OPINIONE

   
28.09.2003 - Trepca.net

Letėr vėrejtjeje ndaj RTK-sė


28 shtator 2003 / Luftėtari i lirisė
  
 
I nderuari z. Agim Zatriqi!
 
Ju shkruaj me rastin e 5-vjetorit tė vrasjes sė Ministrit (tė parė) tė Mbrojtjes sė Republikės sė Kosovės, Kolonel Ahmet Krasniqi, i cili u vra nga shqipfolėsit tradhtarė serbo-grekofil. Nuk iu shkruaj me qėllim qė t“iu tregojė se kush e ka vrarė, meqė kush janė vrasėsit e Tij mė sė miri e din kryetari i Bordit tė RTK-sė, Adem Demaēi, mirėpo iu shkruaj pėr ti shprehė zhgėnjimet e mia, besoi edhe zhgėnjimet e shumė ish-luftėtarėve dhe shqiptarėve tė tjerė, ndaj klasifikimit tė luftėtarėve tė lirisė nga ana e RTK-sė, si pėrmes edicioneve tė ndryshme informative, ashtu edhe pėrmes dokumentarėve dhe emisioneve tė ndryshme ku i favorizoni disa luftėtarė gjersa disa tė tjerėve tentoni t“iu mohoni trimėrinė dhe kontriutin e tyre nė luftėn ēlirimtare.
 
Kur flas pėr favorizimin e disa luftėtarėve ėshtė fjala, mė konkretisht, pėr p.sh: Daut Haradinaj, Rrustem Mustafa, Hashim Thaqi, Rexhep Selimi, Fatmir Limaj, Ramush Haradinaj, bile-bile thuani se edhe Agim Ēeku ka qenė lutėtarė i UĒK-sė ēka ėshtė absurde. Kėta persona tė lartėpėrmendur jo veq se favorizohen dhe zmadhohen nga RTK-ja nė krahasim me luftėtarėt tjerė (sigurisht pėr ēėllime politike), por nė formė propagandash edhe gėnjehet me tė madhe pėr ”kontributin” e tyre gjatė luftės ēlirimtare nė Kosovė. Janė tė pėrgatitura dokumentarė tė shumtė pėr kėta persona, tė cilat RTK-ja i pėrsėrit, sikurse nji papagaj, gati ēdo ditė.
 
Kur ėshtė fjala pėr tentimet e drejtuesve tė RTK-sė dhe ”donatorėve tė saj tė fshehtė” pėr ta mohuar faktin e ekzistencės sė rezistencės luftarake kundėr pushtuesit serb tė organizuara (dhe atė nė nivel tė lartė) nga organet legjitime tė Republikės sė Kosovės, pra Ministrisė pėr Mbrojtje tė Republikės sė Kosovės, ėshtė e paktė tė them se ėshtė e tmerrshme. Unė vetė kam qenė lufėtarė i lirisė dhe kam marrė pjesė nė betejat mė tė ashpėra nė Kosovė. Unė vetė kam qenė njėri ndėr ata tė cilėt u ndalėm dhe u maltretuam nga shqipfolės me uniforma tė UĒK-sė, tė cilėt atėherė ishin ndėr komandėn e Ramush e Daut Haradinajt dhe Et“hem Ēekut.
 
Ju lutem z. Zatriqi, ku janė dokumentarėt pėr komandantėt e mi, tė cilėt tė gjitha i dhanė pėr kėtė liri? Ku janė dokumentarėt pėr Kolonel Ahmet Krasniqin, Sali Ēekajn, Agim Ramadanin, Kolonel Tahir Zemajn, Major Nazif Ramabajėn, Smajl Hajdarajn, Ukė Bytyqin, Haki Ymerin  e shumė tė tjerė? Jo veq se nuk transmetoni dokumentarė pėr ta, por kur vėriten edhe i shukatni rastet sikurse asgjė nuk ėshtė bėrė. Nė njė mėnyrė ajo ėshtė edhe pjesėmarrje nė krim.
 
Vetėm si shembull tė marrim Fondin Limaj, sa dokumentarė janė transmetuar pėr Fatmir Limajn dhe bandėn e tij prej se ėshtė formuar fondi pėr plaēkitjen e popullit sikurse ai ”Vendlindja thėrret”, qė i bleu pompa tė benzinės tė gjithė hajnave tė Kosovės. Pse asnjėherė nė emisionet e juaja pėr Fatmir Limajn, Daut Haradinajn apo Rrustem Mustafėn nuk tregoni se ata persona janė tė akuzuar, respektivisht tė dėnuar pėr krime dhe vrasje tė bėra ndaj shqiptarėve, e jo ndaj sėrbėve.
 
Ju mundoheni ti bėni heronjė tė gjallė ata tė cilėt kanė vrarė shqiptarė, pėrderisa mundoheni ti vėni nė harresė ata tė cilėt kanė luftuar me zemėr pėr ta ēliruar Kosovėn. Mėnyra se si mundoheni sistematikisht tia shpėrlani trurin popullatės kosovare nė tė njejtėn mėnyrė sikurse edhe Millosheviqi me fabrikėn e tij mediale tė propagandave nė Sėrbi, ėshtė e tepėrt dhe po shihet haptazi se ēka po bani.
 
Me tė vėrtetė ėshtė tė turpėroheni.
 
Adem Demaēi ndoshta ka tė drejtė qė ti bėjė oferta banale e tė palakmueshme kėngėtarės Parashqevi Simaku gjatė vizitės sė saj nė Kosovė pėr tė kėnduar pėr fėmijėt bonjakė tė Kosovės, mirėpo nuk ka tė drejtė tė sillet sikur se RTK-ja tė ishte televizioni i tij privat. E njejta gjė vlen edhe pėr Ju z. Zatriqi. Vetėm tė dini se gjithēka ėshtė duke dalur nė pah, e Juve ku do t“ju mbetet fytyra. Tė bėhesh ”piun” i Hashim Thaqit ėshtė diēka ndėr tė gjitha nivelet njerėzore qė ekzistojnė, andaj ndoshta ėshtė mė mirė tė tėrhiqeni me vonesė sesa kurrė.
 
Me nderime:
Ish-luftėtar i Tahir Zemajt

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.