28.09.2003 - Trepca.net

Kryetari i KK tė Mitroicės Faruk Spahija sot qėndroi dhe bisedoi pėr dy orė e gjysėm me banorėt e lagjės “ Kodra e Minatorėve”


28 shtator 2003 / Hysni SYLA ( Zyrtar pėr informim i KK )
 
Kryetari i Kuvendit tė Komunės Faruk Spahija ka qėndruar sot nė lagjen “ Kodra e Minatorėve” dhe pėr afėr dy orė e gjysmė ka biseduar me banorėt e lagjes, tė cilėt edhe njė herė e njoftuan atė pėr problemet e shumta me tė cilat po ballafaqohen, duke kėrkuar njėkohėsisht ndihmėn e institucioneve vendore qė tu ndihmohet nė zgjidhjen e tyre.
 
Tė gjithė diskutuesit, pa pėrjashtim,  theksuan se u mungon liria e qarkullimit dhe shumė kushte tė tjera pėr tė patur njė jetė normale. Nė veqanti ata pėrmendėn zhvillimet e fundit nė lagjen e tyre qė kanė tė bėjnė me blerjen e pronave tė disa shqiptarėve me mjete tė Qeverisė serbe pėr vendosjen e qytetarėve serbė tė cilėt mė parė nuk kanė jetuar aty, gjė qė i ka shqetėsuar tejmase ata, sepse siq thanė me kėtė ekstremistėt serbė kanė pėr qėllim spastrimin etnik tė kėsaj hapėsire.
 
Pėr kėtė veprim tė ekstremistėve serbė dhe pėr telashe tė tjera qė po u shkaktohen atyre nga tė njejtit, ata akuzuan UNMIK-un, policinė e UNMIK-ut dhe KFOR-in, pėr shkak se nuk po ndėrmarrin masa adekuate pėr parandalimin e kėtyre veprimeve dhe pėr zbatimin e plotė tė ligjit edhe nė kėto hapėsira, duke theksuar se ata nuk kanė probleme me fqinjėt serbė, por vetėm me ekstremistėt, me tė cilėt kompetenėt pėr siguri kanė bashkėpunim. 
 
Kryetari Spahija, u tha  banorėve tė tubuar se ėshtė mirė i njoftuar pėr tė gjitha problemet me tė cilat ata po ballafaqohen dhe se ėshtė i shqetėsuar mjaftė, prandaj  mu pėr kėtė ai dhe Kuvendi i Komunės gjatė kohės sė fundit kanė zhvilluar aktivitet tė dendur pėr ti njoftuar tė gjithė faktorėt relevant tė vendit dhe ndėrkombėtarė pėr zhvillimet e fundit negative nė lagjėn  e tyre,  me qėllim  qė tė  ndėrpriten trendet negative.
 
Ai ka kėrkuar nga banorėt e atjeshėm qė ashtu sikur deri tash, tė tregojnė vendosmėri dhe vullnet pėr tė qėndruar akoma nė trojet e tyre, sepse gjėrat janė duke shkuar pėrpara, duke e ilustruar kėtė me tė arriturat qė janė bėrė deri tash.
 
Kryetari Spahija u ka thėnė banorėve tė pranishėm se pėrveq “ rojave tė urės” qė veprojnė lirshėm pėr ta vėshtirėsuar gjendjen e tyre, ekzistojnė edhe “ rojat e status kuos”, qė veprojnė brenda UNMIK-ut dhe qė me qėllim e prolongojnė zgjidhjen e problemeve.
 
“ Ne pa kurrėfarė hezitimi do tė bėjmė pėrpjekje qė tė sqarojmė deri nė fund  se kush ėshtė pėr pėrshpejtimin e integrimit tė qytetit e kush ėshtė kundėr integrimit”, ka thėnė ndėr tė tjera kryetari Spahija gjatė bisedės me banorėt e lagjės “ Kodra e Minatoėrve”.
 
Nė fund banorėt e lagjės “ Kodra e Minatorėve” njėzėrit aprovuan pėrfundimet: se askush nga shqiptarėt nuk do tė shes mė shtėpinė nė lagjen e tyre, se nuk do tė lejohet kurrsesi rindėrtimi i shtėpive tė blera nga shqiptarėt pa filuar rindėrtimi i shtėpive shqiptare, qė Kuvendi i Komunės dhe udhėheqja e tij t’u japin prioritet punėsimit tė tė rinjėve nga kjo lagje.
 
Ata njėzėrit thanė se e njohin vetėm legjitimitetin e Kuvendit tė Komunės dhe asgjė tjetėr, duke i dhėnė besim tė plotė kryetarit Spahija dhe Kuvendit pėr zgjidhjen e problemeve tė tyre. Kryetari Spahija mbėshteti plotėsisht kėto kėrkesa, duke shtuar se do tė angazhohet maksimalisht pėr realizimin e tyre dhe pėr hulumtimin e mundėsive qė tė ndihmohet rindėrtimi i shtėpive, si dhe shtoi se organet e Kuvendit tė Komunės janė duke pėrgatitur njė program social pėr banorėt e lagjeve veriore tė komunės.     


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.