26.09.2003 - Trepca.net

IREX - Shikueshmėria e TV-ve Kosovare


  
26 shtator 2003 / Nga Arben LLAPASHTICA "QIKSH Albeuropa"
 
IREX-i nė Kosovė menaxhon programin pėr media tė pavarura nė Kosovė nė kuadėr tė USAID-it. Nė muajin korrik IREX ka bėrė hulumtime me shikuest kosovarė se cilin TV e shikojnė mė sė shumti.
 
Mė shumė se 500 persona janė intervistuar nė tėrė Kosovėn nėpėr shtėpit e tyre.
  
Njerėzit janė pytur pėr shprehitė e tyre tė shikimit tė televizioneve, programet mė tė pelqyera madje edhe pėr kualitetin e pranimit tė sinjalit televiziv. Ėshtė njė ndryshim i vogėl nė numrin e njerėzve nėpėr shtėpit e tė cilėve depėrton sinjali televiziv, pėrafėrsisht 96% kanė sinjal.
 
Shikuesit e televizioneve nė Kosovė kalojnė mė shumė kohė duke shikuar kanalet e pavarura kombėtare se sa kanalin publik RTK-nė.
 
Krahasimi i pavarur i hulumtimeve tė bėra nė mars dhe nė javėn e korrikut zbulon se shikueshmėria javore e RTK-s ka rėnė pėr 8.1% pėrderisa shikueshmėria e KTV-s ėshtė rritur pėr 3,7 %.
 
KTV-ja vazhdon tė udhėheq me shikueshmėri mė tė madhe se sa kanalet tjera gjatė orėve tė mbrėmjes (17:00-19:00). KTV-ja dhe TV 21 kanė rritur shikueshmėrin gjatė orėve 12:00-16:00 dhe tani RTK-ja rangohet e treta nga kanalet televizive pėr kėtė periudh kohore.
 
Hulumtimet janė bėrė nga Helen Harrison dhe kompania e saj nė Londėr (Britani e Madhe).
 
Hulumtimi ka qenė i mbėshtetur nga IREX


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.