24.09.2003 - Trepca.net

Pėrqasja Kadare - Shuteriqi


Prof. Dr. Shaban SINANI
 
- "Kush e solli Doruntinėn"(1978) dhe "Sytė e Simonidės" (1998), njė simetri letrare nė afėrsi dhe nė largėsi -
 
Pak kohė mė parė lexuesi shqiptar pati nė duar romanin "Sytė e Simonidės" tė shkrimtarit Dh. S. Shuteriqi. Vepra ėshtė shkruar nė fillim tė viteve ’80 dhe, pas njė "pushimi" relativisht tė gjatė, gjeti shtigje tė marrė frymė lirisht. Kronologjikisht del se "Sytė e Simonidės" ėshtė shkruar pak a shumė nė tė njėjtėn kohė me "Kush e solli Doruntinėn" tė I. Kadaresė, me ndryshimin qė kjo e fundit u botua pa ndonjė vonesė.
 
Nė vijim do tė shihet se midis kėtyre dy veprave ka njė varg ngjashmėrish, qė tė shtyjnė tė mendosh pėr njė simetri letrare gati tė plotė, duke ruajtur secila mėvetėsinė.
 
1. Simetria fillon me burimin e lėndės. Tė dyja veprat kanė njė pikėnisje paraprakisht tė njohur pėr lexuesin. Romani "Kush e solli Doruntinėn" mbėshtetet mbi motivin e baladės popullore ballkanike tė vėllait tė vdekur qė ringjallet pėr tė plotėsuar njė mision, "pėr tė kthyer nė gjini" motrėn e vetme tė martuar larg, "nėntė male kaptuar". Ndėrsa romani "Sytė e Simonidės" mbėshtetet mbi motivin historik, me kohė tė legjendarizuar, tė martesės sė bijės sė vasileusit (perandorit) tė Bizantit Androniku II me kral Uroshin e Rashės - mbretėria tashmė e fuqishme e serbėve fqinjė - nė gjysmėn e parė tė shekullit tė 14-tė. Nė fakt, edhe motivi i legjendės sė Simonidės, nga studiuesit specialistė pėrcaktohen si "i periudhės bizantine".
 
Kjo ėshtė koha kur, pėr Kadarenė, Arbėria ėshtė njė vend zotėrimesh tipike sipas organizimit perėndimor, me kontėr, dukė parėsi aristokratike; ndėrsa pėr Shuteriqin ėshtė pjesė e perandorisė sė madhe bizantine, ende e pashkėputur nga burimi i saj (dhe pėr kėtė arsye arbėrit njihen nga Kostandinopoja herė si "romenj" - domethėnė banorė tė perandorisė romake tė Lindjes - sikundėr vazhduan tė njihen pėr njė kohė tė gjatė shumėshekullore edhe pas vendosjes sė sundimit perandorak otoman, pėr administratėn e sė cilės pjesa evropiane ishte dhe mbeti "Rumeli", me kuptimin "vend i romėve", "vend i romenjve"; herė si "arvanė".
 
2. Nga njė sprovė pėr shqyrtimin metodologjik sipas principeve tė letėrsisė sė krahasuar simetria pėrforcohet mė tej me faktin se tė dy romanet marrin shkas nga njė martesė e largėt. Nė romanin e Kadaresė janė nėntė vėllezėr qė vendosin - kundėr traditės sė deriatėhershme tė vendit - ta martojnė motrėn e tyre tė vetme nė Bohemi, tutje thellė nė Evropė, atje ku zhvillohej lufta e shenjtė njėqindvjeēare, nė njė botė tė largėt, ku kishte "dyer e oborre tė larta" dhe popuj tė fismė, tė cilėt, duke pranuar kėtė krushqi tė padėgjuar, faktikisht do tė pranonin tė bėheshin aleatė tė arbanėve, siē e njihnin veten atėherė fiset shqiptare, pėrballė rreziqeve tė reja qė ndiheshin nė horizontin e zymtė tė kohės.
 
Po edhe nė romanin e Shuteriqit gjithēka ėshtė mbėshtetur nė njė ngjarje historike qė bėn fjalė pėr njė martesė tė largėt, pėr njė krushqi mbretėrish, pėr njė udhėtim tė frikshėm nga Kostandipoja drejt viseve e fiseve tė pashtruara tė Ballkanit, ku njė mbretėri e re po i shfaqej si rrezik Bizantit: Rasha - zotėrim i serbėve tė etur pėr territore tė reja, tė cilėt njėrin sy e kishin nė Draē (Durrės) e tjetrin nė Ohrid (Ohėr).
 
3. Nė tė dy romanet martesa e largėt (e Doruntinės / e Simonidės) ėshtė njė farė flijimi: motra e vetme - bija e vetme u ngjajnė ambasadorėve tė kohėve tė sotme, korrierėve diplomatikė qė kėrkojnė aleatė pėr tė pėrforcuar pushtetin. Nėntė vėllezėrit e legjendės shqiptare (me pėrhapje tė gjerė ndėrballkanike) ndihen tė tronditur pėr njė rrezik qė shihet tė vijė nga Lindja (paralajmėrohet rėnia e Bizantit dhe krijimi i perandorisė otomane). Pėrkundrazi, perandori Andronik II ndihet i rrezikuar nga Perėndimi: romenjtė e kėsaj ane - arbėrit - duke shfrytėzuar rivalitetin ndėrmjet Bizantit dhe Rashės pėrpiqen tė dalin jashtė kontrollit tė dy mbretėrive mė tė mėdha tė kohės.
 
Doruntina e legjendės dhe Simonida e kronikave historike pranojnė fatin e tyre si vullnet tė mė tė mėdhenjve. Kadare i paralajmėron personazhit tė vet njė jetė plot oborrėsi, nė njė klasė tė lartė; njė pritje tė pėrzemėrt - duke nėnkuptuar gati-gati dashuri tė largėt imagjinare. Jeta e Doruntinės ngjitet nė njė stad social mė tė pėrparuar. Nė tė kundėrtėn, Shuteriqi as qė e merr mundimin t’ia zbukurojė mbretėrinė qė do tė ketė nė dorė Simonidėn. Nė romanin e tij oborri i mbretėrisė sė Rashės paraqitet nė njė stad shumė mė tė ulėt se ai i Kostandinopojės sė ndritshme. Por nėse Doruntina udhėton drejt ngjitjes dhe Simonida udhėton drejt rėnies, kjo nuk e shmang aspak simetrinė: ato tė dyja janė fli aleancash.
 
4. Po tė pėrshkruhej me shenja grafike udhėtimi i Doruntinės nga Arbėria nė Bohemi dhe udhėtimi i Simonidės nga Kostandinopoja nė Rashė do tė shihej fare qartė se ato ndjekin paralel njėra-tjetrėn. Tė dyja udhėtojnė nga juglindja drejt veriperėndimit. Bota arbėrore ėshtė ndėrmjet tyre. Midis dy vijave qė shenjojnė rrugėn e krushqve gjenden "romenjtė", sipas pikėpamjes sė Bizantit - pikėpamja zyrtare e kohės; "rabanėt", sipas fqinjėve sllavė qė pėrpiqen tė fitojnė terren edhe nė hapėsirėn e perandorit Andronik, "arbanėt" - sipas emėrtimit qė kishin shqiptarėt e mesjetės.
 
Kjo "botė arbėrore", nė romanin e Kadaresė, ėshtė e magjepsur nga vezullimet e qytetėrimit perėndimor, ndėrsa Bizanti, ndonėse ishte ende shpejt pėr tė parandierė rėnien, thuajse nuk ekziston, pėr tė mos pretenduar tė shihej si qendėr kulture. Ndėrsa nė romanin "Sytė e Simonidės" tė Shuteriqit, pėrkundrazi, "metropol" ėshtė pikėrisht Kostandinopoja. Midis "Doruntinės" dhe "Simonidės" bota shqiptare zė vend midis dy qytetėrimesh: Perėndimi nė njėrėn anė dhe Bizanti nė anėn tjetėr. Kadareja pėrpiqet tė krijojė njė traditė tė orientimit prej thellėsish historike tė arbėrve drejt botės perėndimore. Shuteriqi, mė i thellė nė njohjen e historisė, mė realist nė kuptimin filozofik tė saj, i sheh shqiptarėt jo aq tė rrezikuar nga Bizanti (Muzakajt fitojnė ndaj Komnenėve dhe perandori Andronik mė shumė ėshtė i inatosur me komandantėt e tij se me "romenjtė" e pashtruar), se sa nga mbretėria e re e Rashės, e cila gati e mban peng gjysmėn e Arbėrisė me fuqinė e saj ushtarake.
 
Midis Rashės dhe Bizantit, arbėrit e romanit tė Shuteriqit e kanė shumė tė qartė zgjedhjen: mė mirė arbanė se "romenj" a "rabanė". Por, tek e fundit, nė rrėnjėn e emėrtimit zyrtar perandorak, "romenj", gjendet emri i Romės sė lashtė. Ndėrsa nė rrėnjėn e emėrtimit tė fqinjėve tė rinj, "rabanė", ndoshta nuk gjendet thjesht njė metatezė e ligjshme e sllavishtes mesjetare (arbanė - rabanė), por dhe njė kuptim i fshehtė, me njė farė shejtanie, qė mund tė lidhej me rrėnjėn sllave "rab" - skllav, rob.
 
5. Nė romanin "Kush e solli Doruntinėn" tė Kadaresė ka dendėsi lėvizjesh dhe pėrzierje kulturash. Edhe nė romanin "Sytė e Simonidės" bota arbėrore zien nė mes tė njė kazani tė madh popullatash e qytetėrimesh. Tė dyja nuk janė e nuk mund tė jenė historia vetė. Ato janė "realiteti i dytė" i saj. Duke e parė raportin e kulturave si njė prej krahasimeve qė pėrforcojnė apo dobėsojnė simetrinė do tė mund tė konkludohej se romani i Shuteriqit ėshtė mė pranė "realitetit tė parė".
 
Kjo lidhet edhe me formimin e ndryshėm tė autorėve. Shuteriqi e rindėrton historinė duke i besuar bibliotekės, ndėrsa Kadare duke i besuar intuitės. Shuteriqi ndėrton njė vepėr letrare duke mos e pėrjashtuar dot prej vetes filologun, dijetarin, Kadare e shkruan romanin pa ndonjė pretendim pėr ekzigjencė ndaj "realitetit tė parė", sepse atij para sė gjithash i intereson si t’i flasė njė epoke historike tė afėrt nga njė epokė historike e largėt dhe disi e mjegullt. Tė dy kanė njė marrėdhėnie emocionale specifike me historinė.
 
Nė veprėn e Kadaresė bota e Lindjes sjell figura misterioze, tė dyshimta, qė bėjnė veprime tė pakuptueshme pėr vendėsit. Nė romanin e Shuteriqit kontaktet me qytetėrimet e Lindjes pėrftohen nė njė mėnyrė krejt tjetėr. Ai sjell nė viset arbėrore Sheherezaden dhe Alajdinin, dy personazhe simpatike tė "botės sė njė mijė e njė netėve", me tė cilėt janė rritur dhjetėra e qindra brezni, nė vise lindore e perėndimore. Kėto personazhe hyjnė nė veprėn e Shuteriqit me tė njėjtėn natyrshmėri qė hyn arabi Otello nė tragjedinė e Shekspirit. Sheherezadja ėshtė njė egjiptiane e rritur nė oborrin e Andronikut, si shoqe e sė bijės, Simonidės. Ajo nuk ėshtė "romene", si Simonida, por nuk ėshtė as njė gaztore e saj. Sheherezadja dhe Alajdini vijnė nga thellėsitė e njė bote ekzotike, me njė bagazh kulture dhe pėrvoje qė pati mahnitur botėn nė mesjetėn e hershme dhe qė pėrthithi tėrė vėmendjen e shekullit tė romantizmit evropian. Ndėr shqiptarėt e ditur do tė ishte Faik Konica ai qė do tė botonte - rreth njėqind vjet mė parė - me titullin "Nėn hijen e hurmave", njė pėrzgjedhje tė ciklit tė pėrrallave tė Sheherezades.
 
Nėpėrmjet romanit "Sytė e Simonidės" shkrimtari bėn njė pėrpjekje tė suksesshme pėr t’i ētendosur marrėdhėniet ndėretnike tė popullatave tė pėrziera nė Ballkan, qė shpesh janė mbingarkuar nga tendenca hiliqare me qėllime prapavajtėse e disa dijetarėve dhe shkrimtarėve qė i kanė evokuar periudhat e hershme tė historisė nė funksione qė nuk kanė rrjedhur prej saj, por prej ndėrgjegjes sė ngushtė tė atyre vetė. Kuptimi i historisė vetėm si kronikė luftėrash dhe armiqėsish - aq mė tepėr kur luftėrat dhe armiqėsitė janė lidhur vetėm me njė drejtim (rreziqet kanė ardhur nga Lindja) - mbetet ende njė pėrftim i keq i pėrvojės sė brezave paraardhės.
 
Romani i Shuteriqit nuk e pėrjashton njė opozicion qė sjell konflikte ndėrmjet arbanėve "romenj" dhe Bizantit, perandori e madhe shumėkombėshe, qė kishte kulturėn e vet tė stėrholluar dhe aristokracinė e lartė tė pushtetit qendror. Por shkrimtari nuk tregon ndonjė zell pėr ta bėrė mė tė acartė kėtė konflikt, aq mė tepėr pėr ta paraqitur Bizantin si fatkeqėsi kulturore pėr Ballkanin. Arbanė e romenj bashkėjetojnė nė tė njėjtėn hapėsirė perandorake herė nė paqe e herė nė mosmarrėveshje. Nė periferi tė perandorisė, ata shpesh gjenden tė pambrojtur ndaj rreziqeve tė rinj edhe pėr shkak se Kostandinopoja, duke mos ia dalė me fuqi t’i nėnshtrojė arbanėt kryelartė, i braktis ata nė gjeratoret e befta tė historisė.
 
Edhe Kadare e kėrkon nė romanin e tij bashkėjetesėn. Martesa e Doruntinės "jashtė gjinisė", qė i pėrgjigjet mendėsisė sė kreshnikut shqiptar tė ciklit verior, tė cilit "t’gjitha ēikat e Jutbinės bash si motra po i duken" qė vjen nė romanin e Kadaresė nga vetė fryma e baladės popullore; dėshira dhe disponimi pranues pėr tė pasur krushqi e nipėr nė bashkėsi tė tjera, joarbėrore, ėshtė pohimi i drejtėpėrdrejtė i bashkėjetesės. Por romani i Shuteriqit, duke qėndruar mė afėr historisė sė jetuar se historisė sė shkruar, afirmon njė vetėdije bashkėjetese shumėplanėshe, pa pėrjashtuar askėnd qė erėrat e historisė e kanė sjellė nė fqinjėsi me popullin e tij. "Sytė e Simonidės", pėrmes tė cilėve hera-herės tė duket se mund tė shohė edhe lexuesi, nuk shohin vetėm kundėrshtarė e armiqėsi nė Bizant e mė thellė nė vendet lindore. Pėr mė tepėr, duke e kėrkuar shpėtimin nga "romenjtė" perėndimorė.
 
Arbėria mesjetare, sipas logjikės sė shkrimtarit, nėn trysninė e ortodoksisė bizantine, tė "kishės sė drejtthėnė" sllave ("pravosllavjanskoje") dhe tė "kishės sė pėrbotshme" perėndimore (nga gr. "cathos", botė), mė shumė se majtas e djathtas, mė shumė se nga Lindja apo nga Perėndimi, nis tė shikojė nga vetja, duke kėrkuar miqėsi e aleatė atje ku i ofrojnė miqėsi e aleancė, jashtė "pėrparėsive" qė sjellin ekuilibret e kohėrave tė reja.
 
6. Tė dy shkrimtarėt nė mėnyrė fare evidente e modernizojnė historinė. Te romani "Kush e solli Doruntinėn" parimisht ndiqet logjika e parashtruar me kohė nga njė pjesė e historianėve tė periudhės arbėrore, sipas sė cilės, deri nė krijimin e perandorisė osmane, nuk kishte ndonjė disnivel tė dukshėm nė shkallėn e zhvillimit ndėrmjet vendeve nė kėtė anė dhe nė anėn tjetėr tė Adriatikut. Kjo nėnkupton se Arbėria nė mesjetė duhej tė kishte trokitur nė stadin ekonomik tė njė tregu pak a shumė tė hapur e tė pėrqendruar deri nė nivelin e bashkėsisė etnike. Nė fakt, vetė kjo tezė nuk ėshtė argumentuar nė thelbin e saj historik dhe mbrojtėsit e saj ngjan se kanė qenė prirur pėr njė trajtim eufemik tė sė shkuarės deri nė "motin e madh", duke pėrligjur, me mbėrritjen e njė faktori tė ri nė Ballkan, tė perandorisė otomane, gjithēka tė pakryer nė zhvillimin kombėtar. Sidoqoftė, Kadare kėtė tezė as qė e vė nė dyshim. Kjo ėshtė koha kur nė vepra tė tij nisin e shfaqen shoqėri lundrimi e ndėrtimi, arkitektė urash, pėrkthyes, udhėtarė tė ditur, qė interesohen pėr gjuhėn shqipe dhe folėsit e saj. Doruntina udhėton drejt Bohemisė nė barabarėsi mendimi dhe statusi.
 
Vepra e Shuteriqit kėtij modernizimi i shmanget kryekrejet. Autori jo vetėm qė nuk tregon ndonjė prirje tė vėrejtshme pėr tė dalluar ndonjė status mė tė lartė zhvillimi tė Arbėrisė nė kuadrin e perandorisė sė madhe tė "romenjve" bizantinė, por, madje, duke e ftuar lexuesin tė shohė me sytė e vet ndryshimet ndėrmjet oborrit tė Andronikut II dhe tė kral Uroshit tė Rashės (shkėlqimin e Bosforit dhe sjellje baritore tė mbretit tė Rashės), krijon ndikimin e vet pėr njė tė vetėkuptuar tjetėr tė historisė sė vendit.
 
Po atėherė ku ėshtė modernizimi i historisė ?! Ndryshe nga ē’e pėrgatit lexuesin dhe krejt ndryshe nga ē’e pret vetė lexuesi letėrsinė e Shuteriqit, nė romanin e fundmė tė tij, "Sytė e Simonidės", nė mėnyrė krejt tė beftė hyn njė personazh qė vjen nga e ardhmja. Kjo qenie e ēuditshme, "e stėrmotuar", vjen nga shekulli i njėzetė dhe hyn drejt e nė ngjarjet e shekullit tė 14-tė, duke paralajmėruar se pėrkundėr parashikimit biblik ortodoks pėr fundin e afėrm tė botės, njerėzimi nuk do tė arrinte tė plakej as pas dy mijė vjetėsh, si dhe duke pėrshkruar tė gjitha ndodhitė e tmerrshme me tė cilat do tė mbyllej kronika e zymtė e udhėtimit tė Simonidės drejt mbretėrisė sė re.
 
Ky ėshė poeti Bora Dimkoviē, tė cilin autori i romanit e merr prej kohėrave moderne dhe e ndėrshtie nė ngjarjet mesjetare, duke i dhėnė rolin e njė fatthėnėsi, tė cilit nuk i zė besė askush. "Karagjozi me bisht", siē quhet ndryshe poeti Bora nė roman, udhėton nė drejtim tė kundėrt me kohėn, nga e ardhmja nė tė shkuarėn, pėr tė parathėnė tė kėqijat qė e presin mbretin e tij tė dashur, pėr tė bindur njerėzinė t’u shmangen kėtyre tė kėqijave, pėr tė administruar bashkėsinė e "tė vetėve" prej gjymtimeve dhe plagėve tė hidhura tė historisė, duke gjetur te "rabanėt" bartėsit e fajit. Tashmė ka ardhur ēasti tė shpjegohet, tek e mbramja, pse romani nuk quhet "Kush e solli Simonidėn", por "Sytė e Simonidės".
 
Mbi ballkanasit qėmoti ka rėnduar njė akuzė. Ndėrsa karvani i krushqve tė krajlicės Simonidė udhėton sipas parashikimeve nga Stambolli nė Rashė, nė manastirin e mirėnjohur tė Graēanicės, ku do tė pėrurohet martesa e Urosh Milutinit me tė bijėn e vetme tė Andronikut II, sapo ka pėrfunduar njė afreskė murale e stilit bizantin, nė qendėr tė sė cilės ėshtė portreti i Simonidės. Por Simonida nuk arriti kurrė ta shohė tė pacėnuar portretin e saj nė manastir. Vetėm pak ditė pasi kishte pėrfunduar puna e piktorit portreti i Simonidės u gjet pa sy. Nga muret hijerėndė tė manastirit Simonida nuk kishte mė sy tė shikonte.
 
Kjo ishte njė barrė e rėndė para historisė. Shekuj tė tėrė do tė kalonin dhe sytė e verbuar tė Simonidės do tė vazhdonin tė gjinikonin sherrin dhe tė keqen. Mbreti Urosh Milutin tha se mbretėreshės ia kishin nxjerrė sytė "rabanėt" e pabesė, tė cilėt nuk i njihnin besimin e lartė "tė drejt-thėnė". Por ata qė ishin mė larg oborrit tė mbretit tė Rashės zbuluan se verbimi figurativ i Simonidės nuk kishte lidhje me ndonjė armiqėsi ndaj mbretit. Ēėshtja ishte fare e thjeshtė: disa murgj - ndoshta mė shumė sharlatanė - kishin gjetur se pluhurat e pikturave murale ku paraqiteshin shenjtorė kishin vlera ēudibėrėse dhe shėronin tė gjitha sėmundjet.
 
Pikėrisht kėta murgj dhe ndoshta edhe vetė njerėzit e oborrit tė kral Uroshit, qė pleqėria dhe rėnia tashmė i kishin vėnė pėrpara, ia kishin nxjerrė sytė Simonidės nė afreskėn e Graēanicės. Me pluhurat e mbledhur prej mureve tė rrjepur ata do tė rinonin mbretin. Por kjo njė ditė do t’i bėnte me turp shėrbėtorėt e mbretit. Prandaj nxiton fluturimthi poeti Bora Dimkoviē nga shekulli i 20-tė nė tė 14-tin, pėr t’u bėrė thirrje tė vetėve tė mos e pranojnė kėtė turp dhe pėr tė gjetur njė alibi duke ua lėnė fajin "rabanėve". Por ky udhėtim prapavajtės i poetit, figurė e vėrtetė historike, ėshtė pa dobi. Atė e quajnė tė gjithė tė ēmendur dhe arsyetimin e tij e quajnė absurd.
 
Shkrimtari e ka modernizuar historinė, duke deleguar nė shekujt e mesjetės njė njeri tė letrave tė kohės sė sotme jo vetėm pėr tė gjetur njė alibi pėr sytė e zbrazėt tė Simonidės. Mė e rėndėsishmja ėshtė pėr ta detyruar lexuesin ta pyesė: pse nuk i kishin kėto marifete ballkanasit kaq e kaq shekuj mė parė? Pse "njeriu i marifeteve" - poeti Bora Dimkoviē - i mbiquajtur "Karagjozi me bisht", nė kohėn e ngjarjeve konsiderohet njė i ēmendur? Mos vallė bashkėjetesa mė sė shpeshti ėshė rėnduar nga pėrpjekjet pėr ta manipuluar historinė, duke e rindėrtuar atė sipas mendėsisė sė sotme, duke mitizuar e ēmitizuar, sesa nga ndonjė fobi popullore e trashėgueshme?! Edhe me kėtė pyetje shkrimtari e emancipon mendimin.
 
Duke i paraqitur nė mėnyrė tė pėrmbledhur pikėtakimet dhe pikėdallimet e dy romaneve, sipas parimeve tė letėrsisė sė krahasuar, do tė kishim kėtė pasqyrė:
  
  
"Kush e solli Doruntinėn", I. Kadare, 1978.               "Sytė e Simonidės", Dh. S. Shuteriqi, 1998.
 
1. Mbėshtetet nė njė motiv balade popullore.                   1. Mbėshtetet mbi njė legjendėhistorike.
2. Ngjarje e periudhės sė fundme bizantine.                    2. Ngjarje e periudhės sė fundme bizantine.
3. Njė martesė e largėt, "nėntė male kaptuar"                 3. Njė martesė e largėt, njė muaj rrugė.
4. Njė krushqi pėr miq e forcim aleancash.                     4. Njė krushqi pėr tė forcuar perandorinė.
5. Njė udhėtim nga juglindja nė veriperėndim.                  5. Njė udhėtim nga juglindja nė veriperėndim.
 6. Doruntina - fli e interesave tė vėllazėrisė.                    6. Simonida - fli e interesave tė perandorit.
 7. Arbėria shihet nė lidhje me njė metropol.                    7. Arbėria shihet nė lidhje me njė metropol.
 8. Fund tragjik pėr Doruntinėn.                                      8. Fund tragjik pėr Simonidėn.
9. Historia arbėrore modernizohet                                   9. Poeti Bora Dimkoviē do tė njėjtėn gjė.
 10. Bota shqiptare nė njė kontekst europian                  10. Bota shqiptare nė njė kontekst rajonal.
 
 
Ja dhe disa "largime" nga boshti i simetrisė, qė nė thelb e pėrforcojnė atė:
 
"Kush e solli Doruntinėn", I. Kadare, 1978.                "Sytė e Simonidės", Dh. S. Shuteriqi,1998.
 
1. Arbėrit janė nė njė nivel evropian zhvillimi.                   1. Ata kanė edhe dallime nė zhvillim me Evropėn.
2. Arbėria sheh nga "metropoli" Perėndim.                      2. Arbėria shihet nga metropoli Bizant.
3. Lindja sjell nė botėn arbėrore figura misterioze,           3. Bota lindore vjen nė kontakt  me arbėrit nėpėrmjet
tė dyshimta dhe idenė e rrezikut.                                   Sheherezades dhe Alajdinit.
4. Arbėrit nė lidhje dyfishe: ata dhe bota                         4. Arbėrit nė lidhje shumėfishe: si arbėr,
e pėrparuar perėndimore (Bohemi)                                 si "rabanė"dhe si "romenj",si aleatė e kundėrtarė. 
5. Intuita - baza e rindėrtimit tė historisė.                        5. Biblioteka - baza e rindėrtimit tė historisė.
 6. Autori shprehet pėrmes kapitenit Stres.                     6. Autori shprehet me emrin e tij si kronikan.
 7. Romani i amniston shqiptarėt prej "fajit"                     7. Romani i amniston shqiptarėt prej njė faji
tė prapambetjes sė trashėguar historike.                        konkret: nuk ia kanė nxjerrė sytė Simonidės.
 
 
"Kush e solli Doruntinėn" dhe "Sytė e Simonidės", dy vepra qė kundėrqėndrojnė pėrballė njėra-tjetrės nė relacionin e njė simetrie letrare, e para e ndėrtuar mbi njė histori tė supozuar dhe e dyta e shkruar me njė prapavijė filologjike tė fuqishme, me ngjashmėritė dhe dallimet prej boshtit tė analogjisė, sė bashku ndihmojnė pėr krijimin e njė eko-distance dhe eko-gjykimi pėr vlerat dhe vendin e tyre nė formimin e kulturės kombėtare.
Secila nga kėto vepra, duke ripohuar pambarimėsinė e trajtimeve tipologjikisht tė ndryshme tė sė njėjtės ngjarje apo kohė historike, jo vetėm pasuron letėrsinė kombėtare, por edhe ndikon pėr njė kuptim tjetėr tė pėrmasės sė lirisė.
 
Qėllimi i kėsaj paraqitjeje tė krahasuar, nė formėn e simetrisė nė afri e nė largėsi, ėshtė jo vetėm ndriēimi i vlerave tė dy romaneve nga pėrqasja me njėra-tjetrėn, por, para sė gjithash, afrimi te mendimi se vetėm duke pranuar relativizimin e problemeve mund tė supozohet, tė pretendohet dhe tė shpresohet se i afrohemi tė vėrtetės.

Dėrguar mė 23 shtator 2003 nga Redaksia "Tema" - Tiranė.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.