26.09.2003 - Trepca.net

Ridel revista “ars”: Numėr special kushtuar periodikėve letrarė shqiptarė


    
26 shtator 2003 / Ēerēiz LOLOĒI - Revista letrare shqiptare “ars” njofton daljen e numrit 9 (19), ditėn e diel, mė 28 shtator 2003, nė Shqipėri dhe Kosovė.
  
Revista hapet me shkrimin “Arkivi i madh i qytetėrimit shqiptar” nga Begzad Baliu, kushtuar Prof. Dr. Jup Kastratit.
 
Editoriali me titull “Revista letrare, si do tė ishte, si do tė bėhet” ėshtė shkruar nga Irhan Jubica.
 
Tema qendrore e debatit tė kėtij numri ėshtė: Revistat letrare shqiptare. Nė lidhje me kėtė temė kanė shkruar pėr revistėn letrare shqiptare “ars” botues tė periodikėve letrarė shqiptarė e tė huaj, ndėr tė cilėt pėrmendim:
 
“Bota Letrare”, Bensik Mustafaj, kryeredaktor, Tiranė, Shqipėri
“Sheshi”, Halil Matoshi, kryeredaktor, Prishtinė, Kosovė
“Pro kultura”, Bardhyl Zaimi, kryeredaktor, Tetovė, Maqedoni
“Orana:, Blendi Kraja, drejtor, Shkodėr, Shqipėri
“Ylberi”, Kapllan Resuli, botues, Gjenevė, Zvicėr
“Atelier”, Giuliano Ladolfi, drejtor, Novara, Itali
“Brezi 9”, Fatmir Sulejmani, kryeredaktor, Tetovė, Maqedoni
“Letrat XXI”, Flori Slatina, botues, Tiranė, Shqipėri
“Literal Latte”, Jenine Gordon Bockman, New York, SHBA
“Sagarana”, Julio Cesar Monteiro Martins, Luka, Itali
  
Ndėrkaq, po nė funksion tė kėtij argumenti, studiuesi dhe pėrkthyesi i njohur nga Franca prof. Ardian Marashi i cili qė prej kėtij numri ka nisur rubrikėn e re, tė pėrhershme “serJOzisht”, boton shkrimin “Revista letrare mė e mirė e vitit”. Kėsaj teme i bashkėngjiten edhe artikuj e fragmente nga Ernest Koliqi, Maria Grazia Cocchetti, Giambattista Vicari, Walter Stafogia etj. Botohet i plotė gjithashtu edhe komunikimi me tė ftuarit e tjerė qė nuk morėn pjesė nė debat, qofshin kėta botues shqiptarė a tė huaj, si “Poesia” (Itali), “Jeta e re” (Kosovė), “Drita” (Shqipėri), “Estonian Literary Magazine” (Estoni), “The Literary Review” (SHBA) etj..
 
Krijimtaria eseistike e kėtij numri prezantohet me:
 
- “Shoqnia shqiptare i do shkrimtarėt e vet, por i do tė vdekun” nga Shpėtim Kelmendi
-  “Trashėgimtarėt e Dantes – klasikėt e romanit postmodern” nga Xhemal Ahmeti
- “Frika, koha e mendimi” nga Jiddu Krishnamurti
- “Mbi Oscar Wilde” nga Horhe Luis Borhes
- “Karnavali arbėresh” nga Ferdinando Bellusci
 
Nė rubrikėn e pėrhershme “Letra nga provinca” Ridvan Dibra boton esenė “Mbi rrasėn e njė varri”, kushtuar shkrimtarit tė (vetė)vrarė Faik Ballanca
 
Nė rubrikėn “Zgjedhje” botohet “Njė gazetė ndėr shqiptarė” nga Faik Konica.
 
Letėrsia shqipe kėtė numėr prezantohet me: Luan Starova, Vjollca Osja, Faruk Myrtaj, Trina Gojani, Shazim Mehmeti, Ardian Muhaj, Bajram Mjeku, Ilire Zajmi, Leonora Sahitaj, Bardhyl Ulqinaku, Donika Dabishevci e Sokol Nika, ndėrsa letėrsia e huaj pėrfaqėsohet me: Wirginia Woolf, Halina Poswiatowska etj..
 
Shtojca e pėrhershme “arsplus” i kushtohet prozatorit tė njohur izraelit, kandidatit pėr Ēmimin Nobel nė letėrsi, Amos Oz dhe ėshtė pėrgatitur nga Gilmana Bushati.
 
Rubrikat e tjera paraqesin:
 
Refuzim – “Miza hekur hėngėrt nė gjuhėn time” nga Blendi Kraja, replikė lidhur me njė artikull tė paradokohshėm nė njė gazetė politike.
Intervista – Daniel Pennac: “Kur shkruaj, grabis realitetin”.
Profil – Wang Meng, kandidati i kuq i Nobelit.
Kinema – “’Yllka’, njė film antiskemė” njė artikull nga Mimoza Ahmeti.
Teatri – “Teatri pėr fėmijė, art apo edukim” nga Lena Fridell (Si dhe njė reagim lidhur me diferencimin e trupės sė Kosovės nė Festivalin e Butrintit) njė rubrikė nga Jeton Neziraj.
Paralele – “Nėse ky ju duket art” nga Vittorio Sgarbi, lidhur me veprat dhe autorėt e bienaleve tė arteve pamore.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.