28.09.2003 - Trepca.net

Manifestimi Letrar Ndėrkombėtar “Ditėt e Naimit” mbahet prej datės 16 – 19 tetor nė Pallatin e Kulturės nė Tetovė


Tetovė (MAQEDONI), 27 shtator 2003 / TN
 
Drejtoria e Manifestimi Letrar Ndėrkombėtar “Ditėt e Naimit” njofton se prej datės 16 – 19 tetor tė kėtij viti, nė Pallatin e Kulturės nė Tetovė, do tė mbahet Edicioni i Shtatė i kėtij festivali. Nė tė janė ftuar tė marrin pjesė njė numėr i madh krijuesish nga vendi dhe nga jashtė.
 
Deri tani pjesėmarrjen e tyre e kanė konfirmuar 25 poetė nga vende tė ndryshme tė botės siē janė: Paraguaj, Estonia, Gjeorgjia, Martiniku (Ishujt e Karaibeve), Tunisi, Greqia, Italia, Gjermania, Polonia, Zvicra, Kroacia, Ēekia, Sllovakia, Koreja e Jugut, Libani, Rumania, Serbia dhe Mali i Zi etj.
 
Po ashtu, pjesėmarrjen e tyre e kanė konfirmuar edhe njė numėr i madh poetėsh shqiptarė nga e gjithė hapėsira etnike, si dhe nga diaspora.
 
Si zakonisht, edhe sivjet Drejtoria e MLN “Ditėt e Naimit” bo ta botojė librin me poezitė e autorėve pjesėmarrės, si dhe do t’i ndajė ēmimet letrare tradicionale: “Naim Frashėri”, “Menada”, “Oeneumi” dhe “Qiriu i Naimit”.
 
Nė suaza tė kėtij edicioni do tė shpallen edhe anėtarėt e nderit tė Festivalit. Pra, krahas anėtarėve tė deritashėm tė nderit: Ismail Kadare, Fatos Arapi, Ali Podrimja, Robert Elsie, Rexhep Ismajli dhe Aleksandėr Zoto, do tė jenė edhe poetėt e njohur Abdylazis Islami dhe Din Mehmeti.
 
Nė kuadėr tė programit tė sivjemė do tė zhvillohen njė varg aktivitetesh tė rėndėsishme kulturore, letrare, artistike, shkencore etj., si dhe disa vizita nė qytetin e Tetovės dhe mė gjerė.
 
Prej dates 19 deri me 21 tetor poetet e huaj do te vizitojnė Shqiperinė, ku nė bashkėpunim me Lidhjen e Shkrimtarėve dhe Artistėve tė Shqipėrisė do tė mbajnė njė orė letrare nė Tiranė, dhe do tė vizitojnė disa qytete historike si Krujėn, Beratin, Apolloninė, Ardenicėn dhe Durrėsin.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.