qėllim primarė tejkalimin e keqkuptimeve tė mundshme nga tė dyja palėt, me qėllim pėr tė inicuar dialog dhe komunikim tė ndėrsjellė me komunitetin musliman nė Gjermani.
 
Nuk ka dyshim se ndėr faktorėt tė cilėt kanė ndikuar nė ndėrrimin e hartės fetare tė Gjermanisė nė rendė tė parė rradhitet ardhja gjithnjė e mė e madhe e fuqisė puntore tė muslimanėve nė Gjermani dhe bashkimi i familjeve tė tyre, gjė e cila ka bartur me vete edhe shumė pyetje tjera tė cilat kanė patur tė bėjnė posaēėrisht me gjeneratat e reja muslimane tė cilėt kanė lindur dhe janė rritur kėtu, pastaj ēėshtja se ēfarė rruge zgjedhin ata nė mjedisin “e ri” i cili nė njė apo mėnyrė tjetėr ka bėrė qė tė pėrvetėsojnė norma tė “reja” shoqėrore nė jetėn e muslimanit nė Perėndim, qoftė si individ i cili duke jetuar me tė tjerėt ėshtė i obliguar qė t’i ofrojė tė mira rrethit ku jeton, qoftė kur ėshtė fjala pėr rolin e tij qė duhet ta luajė ai brenda shoqėrisė pjesė e sė cilės ėshtė bėrė me vetėdėshirė (?!).
 
Edhe mė shumė se kjo ėshtė, gjithashtu, njohja mė afėr me karakteristikat e muslimanėve tė cilat i veēojnė ata nga tė tjerėt siē ėshtė mėnyra e Besimit nė Zot, Lutjet, Agjėrimi, Haxhillėku, etj, qė krahasuar me traditat fetare judo-kristiane pėrafėrsisht u shėrbejnė qėllimeve tė njėjta shpirtėrore. Ēėshtja e fesatve fetare islame tė cilat shėnohen brenda vitit, sidomos ajo e Fitėr dhe Kurban-bajramit janė trajtuar posaēėrisht nė aspektin e jetės sė muslimanit si individ duke filluar nga akti i lindjes, kastrimi, nusėria dhe varrimi nė kuptimin e normave tė parapara sipas sheriatit islam. Poashtu janė shtjelluar nė mėnyrė tė veēantė rregullat e marrjes sė ushqimit, ēėshtja e rrobave dhe mėnyra e veshjes (garderobės islame) tė cilat duhet tė pėrdorėn gjatė lutjeve fetare si dhe nė jetėn e pėrditėshme, etj, qė paraqesin padyshim njė segment tė rėndėsishėm nė jetėn e pėrditshme tė muslimanit.
 
Tė nxjerrish pėrfundime konkrete nga secila lėmi e jetės sė muslimanit nė Gjermani veē e veē  nuk ėshtė punė fare e lehtė, ngase kėto ēėshtje janė mjaftė komplekse duke filluar nga leja pėr ndėrtimin dhe funksionimin e xhamive, agjėrimi nė vendet e punės, bartja e shamive e grave muslimane nė punė, prerja e kafshėve sipas normave tė sheriatit islam e deri tek pyetja; sa dhe ē’farė ėshtė kujdesi i shoqėrisė gjermane ndaj shqetėsimeve tė tyre shpirtėrore nė aspektin fetar, pastaj si dukėn tė gjitha kėto rrethana nė syrin e vetė muslimanit, sa shkaktojnė tė gjitha kėto tronditje brendapėrbrėnda jetės sė tij nė Gjermani, etj?­­­­­
 
Sipas rregullave qė vlejnė nė Gjermani pėr tė gjitha komunitet fetare qė kanė tė bėjė me tė drejtat themelore pėr shprehje tė lirė tė besimit dhe ndjenjave fetare, sipas disa analistėve tė kėtushėm pėr komunitetin muslimanė qė jeton kėtu kanė ngelur edhe shumė ēėshtje tė cilat ende nuk janė rregulluar deri nė fund, ngase disa nga kėto tė drejta qėndrojnė nė varshmėri tė madhe nga normat e padefinuara ligjore tė cilat nominalisht janė rrjedhojė e pėrcaktimeve kushtetuese tė cilat kėrkojnė gjithmonė rishikim nga ana e organeve kompetente gjermane pėr ta fituar njė pasqyrė mė reale se ku ēalojnė ato dhe pse nuk mund tė zbatohen plotėsisht disa tė drejta tė tyre.
 
Artikulimi i ēėshtjeve jetike nė jetėn e muslimanit bėhėt kryesisht nė harmoni me tė drejtat standarde ndėrkombėtare, por shumė nga kėto tė drejta nuk ka mundur t’i zgjedhė as gjyqi, sepse disa prej tyre janė nė lidhėshmėri tė ngusht me rrjedhat shoqėrore tė kėtushme, qė kėrkojnė debate dhe sqarime mė detale, meqė gjykatat nuk mund tė jenė kompetente pėr shumė ēėshtje fetare islame tė cilat kanė tretman dhe kuptim tė tillė e qė dalin jashtė natyrės sė tė drejtave civile juridike ndėrkobėtare si dhe tė disa ēėshtjeve tjera nga pėrditėshmėria e jetės sė muslimanit.
 
Sa i pėrket asaj se si ndjehėn muslimanėt kundrejtė lirive tė tyre fetare dhe sa bien ata ndeshė me interesat e tė tjerėve kėtu nė Gjermani, ėshtė vėshtirė tė nxjerrėn pėrfundime konkrete, sepse zbatimi shpirtėror dhe praktik i fesė islame ka ende status tė padefinuar plotėsisht, ku respektimi i normave islame, siē mendon shumica, nuk do tė duhej tė ishte kontraproduktiv ose nė kundėrshtim me rrethin, posaēėrisht nė raport me tė drejtat e komuniteteve jo muslimane, dhe derisa do tė zgjasė kjo situatė e pasqaruar mirė do tė ketė mjaftė punė edhe pėr gjykatat vendore, tė cilat nė raste tė kontesteve tė veēanta janė mbrojtėset e vetme tė tė drejtave tė muslimanėve kėtu.
 
Pėrderisa ende nuk ka zgjidhje adekuate pėr shumė ēėshtje qė kanė tė bėjnė me pėrditshmėrinė e jetės sė muslimanit brenda shoqėrisė gjermane dhe derisa nuk aprovohet njė status shoqėror i pėrbashkėt pėr organizatat islame, deri atėherė do tė ngelin shumė gjėra nga kjo lėmi vetėm nė kuadėr tė tė drejtave ligjore tė cilat sado kudo muslimanėve iu mundėsojnė nė masė tė caktuar zbatimin praktik dhe shpirtėror tė ritualeve dhe obligimeve fetare, qė pėr fat kohėve tė fundit janė disa ēėshtje qė kanė zėnė tė rregullohen nė nivel lokal siē ėshtė rasti me lejen qe iu jipet muslimanėve nga ana e banorėve lokal pėr ngritjen e minareve dhe thirrjen e ezanit pėr namaz me zė tė lartė, etj, por e keqja tjetėr ėshtė se shumė ēėshtje edhe mėtej mbeten tė varura nga kushtet dhe dėshirat e mjedisit lokal jomusliman. Kjo nuk ndodh gjithkund njėsoj, por ėshtė mė rėndėsi pėr shoqėrinė gjermane qė komunitetit musliman t’i ofrojė sa mė shumė liri pėr ushtrimin e fesė nė nivel tė njėjtė dhe me tė drejta tė barabarta qė i gėzojnė kėtu vetė kristianėt.
 
Ndėrtimi i xhamive
 
Njėra ndėr ēėshtjet kyēe qė ka preokupuar komunitetin muslimanė nė Gjermani ka qenė sigurimi i lokacionit pėr kryerjen dhe faljen e namazit (lutjeve), d.m.th. gjetja e vendit dhe ndėrtimi i xhamive. Sipas vlersimeve mė reale nė Gjermani ka afėrsisht 2200 xhami, pėrfshirė kėtu lokalet e adaptuara pėr kėtė qėllim tė cilat nga pamja e jashtme nuk japin shėnja tė ndonjė faltoreje islame, ngase ato gjenden tė vendosura nėpėr podrume, lokale tė mbyllura, nė zona industriale, etj. Ndėrsa xhami nė formė klasike, dmth. me kupolė dhe minare ekzistojnė afėr 66 nė disa qytete tė mėdha si nė Hamburg, Aachen, Mynhen, Augsburg, Baesweiler, Bergheim, Berlin, Böbingen, Dortmund, Frankfurt am Main, Hamm, Manheim, Hilden, Iserlohn, Karlstadt, Köln, Mosbach, Neuss, Pforzheim, Siegen, Werl, Wesseling, Konstanz (e ndėrtuar para tri viteve), etj. Lejen pėr ndėrtimin e xhamive zakonisht e shtrojnė klube dhe shoqata islame tė regjistruara pranė organeve gjegjėse vendore tė cilat veprojnė nė formė legale, ndaj edhe kanė tė drejtėn tė shtrojnė kėrkesė pėr ndėrtimin e tyre.
 
Mirėpo, siē kemi cekur mė lartė leja e lėshuar nga organet pėrkatėse gjermane pėr ndėrtimin e xhamive tė reja zakonisht pėrcillet me protesta nga banorėt vendas nė lagjėn e tė cilėve do tė ndėrtohet ajo, sepse vendet ku parashihet ndėrtimi i tyre nuk janė tė destinuara pėr lutje dhe prehje shpirtėrore, thonė banorėt vendas. Pastaj si problem i veēantė shtrohet ēėshtja e minareve dhe thirrja e ezanit me zė qė nga banorėt konsiderohet si prishje e qetėsisė sė tyre, e poashtu problematike ėshtė edhe lartėsia e minareve qė sipas ligjeve lokale nuk lejohet tė jet mė e lartė se 16 metra, ndėrsa sipas kėrkesave tė muslimanėve ato duhet tė jenė sė paku 24 metra tė larta, gjė qė kėto dhe konflikte tė ngjajshme tė kėsaj natyre mund tė zgjidhen vetėm pėrmes organeve gjyqsore.
 
Rasti mė drastik ka ndodhur nė qytetin Neuss-Derikum ku gjyqi ka vendosur nė favor tė kėrkesės sė muslimanėve duke lejuar ndėrtimin e xhamisė me minare nė lartėsi prej 24 metrash, mirėpo ka patur raste kur janė mbyllur xhami tė cilat pėr banorėt pėr rreth kanė paraqitur pengesė pėr gjumė dhe qetėsi qė nė ora 6 tė mengjesit, pastaj nė mbrėmje, sidomos gjatė muajit tė Ramazanit, tė cilat mė nė fund me vendime tė gjykatave janė mbyllur.
 
Ndėrtimi i minareve dhe thirrja e ezanit me zė pėrmes mikrofonėve poashtu ėshtė pėrcjellur me kundėrshtime nga banorėt lokalė, por edhe nga shoqata kishtare dhe jevreje me arsyetimin se nė lokacionet ku gjenden xhamitė banorėt tė cilėt banojnė afėr tyre nuk janė tė gjithė muslimanė, gjė qė sipas tyre thirrja e ezanit ėshtė e palogjikshme, mbase duke u thirrur edhe nė dispozita islame sipas tė cilave ky ritual nuk ėshtė i domosdoshėm (“Farz”), por vetėm “syn-net” (jo obligative), herė i praktikuar gjatė kohės sė profetit Muhamed a.s. e herė jo. Kėto shkaqe pėr palėn e komunitetit islam kanė qenė tė papranueshme, natyrisht. Pra, ēėshtja e pėrdorimit tė minareve pėr thirrje mė zė tė ezanit ėshtė rregulluar prej rastit nė rast, gjė qė ka ngelė si ēėshtje e cila mė shumė mvaret nga banorėt fqinjė, por edhe nga pozita e lokacionit se ku gjendet xhamia, ndonse si ambiente mė tė pėrshtatshme janė zonat industriale, ku gjithnjė e mė shumė kohėve tė fundit po ndėrtohen xhami tė reja, qė mė kėtė ēėshtja e ezanit nuk po shtrohet mė si problem qė kėrkon leje nga banorėt lokalė sepse nė kėto lokalitet nuk ka ndėrtesa banimi.
 
Namazi dhe agjėrimi nė vende tė punės, nė shkolla dhe universitete
 
Janė kėto dy shtylla kryesore pėr muslimanin tė cilat ai duhet t’i plotėsojė nė jetėn e tij tė pėrditėshme si besimtarė, prandaj falja e pesė namazeve (lutjeve) nė ditė kėrkon kohė dhe vend tė caktuar. Njėjtė qėndron problemi edhe me agjėrimin, i cili pėr muslimanin qė jeton nė Gjermani paraqet problem mė vete, kur dihet se shumica e tyre gjenden nė marrėdhėnie pune nga edhe mvaret se a do tė jenė nė gjendje qė ta kryejnė kėtė obligim fetar siē duhet. Sa i pėrket faljes sė namazit para disa vitesh ka patur raste kur disa firma tė mėdha industriale punėtorėve turq iu kanė siguruar lokale tė posaēme brenda fabrikave ku ata kanė patur mundėsi qė me rradhė ta falin namazin.
 
Njejtė ėshtė vepruar edhe nė disa shkolla dhe universitete ku studentėt muslimanė i kanė falur tė gjitha kohėt e namazit, mirėpo kjo formė e kryerjes sė obligimeve fetare gjithnjė e mė shumė i ka shqetėsuar kompetentėt dhe punėdhėnėsit pėr shkak se koha e faljes sė namazit ėshtė dashur tė hiqet nga pagesa e punėtorit musliman, kėshtu qė kjo ka shkaktuar konflikte midis dy palėve (punėdhėnėsit dhe punėmarrėsit) tė cilat shpeshherė kanė pėrfunduar me largimin e punėtorėve nga puna. Ka patur raste qė janė paraqitur dhe zgjedhur para gjyqeve herė nė favor tė punėtorėve, herė nė tė mirė tė punėdhėnėsve. Pra, ēėshtja e faljes sė namazit nė vendet dhe gjatė orarit tė punės edhe sot e kėsaj dite nė Gjermani nuk ėshtė definuar me ligj, qė paraqet shkelje tė tė drejtave fetare tė muslimanit. E njėjta gjė ėshtė edhe me rastin e shėrbimit ushtarak tė tė rinjėve muslimanė tė cilėt janė tė privuar nga e drejta pėr t’i kryer ritualet fetare, megjithėse gjykatat vendore, lidhur me kėrkesat e tyre pėr falje tė namazit dhe agjėrim gjatė kohės sė shėrbimit ushtatrak, mendojnė se kėrkesat e tyre duhet plotėsuar, ngase gjithnjė e mė shumė ėshtė nė rritje numri i tyre nė rradhėt e ushtrisė gjermane.  
 
Sa i pėrket agjėrimit ai trajtohet mė shumė si obligim shpirtėror i cili nuk ėshtė rregulluar me akte tė posaēme ligjore, ndonėse edhe pse punėdhėnėsi nuk mund ta ndalojė punėtorin qė tė agjėrojė gjatė orarit tė punės, ai njė gjė tė tillė nuk e shiqon me simpati, sepse konsideron se punėtori gjatė kryerjes sė punės shpenzon energji tė cilėn e kompenzon me marrjen e ushqimit gjatė mengjesit dhe drekės i nevojshėm pėr tė riprodhuar kondicion tė mjaftuar pėr ta kryer punėn me kualitet dhe koncentrim tė duhur, ndėrsa si agjėrues kėtė kompenzim nuk ka mundėsi ta bėjė. Poashtu, festat fetare islame paraqesin kaptinė tė posaēme nė jetėn e muslimanit nė Gjermani, siē ėshtė festa e Fitėr dhe Kurban Bajramit, netėt e mėdha, dhe tė ngjajshme tė cilat nuk janė tė njohura me ligj, dhe kjo punėtorėt muslimanė i detyron qė pėr kėto festa tė marrin ditė pushimi nga punėdhėnėsit ose t’i shfrytėzojnė orėt tepricė tė punės.
 
Kur ėshtė fjala pėr ndėrrimin e emrave i garantuar me ligj gjatė kalimit tė gjermanėve nė Islam siē ka treguar praktika jo rrallė kjo i ka sjellur probleme administratės lokale, sepse ndėrrimi i emrave nė librat e amzės duke mbajtur nė disa raste mbiemrin e familjes (mbiemrin gjerman) u ka shkaktuar kokėēarje tė mėdha siē ishte rasti nė Goblenz nė vitin 1992 kur z. Dirk Olaf me ēdo kusht ka insistuar qė ta pėrvetėsoi emrin islam Abdul-Faruk Cetin, ndryshim tė cilin e kanė refuzuar kompetentėt komunalė, e qė kėtė konflikt e ka zgjedhur nė fund Gjyqi i qarkut nė favor tė ankuesit.
 
Ēėshtje tjetėr me rėndėsi nė jetėn e muslimanit ėshtė kastrimi i fėmijėve mashkuj (bėrja synet), por edhe i tė moshuarėve tė cilėt kanė kaluar nė Islam, gjė qė ky akt edhe ndėr muslimanėt nė Gjermani pėrcillet me ceremoni festive, punė tė cilėn e bėjnė mjekėt-hirurgė specialistė nė spitale ku koston e kėtyre operacioneve e bartė numri mė i madh agjensive tė sigurimeve shendetėsore. Ndėrsa edhe kastrimi tek fėmrat muslimane me prejardhje nga disa vende islame ėshtė sjellur kėtu si praktikė e cila zbatohet nė shumė raste, dukuri e cila nė disa vende tė Europės siē ėshtė Anglia, Suedia dhe Zvicra trajtohet si vepėr e dėnueshme me ligj, e po ashtu edhe nė Gjermani sipas normave ligjore konsiderohet si lėndim trupor pėr tė cilin pason dėnimi edhe me burg. Lidhur me kėtė dukuri kanė reaguar edhe disa organizata islame tė cilat publikisht janė distancuar nga ky akt joislam duke i shpjeguar opinionit se kastrimi tek fėmrat e ka prejardhjen qė nga koha e para Islamit dhe se ky nuk ėshtė obligim fetar islam.
 
Varrimi i muslimanėve nė Gjermani
 
Vdekja dhe varrimi i muslimanėve nė Gjermani ka qenė poashtu temė me vete viteve tė fundit pranė oragneve qeveritare, ashtu dhe tek opinioni i gjėrė, dhe si rezultat i kėsaj ka ardhur deri tek vendimi i shumė komunave (mbi 70 sosh) qė pėr muslimanėt tė ndajnė pjesė tė veēanta pranė varrezave tė krishtera ose vende tjera tė rezervuara pėr tė vdekurit muslimanė. Njėri ndėr problemet qė janė hasur deri mė tani nė kėtė drejtim midis kėshillave islame dhe drejtuesėve komunalė ka qenė varrosja pa arkivole sipas rregullave tė sheriatit islam, ndėrsa sipas ligjeve vendore varrimi i tė vdekurėve duhet tė bėhėt ekskluzivisht me arkivole, megjithėse disa komuna kanė zėnė t’i lejojnė varrimet e tyre sipas rregullave islame.
 
Problemi tjetėr ėshtė i natyrės sė zgjatjes sė qetėsisė pas vdekjes sė njeriut, varri i tė cilit mund tė ripėrdoret pėr varrimin e tė vdekurve tė ri, ku sipas normave islame njė periudhė e tillė nuk ėshtė e caktuar me sheriat, ndaj Kėshillat islame nė Gjermani nuk kanė pranuar njė kusht tė tillė tė vėnė nga komunat. Kėto janė shėrbyer me kėt rast me rregullat e krishtera sipas tė cilave periudha e qetėsisė pas vdekjes sė njeriut zgjat 20 vite, ku pastaj varri mund tė ripėrdorėt pėr varrimin e tė tjerėve, dhe poēėse nė varre tė tilla gjenden mbeturina tė tė vdekurve tė mėparshėm atėherė ato vendosėn nė vende tė posaēme. Ky konflikt ende ėshtė prezent midis komunave dhe qendrave islame, ndonėse nė kėtė ēėshtje nuk kanė dhėnė pėrgjigje meritore asnjė nga dijetarėt islamė, prandaj kjo ēėshtje ka ngelur e pazgjidhur. Kuptohet se kjo periudhė ėshtė e caktuar tek gjermanėt pėr shkakun kryesor tė mungesės sė lokacionit tė mjaftuar pranė varrezave tė qytetve, ku pėr kėtė arsye shumica e krishterėve viteve tė fundit nė mungesė tė tokės po i djegin tė vdekurit e tyre pluhurin e tė cilėve e varrosin nė njė metėr katrorė, mbase edhe pėr shkaqe financiare kur dihet se njė varrė i zakonshėm mė sė paku kushton 5000 Euro.
 
Prerja e bagėtive sipas riteve islame
 
Edhe pėrmbushja e kushteve islame kur ėshtė fjala pėr prerjen e bagėtisė paraqet problem me vete nė Gjermani, sepse normat e sheriatit islam pėr mėnyrėn dhe ceremoninė e prerjes sė shpezėve dhe bagėtive (duke therė bagėtinė nė emėr tė Zotit dhe duke i prerė ato me thikė shumė tė mprehtė) ėshtė shumė vėshtirė tė zbatohen pranė fabrikeve dhe thertoreve tė shumta nė Gjermani tė cilat merrėn me kėtė punė. Ndaj, kjo ēėshtje ka ngelur deri mė sot e parregulluar me ligj, edhepse shpeshherė Kėshilli Qendror Islam nė Gjermani (“Islamrat in Deutschland”) ka ushtrauar ankesa para gjyqeve dhe organeve kompetente vendore, por pa sukses, sepse respektimi i ritualeve islame me rastin e prerjes sė bagėtisė ėshtė i pamundur tė zbatohet nė mėnyrė tė veēantė pėr muslimanėt.
 
Ushqimet dhe pijet e ndaluara pėr muslimanėt sipas Kur’anit siē ėshtė mishi i derrit, gjaku dhe alkooli, tė cilat nė shumicėn e rasteve janė tė pėrgatitura me pėrmbajetje tė ndryshme alkoolėsh, paraqet poashtu njė problem tė madh pėr besimtarėt islamė tė cilėt jetonė kėtu. Pėr kėtė arsye nė ēdo artikull ushqimor janė tė vendosura tiketat qė i dėshmojnė blerėsit pėrmbajtjen e tyre, kjo sė paku si ndihmesė pėr blerėsitė muslimanė qė mos t’i pėrdorin artikujt tė cilėt janė tė pėrgatitur me mish derri dhe substanca tė ndryshme alkoolike.
 
Bartja e shamisė nė vende publike dhe tė punės
 
Pėr dallim nga normat ligjore nė Republikėn Turke, ku bartja e shamive ėshtė e ndaluar nė disa institucione publike siē janė shkollat, universitet, etj, nė Gjermani bartja e tyre nė shėrbime publike dhe vende tė punės nuk i nėnshtrohet kurfarė kufizimi (ndalese). Tė reja dhe gra muslimane tė mbuluara me shami mund tė takosh gjithkund nė vende publike, shkolla, tregje, nė komunikacion, etj, qė me gjithė kėtė liri njė dukuri e tillė brenda shoqėrisė gjermane ka shkatuar polemika si dhe konflikte midis fėmrave muslimane bartėse tė shamive dhe organeve shtetrore qė ka ēuar deri tek kontestet gjyqėsore. Me vendim tė Gjykatės pėr administrim tė Visbadenit me datėn 10 qershor 1984 bartja e shamisė duke u bazuar nė Ligjin themelor mbi liritė fetare nė Gjermani kishte vednosur se ajo ėshtė e drejtė e patjetėrsuar e saj, meqė shamia paraqet pjesė tė pandarė tė veshjes fetare islame e garantuar poashtu me ligjin  mbi liritė fetare tė njeriut.
 
Problemi i vetėm qė ka shkaktuar bartja e shamive nė aspektin administrativ nė kėtė vend ka qenė rasti i daljes nė fotografi pėr dukomente personale (leje tė njoftimit, patentė shoferi, etj,), ngase sipas ligjit pėr shėrbime publike parashihet qė nė fotografi tė duken qartė tė dy veshėt, e qė nė rastet e kontrollimit policor gratė e fotografuara me shami nė kokė personave zyrtarė u ka shkaktuar vėshtirėsi nė identifikimin e tyre, gjė kjo e cila ende nuk ėshtė rregulluar me dekret ligjor. Nga kėtu pikėrisht ka filluar diskutimi lidhur mė kėtė ēėshtje; se nė ē’masė bartja e shamisė paraqet simbol fetar, apo sa ėshtė kjo dukuri e lidhur me modėn e veshmbathjes si dhe dėshirėn personale tė botės femėrore pėr ta bartur ate.
 
Nė shumicėn e landeve kjo ēėshtje ėshtė definuar si e drejtė qytetare e pacenueshme, kurse nė disa lande tjera ėshtė konsideruar si simbol fetar me prapavijė politike. Pra, bartja e shamisė nė shoqėrinė gjermane ka shkaktuar dilema dhe diskutime tė gjata, sidomos me rastin e punėsimit tė tyre nė administratė dhe shėrbime publike, posaēėrisht nė arsim, ku shumė fėmrave muslimane kandidate pėr mėsuese nė shkolla dhe univerzitete iu janė refuzuar kėrkesat pėr t’u punėsuar nė kėto institucione, meqė nė kėrkest e bėra pėr punėsim si kusht kanė kėrkuar qė nėsė pranohėn nė punė duan tė mbajnė shami nė kokė. Rasti konkret ka qenė ai me zonj.
 
   
Fereshta Ludin (afgane me nėnshtetėsi gjermane) tė cilės nė vitin 1998 me vendim tė Ministrisė pėr kulturė tė landit Baden Württemberg i ėshtė refuzuar kėrkesa me arsyetim se insistimi i saj pėr ta bartuar shaminė gjatė orarit tė mėsimeve pėr shkaqe fetare bartė me vete aspekte politike tė cilat mund tė kenė ndikime negative nė shoqėri(?!).
 
Ankesa e znj. Ludin e parashtruar pranė Gjyktės sė adminstratės nė Shtutgart, poashtu nė tė njėjtin vit i ėshtė refuzuar me arsyetim se bartja e shamisė nė procesin mėsimor e motivuar pėr shkaqe religjioze bie nė kundėrshtim me ligjin mbi arsimin, ngase kėshtu shkelėn dispozitat ligjore me tė cilat ėshtė paraparė neutraliteti fetar i mėsimdhėnėsit. Mbase sipas disa gjyqtarėve bartja e shamisė decidivisht nėnkupton: “demonstrim dhe ndikim fetar islam nė shoqėri”.
 
Pėr dallim nga vendimet e gjykatės sė administratės nė Baden Württemberg pėr mos ta pranuar nė procesin mėsimor mėsuesėn (z. F. Ludin) me kokė tė mbuluar me shami, Gjykata e rrethit nė Lüneburg me vendim tė datės 16 tetor 2000 ka marrė vendos qė tė pranohet nė punė pranė shėrbimeve komunale njė muslimane me kokė tė mbuluar me shami, me arsyetim se bartja e shamisė nuk mund tė jet shkak pėr mospranimin e saj nė punė.
 
Dhe mė nė fund lidhur mė kėtė ēėshtje kontestuese, siē dihet me vendim tė Gjykatės kushtetuese nė nivel federal me seli nė Karlsruhe me 23 shtator 2003 ankesa e mėsuesės Fereshta Ludin do tė zgjidhet nė favor tė saj duke i lejuar asaj qė gjatė orėve tė mėsimit tė bartė shaminė, kėshtu qė do tė merrė fund njė kontest i gjatė gjyqėsor i cili nė opinionin gjerman ka shkatuar reagime dhe komente prej mė tė ndryshmeve, duke filluar nga ato politike e deri tek kritikat e ashpra ndaj Gjykatės kushtetuese, vendimin e tė cilės disa qarqe kėtu e kanė konsideruar mė shumė si vendim politik se sa qė ka tė bėjė me mbrojtjen e lirive fetare tė muslimanėve nė Gjermani.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.