25.09.2003 - Trepca.net

Lajme

E enjte 25 shtator 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Holkeri i njoftoi liderėt e Kosovės pėr takimin e Grupit tė Kontaktit

 • Deputetėt e Kosovės nė seancėn e sotme miratuan dy projektligje

 • Nė Prishtinė po i zhvillon punimet Konferenca treditore rajonale pėr mjedisin

 • Nė Prishtinė po i zhvillon punimet Konferenca treditore rajonale pėr mjedisin

 • Nga Tiroli mbėrrijnė 50 mijė fletore dhe 20 kompjuterė pėr nxėnėsit e Podujevės

 • Holkeri u takua me Rugovėn e pastaj zhvilloi njė takim tė prėbashkėt edhe me liderėt e tjerė

 • Sot nė moshėn 59-vjeēare, vdiq shkrimtari e publicisti Mehmet Kajtazi

 • Sipas komandantit Mark Bertuēi, gjendja e sigurisė nė Mitrovicė ėshtė pėrmirėsuar dukshėm

 • Arrestohen dy persona tė cilėt kishin kėrcėnuar dy pjesėtarė tė SHPK-sė

 • L.Rosin: Nė Vjenė do tė zhvillohet vetėm ceremonia e hapjes sė bisedimeve Prishtinė – Beograd

 • Erhard Busek e ka pėrshėndetur vendimin pėr fillimin e dialogut ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit

 • Zėdhėnėsi i UNMIK-ut thotė se nuk mund tė prononcohet pėr ndonjė datė tė saktė tė bisedimeve Prishtinė – Beograd

 • Qeveria u bėri thirrje prodhuesve qė ēmimin e bukės ta kthejnė nė nivelin e mėparshėm

 • UNMIK-u hodhi poshtė pohimet e Faruk Spahisė

 • Pablo Baraibar thotė se rreth 3500 persona nga Kosova ende konsiderohen tė zhdukur

 • Shqipėria pėrshėndet deklaratėn e Grupit tė Kontaktit pėr Kosovėn

 • Helsinki grek dėnon vrasjen e shqiptarit

 • Dy shqiptarė nga Kosova u kapen nė portin e Durrėsit me 14 kilogram heroinė

 • Dy shqiptarė janė plagosur dje pasdite nė njė sulm kundėr njė lokali nė qendėr tė Kumanovės

 • Afėr Bujanocit ėshtė plagosur njė major i ushtrisė serbo-malazeze

 • Nxėnėsit shqiptarė nė Dibėr protestuan nė mbėshtetje tė kolegėve tė tyre nė Manastir

 • Nė luftimet nė Bregun Perendimor dhe nė Rripin e Gazės janė vrarė 5 palestinezė dhe njė ushtar izraelit

 • Guerilėt talibanė kanė vrarė njė afgan, qė punonte pėr njė agjenci vendore humanitare

 • Njė djalosh 15- vjeēar ka vrarė njė nxėnės shkolle dhe ka plagosur njė tjetėr

 • Ish-ministrit Sulltan Hashim Ahmed, i ėshtė pranuar kėrkesa pėr imunitet nga ndjekja penale

 • Nė Kamboxhė pėrkujtohen vrasjet e regjimit tė Pol Potit nė vitet 1975-1979

 • Njė turist britanik ka shpėtuar nga kidnapuesit, nuk dihet pėr 7 pengjet e tjera nė njė xhungėl kolumbiane

 • Ushtarėt izraelitė kanė vrarė njė lider tė Xhihadit islamik dhe tre militantė palestinezė tė tjerė

 • Njė person vritet nga bomba nė Bagdad

 • Raporti i BE-sė pėr mashtrime nuk prek Prodin


 
Holkeri i njoftoi liderėt e Kosovės pėr takimin e Grupit tė Kontaktit
 
   
Prishtinė, 25 shtator 2003 - Pas kthimit nga Nju Jorku, ku mori pjesė nė takimin e Grupit tė Kontaktit pėr Kosovė, Kryeadministratori Hari Holkeri sot zhvilloi konsultime me liderėt e Kosovės pėr mundėsinė e fillimit tė dialogut Prishtinė-Beograd.

Holkeri fillimisht pati njė takim tė veēantė me Presidentin e Kosovės Ibrahim Rugova, me tė cilin bisedoi pėr pėrfundimet e Grupit tė Kontaktit nė lidhje me fillimin e bisedimeve Prishtinė-Beograd.
  
Pastaj Holkeri ftoi edhe liderėt e tjerė tė Kosovės, kryeministrim Bajram Rexhepi, kryetarin e PDK-sė Hashim Thaēi dhe atė tė AAK-sė Ramush Haradinaj nė njė takim tė pėrbashkėt pėr tė diskutuar lidhur me kėtė ēėshtje.

Presidenti Rugova pas pėrfundimit tė takimit tha shkurt para mediave se ėshtė biseduar pėr ēėshtjet praktike lidhur me bisedat e mundshme me Beogradin, duke shtuar se konsultimet do tė vazhdojnė edhe mė tutje.

Ndėrkaq, kryeministri Rexhepi tha se Holkeri i ka njoftuar pėr takimin e Grupit tė Kontaktit tė mbajtur nė Nju Jork dhe ka marrė vendim qė kah mesi i tetorit tė fillojnė bisedimet Prishtinė-Beograd.
 
Mirėpo, sipas tij, mė parė pėrfaqėsuesit e Kosovės duhet tė ndėrtojnė koncensusin e brendshėm politik institucional, duke insistuar qė tė ketė njė qėndrim politik tė parlamentit. Sipas Rexhepit, Kosova nė kėto bisedime e sheh interesin nė ēėshtjet energjetikės dhe tė transportit e telekomunikacionit.
 
Ai tha se ėshtė koha qė tė ndalet aktiviteti i Mobtelit serb nė Kosovė. Rexhepi tha se nuk bėn tė prejudikohen gjėrat dhe shprehu skepticizėm pėr suksesin e bisedimeve. Ai edhe njėherė pėrsėriti se parlamenti duhet ta thotė mendimin e vet dhe tė ndėrtojė koncensusin politik e pastaj tė fillojnė bisedat.
 
 
Deputetėt e Kosovės nė seancėn e sotme miratuan dy projektligje
 
Prishtinė, 25 shtator 2003 - Depuyetėt e Kuvendit tė Kosovės nė seancėn e sotme tė rregullt miratuan ndryshimin dhe plotėsimin e Ligjit pėr menaxhimin e financave publike dhe Projektligjin pėr pesticidet.

Ndėrkaq, Kuvendi nuk diskutoi pėr dialogun me Beogradin edhe pse kryeministri Bajram Rexhepi ka ritheksuar se vendimin politik pėr fillimin e bisedimeve duhet ta marrė Parlamenti.
 
Poashtu sot u miratua ndryshimi i Ligjit pėr menaxhimin e financave publike. Ministri i financave, Ali Sadriu tha se me ndryshim e ligjit do tė mundėsohet njė menaxhim mė i mirė i kompanive publike dhe do tė evitohet financimi i tyre pėrmes granteve buxhetore.
 
 
Nė Prishtinė po i zhvillon punimet Konferenca treditore rajonale pėr mjedisin
 
Prishtinė, 25 shtator 2003 - Sot nė Prishtinė po i zhvillon punimet Konferenca treditore rajonale pėr mjedisin, qė do tė zgjasė deri mė 27 shtator. Nė konferencė po marrin pjesė ekspertė tė mjedisit jetėsor nga i tėrė rajoni, tė cilėt do tė flasin pėr shkėmbimin e pėrvojave dhe pėr bashkėrendimin e veprimeve nė nivel rajonal pėr ruajtjen e mjedisit.

Nė hapje tė konferencės, kryeministri Bajram Rexhepi tha se sfidat pėr mjedisin me tė cilat po ballafaqohen vendet nė rajon janė pasojė e regjimit tė mėparshėm. Ndėrkaq ministri Ethem Ēeku kėrkoi nga institucionet e tė gjitha vendeve tė kenė njė gatishmėri politike pėr mbrojtjen e mjedisit.
 
 
Nė Prishtinė po i zhvillon punimet Konferenca treditore rajonale pėr mjedisin
 
Prishtinė, 25 shtator 2003 - Sot nė Prishtinė po i zhvillon punimet Konferenca treditore rajonale pėr mjedisin, qė do tė zgjasė deri mė 27 shtator. Nė konferencė po marrin pjesė ekspertė tė mjedisit jetėsor nga i tėrė rajoni, tė cilėt do tė flasin pėr shkėmbimin e pėrvojave dhe pėr bashkėrendimin e veprimeve nė nivel rajonal pėr ruajtjen e mjedisit.

Nė hapje tė konferencės, kryeministri Bajram Rexhepi tha se sfidat pėr mjedisin me tė cilat po ballafaqohen vendet nė rajon janė pasojė e regjimit tė mėparshėm. Ndėrkaq ministri Ethem Ēeku kėrkoi nga institucionet e tė gjitha vendeve tė kenė njė gatishmėri politike pėr mbrojtjen e mjedisit.
 
 
Nga Tiroli mbėrrijnė 50 mijė fletore dhe 20 kompjuterė pėr nxėnėsit e Podujevės
 
Podujevė, 25 shtator 2003 - Organizata joqeveritare "Arsimi pėr paqe" nga Tiroli lindor i Austrisė sot solli nė Podujevė njė ndihmė tė madhe pėr nxėnėsit e shkollave tė komunės sė Podujevės, tė cilat i solli KFOR-i austriak.

"Kjo ndihmė ėshtė edhe njė konfirmim i thellimit tė bashkėpunimit mes Tirolit dhe Podujevės dhe simbolika e kėsaj ndihme ėshtė edhe mė e madhe meqė ndihmohen drejėpėrdrejtė nxėnėsit e shkollave tė Podujevės", tha kryetari komunės Agim Veliu.

Ndėrkaq, ministri i Tirolit, Logar tha se nė kuadėr tė ndihmės dhe bashkėpunimit nė mes tė komunės sė Podujevės dhe Tirolit tė Austrisė, organizata "Arsimimi pėr paqe" solli njė njė ndihmė pėr shkollat e komunės sė Podujevės nė vlerė prej afro 40 mijė euro e cila kryesist pėrbėhet prej 50 mijė fletoresh dhe 20 kompjuterėve.

Logar premtoi edhe njė ndihmė tjetėr pėr projektin e liqenit tė Batllavės, pėrkatėsisht zhvillimin e atij rajoni bujqėsor, blegtoral e turistik.
 
 
Holkeri u takua me Rugovėn e pastaj zhvilloi njė takim tė prėbashkėt edhe me liderėt e tjerė
 
Prishtinė, 25 shtator 2003 - Pas kthimit nga Nju Jorku, ku mori pjesė nė takimin e Grupit tė Kontaktit pėr Kosovė, Kryeadministratori Hari Holkeri sot po zhvillon konsultime me liderėt e Kosovės.

Holkeri sot ka pasur njė takim tė veēantė me Presidentin e Kosovės Ibrahim Rugova, me tė cilin ka biseduar pėr pėrfundimet e Grupit tė Kontaktit nė lidhje me fillimin e bisedimeve Prishtinė-Beograd.

Pastaj Holkeri ka ftuar edhe liderėt e tjerė tė Kosovės nė njė takim tė pėrbashkėt pėr tė diskutuar lidhur me kėtė ēėshtje.

Pėr momentin takimi ende nuk ka pėrfunduar.
 
 
Sot nė moshėn 59-vjeēare, vdiq shkrimtari e publicisti Mehmet Kajtazi
 
Cyrih, 25 shtator 2003 - Pas njė sėmundjeje tė rėndė, sot nė Zvicėr nė moshėn 59-vjeēare, vdiq shkrimtari e publicisti Mehmet Kajtazi.

Mehmet Kajtazi ėshtė autor i disa romaneve e pėrmbledhjeve tė tregimeve. I ndjeri deri nė vitin 1999 ka qenė gazetar i tė pėrditshmes "Rilindja". Pas dėbimit gjatė luftės nga Kosova Mehmet Kajtazi ka jetuar me familje nė Zvicėr.

Varrimi i tė ndjerit do tė bėhet tė shtunėn nė Kosovė.
 
 
Sipas komandantit Mark Bertuēi, gjendja e sigurisė nė Mitrovicė ėshtė pėrmirėsuar dukshėm
 
Mitrovicė, 25 shtator 2003 - Komandanti i Brigadės shumėkombėshe veri-lindje Mark Bertuēi vlerėsoi se gjendja e sigurisė nė Mitrovicė ėshtė pėrmirėsuar dukshėm, pėrkundėr provokimeve qė vijnė nga tė dyja anėt e qytetit.
 
Kėto komente gjenerali Bertuēi i bėri nė pėrfundim tė mandatit tė tij katėrmujor. Sipas komandanti tė kėsaj brigade, disa persona dhe grupe po pėrhapin dezinformata duke shtuar pasigurinė e qytetarėve tė Mitrovicės, pėr qėllim personale e politike, porse KFOR-i nuk do ta lejojė kėtė, tha Bertuēi.

"Me frikė s'ka dialog, s'ka kthim tė mundshėm tė minoriteteve, s'ka mirėkuptim, s'ka ēarmatim dhe s'ka zhvillim tė mundshėm", tha Bertuēi. Ai shtoi se liria e lėvizjes sė njerėzve nė Mitrovicė ėshtė pėrmirėsuar dukshėm, pėrkundėr provokimeve qė bėhen herė pas here.
 
 
Arrestohen dy persona tė cilėt kishin kėrcėnuar dy pjesėtarė tė SHPK-sė
 
Mitrovicė, 25 shtator 2003 - Njoftohet se mbrėmė nė pjesėn jugore tė Mitrovicės janė arrestuar dy persona tė cilėt kishin kėrcėnuar dy pjesėtarė tė SHPK-sė qė ishin nė detyrė.
 
Sipas zėdhėnėses sė UNMIK-ut, Trejsi Beker rasti ka ndodhur nė momentin kur pjesėtarėt e SHPK-sė ndaluan veturėn e dy personave pas njė kundėrvatje nė trafik. Ata u arrestuan dhe u dėrguan nė stacionin e policisė.

Po mbrėmė nė njė qeli tė burgut tė Mitrovicės ėshtė vėnė zjarri nga njė i burgosur, i cili zjarrin e shkaktoi me qėllim.
 
 
L.Rosin: Nė Vjenė do tė zhvillohet vetėm ceremonia e hapjes sė bisedimeve Prishtinė – Beograd
 
   
Uashington, 25 shtator 2003 - Duke folur pėr rolin eventual qė do tė luajnė SHBA-tė nė bisedimet mes Prishtinės e Beogradit, Lari Rosin, ndihmės i zėvendėssekretarit tė Shtetit, tha se nuk parashikohet njė skenar nė tė cilin nė tryezėn e bisedimeve do tė ketė pėrfaqėsues amerikanė apo tė ndonjė vendi tjetėr tė Grupit tė Kontaktit.
 
"Unė parashikoj qė nė ceremoninė e hapjes do tė marrin pjesė pėrfaqėsues tė lartė si amerikanė ashtu edhe tė vendeve tė tjera tė Grupit tė Kontaktit.
 
Por pas saj, bisedimet janė midis Prishtinės dhe Beogradit, pėr ēėshtjet teknike dhe do tė ishte mirė qė struktura e takimit tė ishte e tillė qė ajo tė pėrqėndrohej nė bisedimet midis kėtyre dy palėve", tha Rosin pėr "Zėrin e Amerikės".
  
Rosin parasheh qė Shtetet e Bashkuara do tė jenė tė pranishme aty pranė dhe do tė ndihmojnė nė mėnyrė tė tillė qė bisedimet e drejtpėrdrejta mes pėrfaqėsuesve tė Prishtinės dhe Beogradit tė jenė tė suksesshme.

Ndėrkaq, duke folur pėr vetė takimin e Vjenės, Rosin thotė se "ajo qė parashikon administratori i Kosovės, dhe ajo qė parashikojmė ne ėshtė se nė Vjenė do tė zhvillohet vetėm ceremonia e hapjes sė bisedimeve me pėrfaqėsues tė lartė tė tė dyja palėve qė do tė shėnojė fillimin e procesit".

Sipas Rosinit, bisedimet e mėpasme nuk do tė zhvillohen nė Vjenė, por nė vetė rajonin dhe ato mund tė jenė bisedime mes ekspertėve teknikė tė fushave tė ndryshme pėr ēėshtje shumė praktike si rryma elektrike apo komunikacioni e sektorė tė tjerė tė kėsaj natyre pėr tė pėrmirėsuar jetesėn e banorėve nė Kosovė.

I pyetur se cila ėshtė politika aktuale amerikane ndaj Kosovės, Lari Rosin theksoi se "Presidenti Bush e ka bėrė tė qartė, Shtetet e Bashkuara shkuan nė rajon sė bashku me aleatėt dhe ne do tė largohemi nga rajoni sė bashku me aleatėt".

"Ne duam tė pėrshpejtojmė ditėn kur tė jenė krijuar kushtet e duhura qė largimi i komunitetit ndėrkombėtar nga rajoni tė shėrbejė pėr forcimin e qėndrueshmėrisė atje", tha ai.

Pėr komentet qė janė bėrė pas vizitės sė gjeneralit Riēard Majers nė Kosovė, Rosin tha se mund tė jenė pak tė ekzagjeruara ose mund tė kenė tė bėjnė me spekulimet qė janė parė nė shtypin evropian, por edhe nė atė amerikan.
 
 
Erhard Busek e ka pėrshėndetur vendimin pėr fillimin e dialogut ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit
 
Vjenė, 25 shtator 2003 - Koordinatori i Paktit tė Stabilitetit pėr Evropėn Juglindore Erhard Busek e ka pėrshėndetur vendimin pėr fillimin e dialogut ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit. Busek thotė se ėshtė pėrpjekur prapa skenės qė Vjena tė jetė vendi i bisedimeve.
 
Ai ka vlerėsuar se ėshtė mirė, sidomos pėr palėn serbe qė ēėshtja e statusit final tash nuk do tė shqyrtohet pėrderisa nuk miratohet kushtetuta e re e Serbisė. Kjo temė mbetet ēėshtje e vėshtirė pėr Beogradin. Atje momentalisht vetėm mund tė pėrsėritet fraza e vjetėr se Kosova ėshtė pjesė e Serbisė, ka thėnė Busek.
 
 
Zėdhėnėsi i UNMIK-ut thotė se nuk mund tė prononcohet pėr ndonjė datė tė saktė tė bisedimeve Prishtinė – Beograd
 
Prishtinė, 25 shtator 2003 - Kryeadministratori i Kosovės Hari Holkeri pas takimit tė Grupit tė Kontaktit ka deklaruar se shpreson qė nė dialog tė marrin pjesė zyrtarėt mė tė lartė nga tė dy palėt. Kėtė e konfirmoi zėdhėnėsi i UNMIK-ut nė Prishtinė, Kristian Lindmajer. Ai ka thėnė se Holkeri ėshtė nė rrugė e sipėr pėr nė Kosovė dhe ai duhet tė kthehet nė Prishtinė.

Nė mesin e vendeve tė Grupit tė Kontaktit ekziston disponimi qė bisedimet ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit tė fillojnė kah mesi i tetorit dhe ėshtė propozuar Vjena pėr vendin ku do tė zhvillohen kėto bisedime, ka thėnė zėdhėnėsi i UNMIK-ut Kristian Lindmajer. Ai ka shtuar se Holkeri do tė jetė drejtues i bisedimeve dhe ky rol do t'i mbetet atij.

Zėdhėnėsi Lindmajer tha se nuk mund tė prononcohet pėr ndonjė datė tė saktė tė kėtyre bisedimeve, ngase siē tha, kjo duhet tė caktohet nė marrėveshje me palėt tė cilat do tė hyjnė nė dialog, pastaj duhet dėrguar edhe ftesat pėr pjesėmarrėsit tjerė tė rėndėsishėm nga pala ndėrkombėtare.
 
 
Qeveria u bėri thirrje prodhuesve qė ēmimin e bukės ta kthejnė nė nivelin e mėparshėm
 
Prishtinė, 25 shtator 2003 - Qeveria nė mbledhjen e saj tė djeshme ka diskutur edhe pėr problemet sociale me tė cilat po pėrballet kėto ditė Kosova. Kryeministri Rexhepi ngritjen e ēmimit tė bukės e vlerėsoi si tė paarsyeshėm.
 
Ai tha se kjo ēėshtje ishte ngritur qysh nė gusht nė mbledhjen e Kėshillit Ekonomik Fiskal qė pėr shkak tė rendimenteve tė ulėta tė lejohet importimi i grurit pa tarifė doganore.
 
"Atėherė dhe tash e kemi pėlqimin edhe nga z. Ēarl Brajshou pėr importimin e miellit dhe farėrave nė mėnyrė qė tė rritėn rendimentet", ka thėnė Rexhepi. Sipas tij, nuk ekziston asnjė arsye qė tė rritet ēmimi i bukės, duke u bėrė thirrje prodhuesve qė ēmimin e bukės ta kthejnė nė nivelin e mėparshėm.
 
 
UNMIK-u hodhi poshtė pohimet e Faruk Spahisė
 
Prishtinė, 25 shtator 2003 - Zyrtarė tė UNMIK-ut dhe tė policisė ndėrkombėtare nė Mitrovicė e kanė hedhur poshtė deklaratėn e kryetarit tė Komunės sė Mitrovicės Faruk Spahija se tė ashtuquajturat "rojet e urės" janė vendosur nė shtėpitė e blera nga Qeveria serbe nė "Kodrėn e minatorėve".

Kryetari i komnės sė Mitrovicės disa herė ka tėrhequr vėrejtjen pėr ngathtėsinė e veprimit tė UNNIK-ut pėr tė penguar ekstremizmin serb nė veri tė Mitrovicės.
 
 
Pablo Baraibar thotė se rreth 3500 persona nga Kosova ende konsiderohen tė zhdukur
 
Pristinė, 25 shtator 2003 - Rreth 3500 persona nga Kosova ende konsiderohen tė zhdukur prej konfliktit tė viteve 1998 dhe 1999, ka deklaruar Pablo Baraibar, drejtues i Zyrės pėr Persona tė Zhdukur. Ai ka shtuar se kjo ēėshtje ėshtė qenėsore pėr pajtimimin dhe ėshtė shumė e mundshme qė disa njerėz nuk do tė gjenden, ka thėnė Baraibar pėr Rojterin.
 
 
Shqipėria pėrshėndet deklaratėn e Grupit tė Kontaktit pėr Kosovėn
 
Tiranė, 25 shtator 2003 - Ministria e Punėve tė Jashtme e Shqipėrisė pėrshėndet deklaratėn e Grupit tė Kontaktit pėr Kosovėn nėpėrmjet sė cilės rikonfirmohet angazhimi i faktorėve tė rėndėsishėm ndėrkombėtarė pėr tė mbėshtetur ēdo nismė qė synon tė arrijė rezultate konkrete pėr krijimin e njė klime tė re mirėbesimi, bashkėpunimi mes Prishtinės dhe Beogradit pėrmes dialogut tė hapur dhe konstruktiv.

Nė kėtė kontekst MPJ vlerėson propozimin e Kryeadministratorit Holker pėr zhvillimin e bisedimeve tė drejtpėrdrejta me karakter teknik mes Prishtinės dhe Beogradit, si dhe me asistencėn, ndėrmjetėsimin dhe nė bashkėpunim tė ngushtė me bashkėsinė ndėrkombėtare Brenda kornizės sė Rezolutės 1244 tė KS tė OKB-sė, me besimin se kjo do te jetė njė shenjė pozitive drejt ndėrgjegjėsimit reciprok pėr njė tė ardhme nė kuadrin e integrimeve rajonale dhe europiane.

Ministria e Punėve tė Jashtme u bėn thirrje drejtuesve politikė nė Prishtinė dhe Beograd qė tė punojnė pėr krijimin e njė atmosfere tė favorshme pėr hapjen drejt kėtij vizioni tė ri qė do tė reflektojė mbi tė gjitha, maturitetin dhe pėrgjegjėsinė politike tė bashkėbiseduesve, nė realitetet e reja.
 
 
Helsinki grek dėnon vrasjen e shqiptarit
 
Athinė, 25 shtator 2003 - Komiteti grek i Helsinkit e ka cilėsuar si akt kriminal vrasjen tė martėn e njė tė riu shqiptar pranė kufirit midis tė dy shteteve, nė zonėn e Kosturit.

Pėrfaqėsuesi i kėtij Komiteti, Panajotis Dimitras tha pėr BBC-nė se ėshtė e pajustifikueshme qė gjatė operacioneve policore greke "emigrantė tė paarmatosur tė plagosen apo tė vriten me armė zjarri".

Dimitras shpreh shqetėsimin se, ndėrsa gjatė dy viteve tė fundit ka pasur mjaft incidente nė kufi, me keqtrajtime apo dhe me vrasje emigrantėsh shqiptarė, me pėrjashtim tė njė rasti, pėr policėt grekė nuk ėshtė marrė as edhe njė masė disiplinore.

Autoritetet greke njoftuan se shtetasi shqiptar humbi jetėn nga njė plagė nė kokė gjatė njė kalimi ilegal tė kufirit.
 
 
Dy shqiptarė nga Kosova u kapen nė portin e Durrėsit me 14 kilogram heroinė
 
Tiranė, 25 shtator 2003 - Prokuroria e Shqipėrisė ėshtė duke hetuar gjurmėt e njė grupi tė madh trafikantėsh droge, tė cilėt ngarkesat e tyre i transportojnė nė linjėn Kosovė -Shqipėri - Itali me destinacion Gjermaninė.
 
Pas arrestimit tė dy shqiptarėve nga Kosova me banim nė Gjermani, tė cilėt u ndaluan nė flagrancė nė portin e Durrėsit me 14 kilogram heroinė, zyra e Interpolit tė Tiranės po bashkėpunon me homologėt gjermanė pėr tė goditur pjesėn tjetėr tė rrjetit qė trafikon prej kohėsh ngarkesa droge.

Ibrahim Arifi 30 vjeē dhe Hafiz Kurani 35-vjeē tė dy shqiptarė nga Kosova dhe emigrantė me dokumente tė rregullta nė Gjermani kanė hyrė nga pika e kalimit kufitar tė Morinit nė rrethin e Kukėsit dhe pardje nė mbrėmje kanė tentuar qė me automjetet e tyre tė kalojnė nėpėrmjet portit tė Durrėsit pėr nė Itali dhe mė pas nė Gjermani.

Por agjentėt e antikrimit nė Portin e Durrėsit i kanė arrestuar dy pasagjerėt para se tė hypnin nė trajektin e linjės pasi nė makinat e tyre ishte gjetur njė sasi prej afro 14 kg. heroinė.
 
 
Dy shqiptarė janė plagosur dje pasdite nė njė sulm kundėr njė lokali nė qendėr tė Kumanovės
 
Shkup, 25 shtator 2003 - Dy shqiptarė janė plagosur dje pasdite nė njė sulm kundėr njė lokali nė qendėr tė Kumanovės. Policia ka bėrė tė ditur se sulmuesit e armatosur tė pėrkatėsisė etnike shqiptare kanė shkrepur breshėri plumbash nė lokalin pėrplot njerėz dhe pastaj janė larguar.
 
 
Afėr Bujanocit ėshtė plagosur njė major i ushtrisė serbo-malazeze
 
Bujanoc, 25 shtator 2003 - Majori i Ushtrisė serbo-malazeze, Rahman Bandiq, ėshtė plagosur kur me armė automatike ėshtė hapur zjarr ndaj patrullės ushtarake nė rrethinėn e Bujanocit tė luginės sė Preshevės. Ky sulm ėshtė kryer nė rrugėn ndėrmjet fshatrave Lluēan dhe Dobrosin nė afėrsi tė njė baze tė ushtrisė sė Serbisė dhe Malit tė Zi.
 
 
Nxėnėsit shqiptarė nė Dibėr protestuan nė mbėshtetje tė kolegėve tė tyre nė Manastir
 
Dibėr, 25 shtator 2003 - Nxėnėsit shqiptarė tė shkollės sė mesme nė Dibėr dje organizuan njė protestė tė qetė, nė shenjė mbėshtetjeje pėr moshatarėt e tyre nė Manastir, tė cilėve nuk u lejohet tė mėsojnė nė gjuhėn shqipe. Organizatorėt paralajmėruan protesta masive nė Dibėr nėse nuk zgjidhet problemi i nxėnėsve shqiptarė tė shkollave tė mesme nė Manastir.
 
 
Nė luftimet nė Bregun Perendimor dhe nė Rripin e Gazės janė vrarė 5 palestinezė dhe njė ushtar izraelit
 
Gaza, 25 shtator 2003 – Sipas njoftimeve mė tė reja tė BBCnews-it nė sulmet e sotme izraelite nė Bregun Perendimor dhe nė Rripin e Gazės janė vrarė pesė palestinezė dhe njė ushtar izraelit, kurse katėr ushtarė izraelitė tė tjerė janė palgosur.
 
Kjo agjenci njofton gjithashtu se nė luftimet e rrepta qė janė zhvillluar nė kampin e refugjatėve Bureixh nė Rripin e Gazės, kanė marrė pjesė edhe tanket, tė mbėshtetura nga helikopeterėt.
 
 
Guerilėt talibanė kanė vrarė njė afgan, qė punonte pėr njė agjenci vendore humanitare
 
Kabul, 25 shtator 2003 – Guerilėt talibanė kanė vrarė njė afgan, qė punonte pėr njė agjenci vendore humanitare dhe kanė plagosur rėndė shoferin e tij, kanė bėrė tė ditur sot ( e enjte) zyrtarėt, njoftron Rojter. Sulmi ka ndodhur nė rrugė nė drejtim tė qytetit Kandahar nė provincėn Helmand, 345 mila nė pėrendim tė Kabulit.
 
Nė njoftim thuhet se dy nga sulmuesit janė arrestuar dhe u janė konfiskuar dokumentet dhe njė telefon satelitor. Zėdhėnėsi i Kombeve tė Bashkuara nė Afganistan, Dejvid Sing, ka thėnė se shoferi ka pėsuar plagė tė rėnda nė krah dhe nė kėmbė.
 
 
Njė djalosh 15- vjeēar ka vrarė njė nxėnės shkolle dhe ka plagosur njė tjetėr
 
Kould Spring, Minesota, 25 shtator 2003 – Njė djalosh 15-vjeēar ka hapur zjarr kundėr nxėnėsve tė njė shkolle tė lartė dhe kėshtu ka vrarė njė nxėnės dhe ka plagosur njė tjetėr, njofton AP. Arsimtari i tij e kishte lutur tė hiqte dorė nga arma, por mė kot.
 
Djaloshi, emri i tė cilit nuk ėshtė dhėnė, sipas policisė ka bashkėpunuar me autoritetet, por ende nuk i ka pėrcaktuar motivet e njė akti tė tillė. Rreth 30 nxėnės kanė qenė dėsmitarė tė kėtij akti dhe aktualisht policia po i merr nė pyetje.
 
 
Ish-ministrit Sulltan Hashim Ahmed, i ėshtė pranuar kėrkesa pėr imunitet nga ndjekja penale
 
Uashington, 25 shtator 2003 – Ish-ministrit irakian tė Mbrojtjes, Sulltan Hashim Ahmed, i ėshtė pranuar kėrkesa pėr imunitet nga ndjekja penale pasi u ėshtė dorėzuar forcave amerikane, njofton BBCWorld.
 
Z. Ahmed, i cili ishte nėn numrin 27 tė listės amerikane tė ish-zyrtarėve irakianė mė tė kėrkuar, ėshtė dorėzuar tė premten e kaluar nė qytetin Mosul. Zyrtarėt e Shtėpisė sė Bardhė kanė thėnė se ata kanė shpresa tė mėdha se ai do tė japė informacione tė rėndėsishme pėr programet irakiane tė armėve.
 
 
Nė Kamboxhė pėrkujtohen vrasjet e regjimit tė Pol Potit nė vitet 1975-1979
 
Pnom Pen, 25 shtator 2003 – Sot nė Kamboxhė ėshtė zhvilluar njė ceromoni fetare, tė cilės i kanė prirė priftėrinjtė budistė, nė shenjė pėrkujtimi tė miliona njerėzve tė vdekur nė gjenocidin e Kmerėve tė Kuq, njofton Rojter. Sipas ritit kombėtar kjo ceremoni zhvillohet ēdo vjet nė pėrkujtim tė tė vdekurve tė gjithė stėrgjyshėrve.
 
Qė nga koha e Pol Potit ky rit ka marrė edhe njė pėrmbajtje plotėsuese dhe pėrkujtohen vrasjet e regjimit tė Pol Potit nė vitet 1975-1979, kryesisht nga ekzekutimet, nga torturat dhe uria, kur patėn humbur jetėn 1,7 milionė njerėz, qė pėrbėn njė tė tretėn e popullsisė.
 
Pol Poti, njė lider ultra-maoist, ka vdekur mė 1998, duke i shpėtuar kėshtu drejtėsisė kombėtare dhe ndėrkombėtare pėr njė nga mizoritė mė rrėqethėse tė shekullit 20-tė.
 
 
Njė turist britanik ka shpėtuar nga kidnapuesit, nuk dihet pėr 7 pengjet e tjera nė njė xhungėl kolumbiane
 
Bogota, 25 shtator 2003 – Njė turist britanik po shėrohet nė njė bazė mjekėsore ushtarake pasi mė parė kishte shpėtuar nga kidnapuesit e tij nė njė xhungėl kolumbiane, njofton BBCworld. Londinezi Metju Skot, 19-vjeēar, ėshtė gjetur nga indianėt nė malet e Sierra Nevadas pasi kishte bredhur 12 ditė.
 
Ai kishte ikur nga njė marsh i dhunshėm, u kishte thėnė reporterėve nga shtrati i spitalit dhe kishte shpėtuar vetėm me ujė. Asgjė nuk dihet pėr 7 pengjet e tjera: njė tjetėr britanik, 4 izraelitė, njė spanjoll dhe njė gjerman, tė cilėt kanė qenė rrėmbyer sė bashku me tė mė 12 shtator.
 
 
Ushtarėt izraelitė kanė vrarė njė lider tė Xhihadit islamik dhe tre militantė palestinezė tė tjerė
 
Hebron, 25 shtator 2003 – Ushtarėt izraelitė kanė vrarė sot (e enjte) njė lider tė Xhihadit islamik dhe tre militantė palestinezė tė tjerė nė sulmet e sotme nė Rripin e Gazės dhe nė Bregun Perendimor, njofon Rojter.
 
Trupat izraelite kanė vrarė gjatė natės Diab Shjoukhi, lider i Xhihadit pėr Bregun Perendimor dhe njė tjetėr militant nė vendstrehimet e tyre afėr qytetit Hebron nė Bregun Perendimor, kanė thėnė burimet palestineze.
 
Ushtarėt kanė vrarė gjithashtu edhe dy militantė tė tjerė nė njė shkėmbim zjarri nė kampin e refugjatėve nė el-Bureij nė qendėr tė Gazės. Nė kėtė incident janė plagosur gjithashtu edhe 6 ushtarė dhe 6 palestinezė, kanė thėnė burimet izraelite dhe palestineze tė sigurimit.
 
 
Njė person vritet nga bomba nė Bagdad
 
Bagdad, 25 shtator 2003 - Tė paktėn njė person ka gjetur vdekjen dhe disa tė tjera janė plagosur pas shpėrthimit tė njė bombe nė njė kompleks hotelesh ku strehohen gazetarė tė huaj nė qendėr tė kryeqytetit irakian, Bagdad, thotė policia.

Shpėrthimi ndodhi nė hotelin Aike, ku ka zyrat televizioni amerikan NBC.

Policia irakiane tha se bomba ishte vendosur nė njė kasolle ku ishte ndodhej gjeneratori i hotelit.
Nėnkoloneli irakian Salman Kareem tha se bomba kishte vrarė njė roje tė sigurisė tė hotelit me origjinė somaleze, i cili ishte duke fjetur.
 
 
Raporti i BE-sė pėr mashtrime nuk prek Prodin
 
Bruksel, 25 shtator 2003 - Komisioni Evropian ka pėrfunduar dy raporte lidhur me akuzat pėr korrupsion nė agjencinė statistikore tė Bashkimit Evropian, Eurostat.

Hetimet paraprake tregojnė se shumica e parregullsive qė mendohet tė kenė pėrfshirė raste tė kontabiliteteve tė dyfishta dhe kontratave fiktive kanė ndodhur para komisionit tė tanishėm, tė kryesuar nga Romano Prodi i cili mori detyrėn nė vitin 1999.

Pas akuzave pėr korrupsion ndaj komisionit tė mėparshėm mendohet qė tani tė ketė tolerancė zero, thotė zoti Prodi.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.