OPINIONE

   
26.09.2003 - Trepca.net

Letėr e mbyllur mjeteve tė informimit: 

MOS E PRANONI CENZURĖN KOLONIALISTE!


26 shtator 2003 / Pėr Kryesinė e LKĒK-sė: Fatmir HUMOLLI, kryetar
 
  
Kryesia e KP tė LKĒK-sė, e ka shqyrtuar edhe njė herė gjendjen e mjeteve tė informimit dhe ēėshtjen e cenzurės nė to. Vlerėsojmė se ato ndodhen nė njė pozitė shumė tė rėndė pėr sa i pėrket plotėsimit tė detyrės qė kanė marrė pėr sipėr, kur ėshtė fjala pėr cenzurėn e cila ėshtė prezente tek ato. Kjo ėshtė ēėshtje mjaft shqetėsuese, jo vetėm pėr ne, por nė pėrgjithėsi pėr realitetin dhe pėrpjekjet qė bėjmė ne, dhe tė tjerėt, pėr zgjidhjen e ēėshtjes kombėtare.
 
Duke pėrjashtuar njė numėr shumė tė vogėl tė mjeteve tė informimit, pjesa dėrmuese e tyre, e kanė pranuar diktatin e UNMIK-ut, duke mos i shėrbyer interesit pėr tė cilin thonė se janė krijuar dhe punojnė, pra atė tė pėrgjithshėm; informimin e drejtė pėr realitetin qė na rrethon, pėr atė qė ndodhė, por edhe pėr tė ardhmen tonė.
 
 
Pse mendojmė se nėpėr mjetet tuaja tė informimit ka cenzurė?
 
Kur themi kėshtu, ne parasėgjithash mendojmė nė cenzurėn qė ėshtė ngritur ndaj pikėpamjeve tona politike, ndaj ēėshtjes sė ēlirimit dhe bashkimit kombėtar, tė cilat pėrfaqėsohen nga subjekti ynė politik. Nė tė shumtėn e rasteve, cenzura qė bėhet ndaj nesh, ka tė bėjė me bllokimin e njė qėndrimi tonė tė caktuar politik qė tė dalė nė opinion, dhe sidomos kur ai bie ndesh me interesat qė mediumi juaj mbronė nė prapavijė. Nė kėto raste, pasi qė ai qė dikton politikėn redaktuese tė mediumit tuaj, nuk e ka guximin qė tė ballafaqohet me faktet politike tė vijės sonė, por, kėtė e shprehė pėrmes cenzurės qė bėhet pėrmes juve, duke e bllokuar krejtėsisht daljen nė opinion tė qėndrimit tonė.
 
Nė kėtė mėnyrė po bėhet shkelja elementare e informimit tė pavarur (nė tė cilin keni dėshirė tė thirreni), kur dihet se pėr ēdo qėndrim apo deklaratė pėrgjegjėsia bie vetėm mbi ne, ndėrsa juve do t’ju konvenojė shumė qė t’a mbushni hapsirėn tuaj informative tė mediumit. Ne jemi tė vetėdijshėm se prapa mediumeve tuaja qėndrojnė forca tė caktuara politike, apo shtete e fondacione, tė cilat edhe e diktojnė politikėn tuaj redaktuese, por nuk mund tė pajtohemi me cenzurėn nė emėr tė shtypit tė pavarur.  Mirėpo kujt i shkon pėr shtati cenzurimi i politikė sė LKĒK-sė, dhe a mundet ta arrijė definitivisht qėllimin kushdo ēoftė ai? Natyrisht qė kundėrshtarėt e idesė sė bashkimit kombėtar, do tė pėrdorin edhe mėnyra tė tilla kundėr tij, por ju nuk na pėlqen qė tė bėheni instrument pėr qėllime tė tilla. Sepse, nė anėn e kundėrt njė gjė e tillė as qė ka mundėsi tė ketė sukses, duke qenėse LKĒK-ja ėshtė ēdo ditė e mė tepėr e drejtėpėrdrejt nė komunikim me popull. Sjellja juaj, nė kėtė drejtim mund ta vonoj zgjidhjen e ēėshtjes sonė kombėtare, por jo edhe ta ndalė atė.
 
-Duke u bazuar nė misionin qė duhet tė kenė mjetet e informimit, dhe pėr hir tė njė informimi tė drejtė mbi atė qė po ndodhė, ju jeni larg kėtij misoni. Nė Kosovė, nuk ka mjete tė informimit qė janė tė pavarura. Secila prej tyre mbron interesat e njė politike tė caktuar, dhe firma qė vendoset sipėr tyre “i/e pavarur”, ėshtė e paqėndrueshme. Pėr disa nga kėto s’mund tė themi se nuk e pasqyrojnė mendimin tonė, mirėpo kjo bėhet nė varėsi tė situatės, se a i konvenon “bosit” tuaj apo jo lejimi i njė lajmi pėr ne apo jo. Ky ėshtė momenti qė na detyron tė reagojmė, duke e parė tė arsyeshme qė t’ua dėrgojmė njė letėr si kjo, me shpresė sė nuk do tė jetė e tepėrt nėse e dėgjoni edhe mendimin tonė pėr ju.
 
 
Shkaqet dhe pasojat e kėsaj censure
 
Ne, pėr sa i pėrket shkaqeve qė kanė sjellė deri tek kjo gjendje nė mjetet e informacionit, mendojmė se ato qėndrojnė nė vet pozitėn politike tė Kosovės. Ajo nuk ėshtė e lirė. Si rrjedhojė, edhe mjetet e informimit nuk mund tė jenė nė gjendje ta informojnė drejt opinionin publik, pėr ata qė po ndodhin, pėr pikėpamjet e ndryshme politike qė ekzistojnė, etj. Duke qenė kėshtu kėto media, me punėn e tyre tė pėrditėshme, para opinionit publik nuk paraqesin gjendjen reale tė skenės sonė politike. Derisa nė kėtė skenėn politike ekzistojnė dy opcione pėr zgjidhjen e ēėshtjes kombėtare, si ajo e “shtetit tė Kosovės” (IVPK) dhe ajo pėr ēlirimin dhe bashkimin kombėtar (LKĒK), kėto media pasqyrojnė vetėm ato qė ua dikton pėrfaqėsuesit e opcionit tė parė por edhe UNMIK-u, duke injoruar pafalshėm pėrfaqėsuesit e konceptit politik pėr bashkim kombėtar; duke krijuar kėshtu njė fizionomi tė falsifikuar tė realitetit politik nė Kosovė; duke ia imponuar mendimim e duke ia mohuar popullit tonė pėrcaktimin e lirė politik pėr vetvendosje.
 
Kjo gjė ka ndodhur, dhe po ndodhė duke pasur parasysh faktin se nė nuk jemi tė lirė, se ka nevojė tė angazhohemi qė edhe lirinė e mjeteve tė informimit ta fitojmė krahas me lirinė tonė kombėtare, sepse jemi tė vetėdijshėm se pa qenė tė lirė, nuk mund tė bėjmė fjalė pėr media tė lira e tė paanshme. Secila prej gazetave, radiostacioneve, stacioneve televizive, e tjera, ėshtė nė anėn e dikujt, tė ndonjė politike tė caktuar. Ato, kėtė edhe mund ta bėjnė me dėshirėn e tyre apo me imponime, por pastaj pėr media tė pavarura, nuk mund tė bėhet fjalė kurrsesi. Ėshtė shumė me rėndėsi qė pėrkundėr se ekzistojnė shkaqe objektive qė ndikojnė nė robėrimin e mjeteve tė informimit, ju duhet ta flakni tutje cenzurėn koloniale nga vetja juaj, nėse kjo nuk iu ka bėrė pjesė e pandashme.
 
Gazeta “Ēlirimi” ėshtė organ politiko-propagandistik i LKĒK-sė, i themeluar me statut tė saj, dhe ajo do t’i shėrbejė gjithmonė vijės politike tė LKĒK-sė. Atė qė e thotė LKĒK-ja atė do ta thotė edhe organi i saj. Mirėpo ai nuk do tė bėhet strehė e asnjė politike antishqiptare, ai do tė jetė pėrher nė shėrbim tė popullit, nė shėrbim tė atyre pėr tė cilėt ėshtė themeluar. Ai nuk do ta fshehė asnjėher qėllimin pėr tė cilin ėshtė themeluar – ēlirimin dhe bashkimin kombėtar, por pėrher do t’i shėrbejė atij, pa pranuar asnjė diktat, dhe pa e cenzuruar asnjėher mendimin e popullit.
 
Mirėpo si qėndron puna me ato gazeta e mediume qė thonė se jemi tė pavarur, dhe nė emėr tė pavarėsisė bėjnė cenzurė tė paparė ndaj LKĒK-sė, kur fjalėn tonė e cenzurojnė sipas interesave partiake, sipas porosive tė UNMIK-ut, ndėrsa thonė se janė publike dhe tė hapura e tė pranueshme pėr tė gjithė! Pėr ne ėshtė e papranueshme qė popullit tonė t’i mohohet e drejta pėr t’i shprehur mendimet publikisht. Ne mund ta marrim me mend se pse ish-funksionarėve tė LKJ-sė (tė cilėt edhe sot i drejtojnė shumė prej mjeteve tė informimit publik), ju pengon bashkimi kombėtar. Mirėpo, ne i thėrrasim njerėzit e ndershėm, ata qė s’kanė asnjė interes qė ta pėrkrahin njė cenzurė tė tillė, qė ta kundėrshtojnė njė gjė tė tillė, me guxim dhe vendosmėri. Njerėzit e rinj, ata qė synojnė tė ardhme mė tė mirė pėr Kosovėn; ēlirimin nga zgjedha koloniale serbe duhet ta shoqėrojnė kėtė pėrpjekje edhe me ēlirimin e ndėrgjegjjes sė tyre nga kolonializmi i cenzurės, duke i thyer prangat e kėsaj cenzure mediale pėrmes sė cilės; UNMIK-u dėshiron tė vendosė kontroll politik mbi ne.
 
Ne jemi tė ndėrgjegjshėm se ēėshtja e cenzurės ndaj idesė sė ēlirimit dhe bashkimit kombėtar, ėshtė njė luftė politike qė i kalon pėrmasat e mjeteve tė informimit, por, jemi kundėr asaj qė ju tė bėheni mjet pėr realizimin e saj nė praktikė, dhe pse ta pėrkrahni njė politikė qė nuk ėshtė as nė interesin tuaj. Kėtė s’do tė duhej ta bėni edhe pėrkundėr se nėpėr kėto mjedise ju realizoni tė ardhurat tuaja personale, gjė qė nė Kosovė, pėr shumicėn e popullit paraqesin ėndėrr. Ju duhet t’a keni parasysh edhe mundin dhe gjakun qė ėshtė derdhur rrėke, dhe po derdhet ende pėr t’i realizuar qėllimet e larta kombėtare. Prandaj, as pėr ju s’do tė duhej qė interesi i ngushtė individual tė vendosej mbi atė tė pėrgjithshėm.
 
Ju sigurojmė se s’do tė ketė mundėsi, qė cilado politikė ēoftė ajo, ta pengojė ngadhnjimin e konceptit tonė politik, sepse ai nuk ėshtė vetėm i domosdoshėm por edhe i pashmanghėm. Kjo kėrkesė ėshtė reale, kurse ideja e “shtetit tė Kosovės”, ėshtė ide e parealizueshme. Bashkė me iluzionet pėr kėtė shtet; me dėshtimin e diktatit nga tė huajt dhe me lshporrjen e pushtuesve, do tė bie edhe cenzura. Vetėm atėher do tė kemi media plotėsisht tė liruara nga cenzura dhe shpirti kolonialist i cenzuruesve.
 
Vlenė tė bėhen pėrpjekje edhe nga ju, nė kėtė drejtim!
 
Prishtinė, 26 shtator 2003                                                                      Kryesia e KP tė LKĒK-sė


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.