27.09.2003 - Trepca.net

Trafiku i femrave vazhdon te jete nje problem serioz per Ballkanin


26 shtator 2003 / Arben Xhixho / “Zėri i Amerikės”

 
Zėri i Amerikės: Zoti Hand, siē e dini edhe ju, muajin tjetėr pritet tė fillojnė bisedimet mes Prishtinės dhe Beogradit pėr ēėshtjet teknike. Por a ekziston rreziku qė kėto bisedime tė zvarriten pafundėsisht, duke ditur se palėt qėllimin kryesor tė tyre kanė pėrcaktimin e statusit, ēfarėdo forme qė tė marrė ai?

Robert Hand: Po, mendoj se ekziston ky rrezik. Dhe deri mė sot nuk kam parė ndonjė shprehje tė lartė optimizmi pėr rezultate tė shpejta prej tyre. Sė pari, disa nga vetė ēėshtjet mund tė jenė tė komplikuara, dhe kjo mund tė ēojė nė vonesa pėr arritjen e rezultateve. Veē kėsaj ende nuk dihet se sa do tė jenė nė gjendje Prishtina dhe Beogradi tė shkojnė nė bisedime duke lėnė mėnanė polemikat. Po ashtu edhe brenda vetė delegacioneve tė secilės palė pritet tė ketė qėndrime tė ndryshme tė ndikuara nga opinioni publik nė vendet e tyre gjė qė mund tė ēojė nė ngadalėsimin e bisedimeve veēanėrisht nė fillim. Pa dyshim qė tė gjithė kėto pėrbėjnė shqetėsime por tė shpresojmė qė do tė ketė vullnet tė mjaftueshėm politik pėr t’i kapėrcyer kėto pengesa. Dhe nga ana tjetėr me ndihmėn e komunitetit ndėrkombėtar mund tė ecet drejt arritjes sė rezultateve konkrete pėr kėto ēėshtje tė rėndėsishme.

Zėri i Amerikės: Cili mendoni ju do tė jetė rezultati kryesor i kėyre bisedimeve: a do tė jetė zgjidhja e ēėshtjeve praktike pėr tė cilat palėt do tė bisedojnė, apo do tė jetė mė i rėndėsishėm afrimi i palėve, krijimi i njė lloj mirėbesimi mes tė dyja palėve pėr bisdime mė tė vėshtira qė do tė pasojnė?

Robert Hand: Besoj se tė dyja kėto janė tė rėndėsishme. Bisedimet kanė si rėndėsi simbolike ashtu edhe qė palėt tė njihen me njėra-tjetrėn pėr bisedime tė tjera nė tė ardhmen. Do tė jetė mirė si pėr Beogradin edhe Prishtinėn tė fillojnė tė diskutojnė tani dhe tė kuptojnė njeri tjetrin dhe ndoshta tė arrijnė edhe marrėveshje pėr disa ēėshtje. Megjithatė, siē e pėrmenda, ēėshtjet qė do tė diskutohen janė tė rėndėsishme, pėr mendimin e Komisionit tė Helsinkit, siē ėshtė ēėshtja e personave qė do tė kthehen, apo e personave tė zhdukur, kėto janė ēėshtje shumė tė rėndėsishme pėr Kosovėn, pėr tė gjitha grupet etnike atje. Ka shqiptarė, serbė, romė qė figurojnė ende tė zhdukur, ose tė zhvendosur dhe shpresojmė qė nė bisedime tė arrihet nė rezultate konkrete qė do tė ndihmojnė nė pėrmirėsimin e jetės sė njerėzve qė vazhdojnė tė vuajnė pasojat e atyre qė kanė ndodhur nė tė kaluarėn.

Zėri i Amerikės: Tė kalojmė tek gjendja nė Shqipėri. Nė prag tė zgjedhjeve vendore qė do tė zhvillohen mė 12 tetor, sa pėrparim ka bėrė Shqipėria drejt demokracisė dhe krijimit tė njė politike tė qėndrueshme, njė klime tė qėndrueshme politike?

Robert Hand: Unė nuk kam qenė nė Shqipėri qė nga zgjedhjet e vitit 2001, pra nuk mund tė flas me njohuri nga vetė terreni. Por duke folur me tė tjerėt dhe duke lexuar se ēfarė ndodh nė Shqipėri, mė ėshtė krijuar pėrshtypja se gjerat po ecin pėrpara ndonėse ngadalė. Por ndoshta fakti qė po ecim ngadalė ėshtė gjė e mirė, pasi pėrparimi mund tė jetė mė i qėndrueshėm. Mė parė problemet me stabilitetin e vendit kishin tė bėnin edhe me faktin se vendi lėvizi shumė pėrpara por nė kėtė lėvizje njerėzit harruan dhe nuk e kuptuan se pėrparimi nuk ishte i qėndrueshėm, ai ishte shumė i breishtė dhe mund tė shkatėrrohej shumė shpejt. Mendoj se pėr Shqipėrinė, pėrparimi i ngadaltė, por solid ėshtė rruga mė e mirė. Dhe tė shpresojmė qė ky pėrparim do tė vazhdojė edhe gjatė kėtyre zgjedhjeve. Unė jam optimist pėr tė ardhmen e Shqipėrisė dhe uroj qė partitė politike do tė ndjekin rrugėn e duhur dhe tė qėndrojnė tė angazhuar nė jetėn politike duke qėnė sa mė konkurentė nė zgjedhje.

Zėri i Amerikės: Njė nga ēėshtjet kryesore sė cilės komisioni juaj i kushton shumė vėmendje ėshtė trafikimi i qenieve njerėzore. Siē e dimė, Presidenti Bush nė fjalimin e tij nė OKB e pėrmendi kėtė si njė nga shqetėsimet kryesore. Sa i thellė ėshtė ky problem sot nė rajonin e Ballkanit, kryesisht nė Shqipėri, ose edhe nė Kosovė?

Robert Hand: Nė radhė tė parė dua tė them se ne nė Komisionin tonė, si zyrtarėt e kėtij komisioni ashtu edhe anėtarėt si ligjvenėsi Chris Smith qė kanė qėnė aktiv pėr kėtė ēėshtje, jemi shumė tė gėzuar qė presidenti Bush e ngriti kėtė ēėshtje nė OKB dhe i dha rėndėsinė qė meriton ky problem. Nė botėn tonė nuk duhet tė ketė vend pėr skllavėrinė seksuale. Por pėr fat tė keq ky vazhdon tė jetė njė problem madhor pėr Evropėn Juglindore, pėrfshirė Shqipėrinė, Kosovėn dhe vende tė tjera. Shqipėria paraqet shqetėsim si duke qėnė njė vend tranzit, ashtu edhe vend burim. Komisioni ynė ėshtė pėrpjekur tė tėrheqė vėmendjen sa mė shumė qė tė mundet pėr tė luftuar trafikun duke ndėrgjegjėsuar opinionin publik nė mėnyrė qė autorėt e trafikimit tė zhduken, qė vajzat tė mos rrėmbehen e shiten pėr skllave seksi, qė tė priten mundėsitė e tranzitimit duke shtuar kontrollet nė kufi, duke aktivizuar mė shumė policinė dhe pėrfundimisht pėr tė kapur vetė trafikantėt. Nuk ka shumė vlerė tė ndėrhysh nė njė shtėpi publike, nė se vajzat qė shpėtohen thjesht ēohen matanė kufirit dhe ndoshta ritrafikohen pėrsėri, ose nė se ata qė kryejnė trafikime shpėtojnė me dėnime tė lehta ose pa dėnime fare. Ka ardhur koha pėr t’i kushtuar mė shumė rėndėsi procesit tė ndjekjes sė tyre penale. Pikėrisht kėto janė ēėshtjet qė thekson komisioni ynė, qė tė gjitha vendet nė rajon duhet t’i kushtojnė vėmendje vitin e ardhshėm.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.