26.09.2003 - Trepca.net

FJALA E PRESIDENTIT MOISIU NĖ DEBATIN E PĖRGJITHSHĖM TĖ SESIONIT TĖ 58-TĖ TĖ ASAMBLESĖ SĖ PĖRGJITHSHME TĖ SHBA


Presidenti, Alfred Moisiu
    

Nju Jork, 25 Shtator 2003

Zoti President,
I nderuar Zoti Sekretar i Pėrgjithshėm
Zonja e Zotėrinj,.

Mė lejoni qė nė fillim t’Ju uroj Juve, Shkėlqesi me rastin e zgjedhjes si President i Sesionit tė 58 tė Asamblesė tė Pėrgjithshme dhe tė shpreh bindjen se nėn drejtimin tuaj punimet e kėtij sesioni do tė kurorėzohen me sukses.

E quaj me vend qė nga kjo tribunė tė shpreh vlerėsimin tonė tė lartė pėr aktivitetin dhe kontributin e z. Sergio Vieira de Mello, Komisionerit tė Lartė tė Kombeve tė Bashkuara pėr tė Drejtat e Njeriut si dhe i Dėrguari i Posaēėm i Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė pėr Irakun si dhe tė shpreh dhimbjen e thellė pėr humbjen e tij dhe tė personave tė tjerė si rezultat i atentatit tė egėr terrorist kundėr Selisė sė OKB-sė nė Bagdat.

Punimet e kėtij sesioni, zoti President, vijnė pas njė viti sfidash dhe arritjesh pėr komunitetin ndėrkombėtar dhe padyshim pėr vetė Kombet e Bashkuara.

Nė besojmė se ruajtja e paqes, sigurisė, stabilitetit ndėrkombėtar dhe mbrojtja e tė drejtave tė njeriut mbeten objektivi themelor i aktivitetit tė Kombeve tė Bashkuara. Kėto drejtime janė pasqyruar mė sė miri nė Deklaratėn e Mijėvjeēarit e cila pėrmbledh vizionin e pėrbashkėt pėr tė ndėrtuar njė botė mė tė mirė, pa konflikte, pa varfėri. Ne bashkohemi me opinionet e shprehura nga Sekretari i Pėrgjithshėm i OKB-sė, Kofi Annan, se ndryshimet e mėdha qė kanė ndodhur nė botė pas 11 shtatorit, pėrballja me fenomenin e terrorizmit ndėrkombėtar dhe lufta nė Afganistan e Irak kanė nxjerrė nė pah nevojėn pėr tė parė nė njė dritė tė re pėrballimin e sfidave tė mėdha tė kohės dhe nė kėtė kontekst nevojėn pėr tė pėrmirėsuar mė tej punėn e strukturave tė OKB-sė.

Zoti President,

Ngjarjet e 11 shtatorit si dhe aktet e tjera tė dhunės sė egėr nė rajone tė ndryshme kanė cėnuar sigurinė nė botė dhe ndikojnė ndjeshėm nė rrjedhėn e zhvillimeve tė sotme. Ato dėshmuan hapur se terrorizmi ėshtė njė kėrcėnim serioz pėr mbarė njerėzimin e botėn e qytetėruar dhe se lufta kundėr tij edhe pse e gjatė, duhet bėrė dhe duhet fituar. Vlerat humane e demokratike, paqja dhe siguria janė tė shenjta pėr mbarė njerėzimin. Nga ky kėndvėshtrim, Shqipėria u bashkua pa hezitim me koalicionin e drejtuar nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kundėr terrorizmit ndėrkombėtar. Shqipėria ėshtė anėtarėsuar nė 12 Konventa dhe Protokolle ndėrkombėtare kundėr terrorizmit, po punon ngushtė me vendet fqinje, shtetet e tjera dhe organizmat ndėrkombėtare pėr tė luftuar edhe burimet e mundshme tė formave tė ndryshme tė terrorizmit. Ne vlerėsojmė nevojėn pėr vigjilencė, koordinim dhe kundėrvėnie ndaj kėrcėnimeve te sotme qė vijnė nga zotėrimi i armėve tė shkatėrrimit nė masė, qofshin kėto kimike, biologjike apo bėrthamore, tė cilat bėhen akoma mė tė rrezikshme po tė bien nė duart e terroristėve. Njėkohėsisht, ne vazhdojmė tė jemi tė pėrfaqėsuar nė misionet paqėruajtėse nė Afganistan dhe nė Irak, si tregues tė vullnetit dhe angazhimit tonė nė luftėn antiterror, pėr paqen dhe sigurinė. Ne besojmė nė rėndėsinė e ndryshimeve tė thella demokratike nė kėto dy vende dhe shprehim bindjen se jeta nė liri, pavarėsisht nga vėshtirėsitė e tranzicionit, shėnon njė kthesė tė pakrahasueshme me jetėn nė diktaturė dhe nėn terror qė kėrcėnon edhe tė tjerėt.

Zonja e zotėrinj,

Njė nga prioritetet tona madhore pėr tė cilin ka njė qėndrim tė unifikuar tė politikės dhe shoqėrisė shqiptare ėshtė integrimi euroatlantik. Proēesi i integrimit ka mbėshtetje gjithė popullore se ai pėrputhet me interesat tona jetike. Kėtė nuk e shohim thjeshtė si bashkim mekanik me NATO-n dhe BE-nė, por si njė bashkim me standardet dhe vlerat e lirisė, demokracisė dhe tregut tė lirė. Gjykuar nga koha e shkurtėr e ndryshimeve dhe trashėgimia negative e tė kaluarės, mund tė themi se arritjet e Shqipėrisė nė rrugėn e demokracisė janė tė mėdha e tė konsiderueshme. Kjo nuk pėrbėn shkak pėr vetkėnaqėsi. Ne jemi tė vetdijshėm se duhet akoma shumė punė pėr tė bėrė pėr tė cuar pėrpara reformat e nisura, sidomos nė drejtėsi nė ekonomi dhe nė luftėn kundėr krimit e korrupsionit, si plagė pėrgjithėsisht tė shoqėrive postkomuniste. Ne tashmė kemi nisur proēesin e bisedimeve pėr Marrėveshjen e Asociim Stabilizimit me BE-nė, dhe Samiti i Selanikut konfirmoi edhe njėherė politikėn e dyerve tė hapura pėr Shqipėrinė dhe katėr vendet e tjera tė Ballkanit Perėndimor. Hapa tė ndjeshėm pozitiv janė shėnuar edhe nė proēesin e afrimit me NATO-n, sidomos pas Samitit tė Pragės. Bashkė me Kroacinė e Maqedoninė jemi angazhuar nė kuadėr tė Kartės Adriatik 3, pėr njė afrim gjithnjė e mė tė madh me standardet e anėtarėsimit. Ne gjykojmė se afrimi ynė i sotėm dhe anėtarėsimi i nesėrm nė NATO dhe nė BE ėshtė nė interes tė vendeve tė rajonit tonė, ashtu sic ėshtė edhe nė interesin e vetė Europės dhe tė paqes e sigurisė sė pėrgjithshme.

Zoti President,

Shqipėria e vlerėson bashkėpunimin rajonal si parakusht dhe nxitje pėr integrim euroatlantik. Ne besojmė se zhvillimi i dialogut midis vendeve ballkanike, rritja e bashkėpunimit dhe mirėkuptimit, shpreh aspiratat e qytetarėve tanė dhe ėshtė njė impuls pėr proēeset integruese. Ballkani, deri para pak kohėsh i njohur si burim konfliktesh dhe krizash, tani paraqet njė tabllo qė ka ndryshuar pozitivisht dhe me njė klimė politike tė zbutur nė mėnyrė tė ndjeshme. Rajoni i pėrplasjeve nacionaliste ėshtė shndėrruar nė vendin ku kultura e dialogut dhe e mirėkuptimit po zė vend pėrditė e mė shumė. Ndonėse e kaluara ndarėse dhe tragjike ka ende pėrkrahės nė politikėn aktive, nė tėrėsi klasa e re politike ballkanike po orientohet nga e ardhmja dhe bashkėpunimi. Nė ndėrtimin dhe forcimin e kėsaj fryme tė re, Shqipėria dhe shqiptarėt luajnė njė rol aktiv. Ne duam dhe po punojmė pėr tė ndėrtuar marrėdhėnie miqėsore e tė bashkėpunimit me tė gjitha vendet e rajonit, tė ecim drejt tė ardhmes sė pėrbashkėt europiane. Investimi i vendeve tona drejt tė ardhmes euroatlantike ėshtė njė nga garancitė kryesore se rajoni do tė lerė pas tė kaluarėn e hidhur pėr tju bashkuar rrjedhave demokratike tė kohės.

Zonja e zotėrinj,

Pėr Shqipėrinė dhe Ballkanin rritja e stabilitetit dhe forcimi i demokracisė nė zona tė njohura si vatra krizash nė tė kaluarėn, ėshtė i njė rėndėsie tė veēantė. Ne vlerėsojmė sidomos zhvillimet demokratike dhe integruese nė Kosovė, pėr tė cilat meriton tė vihet nė dukje kontributi i UNMIK-ut dhe i ish-pėrfaqėsuesit tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm zotit Steiner. Ne mbėshtetim misionin e ri tė zotit Holker dhe shohim me admirim pėrpjekjet e shoqėrisė dhe instituticioneve tė Kosovės pėr tė ndėrtuar njė model demokratik bashkėjetese midis tė gjithė qytetarėve tė saj. Stabiliteti i Kosovės ka njė rėndėsi tė madhe pėr stabilitetin e rajonit, ndaj ne kemi pėrkrahur nė vazhdimėsi reformat dhe arritjet e shėnuara nė drejtim tė ngritjes dhe forcimit tė institucioneve demokratike, kemi dėnuar aktet e dhunės dhe kemi inkurajuar ēdo nismė qė i shėrben respektimit tė normave tė njė shoqėrie demokratike, forcimin e shtetit ligjor, nxitjen e njė ekonomie tregu tė qėndrueshme dhe tė zhvilluar, forcimin e institucioneve demokratike, harmoninė ndėretnike, kthimin e njerėzve tė zhvendosur etj.

Shqipėria ka nxitur dhe mbėshtetur pėrpjekjet pėr nisjen e dialogut midis Prishtinės dhe Beogradit pėr ēeshtje teknike me interes tė pėrbashkėt. Ne mendojmė se dialogu ėshtė rruga mė e mirė pėr tė zgjidhur problemet dhe pėr tė krijuar besimin e domosdoshėm. Shqipėria vlerėson se e ardhmja e Kosovės, pra statusi final i saj ėshtė diēka qė i pėrket njė periudhe tė mėpasshme, e cila nuk duhet tė shtyhet pafundėsisht. Tashmė ėshtė bėrė e pranueshme qė ky status do tė pėrcaktohet nga vullneti i qytetarėve tė Kosovės nė bashkėpunim me faktorin ndėrkombėtar. Pėrmbushja e standarteve dhe pėrcaktimi i statusit janė ēeshtje qė lidhen ngushtė dhe ndėrvaren nga njėra-tjetra. Standartet sigurojnė funksionim normal tė institucioneve vendore, ndėrsa statusi sjell stabilitet, paqe e zhvillim pėr Kosovėn dhe rajonin.

Edhe zhvillimet pozitive qė kanė ndodhur nė Maqedoni janė shpresėdhėnėse nė arritjen e njė stabiliteti afatgjatė. Megjithatė ne mendojmė se zbatimi integral dhe pa zvarritje i Marrėveshjes sė Ohrit ėshtė i njė rėndėsie vendimtare pėr tė ardhmen e Maqedonisė. Shqipėria dėnon ekstremistėt e tė gjithė krahėve dhe mbėshtet frymėn e tolerancės dhe tė bashkėekzistencės ndėretnike.

Z. President,

Republika e Shqipėrisė mbėshtet planet dhe iniciativat qė synojnė zgjidhjen e plotė dhe afatgjatė tė situatės nė Lindjen e Mesme. Nė kėtė kuadėr, ne vlerėsojmė planin “Road Map” pėr njė zgjidhje pėrfundimtare dhe tė plotė tė konfliktit Izrael-Palestinė. Por mė parė duhet tė hiqet pėrfundimisht dorė nga dhuna e aktet terroriste dhe tė nxitet dialogu dhe fryma e marrėveshjes deri nė zgjidhjen pėrfundimtare. Ne mendojmė se paqja nė Lindjen e Mesme ėshtė njė kollonė e rėndėsishme e paqes dhe e sigurisė ndėrkombėtare. Zgjidhja e problemit palestinez pėrbėn thelbin e zgjidhjes sė krizės sė Lindjes sė Mesme. Zgjidhja e krizės sė Lindjes sė Mesme ėshtė njė element bazė i suksesit nė luftėn kundėr terrorizmit.

Zoti President,

Shteti shqiptar vlerėson dhe beson nė njė rol akoma dhe mė tė madh tė Kombeve tė Bashkuara pėr forcimin e paqes, sigurisė dhe zhvillimit ekonomik dhe social kudo nė botė Shqipėria mbėshtet reformėn nė Kombet e Bashkuara qė synon njė organizatė mė tė fortė pėr pėrballimin e sfidave tė kohės dhe qė ofron pėrgjigje nė kohė pėr problemet qė preokupojnė anėtarėt e saj. Nė kėtė aspekt ne pėrshėndesim objektivat e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara pėr reformimin e Organizatės nė tėrėsi dhe tė organizmave tė saj nė veēanti si Asambleja e Pėrgjithshme, Kėshillit tė Sigurimit, etj.

Nė pėrfundim, mė lejoni Z. President qė tė shpreh edhe njė herė angazhimin e vendit tim pėr tė plotėsuar detyrimet e veta qė rrjedhin nga vendimet qė do tė marrė edhe ky Sesion i Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara.

Ju Faleminderit.

 

- Marrė mė 25 shtator 2003 nga Ēerēiz Loloēi

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.