26.09.2003 - Trepca.net

DR. VILLIAM VENDLI SEKRETAR I PĖRGJITHSHĖM I KONFERENCĖS BOTĖRORE PĖR FE DHE PAQE U PRIT NGA MYFTIU I KOSOVĖS DR. REXHEP BOJA


 
Prishtinė, 26 shtator 2003 / Nga Shėrbimi pėr informim i B.I.K - Sot, nė selinė e Kryesisė sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės nė Prishtinė, myftiu dr. Rexhep Boja, priti Dr. Viliam Vendli –Sekretar i pėrgjithshėm i Konferencės Botėrore pėr Fe dhe Paqė me seli nė Nju-Jork.
 
Me kėtė rast myftiu dr. Rexhep Boja falėnderoi dr. Viliam vendilin pėr kujdesin e tij tė treguar pėr Kosovėn e posaēėrisht pėr angazhimin e tij pėr afrimin ti bashkėsive fetare tradicionale tė Kosovės.
 
“Ju me punėn, angazhimnin dhe kėshillat tuaj keni dhėnė njė kontribut tė ēmuar pėr Kosovėn dhe popullin e saj pa marrė parasysh pėrkatėsinė kombtare apo fetare si paralufte, gjatė luftės e posaēėrisht nė periudhėn e pasluftės.
 
Ėshtė kontributi i juaj qė ne udhėheqsit e bashkėsive fetare tė Kosovės u takum nė Aman, Sarajevė, Prishtinė e Oslo, ku morėm angazhime konkrete pėr tė kontribuar pėr njė Kosovė tė qetė pėr tė gjithė”.
 
Me pas Myftiu Boja e njohu Dr. Vilim Vendlin pėr angazhimet e Bashkėsisė Islame tė Kosovės qė tė jetė sa mė afėr besimtarėve tė saj pa marr parasysh pėrkatsinė nacionale: “Ne nė kuadėr tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės kemi besimtarė tė pėrkatsive tė ndryshme etnike qė jetojėn nė harmoni dhe japin kontributin e tyre pėr ndėrtimin e njė Kosove sa mė tė sigurtė pėr tė gjithė”.
 
Ndėrsa pėrkitazi me marrėdhėnie ndėrfetare myftiu Boja theksoi se me Kishėn Katolike tė Kosovės marrėdhėniet tona tradicionalisht  janė tė mira, ndėrsa kjo nuk mund qė tė thuhet pėr Koshėn Ortodokse Serbe, megjithėqė edhe nė kėtė drejtim gjėrat kanė lėvizur nė drejtim tė duhur, dhe presim qė nė tė ardhmen edhe me Kishėn Ortodokse Serbe te kemi marrėdhėnie normale.
 
Nė kėtė aspect Zyra e Konferencės Botėrore pėr Fe dhe Paqė, sė bashku me grupet ndėrfetare tė formuara kohė mė parė kanė dhėnė kontributin e tyre nė organizimin e takimeve tė pėrbashkėta tė konfesioneve tė ndryshme.
 
Dr. Viliam Vendli ēmoi lart angazhimin kontributin e myftiut dr. Rexhep Boja dhe tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės pėr krijimin e mirėbesimit ndėrmejt popujve me pėrkatėsi tė ndryshme fetare e kombtare. “I nderur myfti mė gėzon fakti qė keni njė qasje pozitive pėr ardhmėrinė e popullit tė Kosovės, ju pėrgėzoj pėr punėn tuaj dhe ne edhe nė tė ardhmen prseim qė tė kontribuoni nė forcimin e stabilitetit nė Kosovė e mė gjėrė”.
 
Qe konstatim i dyanėshėm qė feja nuk duhet politizuar, por udhėheqsit fetar tė angazhon me shumė nė fisnikrim e popullatės ngase e keqja nuk mund tė eliminohet me tė keqe, por e keqja duhet qė tė tejkalohet me njė vizion pėr tė ardhmen mė tė mirė pėr tė gjithė.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.