OPINIONE

   
26.09.2003 - Trepca.net

Opinion lidhur me bisedimet Kosovaro-serbe


25 shtator 2003 / Besim MEHMETI

Ne kete kohe kur po afrohet fillimi i bisedimeve Kosovaro-Serbe mendoj se pala jone duhet te i shtjelloje apo te bisedoje me serbet lidhur me keto qeshtjet praktike si vijon me poshte

 1. Ne bisedime te kerkohet demeshperblimi pėr kohėn e mbajtjes nė burgje te qytetareve te Kosoves gjate viteve 1999-2001.
 2. Ne bisedime te kerkohet demeshperblimi per zbulimin e secilit Shqiptar qė konsiderohet i kidnapuar apo i zhdukur dhe atė deri te i fundit qė dihet se mungon.
 3. Ne bisedime te kerkohet demeshperblimi  per pėrafėrsisht 150,000 shtėpi tė dėmtuara krejtėsisht apo pjesėrisht me tė gjitha pasuritė familijare mesatarisht me vlerė 50.000 $ qė bėjnė afėrsisht $7.5 Miliardė.
 4. Ne bisedime te kerkohet demeshperblimi per jeten e shuar te qdo Shqiptari; Jeta  ėshtė unike dhe e papėrsėritshme dhe nuk vlerėsohet me mjete financiare por nė botė ekziston sigurimi jetėsor dhe duhet te gjendet  sa vlerėsohet  jeta nė kompanitė mė tė mėdha Amerikane apo Britanike tė sigurimit dhe  pėr qdo Shqiptarė tė vrarė nga forcat Shtetėrore serbe tė kėrkohet dėmshpėrblimi..Duhet te saktėsohet numri i jetave tė shuara dhe pėr qdo jetė tė shuar tė kėrkohet kompenzimi .
 5. Ne bisedime te kerkohet demeshperblimi per dėmin shėndetesorė te qdo Shqipatari qė ka kaluar nėpėr kėtė ferr tė jetės se tyre te viteve 1998-1999, me vėshtrim tė posaqėm nė ata tė cilėve iu shua jeta e mė tė afėrmėve tė tyre.
 6. Ne bisedime te kerkohet demeshperblimi  per shkurtimin e jetės si pasojė e traumave dhe streseve tė luftės dhe pėr qdo vit te jetės sė shkurtuar tė kėrkohet kompenzimi financiar nė bazė tė standardeve ndėrkombėtare to kostos se jetes vjetore.
 7. Ne bisedime te kerkohet  nga bashkebiseduasit serbe edhe dėmshpėrblimi pėr qdo hargjim material qė e bėri NATO aleanca pėr tė mbrojtur njė Komb nga qfarosja e planifikuar (qfarosja ishte e e planifikuar nga tė gjitha Institucionet relevante tė shtetit serb, dhe nga e tėrė struktura politike si ajo pushtetare, ashtu edhe ajo  e vetėquajtur asokohe opozitare). Pra tė llogaritet se sa kushtoi intervenimi i shpėtimit tė njė Kombi. Nėse intervnimi i NATO-s kushtoi 10 Miliardė$, tė kėrkohet kompenzimi deri te centi i fundit.
 8. Tė bisedohet per  kompenzimin  e tė gjitha hargjimeve qė i kanė pasė ato shtete qe strehuan azilkerkues dhe refugjate Kosovarė  nė periodėn 1990-2000 (Gjermania, Zvicra, Austria, Suedia, Norvegjia,Danimarka,Italia,Shqiperia, Britania e Madhe ,SHBA-te, Holanda, Belgjika, Hungaria, Kanada, Qekia, Polonia, Bullgaria, Turqia, Aaustralia, Franca,etj.)
 9. Ne bisedime te kerkohet demeshperblimi  pėr tė gjithė pilotėt e NATO-s tė cilėt e rrezikuan jetėn e tyre duke i ndihmuar njė kombi. Tė llogariten traumat e pėsuara te anėtarėt e familjeve tė pilotėve sepse pilotėt kanė mundur tė e humbin jetėn dhe prindėt dhe femijėt dhe tė afėrmit tjerė tė pilotėve duhet tė kompenzohen me shuma sė paku nga 1 Milion $.
 10. Ne bisedime te kerkohet demeshperblimi per demin qė i ėshtė bėrė ekonomisė Kosovare nė periudhėn 1981-1999 me vėshtrim tė posaqėm nė vitet 1990-1999 e tė ashtuquajturave masa tė dhunshme ku u plaqkitė pothuaj e tėrė pasuria e ekonomisė Kosovare.
 11. Njė  ndėr pike-bisedimet  ėshtė  rreth zgjedhjes sė qėshtjes sė shqipėtareve nė territoret e tyre etnike tė Kosovės Lindore(Presheva, Bujanoci, Medvegja).Ky problem mund tė zgjidhet me kthimin e  kėtyre teritoreve  Kosoves amė apo fitimi i njė vetėadministrimi lokal nėn mbikqyrje tė faktorit ndėrkombėtare( NATO)

Arėsyeja e kėrkimit tė dėmshpėrblimit ėshtė natyrale dhe e patjetėrsueshme sepse shteti dhe kombi serb kanė bėrė veprime tė planifikuara shkencorisht me qėllim tė asgjasimit fizik tė njė kombi e sidomos duke e ditur se veprimet serbe nuk kanė qenė tė ngacmuara me asnjė veprim  te Shqiptarėve.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.