26.09.2003 - Trepca.net

Lajme

E premte 26 shtator 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova priti shefin e ri tė Zyrės franceze nė Prishtinė

 • Persona tė panjohur kanė tentuar ta vrasin Ramiz Muriqin, aktivist shumėvjeēar i LDK-sė nė Pejė

 • Dje nė njė fshat tė Pejės ėshtė vrarė njė i ri 25-vjeēar

 • Sonte nė Prishtinė solemnisht ēelet Festivali i parė Ndėrkombėtar i Filmit

 • Sipas shtypit suedez, vrasėsi i Ana Lindit ėshtė njė serb 24-vjeēar nga Beogradi

 • Gjenerali amerikan Bek e vlerėsoi shumė stabile situatėn e sigurisė nė Kosovė

 • BE: Prishtina dhe Beogradi nė takimin e parė nė Vjenė duhet tė jenė tė pėrfaqėsuar nga niveli mė i lartė politik

 • NATO ende nuk e ka konfirmuar pjesėmarrjen e lordit Robertson nė dialogun Beograd – Prishtinė

 • "Kurir": Kosova duhet tė fitojė pavarėsinė

 • Pensionistėt kėrkojnė t'u paguhen pensionet prej 1 janarit tė vitit 1999

 • Njė grup i profesorėve nga Universiteti i Salermos tė Italisė u takua me dekanė tė Universitetit tė Prishtinės

 • Presidenti Moisiu tha se kur flitet pėr standardet para statusit final tė Kosovės ato duhet tė caktohen mė qartė

 • Pauell u jep gjashtė muaj afat irakianėve tė hartojnė kushtetutėn e re

 • Nė njė shpėrthim zjarri nė njė shtėpi pleqėsh nė SHBA kanė humbur jetėn pesė vetė dhe janė plagosur 25 tė tjerė

 • E. Xhozef konsideron se zgjidhja e statusit final tė Kosovės ėshtė ēelėsi pėr pėrmirėsimin e gjendjes nė Maqedoni

 • Nė Tetovė filloi festivali i folklorit burimor shqiptar "Sharri kėndon 2003"

 • Vriten dy ushtarė amerikanė dhe plagosen 3 tjerė nė Irak

 • Nė njė sulm me mortaja janė vrarė tetė irakianė

 • Tėrmete tė fuqishme nė Japoni

 • Kėrkesė pėr referendum ndaj imunitetit tė Berlusconit

 • Zemėr e re artificiale

 • Prodi pėrjashton dorėheqje nė BE

 • Thirrje OKB-sė tė qėndrojė nė Irak

 • Prokurorėt e Timorit Lindor kanė paditur 18 vetė pėr krime kundėr njerėzimit

 • Mbi 19 mijė njerėz kanė vdekur nė Evrop nga valėt e nxehtėsisė sė madhe nė gusht


 
Presidenti Rugova priti shefin e ri tė Zyrės franceze nė Prishtinė
 
   
Prishtnė, 26 shtator 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahima Rugova priti sot shefin i ri tė Zyrės franceze nė Prishitnė, zotin Zherar Salie (Gerard Sallier), i cili ditė mė parė e ka marrė kėtė detyrė. Nė kėtė takim u bisedua pėr bashkėpunimin e frytshėm mes Kosovės dhe Francės, i cili, siē u tha, do tė vazhdojė edhe nė tė ardhmen.

Presidenti Rugova tha se ambasadorin Salie e ka njoftuar me progresin e arritur dhe me objektivat e institucioneve tė Kosovės, me zhvilimin ekonomik, integrimin e grupeve etnike nė shoqėrinė kosovare si dhe pėr bashkėpunimin e institucioneve tė Kosovės me UNMIK-un e me bashkėsinė ndėrkombėtare.
 
Edhe me kėtė rast Presidenti tha se Kosova duhet tė njihet e pavarur, si vend demokratik e paqėsor, i integruar nė BE nė NATO, nė marrėdhėnie tė mira me fqinjėt e saj.

Duke i dėshiruar mirėseardhje zoti Salie, Presidenti Rugova tha se nga ky takim pėrshėndet Presidentin francez Zhak Shirak dhe falenderoi Francėn pėr ndihmėn qė ka dhėnė para, gjatė luftės dhe nė rindėrtimin e Kosovės.

Shefi i ri i Zyrės franceze Zherar Salie, pasi falenderoi Presidentin Rugova pėr fjalėt e mira, tha pas takimit se ėshtė i nderuar qė takohet me zotin Rugova. Ai tha se nė takim janė diskutuar temat qė kanė tė bėjnė me interesat e pėrbashkėta, veēanėrisht pėr ēėshtjen kruciale tė zhvillimit ekonomik, tranzicionit, privatizimit.
 
Poashtu, tha ai, janė biseduar edhe ēėshtje tė tjera qė kanė tė bėjnė me situatėn aktuale nė Kosovė, siē ėshtė rasti i dialogut, qė pritet tė fillojė sė shpejti, si dhe pėr angazhimin e Presidentit Rugova pėr statusin e Kosovės sė pavarur, sa mė shpejt qė tė jetė e mundur.

Duke folur pėr bashkėpunimin e Francės me Kosovėn, Salie tha se vendi i tij ka ndihmuar Kosovėn dhe ka bėrė punė tė mira kėtu, ku ka pėrfituar populli.

Nė fund ai shtoi se ėshtė shumė i lumtur qė ndodhet nė Prishtinė dhe premtoi se do tė angazhohet qė ta ndihmojė Kosovėn aq sa mundet dhe pėr aq sa edhe Parisi zyrtar do tė mund ta ndihmojė Kosovėn edhe tė ardhmen.
 
 
Persona tė panjohur kanė tentuar ta vrasin Ramiz Muriqin, aktivist shumėvjeēar i LDK-sė nė Pejė
 
Pejė, 26 shtator 2003 - Sot rreth orės 10.30 nė lagjen Fidanishtė tė Pejės, persona tė panjohur kanė tentuar ta vrasin Ramiz Muriqin, aktivist shumėvjeēar i LDK-sė nė Pejė.
 
Afėr veturės sė tij tė parkuar ishte vendosur njė mekanizėm shpėrthyes dhe nė momentin kur Ramizi ėshtė nisur me veturė, ėshtė dėgjuar njė shpėrthim i fuqishėm, i cili ka shkatėrruar pjesėn e pėrparme tė veturės.
 
Me atė rast Ramiz Muriqi pėson vetėm lėndime tė lehta trupore. Kjo ėshtė hera e tretė qė ndaj tij tentohet me atentate. Nga shpėrrhimi i fuqishėm janė thyer xhamat e banesave pėrreth.

Ekipet e specializuara tė policisė sė UNMIK-ut dhe SHPK-sė menjeherė kanė dalė nė vendin e ngjarjes dhe po i kryejnė hetimet. Pėr momentin nuk ka tė arrestuar dhe as tė dyshuar pėr kėtė tentim vrasjeje.
 
 
Dje nė njė fshat tė Pejės ėshtė vrarė njė i ri 25-vjeēar
 
Pejė, 26 shtator 2003 - Dje nė fshatin Kosuriq tė Pejės ėshtė vrarė Orhan Smajl Maznikolli, 25-vjeēar. Sipas policisė motivi i kėsaj vrasjeje ka tė bėjė me kontestin pronėsor. Dorasi par kryerjes sė vrasjes ėshtė arratisur.
 
 
Sonte nė Prishtinė solemnisht ēelet Festivali i parė Ndėrkombėtar i Filmit
 
Prishtinė, 26 shtator 2003 - Sonte nė kinemanė ABC nė Prishtinė, solemnisht ēelet Festivali i Parė Ndėrkombėtar i Filmit, nė tė cilin, gjatė dhjetė ditėve sa zgjasė, do tė shfaqen 21 filma artistikė nga vende tė ndryshme.
 
Sipas organizatorit, gjatė mbajtjes sė festivalit, nė Prishtinė pritet tė vijnė edhe autorė tė filmave tė cilėt do tė prezentohen para publikut tė kryeqytetit tonė.

Festivali nuk ka karakter garues, objektiv kryesor i tij ėshtė ringjallja e kinemasė nė Kosovė duke inkurajuar rritjen e audiencės.

Festivalin e ēel filmi shqiptar Yllka" i regjisorit ylli Pepo.

Poashtu kėta filma do tė shfaqen edhe nė Pejė e Mitrovicė.

Nė poshtė po japim titujt e filmave dhe pėrmbajtaj e tyre e shkurtėr.

Yllka: Dy tregime pėr dy gra, tė cilat kėrkojnė dashuri dhe lumturi nė Shqipėrinė postkomuniste dhe nė Zvicėr.

Hinterholz 8: Njė familje austriake i tejkalon pengesat financiare, duke e ndjekur ėndrrėn e saj qė ta kenė shtėpinė e tyre.

Nordrand: Pesė tė rinj me prejardhje tė ndryshme etnike, takohen nė Vjenė dhe pėr njė kohė tė shkurtėr ndėrthuret jeta e tyre, ėndrrat dhe dėshirat.

Gori vatra: Komedi e zezė pėr pėrpjekjet e rėnda nė njė qytet boshnjak, pėr tė krijuar demokracinė pėr mbikėqyrėsit ndėrkombėtar brenda 7 ditėsh.

Tito: Njė komedi pėr nostalgjinė ndaj komunizmit si njė atraksion turistik nė njė ishull kroat.

Crvena prashina: Njė dramė rreth mafias kroate nė pragė tė luftės.

La Vie Revee des Anges: Film pėr shoqėrinė e vrullshme nė mes tė 2 grave, tė cilat moren njė numėr tė ēmimeve ndėrkombėtare.

Ridicule: Komedi morali rreth humorit dhe sharmit qė mundi korrupcionin dhe zotėrimet.

Un monde sans pitie: Njė romancė nė mes tė njė tė riu tė zhgėnjyer dhe njė studenti ambicioz.

Au revoir, les enfants: Njė dramė nga regjisori i njohur francez, rreth shoqėrisė sė dy djemve tė shkatėruar nga brutaliteti nacist.

Halbe Treppe: Njė aferė jashtėmartesore, e thyen rutinėn e jetės sė pėrditshme nė njė qytet gjerman.
Bella Martha: Pėrpjekja pėr ta inkuadruar nė mesin e shoqėrisė njė vajzė, e cila e ka humbur nėnėn, ėshtė fillimi i njė romance tė ndjeshme dhe njė harmonie tė brendshme pėr dy shefat e kuzhinės.

Mirupafshim: Takimi i njė profesori grek me njė grup emigrantėsh ilegal shqiptarė, e ndryshon jetėn e tij.

Afti I Nichta Meni: Njė qift i ri mėson pėr jetėn, duke udhėtuar nė Greqinė e kėtyre ditėve.

Torzok: Njė pėrvojė e njė djaloshi tė lėnė nė institutin pėr fėmijė tė braktisur, pas ērregullimeve politike nė Hungari.

Konikar Ramdhenu: Pėrpjekjet dhe fatėkeqėsitė e njė djali tė braktisur nė Indinė bashkėkohore.

Mitr My Friend: Njė grua indiane, duke e braktisur vendlindjen, pėr ta martuar dhe rritur vajzėn e saj nė Amerikė, e zbulon forcėn pėr ta ndryshuar jetėn e vet.

Show: Njė jurist nė luftė me ėndrrat dhe aspiratat e paplotėsuara, rikthen vetėbesimin dhe natyrėn e tij gazmore.

Intacto: Njė film enigmatik pėr katėr njerėz, jeta e tė cilėve ndėrthuret nga fati dhe rasti.

El Palo: Njė komedi pėr njė grup tė grave tė dėshpėruara, tė cilat e planifikojnė dhe e kryejnė plaēkitjen e njė banke.
 
 
Sipas shtypit suedez, vrasėsi i Ana Lindit ėshtė njė serb 24-vjeēar nga Beogradi
 
Stokholm, 26 shtator 2003 - Sipas gazetės mė tė madhe suedeze "Dagens Nyheter" policia mė, 24 shtator ka arrestuar personin e vėrtetė pėr vrasjen e ministres Ana Lind. Sipas kėsaj gazete, personi i dyshuar, identiteti i tė cilit nuk zbulohet, menjeherė pas atetntatit, ka prerė flokėt dhe vetullat, me qėllim maskimi.
 
Sipas policisė, nė vendin e krimit ėshtė gjetur njė kapelė nė tė cilėn ka fije flokesh. Sipas analizės ADN dhe xhirimeve tė bėra nga kamerat tė gjitha dyshimet drejtojne tek personi i prangosur.

I dyshuari pėr vrasjen e ministres se jashtme suedeze, Ana Lind, sipas mediave suedeze ėshtė njė serb nga Beogradi. Sipas "Expressen", 24 vjeēari nga Beogradi, ka mbi 20 vjet qė jeton me prindėrit e tij nė Suedi.

Thuhet se ky serb gjithmonė kishte dėshiruar tė bėhej i famshėm. Shoku i tij i ngushtė i ka thėnė gazetės "Dagbladet" se ai thoshte: "Dua tė vras qė tė bėhem i popullarizuar"!
 
 
Gjenerali amerikan Bek e vlerėsoi shumė stabile situatėn e sigurisė nė Kosovė
 
Gjilan, 26 shtator 2003 - Gjenerali amerikan Xheri Bek tha tė enjten nė Gjilan se nuk do tė ketė pakėsim tė trupave amerikane nė Kosovė deri nė fund tė vitit 2004. "Ushtarėt e mi mbeten tė pėrkushtuar nė ruajtjen e paqes dhe tė sigurisė nė sektorin e lindjes".

Kėto vlerėsime gjenerali Bek, komandant i Brigadės Shumėkombėshe tė Lindjes, i bėri gjatė njė takimi me gazetarė nė Gjilan.

Nė krahasim me periudhat e mėhershme, gjenerali Bek e vlerėsoi shumė mė tė qėndrueshme gjendjen e tashme tė sigurisė nė Kosovė, duke thėnė se krimi ka shėnuar rėnie pėr 30 pėr qind, ndėrsa tani nuk ėshtė e nevojshme as pėrcjellja e minoriteteve nga KFOR-i.

Ankesat e shpeshta tė qytetarėve tė brezit kufitar pėr shkeljen e territorit tė Kosovės nga forcat serbe, gjenerali Bek i ka quajtur tė paqėndrueshme, ngase sipas tij ushtarėt amerikanė, nga toka e ajri, janė duke vėzhguar kufirin dhe nuk kanė parė lėvizje tė forcave serbe brenda kufirit tė Kosovės.

Qytetarėt e brezit kufitar nė pjesėn e lindjes nuk kanė arsye tė ndjehen tė pasigurtė, sepse ushtarėt tanė janė atje ēdo ditė dhe ēdo natė, tha komandanti i BSHL-sė.

Duke u ndalur nė aksionin pėr dorėzimin vullnetar tė armėve, gjenerali Bek tha se sa mė shumė armė qė largohen nga duart e qytetarėve, aq mė mirė do tė jetė pėr tė gjithė.Por u shprehė i pakėnaqur me rrjedhėn e kėtij aksioni.

Posedimi i paligjshėm i armėve dhe keqpėrdorimi i tyre, mbeten njė sfidė pėr Kosovėn dhe pėr tėrė Ballkanin nė pėrgjithėsi, tha Jerry Beck.

Komandanti i BSHL-sė duke folur edhe pėr procesin e privatizimit nė Kosovė, ai u ka sugjeruar serbėve lokalė qė tė lejojnė AKM-nė tė kryejė punėn e vet.
 
 
BE: Prishtina dhe Beogradi nė takimin e parė nė Vjenė duhet tė jenė tė pėrfaqėsuar nga niveli mė i lartė politik
 
Bruksel, 26 shtator 2003 - "Jemi tė mendimit se Prishtina dhe Beogradi gjatė takimit tė parė nė Vjenė duhet tė jenė tė pėrfaqėsuar nga niveli mė i lartė politik", deklaruan zyrtarė nga kabineti i Havier Solanės, pėrfaqėsuesit tė lartė tė Bashkimit Evropian pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri.
 
Me nivel tė lartė, siē u shpjegua, zyrtarėt evropianė nėnkuptojnė nivelin e Presidentit tė Kosovės dhe Kryeministrit, prandaj nė krye tė delegacionit shqiptar do tė duhej tė ishin presidenti Rugova dhe kryeministri Rexhepi.

Tashmė ėshtė afėr konfirmimit fakti se gjatė bisedimeve nė Vjenė do tė marrė pjesė edhe shefi i diplomacisė evropiane, Havier Solana, thuhet nė njė njoftim nga Brukseli.
 
 
NATO ende nuk e ka konfirmuar pjesėmarrjen e lordit Robertson nė dialogun Beograd – Prishtinė
 
Bruksel, 26 shtator 2003 - Zyrtarė nė selinė e NATO-s kanė thėnė se kjo organizatė ndonėse nuk do tė ketė rol tė drejtpėrdrejtė nė dialogun Prishtinė - Beograd pėr ēėshtje praktike, e pėrshėndet kėtė vendim. Zyrtarėt e NATO-s thonė se shtetet anėtare tė Aleancės do tė jenė tė angazhuara nė Kosovė.

"Ne kemi detyrat tona nė Kosovė nė aspektin e sigurisė dhe do tė vazhdojmė tė krijojmė ambient tė sigurtė nė Kosovė", ka thėnė dje njė zyrtar i NATO-s. Ai ka shtuar se dialogun dhe ēėshtjet politike, i ka pėrsipėr si pėrgjegjėsi UNMIK-u, ndėrkaq NATO-ja ėshtė bashkėpunėtore e UNMIK-ut, e jo konkurrente e saj.
 
Megjithatė, nė selinė e NATO-sė, ende nuk janė komentuar paralajmėrimet, se nė takimin e parė nė Vjenė ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit, mund tė marrė pjesė nė mėnyrė simbolike edhe lordi Robertson.
 
 
"Kurir": Kosova duhet tė fitojė pavarėsinė
 
Vjenė, 26 shtator 2003 - Gazeta austriake "Kurir" shkruan se ēėshtja e statusit final tė Kosovės nė dialogun ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit nė Vjenė nuk ėshtė temė e bisedimeve. Shqiptarėt e Kosovės tė cilėt e dėshirojnė pavarėsinė, konferencėn e Vjenės e shohin si test pėr negociatat pėr ardhmėrinė e Kosovės, konstaton kjo gazetė austriake.
 
Nė kėtė shkrim pastaj theksohet se nga pikėpamja e partive shqiptare, nuk ka shumė se ēfarė tė bisedohet. Kosova, cila prej qershorit tė vitit 1999 ėshtė nėn administrimin e OKB-sė, duhet tė fitojė pavarėsinė, vlerėson gazeta e Vjenės.
 
 
Pensionistėt kėrkojnė t'u paguhen pensionet prej 1 janarit tė vitit 1999
 
Prishtinė, 26 shtator 2003 - Pensionistėt e Kosovės nė protestėn e djeshme nė Prishtinė kėrkuan t'u kthehet statusi qė e kishin deri nė fund tė vitit 1998, t'u paguhen pensionet prej 1 janarit tė vitit 1999, si dhe tė themelohet fondi pensionalo-invalidor.
 
Kryeministri Bajram Rexhepi gjatė takimit me njė delegacion tė protestuesve ka premtuar se Qeveria e Kosovės do tė vazhdojė angazhimin pėr zgjidhjen e disa prej kėrkesave tė pensionistėve, megjithėse fondi i krijuar pėr shumė vjetė radhazi nga puna e tyre ėshtė i bllokuar.
 
Ai theksoi se gjatė bisedimeve me Beogradin do tė jetė i pranishėm edhe njė pėrfaqėsues i pensionistėve dhe do tė bėhet presion qė fondet t'u kthehen atyre.

Duke folur nė emėr tė pensionistėve tė Kosovės, Rasim Domi kryetar i Lidhjes sė Pensionistėve tė Kosovės tha se pensionistėt edhe mė tutje janė kategoria mė e rrezikuar sociale.

Kėrkesat me shkrim tė pensionistėve do t'u dorėzohen tė gjithė drejtuesve tė institucioneve tė Kosovės.
 
 
Njė grup i profesorėve nga Universiteti i Salermos tė Italisė u takua me dekanė tė Universitetit tė Prishtinės
 
Prishtinė, 26 shtator 2003 - Njė grup i profesorėve nga Universiteti i Salermos nga Italia u takua dje me udhėheqės dhe dekanė tė Universitetit tė Prishtinės me qėllim tė bashkėpunimit tė ndėrsjellė.
 
Kėtė grup tė profesorėve nga Italia e drejtonte Franēesko Citarella, i cili propozoi bashkėpunim dhe kėrkime shkencore me interes tė pėrbashkėt. Ai ka ftuar dekanėt e fakulteteve tė Universitetit tė Prishtinės pėr diskutim tė ideve tė ndryshme, pėrpara nėnshkrimit tė marrėveshjes pėr bashkėpunimin ndėrmjet kėtyre dy universiteteve.
 
 
Presidenti Moisiu tha se kur flitet pėr standardet para statusit final tė Kosovės ato duhet tė caktohen mė qartė
 
Nju-Jork, 26 shtator 2003 - Presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu pati njė takim nė Nju-Jork me sekretarin e pėrgjithshėm tė OKB-sė Kofi Anan nė tė cilin u diskutua midis tė tjerash pėr marrėdhėniet e Shqipėrisė me fqinjėt.
 
Presidentit Moisiu i ka thėnė zotit Anan se ai mban kontakte tė vazhdueshme me administratorėt e UNMIK-ut dhe theksoi se do tė ishte mirė qė mandati i administratorit tė UNMIK-ut tė jetė mė i gjatė nė kohė.
 
Presidenti Moisiu citohet t'i ketė thėnė z. Anan se kur flitet pėr standardet para statusit final tė Kosovės ato duhet tė jenė tė caktuara mė qartė.
 
 
Pauell u jep gjashtė muaj afat irakianėve tė hartojnė kushtetutėn e re
 
Uashington, 26 shtator 2003 - Sekretari amerikan i Shtetit, Kolin Pauell, ka thėnė se po i jep afat deri nė gjashtė muaj Kėshillit Qeverisės tė Irakut - grup prej 25 irakianėsh i caktuar nga amerikanėt nė korrik - qė tė dalė me njė kushtetutė tė re.

Deklaratat e Pauellit vijnė nė kohėn kur vazhdojnė pėrpjekjet e Shteteve tė Bashkuara pėr tė fituar mbėshtetjen pėr njė rezolutė tė re tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė qė ka pėr qėllim inkurajimin e shteteve tė tjera qė tė kontribojnė me trupa pėr Irakun.

Duke marrė parasysh presionin nga Franca, dhe tė tjerėt, pėr njė kalendar tė qartė pėr dorėzimin e pushtetit irakianėve, zoti Pauell po pėrpiqet tė kombinojė fleskibilitetin dhe realizmin.

Hartimi i njė kushtetute tė re pėrbėn problem delikat pėr njė vend me aq shumėllojshmėri si Iraku.
 
 
Nė njė shpėrthim zjarri nė njė shtėpi pleqėsh nė SHBA kanė humbur jetėn pesė vetė dhe janė plagosur 25 tė tjerė
 
Nashville, Tenesi, 26 shtator 2003 – Njė zjarr ka shpėrthyer nė njė shtėpi pleqėsh nė Qendrėn pėr kujdes shėndetėsor nė Neshvil (SHBA), ku kanė humbur jetėn pesė banues dhe janė plagosur 25 tė tjerė, njofton CNN. Tė lėnduarit janė dėrguar nė spitale pėr shėrim nga djegiet dhe thithja e tymit.
 
Disa nga tė lėnduarit janė nė gjendje tė rėndė. Rreth 120 vetė kanė qenė banues tė kėsaj shtėpie dhe tė gjithė janė evakuar. Tre zjarrfikės tė lėnduar gjithashtu janė hospitalizuar. Shkaku i zjarrit ende nuk dihet, por hetuesit kanė dalė nė vendngjarje.
 
 
E. Xhozef konsideron se zgjidhja e statusit final tė Kosovės ėshtė ēelėsi pėr pėrmirėsimin e gjendjes nė Maqedoni
 
Uashington, 26 shtator 2003 - Eduard Xhozef, ish-drejtor i Projektit tė Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave pėr Maqedoninė, thotė se Marrėveshja e Ohrit i dha fund konfliktit tė armatosur nė kėtė vend nė vitin 2001 dhe krijon mundėsinė pėr njė sėr tė drejtash pėr shqiptarėt, por pėrsėri nuk mund tė thuhet se gjendja e atjeshme ėshtė plotėsisht e stabilizuar.

Ai shtoi se aktualisht Maqedonia nuk rrezikohet nga lufta ashtu sikurse nė vitin 2001, por megjithatė, tha Xhozef, shpeshherė vendi kėrcėnohet nga konfliktet ndėretnike.

Pyetjes se ēfarė ndikimi do tė kishte njė Kosovė e pavarur nė stabilitetin e Maqedonisė, z. Xhozef konsideron se zgjidhja e statusit final tė Kosovės ėshtė ēelėsi pėr pėrmirėsimin e gjendjes nė Maqedoni.
 
Ai citoi kryeministrin maqedonas tė ketė thėnė se ėshtė nė tė mirėn e Maqedonisė njė Kosovė e pavarur dhe tė rivendoset ligji sesa tė jetė pjesė e federatės sė Serbisė dhe tė shndėrrohet nė njė vend ku do tė pėrhapej anarkia, ka thėnė ish-drejtori i Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave.
 
 
Nė Tetovė filloi festivali i folklorit burimor shqiptar "Sharri kėndon 2003"
 
Tetovė, 26 shtator 2003 - Nė Tetovė ka filluar festivali i folklorit burimor shqiptar "Sharri kėndon 2003". Nė kėtė festival tradicional, tė tetin me radh, i cili do tė zgjasė deri mė 27 shtator, pjesėmarrėsit do tė paraqiten me folklorin e trevave tė tyre.

Kryetari i Kėshillit artistik, Nazim Kaba, tha se pėr kėtė festival janė zgjedhur kėngėt mė tė bukura, qė kanė njė vlerė artisitke dhe burimore, si ritet, kėngėt e meloditė e ndryshme me fyell, me orkestėr e kėshtu me radhė.

Festivali ka karakter revial, ndėrkaq regjinė e kėtij manifestimi e ka bėrė regjisori i mirėnjohur nga Tirana, Llesh Nikolla.
 
 
Vriten dy ushtarė amerikanė dhe plagosen 3 tjerė nė Irak
 
Bagdad, 26 shtator 2003 – Njė ushtar amerikan ėshtė vrarė dhe dy tė tjerė janė plagosur nė njė sulm tė mbrėmshėm me granatė raketore nė njė autokolonė ushtarake nė qendrėn veriore tė naftės, Kirkuk, ka bėrė tė ditur sot (e premte) ushtria amerikane, njofton AFP.
 
I njėjti burim bėn tė ditur se edhe njė ushtar amerikan ėshtė vrarė sot dhe njė tjetėr ėshtė plagosur nė njė shkėmbim zjarri nga njė ndėrtesė e pabanuar afėr Tikritit, 175 km nė veri tė Bagdadit. Nuk dihet nėse ky shkėmbim zjarri ėshtė shkaktuar nga forca armiqėsore.
 
 
Nė njė sulm me mortaja janė vrarė tetė irakianė
 
Bagdad, 26 shtator 2003 – Nė njė sulm i mbrėmshėm me mortaja nė njė treg nė qytetin e pashtruar Bakuba, nė verilindje tė Bagdadit, janė vrarė tetė irakianė, ka bėrė tė ditur sot (e premte) ushtria amerikane, njofton Rojter. Zėdhėnėsi ushtarak amerikan ka thėnė se nė kėtė incident nuk ėshtė lėnduar asnjė ushtar amerikan.
 
 
Tėrmete tė fuqishme nė Japoni
 
Tokio, 26 shtator 2003 - Japonia e veriut ėshtė tronditur nga njė seri tėrmetesh - dhe njėri prej tyre ka qenė mė i fuqishmi kėto dy vitet e fundit nė botė.

Rreth 200 vetė janė plagosur, kryesisht nga objektet e rrėzuara nė shtėpitė e tyre. Mijėra prona nė Hokkaido mbetėn pa energji elektrike dhe pati ndėrprerje nė transport.

Tė paktėn njė tren doli nga binarėt duke plagosur disa pasagjerė. Njė zjarr shpėrtheu nė njė rafineri nafte pranė qytetit port tė Nemuros, pranė epiqendrės sė tėrmetit.

Banorėve tė komuniteteve tė rajoneve bregdetare tė Japonisė dhe Rusisė lindore iu bė thirrje tė qėndrojnė larg zonave bregdetare pėr shkak tė rrezikut tė cunameve, dallgėve tė mėdha tė shkaktuara nga tėrmeti. Por kėto paralajmėrime tani janė hequr.

Termeti fillestar ishte tetė ballė i shkallės Rihter dhe epiqendra e tij ishte pranė ishullit japonez Hokkaido. Goditja e parė u pasua nga njė tėrmet tjetėr shtatė ballėsh.
 
 
Kėrkesė pėr referendum ndaj imunitetit tė Berlusconit
 
Romė, 26 shtator 2003 - Gjykata kushtetuese e Italisė ka marrė mė shumė se gjysmė milioni nėnshkrime qė mbėshtesin thirrjen e njė referendumi pėr tė kėrkuar anullimin e ligjeve qė mbrojnė kryeministrin, Silvio Berluskoni, nga ndjekja penale ndaj akuzave pėr ryshfete dhėnė gjykatėsve nė vitet 1980.

Njė veprimtar i shquar kundėr korrupsionit, deputeti e parlametit italian, Antonio di Pjetro, i dorėzoi nėnshkrimet nė gjykatė, e cila duhet tė vendosė nėse duhet mbajtur referendumi.

Referendumi, nėse mbahet, do tė propozojė anullimin e njė ligji tė miratuar kohėt e fundit qė i jep imunitet kryeministrit.
 
 
Zemėr e re artificiale
 
Melburn, 26 shtator 2003 - Mjekėt australianė kanė krijuar njė zemėr tė re artificiale mė tė vogėl qė, thonė ata, ka provuar se ėshtė shumė efikase nė dy pacientė tek tė cilėt ėshtė vendosur deri tani.

Kirurgu i zemrės nė spitalin Alfred tė Melburnit, Dr.Don Esmore, thotė se modeli i ri i quajtur 'VentrAssist' ėshtė shumė i vogėl dhe punon nėpėrmjet njė mekanizmi mė tė ndryshėm krahasuar me zemrat qė janė krijuar mė parė.

"Komponenti i brendshėm i pompės pėrbėhet nga njė fletė e vogėl e njė rotori nė formė fuge, por nė fakt nuk e ka komponentin e rrotullimit.

"Ajo nė fakt nuk ka ndonjė ingranazh si tė tillė brenda zemrės, por thjesht qėndron e lirė nė gjak dhe rrotullohet - nė mėnyrė fare jo traumatikie - duke ndryshuar drejtimin e gjakut dhe e shtyn atė si pomtė nė drejtim tė trupit nė mėnyrė shumė tė rrjedhshme," shpjegon dr Esmore.

Zemra e re ka masėn e njė mandarine tė vogėl qė mund ta mbash nė pėllėmbė tė dorės, ndėrsa zemrat e prodhuara mė sė fundi janė tė paktėn katėr-pesė herė mė tė mėdha.
 
 
Prodi pėrjashton dorėheqje nė BE
 
Bruksel, 26 shtator 2003 - Presidenti i Komisionit Evropian, Romano Prodi ėshtė marrė nė pyetje pas dyerve tė mbyllura nga anėtarė tė Parlamentit Evropian mbi akuzat pėr mashtrime tė agjencisė statistikore, Eurostat. Akuzat pėr shpėrdorime financiare e kanė karakterizuar KE qė prej krijimit tė tij.

Romano Prodi mund tė ketė menduar se Komisoni Evropian i hodhi tutje akuzat pėr korrupsion, keqmanaxhim dhe tarafe pas dorėheqjes nė masė tė anėtarėve tė tij nė mes tė njė zemėrimi publik mbi njė grindje tė ulėt 4 vjet mė parė.

Por skandali aktual duket sikur po kėrkon koka tė tjera. Njė prej tyre qė mund tė gjejė veten nėn vėzhgim ėshtė dhe zėvendėspresidenti i komisionit, Neil Kinnonck.
 
 
Thirrje OKB-sė tė qėndrojė nė Irak
 
Bagdad, 26 shtator 2003 - Ministri i ngarkuar me ēėshtjet e jashtme nė kėshillin qeverisės irakian tė caktuar nga amerikanėt, Hoshyar Zebari, ka thėnė se njė vendim i OKB-sė pėr tė larguar shumicėn e personelit nga Iraku ėshtė njė veprim qė dėshirohet nga terroristėt.

Zebari tha se ishte e rėndėsishme qė OKB-ja tė vazhdonte veprimtarinė e saj megjithė dy sulme ndaj selisė sė saj nė Bagdad.
 
 
Prokurorėt e Timorit Lindor kanė paditur 18 vetė pėr krime kundėr njerėzimit
 
Xhakartė, 26 shtator 2003 – Prokurorėt e Timorit Lindor kanė paditur 18 vetė pėr krime kundėr njerėzimit, duke pėrfshirė kėtu edhe dy oficerė ushtarakė indonezianė nė lidhje me dhunėn me rastin e referendumit tė referendumit pėr pavarėsi, njofton Rojter.
 
Njėsiti i krimeve tė rėnda nė vend ka deklaruar sot (e premte) se tė 18 tė paditurit janė akuzuar pėr krimet e vrasjeve, torturave dhe pėrndjekjeve.
 
Ndėr ė paditurit, pėrpos dy indonezianėve, janė edhe katėr vetė tė Timorit Lindor, tė cilėt ishin ushtarė indonezianė nė kohėn e referenduimit pėr pavarėsi nga Indonezia, thuhet nė deklaratėn e kėtij njėsiti.
 
 
Mbi 19 mijė njerėz kanė vdekur nė Evrop nga valėt e nxehtėsisė sė madhe nė gusht
 
Paris, 26 shtator 2003 – Mbi 19 mijė njerėz kanė vdekur nga valėt e nxehtėsisė sė madhe, qė pat pjekur pjesėn mė tė madhe tė Evropės nė gusht. Kjo ishte katastrofa shekullore mė e madhe nga moti i nxehtė sipas vlerėsimeve zyrtare tė mbledhura nga AP.
 
Numri i tė vdekurve mund tė jetė edhe mė i madh, ngase Spanja dhe Gjermania kanė dhėnė vetėm gjysmėn e rasteve tė vdekjeve gjatė verės.
 
Franca ėshtė prekur mė sė rėndi nga vapa dhe haraēi i saj atje ėshtė 14, 802 tė vdekur. Nė Itali, sipas Ministrisė sė Shėndetėsisė, kanė vdekur 4,175 vetė. Nė Spanjė kanė njoftuar vetėm pėr 141 tė vdekur, ngase i kanė llogaritur vetėm rastet e deklaruara se janė shkaktuar nga vapa.
 
Po kėshtu, Gjermania ka dhėnė vetėm shifrėn e 40 njerėzve tė vdekur nga vapa. Nė vendėet e tjera kemi kėto shifra tė rasteve tė vdekjeve nga vapa: nė Portugali 1.300, nė Holandė, ndėrmjet 1,000 dhe 1,400, nė Belgjikė 150 raste, nė Ballkan (Kroaci, Maqedoni dhe Mali i zi) 7 raste vdekjeje.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.