24.09.2003 - Trepca.net

Lajme

E mėrkure 24 shtator 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova vlerėsoi se udhėheqja e Prishtinės e ka dhėnė provimin para qytetarėve

 • Nė njė aksident tė rėndė trafiku mbrėmė afėr Prishtinės, humbėn jetėn katėr vetė

 • Udhėheqės komunalė tė Gjilanit, zyrtarė tė UNMIK-ut, tė KFOR-it, vizituan Cėrnicėn

 • Britania e Madhe ėshtė e interesuar pėr privatizimin e Fabrikes sė birrės nė Pejė

 • Vjenė: Konferencė pėr investime dhe privatizimin nė Kosovė

 • Komuna e Iperit tė Belgjikės ndihmon Gjilanin me njė projekt pėr lagjen "Iliria"

 • Bisedimet mes Prishtinės e Beogradit mbahen nė tetor nė Vjenė

 • Nadezhda Mihajllova thotė se pavėrsia e Kosovės do ta stabilizonte Ballkanin Perėndimor

 • U shtuan shpėrblimet pėr ēdo komunė tė Kosovės qė arrijnė tė dorėzojnė mbi 300 armė tė paligjshme

 • Faruk Spahija akuzon individė tė policisė sė UNMIK-ut pėr bashkėpunim me ekstremsitėt serbė

 • Nė Lluzhan tė Pejės forcat paqeruajtėse arrestuan tre persona pėr armėmbajtje ilegale

 • Millosheviqi ėshtė akuzuar pėr varsjen e Ivan Stambolliqit

 • Policia shqiptare arrestoi pjesėtarėt e njė bande tė rrezikshme plaēkitėsish nė Tiranė

 • Ambasadorėt e vendeve anėtare tė BE-sė u dakorduan pėr dėrgimin e Misionit policor nė Maqedoni

 • Robertson u bėnė thirrje politikanėve tė Ballkanit t'i luftojnė strukturat e krimit tė organizuar

 • Papa anulon takimin e pėrjavshėm

 • Akuzė tjetėr pėr spiunazh nė Guantanamo

 • Trupat izralite kanė vrarė njė djalosh 15-vjeēar palestinez nė njė sulm nė Rripin e Gazės

 • Njė ēift polak ėshtė arrestuar pasi pesė fėmijė tė tyre janė gjetur tė vdekura nė njė tinar tė lakrave turshi

 • Bush e Shirak shprehėn dallime tė thella nė bebatin e OKB

 • Bush mbante fjalimin, ligjvėnėsit nė Kongresin amerikan debatonin rreth politikės nė Irak

 • Tė pakten njė person ėshtė vrarė kur njė autobus ka rėnė nė njė bombė nė Bagdad

 • Ėshtė arrestuar njė i dyshimtė i ri pėr vrasjen e ministres Ana Lind dhe ėshtė liruar i dyshimti i mėparshėm

 • "Microsoft" mbyll shumicėn e faqeve tė bisedave tė njohura si "chat room"


 
Presidenti Rugova vlerėsoi se udhėheqja e Prishtinės e ka dhėnė provimin para qytetarėve
 
   
Prishtinė, 24 shtator 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova vizitoi sot Kuvendin komunal tė Prishtinės dhe bisedoi me strukturat udhėheqėse tė komunės rreth punės, aktiviteteve, problemeve e sfidave qė e preokupojnė kryeqytetin e Kosovės.

Presidenti Rugova pas vizitės dhe bisedės qė pati me udhėheqjen e ngushtė komunale tha se ka pasur njė progres nė administratėn e Prishtinės, si gjatė mandatit tė parė e poashtu edhe nė fillim tė mandatit tė dytė.
 
Por, tha Presidenti Rugova, udhėheqja e tanishme ka katėr vjet pėr tė punuar dhe tashmė i ka vendosur themelet e mira, ndėrkaq qyteti i Prishtinės ėshtė mė i bukur dhe me hapėsira qė i duhen qytetarėve. Edhe pse vera qė shkoi ishte e vėshtirė e me thatėsi, udhėheqja e Prishtinės e ka dhėnė provimin para qytetarėve, vlerėsoi Presidenti Rugova.

Presidenti hodhi disa ide e propozime qė progresi arritur tė ēohet mė tutje, qė Prishtina tė jetė sa mė e bukur, tė fillojnė ndėrtimet mė tė larta, me komplekse tė ndryshme qė tė jenė nė shėrbim tė qytetarėve e sidomos tė tė rinjve.
 
Ai propozoi qė komuna duhet tė marrė iniciativa, por edhe biznesi privat, qė njerėzve t'u krijohen mundėsi pėr t'u dhėnė shansa tė rinjve qė tė kenė njė kulm mbi krye.

Duke folur pėr planin urbanistik tė Prishtinės, Presidenti tha se i ka propozuar qeverisė komunale qė derisa tė mos bėhet plani global urbanistik, ndėrtimet tė mos ndėrpriten. Njėherit tė hartohet njė plan urbanistik qė i pėrgjigjet kryeqytetit tė Kosovės, tha ai.

Presidenti Rugova theksoi se edhe njė ēėshtje tjetėr qė i kishte propozuar qeverisė dhe kuvendit komunal - atė tė legalizimit tė ndėrtimeve qė janė bėrė pa leje, ato qė nuk pengojnė, porse ndėrtimet duhet tė kanalizohen, ngase, siē tha, kjo do tė ndėrprente ndėrtimet e ndryshme.

Ndonėse nė infrastrukturė ėshtė bėrė mjaft, ai tha se duhet shikuar edhe infrastrukturėn sportive, kulturore e tė tjera qė mungon i Prishtinės, si me salla e stadiume.

Presidenti me kėtė rast apeloi qė tė ruhet rrethina e Prishtinės sidoms Gėrmia, sepse siē u shpreh, ajo pėr Prishtinės ka njė domethėmie tė veēantė.

Nė fund Presidenti Rugova, duke uruar udhėheqjen komunale pėr sukseset e arritura, i premtoi pėrkrahjen e tij tė mėtejshme.

Nga ana e tij, kryetari i Kuvendit komunal tė Prishtinės Ismet Beqiri vizitėn e Presidentit Rugova e vlerėsoi si njė nder tė veēantė dhe nxitje pėr punė dhe aktivite edhe mė tė suksesshme pėr udhėheqjen komunale.
 
Ai tha se me Presidetin kishin biseduar pėr tė gjitha ēėshtjet me tė cilat preokupohet pushtet lokal, por edhe pėr ēėshtjet qė u interesojnė tė gjithė qytetarėve.
 
Poashtu ai tha se ėshtė biseduar edhe pėr problemet dhe sfidat me tė cilat pėrballen, pėr sukseset qė janė arritur deri mė tash, me bindje qė kėto mundėsi janė edhe mė tė ardhmen.

Edhe pse pushtetit lokal i mungojnė disa kompetenca, zoti Beqiri tha se me ato kompteneca qė kanė do tė jenė nė shėrbim tė qytetarėve.

Ai shtoi se ardhja e Presidentit nė Kuvendin e Prishtinės e ka sot simbolikėn e vet, ngase ky ishte njė takim me udhėheqjen e Kuvendit dhe tė qeverisė komunale nė tė cilėn u hodhėn disa ide e propozime qė janė shumė tė mirėseardhura pėr udhėheqjen komunale dhe pėr gjithė administratėn komunale, me qėllime tė mira, tė cilat do tė funksionalizohen nė shėrbim tė qytetarėve.
 
Kjo ėshtė edhe njė dėshmi e njė bashkėpunimi tė mirėfilltė mes institucioneve tė nivelit qendror, nė kėtė rast tė Presidentit tė Kosovės dhe udhėheqjes komunale, duke e ditur rolin e kryeqytetit tė Kosovės, si bartės i shumė proceseve, tha Ismet Beqiri, i cili shprehu kėnaqėsinė me vizitėn e Presidentit tė Kosovės.
 
 
Nė njė aksident tė rėndė trafiku mbrėmė afėr Prishtinės, humbėn jetėn katėr vetė
 
Prishtinė, 24 shtator 2003 - Katėr vetė tė vdekur dhe shtatė tė lėdnuar rėndė ėshtė epilogu i njė aksidenti tė rėndė trafiku qė ka ndodhur mbrėmė afėr fshatit Milloshevė, 6 km larg Prishtinės. Nė kėtė aksident kanė humbur jetėn Anton Zekolli e Bejtullah Zekolli, pjesėtarė tė SHPK-sė, djali i xhaxhait tė tyre Kushtrim Zekolli dhe Sabrije Strana.

Aksidenti ka ndodhur kur kombi i Hendikosit ėshtė pėrplasur me njė veturė tė tipit "Passat" me regjistrim tė huaj.

Sipas mjekut kujdestar nė Qendrėn Klinike Universitare nga tė lėnduarit nė gjendje tė rėndė shėndetėsore ndodhet vetėm Besnik Bunjaku.
 
 
Udhėheqės komunalė tė Gjilanit, zyrtarė tė UNMIK-ut, tė KFOR-it, vizituan Cėrnicėn
 
Gjilan, 24 shtator 2003 - Udhėheqės komunalė tė Gjilanit, zyrtarė tė UNMIK-ut, tė KFOR-it, tė policisė ndėrkombėtare dhe tė SHPK-sė kanė takuar nė Cėrnicė, nė dy takime tė ndara, udhėheqėsit e atjeshėm lokalė shqiptarė e serbė, pėr tė ndihmuar nė uljen e tensioneve dhe kthimin e besimit te komuniteti, pas rastit tragjik nė kėtė fshat.

Kryetari i komunės, Lutfi Haziri tha se rasti tragjik i Cėrnicės ka dėmtuar jo vetėm raportet ndėretnike nė kėtė fshat, por ka krijuar njė pasqyrė tė keqe nė opinion edhe pėr komunėn e Gjilanit, e cila ėshtė vlerėsuar si shembulli mė i mirė nė Kosovė pėr tolerancė dhe bashkėpunim me komunitetet.

U kėrkua nga pėrfaqėsuesit e fshatit qė tė ndihmojnė policinė me tė gjitha informacionet qė mund tė kenė pėr zbulimin e rastit, nė mėnyrė qė tė mos pėsojnė tė gjithė nė kėtė mėnyrė, ndėrsa kryesit tė mbeten tė lirė.

Popullata shqiptare dhe pėrfaqėsuesit e saj lokalė nė Cėrnicė e kanė gjykuar rastin dhe kanė deklaruar se janė tė gatshėm tė punojmė bashkė me serbėt pėr tė mirėn e pėrgjithshme, por kanė kėrkuar qė tė mos prejudikohen kryesit e mundshėm, siē ka ndodhur kėtu mė parė dhe mbi kėtė bazė tė burgosen njerėz tė pafajshėm.

Takimi nė fshatin Cėrnicė u vlerėsua si njė hap i mirė nga koloneli Allen Ponsini, komandant i kampit "Montith" nė Gjilan. Problemet qė janė sot nė Cėrnicė, nuk mund tė zgjidhen nga KFOR-i e as nga policia e UNMIK-ut, por nga vetė ju qė jetoni kėtu, u tha koloneli Ponsini pėrfaqėsuesve tė kėtij fshati.

Zėvendėskryetari i komunės Xhemajl Hyseni tha se askush nuk ka tė drejtė tė krijojė hipoteka mbi njė popull, nėse nuk dihen fajtorėt. Hyseni tha se ka kėrkuar edhe nga parlamentarėt serbė nė Kuvendin e Kosovės, nga komuna e Gjilanit qė tė anagzhohen pėr uljen e tensioneve dhe tė mos drejtojnė gishtin me paragjykim nga popullata shqiptare, pa u zbuluar kryesit e veprės.

Lutfi Haziri tha se Cėrnica nuk mund tė dėnohet mė kolektivisht, as tė mbahet e bllokuar dhe me orė policore, siē ka ndodhur me herėt, pėr pėr shkak tė dikujt qė kėtu shkakton probleme dhe u ka bėrė thirrje pėrfaqėsuesve tė fshatit qė tė ndihmojnė nė zbulimin e rastit.

Nė Cėrnicė u mbajt njė takim i veēantė edhe me komunitetin serb dhe pėrfaqėsuesit e tyre, nga tė cilėt u kėrkua qė tė angazhohen pėr uljen e tensioneve dhe tė punojnė bashkarisht me shqiptarėt pėr njė tė ardhme mė tė mirė.
 
 
Britania e Madhe ėshtė e interesuar pėr privatizimin e Fabrikes sė birrės nė Pejė
 
Londėr, 24 shtator 2003 - Britania e madhe ėshtė e interesuar pėr privatizimin e Fabrikės sė birrės nė Pejės. "Ne jemi tė gatshėm dhe investatori mė i fuqishėm nga tė gjitha kompanitė nė Evropė, nė tė gjitha pikėpamjet, pėr tė privatizuar Fabrikėn e birrės nė Pejė", thotė pėrfaqėsuesi i qeverisė sė Britanisė, Xhon Xhonson.

Ai ka theksuar faktin se pėr kėtė qėllim, qeveria britanike dhe koncernet e saja tė prodhimit tė birrės, kanė hyrė tani nė bisedime me Agjencinė e Mirėbesimit nė Kosovė (Kosova Trust Agency) rreth privatizmit tė fabrikės sė birrės nė Pejė.

Xhonson thotė se nėse kjo fabrkė privatizohet nga Britania e Madhe puntorėt do tė jenė tė njėjtė. Mirėpo, ai nuk bėri tė ditur se cila kompani britanike ėshtė e interesuar pėr fabrikėn e birrės nė Pejė.
 
 
Vjenė: Konferencė pėr investime dhe privatizimin nė Kosovė
 
Vjenė, 24 shtator 2003 - Nė Vjenė u mbajt Konferenca pėr Investime dhe Privatizim nė Kosovė e organizuar nga Oda Ekonomike e Austrisė dhe Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM) e nė bashkėpunim me Nismėn Ekonomike pėr Kosovėn (ECIKS).
 
Nė praninė e shumė ndėrmarrėsve austriakė dhe tė diasporės kosovare, nė kėtė konferencė diskutuan Ahmet Shala (AKM), Jürgen Voss (UNMIK), Besim Beqaj (Pėrfaqėsues i Qeverisė sė Kosovės nė Paktin e Stabilitetit), Steven Grunerud (Raiffeisen Bank Kosova), etj.

Konferenca ishte dedikuar informimit sa mė tė drejtė tė investitorėve potencialė nga Austria, nė mėnyrė qė edhe ata tė jenė nė rrjedha tė zhvillimeve ekonomike nė rajon dhe tė kenė paraysh mundėsitė e shumta qė i ofron pėr ta ekonomia kosovare.

Pėrfaqėsuesi i AKM-sė, z. Ahmet Shala paraqiti pėrparėsitė dhe mundėsitė pėr tė investuar nė Kosovė, kryesisht nė kuadėr tė procesit tė privatizimit.

Ndėrkaq, pėrfaqėsuesi i Kosovės nė Paktin e Stabilitetit, z. Besim Beqaj, vuri nė pah mes tjerash, se kur flitet pėr investimet nė Kosovė investitorėt e huaj mund tė llogarisin nė njė treg 55 milionėsh pėr produktet e tyre e jo vetėm me tregun e brendshėm kosovar.
 
Ai tha se kjo gjė mundėsohet falė marrėveshjeve rajonale pėr tregti tė lirė, tė cilat nė shumicėn e vendeve tė Ballkanit janė aprovuar apo janė nė procedurė e sipėr. Nė kėtė konferencė u tha mes tjerash se marrėveshja pėr sigurimin politik tė investimeve tė ndėrmarrjeve austriake, nė mes tė Kosovės dhe Austrisė, ėshtė nė pėrpunim e sipėr dhe qė kjo marrėveshje pritet tė nėnshkruhet sė shpejti.

Nga Oda Ekonomike e Austrisė u bė e ditur se njė delegacion I ndėrmarrėsve austriakė tė interesuar pėr investime dhe pėr procesin e privatizimit, do ta vizitojnė Kosovėn nė fund tė tetorit pėr t'u njohur mė pėrafėrsisht me pėrparėsitė dhe dobitė e investimeve nė Kosovė.
 
 
Komuna e Iperit tė Belgjikės ndihmon Gjilanin me njė projekt pėr lagjen "Iliria"
 
Gjilan, 24 shtator 2003 - Komuna Iper e Belgjikės, nė bazė tė njė marrėveshjeje bashkėpunimi, nė lagjen "Iliria" nė Gjilan do tė tė fillojė jetėsimin e njė projekti konkret.

Nesėr nė Gjilan do tė vijė delegacioni i komunės Iper, i prirė nga vetė kryetari Lyk Dean, pėr tė konkretizuar projektin mė tė nevojshėm nė pjesėn jugore tė qytetit.

Komuna e Iperit do t`i ketė parasysh rezultatet e anketės me qytetarė, e cila sipas praktikės belge tė bashkėpunimit me banorėt, ėshtė realizuar gjatė vizitės sė vjetme.

Delegacioni nga Belgjika do tė qėndrojė pėr tri ditė nė qytetin e Gjilanit.
 
 
Bisedimet mes Prishtinės e Beogradit mbahen nė tetor nė Vjenė
 
Nju Jork, 24 shtator 2003 - Anėtarėt e Grupit tė Kontaktit pėr Kosovėn u takuan nė misionin diplomatik tė Britanisė sė Madhe, pranė Kombeve tė Bashkuara nė Nju Jork, me pėrfaqėsues tė Bashkimit Evropian dhe me kryeadministratorin e Kosovės, Harri Holkeri.

Nė deklaratėn e botuar pas takimit theksohet se Grupi i Kontaktit pėrkrah fuqishėm propozimin e zotit Holkeri pėr tė filluar dialogun e drejtpėrdrejtė ndėrmjet Beogradit dhe Prishtinės pėr ēėshtje praktike tė interesit tė pėrbashkėt, nga mesi i muajit tetor tė kėtij viti.

Po ashtu Grupi i Kontaktit kėrkoi angazhimin ndėrkombėtar pėr mbėshtetjen e kėtij dialogu tė drejtpėrdrejt dhe ritheksoi synimin pėr tė mbikėqyrur nga afėr ecurinė e tij.

Grupi u bėri thirrje tė gjitha palėve pjesėmarrėse tė punojnė nė mėnyrė konstruktive drejt rezultateve tė menjėhershme dhe tė pėrfitojnė nga ky rast pėr tė pėrmirėsuar jetėn e popullsisė nė Kosovė.

Grupi paralajmėroi se do tė kundėrshtojė fuqishėm pėrpjekjet nga cilado palė qė do tė pengojė zgjidhjen eventuale tė statusit pėrfundimtar tė Kosovės.
 
Lidhur me kėtė u mbėshtet zbatimi i Rezolutes 1244 tė KS tė OKB-sė, qė pėrfshin parimin e krijimit tė standardeve para statusit, si bazė pėr politikėn nė Kosovė.

Nė pėrfundim, deklarata i bėn thirrje tė gjithė drejtuesve politikė t'i pėrqėndrojnė energjitė e tyre nė vendosjen e mirėbesimit dhe mbėshtetjen e pajtimit nė Kosovė.

Mėsohet se kryeadministratori Holkeri shpreson qė takimi i parė nė mes tė dyja palėve tė mbahet nė nivelin mė tė lartė politik tė Prishtinės dhe Beogradit, kurse data e saktė e fillimit tė bisedimeve do tė caktohet pas takimeve tė sėrishme tė Holkerit me pėrfaqėsuesit e Prishtinės dhe tė Beogradit.
 
 
Nadezhda Mihajllova thotė se pavėrsia e Kosovės do ta stabilizonte Ballkanin Perėndimor
 
Sofje, 24 shtator 2003 - Ish-ministrja bullgare e Punėve tė Jashtme Nedezhda Mihajllova deklaroi se pavėrsia e Kosovės do ta stabilizonte Ballkanin Perėndimor. Zonja Mihajllova i bėri kėto komente gjatė njė ligjėrate para pėrfaqėsuesve tė Shoqatės pėr Gjeostrategji tė Bullgarisė dhe atyre tė Katedrės pėr gjeografi rajonale dhe gjeopolitikė tė Universitetit tė Sofjes.
 
Nė kėtė kontekst ajo ka theksuar se stabiliteti nė relacionet Serbi - Bosnje e Hercegovinė, Kroaci - Serbi - Maqedoni dhe Kosovė mund tė mbahet vetėm nėpėrmjet perspektivės sė pavarėsisė sė Kosovės. Deklarata e saj transmetohet nga gazeta bullgare "Dnevnik".
 
Mihajllova ėshtė lidere e opozitės sė djathtė bullgare dhe ish-ministre e Jashtme e Bullgarisė nga viti 1997 deri nė vitin 2001. Sipas fjalėve tė saj pavarėsia e Kosovės duhet tė kushtėzohet me garanci pėr stabilitet nė Maqedoni, Serbi dhe Mal tė Zi.
 
Ajo ka deklaruar gjithashtu se nuk ėshtė nė interes tė Shkupit zyrtar qė tė bjerė viktimė e provokimeve, siē ėshtė pretendimi se kinse faktori shqiptar ėshtė problem i pėrbashkėt serbo-maqedon.
 
 
U shtuan shpėrblimet pėr ēdo komunė tė Kosovės qė arrijnė tė dorėzojnė mbi 300 armė tė paligjshme
 
Prishtinė, 24 shtator 2003 - Zyrtarėt e administratės ndėrkombėtare nė Kosovė kanė shtuar nė 275 mijė dollarė shpėrblimet pėr ēdo komunė tė Kosovės qė arrijnė tė dorėzojnė mė shumė se 300 armė tė paligjshme.
 
Ky shpėrblim vlen deri nė mė 30 shtator, kur edhe pėrfundon amnistia e shpallur pėr dorėzimin vullnetar tė armėve ilegale. Megjithatė deri mė tash sipas burimeve tė UNMIK-ut numri mė i madh i armėve tė dorėzuara nė njė komunė nuk ka tejkaluar shifrėn prej shtatė copė armėsh.
 
Por ata thanė se deri mė tash asnjė komunė e Kosovės nuk e ka pėrmbushur numrin e pėrcaktuar prej 300 armėsh tė dorėzuara me ēka do tė pėrfitonin ndihma nė kuadėr tė programit "Armėt pėr zhvillim".

Robert Pajper nga Programi pėr Zhvillim i OKB-sė tha se ėshtė vendosur qė tė shtohen edhe nga 25 mijė dollarė amerikanė pėr ēdo komunė qė arrin tė pėrmbushė kėtė numėr armėsh tė dorėzuara deri mė 30 shtator. Sipas kėsaj organizate nė duar tė qytetarėve kėtushėm ndodhen nga 330 mijė deri nė 460 mijė armė tė paligjshme, shifra kėto qė nga pėrfaqėsuesit vendorė janė vlerėsuar si tepėr tė larta.

Sipas zėdhėnėsit tė KFOR-it Kris Tompson qė nga hyrja e trupave tė NATO-s nė Kosovė rreth 18 mijė armė tė paligjshme janė konfiskuar nga qytetarėt gjatė kėsaj periudhe.
 
 
Faruk Spahija akuzon individė tė policisė sė UNMIK-ut pėr bashkėpunim me ekstremsitėt serbė
 
Mitrovicė, 24 shtator 2003 - Kryetari i Asamblesė komunale tė Mitrovicės Faruk Spahija, nė njė konferencė dje me gazetarė, ka denoncuar fushatėn serbe pėr blerjen e pronave tė shqiptarėve nė pjesėn veriore tė Mitrovicės.
 
Kjo fushatė ka tė vetmin qėllim - spastrimin etnik tė kėsaj hapėsire, tha Spahija, i cili me kėtė rast ka akuzuar individė tė policisė sė UNMIK-ut pėr bashkėpunim me ekstremsitėt serbė, tė cilėt, sipas tij, janė tė interesuar tė nxisin dhunė nė veri tė Mitrovicės.
 
Spahija ka theksuar se elementėt ekstremistė serbė janė duke u ricikluar nė kėtė pjesė tė qytetit me qėllim tė pengimin tė qarkullimit tė lirė pėr banorėt shqiptarė qė jetojnė nė veri tė Mitrovicės.

Kryetari i Komunės sė Mitrovicės thotė se ka informacione tė sigurta se policia e UNMIK-ut provon tė negociojė me gjykatat kur ėshtė fjala pėr ekstremistėt serbė, edhepse kjo nuk ėshtė detyrė e policisė.

Spahija edhe njė herė u bėri thirrje qytetarėve tė lagjeve veriore tė Mitrovicės, qė edhe pėrkundėr presionit tė vazhdueshėm nga ana e ekstremistėve serbė, tė mos i shesin pronat e tyre, sepse kjo sipas tij ėshtė ēėshtje kombėtare.
 
Ndėrkaq nga Parlamenti dhe Qeveria e Kosovės kėrkoi qė tė merren mė seriozisht me problemin e veriut tė Kosovės.
 
 
Nė Lluzhan tė Pejės forcat paqeruajtėse arrestuan tre persona pėr armėmbajtje ilegale
 
Pejė, 24 shtator 2003 - Nė fshatin Lluzhan tė Komunės sė Pejės paqeruajtėsit e KFOR-it kanė bastisur 25 shtėpi tė kėtij lokacioni. Nė aksionin ku kanė marrė pjesė edhe policė ndėrkombėtarė janė arrestuar tre persona pėr armėmbajtje ilegale, si dhe janė konfiskuar njė pushkė dhe njė revole.
 
 
Millosheviqi ėshtė akuzuar pėr varsjen e Ivan Stambolliqit
 
Beograd, 24 shtator 2003 - Ish-diktatori jugosllav, Sllobodan Millosheviē ėshtė paditur nė Serbi se ka urdhėruar vrasjen dhe atentatin e dy kundėrshtarėve kryesorė politikė.

Akuzat u bėnė tė ditura nga njė prokuror i veēantė nė Beograd pas njė hetimi tė gajtė nė krimet qė kanė ndodhur nė vitin 2000 Millosheviqi qė ėshtė nė gjyq pėr krime lufte para Gjykatės sė Hagės i ka hedhur poshtė akuzat.

Akuza e parė ėshtė pėr urdhėrimin e vrasjes sė ish presidentit serb, Ivan Stamboliq i cili u rrėmbye dhe u vra tre vjet mė parė. Trupi i tij u gjet nė njė zonė pyjore nė Serbinė veriore nė fillim tė kėtij viti.

Millosheviqi gjithashtu akuzohet sė bashku mė disa aleatė tė tij tė ngushtė pėr urdhėrimin e atentatit ndaj Vuk Drashkoviqit, udhėheqėsit tė opozitės.
 
 
Policia shqiptare arrestoi pjesėtarėt e njė bande tė rrezikshme plaēkitėsish nė Tiranė
 
Tiranė, 24 shtator 2003 - Policia shqiptare arrestoi pjesėtarėt e njė bande tė rrezikshme plaēkitėsish nė Tiranė, tė cilėt prej kohėsh kėrcėnonin dhe vendosnin gjoba pėr biznesmenėt nė kryeqytet dhe rrethe tė tjera tė Shqipėrisė.
 
Mes katėr personave tė arrestuar janė dy pjesėtarė tė forcave speciale tė policisė. Ky grup i grabitėsve ėshtė arrestuar nė kohėn kur tentonte tė tėrhiqte shumėn prej 500 mijė dollarėsh nė formė gjobe prej njė pronari tė njė lokali luksoz nė Tiranė.
 
 
Ambasadorėt e vendeve anėtare tė BE-sė u dakorduan pėr dėrgimin e Misionit policor nė Maqedoni
 
Bruksel, 24 shtator 2003 - Ambasadorėt e vendeve anėtare tė Bashkimit Eropian janė dakorduar pėr elementet bazė tė Misionit policor evropian qė do tė dėrgohet nė Maqedoni. Parashikohet qė rreth 200 policė evropianė tė ndihmojnė policinė maqedonase nė reformimin e saj.
 
Policėt do tė jenė tė uniformuar dhe do tė patrullojnė bashkė me policinė maqedonase, por udhėheqės tė aksioneve tė mundshme do tė jenė policėt e Maqedonisė.
 
Ky vendim i ambasadorėve tė BE-sė ėshtė marrė pas kėrkesės pėr njė mision tė tillė tė bėrė nga kryeministri i Maqedonisė Branko Cervenkovski. Forcat polcore do tė jenė shumkombėshe dhe ky mision pritet tė fillojė nė dhjetor tė kėtij viti.
 
 
Robertson u bėnė thirrje politikanėve tė Ballkanit t'i luftojnė strukturat e krimit tė organizuar
 
Shkup, 24 shtator 2003 - Operacioni i fundit i policisė kundėr kriminelėve tė dyshuar nė Maqedoninė Veriore tregon se Qeveria maqedonase e ka mėsuar leksionin nga konflikti ndėretnik i vitit 2001 i ka deklaruar gazetės "Dnevnik" tė Shkupit, sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Xhorxh Robertson.
 
Ai ka nėnvizuar se ēėshtja mė e rėndėsishme ėshtė pėrdorimi proporcional i forcės dhe u ka bėrė thirrje politikanėve tė Ballkanit t'i luftojnė strukturat shumetnike tė kriminalitetit tė organizuar. Robertson ka thėnė se kriminelėt nė Ballkan bashkėpunojnė pavarėsisht nga pėrkatėsia etnike, ndėrkaq politikanėt e gjithė Ballkanit ende besojnė se dallimet etnike janė tė rėndėsishme.
 
 
Papa anulon takimin e pėrjavshėm
 
Vatikan, 24 shtator 2003 - Zyrtarė nė Vatikan kanė bėrė tė ditur se shėndeti jo i mirė e ka detyruar Papa Gjon Palin e Dytė tė anullojė takimin e tij tė pėrjavshėm tė sė mėrkurės.

83-vjaēari thuhet se vuan nga probleme shėndetėsore tė zorrėve. Por se kėto nuk janė serioze.
Papa ka anulluar takimet e tij pak para fillimit tė tyre vetėm disa herė gjatė papatit tė tij.
 
 
Akuzė tjetėr pėr spiunazh nė Guantanamo
 
Guantanamo, 24 shtator 2003 - Njė person tjetėr qė shėrbente nė bazėn e Guantanamos nė Kubė ėshtė vėnė nėn akuzat pėr spiunazh dhe ndihmė armikut, tha Pentagoni.

Ahmad al-Halabi qė tashmė po mbahet nė burg nė Bazėn e Forcės Ajrore nė Vandenberg u akuzua pasi kohėt e fundit ka qenė si pėrkthyes nė bazė, tha zėdhėnėsi i pentagonit, majori Michael Shavers. Ai ėshtė anėtari i dytė i ushtrisė amerikane nė bazė tė arrestohet pėr ēėshtje sigurie.

Kapelani i Ushtrisė amerikane, myslimani Jusuf Yee u arrestua nė Florida nė 10 shtator pasi u kthye nga Guantanamo.
 
 
Trupat izralite kanė vrarė njė djalosh 15-vjeēar palestinez nė njė sulm nė Rripin e Gazės
 
Gaza, 24 shtator 2003 – Trupat izralite kanė vrarė sot (e merkurė) njė djalosh 15-vjeēar palestinez nė njė sulm nė njė kamp refugjatėsh nė Rripin e Gazės, bėjnė tė ditur burimet mjekėsore dhe dėshmitarėt palestinezė, njofton Rojter. Kjo gjakderdhje ėshtė rrjedhojė e dhunės hakmarrėse tė ndėrsjellė, e cila i ka shuar shpresat pėr paqen sipas planit amerikan.
 
Ushtria izraelite ka konfirmuar njė operacion kundėr militantėve nė kampin e refugjatėve Rafah nė kufi me Egjiptin dhe ka thėnė se pesė predha tankesh janė shkrepur pasi ushtarėt iu kishin nėnshtruar njė zjarri tė ashpėr pushkėsh automatike dhe predhash kundėrtanke.
 
Ky burim ka thėnė gjithashtu se ushtarėt kanė kėrkuar tunelet, qė militantėt palestinezė i kanė pėrdorur pėr kontrabandim tė armėve nga Egjipti, por s’e kanė konfirmuar vdekjen e palestinezit tė vrarė. Burimet palestineze thonė se djaloshi i vrarė ka qenė i pararmatosur dhe ėshtė vrarė nga njė predhė tanku, qė ka plagosur edhe 11 persona tė tjerė.
 
 
Njė ēift polak ėshtė arrestuar pasi pesė fėmijė tė tyre janė gjetur tė vdekura nė njė tinar tė lakrave turshi
 
Varshavė, 24 shtator 2003 – Njė ēift polak janė arrestuar pasi pesė fėmijė tė tyre janė gjetur tė vdekura nė njė tinar tė lakrave turshi, njofton BBCnews. Prokurorėt kanė thėnė se autopsia dhe testet e ADN-sė kanė konstatuar se viktimat janė fėmijė tė kėtij ēiftit tė identifikuar si Jolanta, 38-vjeēare dhe Andėrzhej, 44-vjeēar.
 
Fėmijėt thuhet se janė mbytur ndėrmjet viteve 1992 dhe 2002. Ēifti dhe katėr fėmijėt e tyre tė tjerė, tė moshės 12 deri nė 17-vjeēare, aktualisht jetojnė nė fshatin Ēerniejou, rreth 175 kilometra nė juglindje tė Varshavės.
 
Trupat i kanė zbuluar dy fėmijė derisa po luanin nė bodrum. Prokurorėt kanė thėnė se burri e ndien veten tė pafajshėm dhe mohon tė ketė ditur se gruaja e tij ka qenė shtatzėnė.
 
 
Bush e Shirak shprehėn dallime tė thella nė bebatin e OKB
 
Nju Jork, 24 shtator 2003 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush dhe homologu i tij francez, Zhak Shirak, i janė drejtuar Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara dhe kanė shprehur dallimet e thella ndėrmjet tyre rreth luftės nė Irak dhe zhvillimeve pas saj.

Presidenti Bush ishte i palėkundur rreth invazionit tė udhėhequr amerikan - dhe kėtė e mbrojti edhe nė OKB - duke thėnė se bota ishte mė e mirė pa Saddam Husseinin nė pushtet.

Nga ana e tij presidenti francez, Zhak Shirak, nėnvizoi pėrkushtimin e tij pėr njė urdhėr botėror shumėpalėsh, duke thėnė se askush nuk mund tė kėrkojė tė drejtėn pėr pėrdorimin e dhunės njėanshmėrisht.

Ndėrkohė presidenti Bush do tė vazhdojė pėrpjekjet e tij qė tė bindė udhėheqėsit botėrorė pėr tė pėrkrahur SHBA-nė nė Irak.
 
 
Bush mbante fjalimin, ligjvėnėsit nė Kongresin amerikan debatonin rreth politikės nė Irak
 
Uashington, 24 shtator 2003 - Ndėrsa presidenti mbronte vendimin e tij pėr tė hyrė nė luftė nė Irak dhe fliste rreth pėrparimit drejt qėndrueshmėrisė dhe demokratizimit nė atė vend, demokratėt nė senat po i bėnin sfidė politikės sė administratės lidhur me Irakun.

Senatori Patrik Lihaj nga shteti Vermont kritikoi ato qė ai i cilėsoi si deklarata tė paqėndrueshme rreth motiveve tė luftės dhe parashikimet ēorientuese rreth rreziqeve, qė u kanosen ushtarėve amerikanė, dhe kostos sė ndėrhyrjes ushtarake amerikane nė atė vend.

Ligjvėnės tė tjerė mirėpritėn pėrpjekjet e presidentit Bush pėr tė bindur vende tė tjera qė tė angazhohen mė shumė nė rindėrtimin e Irakut. Megjithatė, disa demokratė kritikuan refuzimin nga presidenti qė t’u japė Kombeve tė Bashkuara njė rol udhėheqės nė rindėrtimin fizik dhe politik tė atij vendi.
 
 
Tė pakten njė person ėshtė vrarė kur njė autobus ka rėnė nė njė bombė nė Bagdad
 
Bagdad, 24 shtator 2003 – Tė pakten njė person ėshtė vrarė dhe mbi 22 tė tjerė janė palagosur kur njė autobus ėshtė goditur nga njė bombė e vėnė buzė rruge nė qendėr tė Bagdadit, ka bėrė tė ditur policia irakiane, njofton BBCnews.
 
Policia dhe dėshmitarėt kanė thėnė se bomba ka shpėrthyer vetėm pesė minuta pasi njė patrullė ushtarėsh amerikanė kanė kaluar andejpari. Zėdhėnėsi ushtarak amerikan ka thėnė se asnjė ushtar amerikan nuk ėshtė lėnduar.
 
 
Ėshtė arrestuar njė i dyshimtė i ri pėr vrasjen e ministres Ana Lind dhe ėshtė liruar i dyshimti i mėparshėm
 
Stokholm, 24 shtator 2003 – Policia suedeze ka deklaruar se ka arrestuar sot heret nė mėngjes (e merkurė) njė tė dyshimtė tė ri lidhur me vrasjen e ministres sė Jashtme, Ana Lind dhe ka liruar tė dyshimtin e mėparshėm, i cili ėshtė ndaluar pėr mė shumė se njė javė, njofton AP.
 
Nė kėtė deklartė tė policisė nuk jipet identiteti i tė arrestuarit dhe as detaje tė tjera, por thuhet se arrestimi s'ka qenė dramatik. Thuhet se autoritetet policore kanė "bazė tė arsyeshme" tė besojnė se i arrestuari ėshtė i pėrzier nė vrasje. Po kėshtu, as identiteti i tė dyshimtit tė liruar nuk ėshtė dhėnė kurrrė.
 
 
"Microsoft" mbyll shumicėn e faqeve tė bisedave tė njohura si "chat room"
 
Londėr, 24 shtator 2003 - Kompania e shėrbimeve kompjuterike "Microsoft" (Majkrosoft) ka bėrė tė ditur se po i mbyll shumicėn e faqeve tė bisedave tė njohura si "chat room" si dhe gjithashtu do tė kufizojė pėrdorimin e tė tjerave

"Microsoft" thotė se ky veprim ka rėndėsi pėr tė mbrojtur fėmijėt nga pedofilėt. Kjo masė hyn nė fuqi nė 14 tetor.

Vlerėsohet se dhjetra pėr tė mos thėnė qindra milionė njerėz vizitojnė "chatroomet" ēdo muaj, njė pjesė e madhe e tyre fėmijė. Njė sėrė ēėshtjesh qė kanė pėrfunduar edhe nėpėr salla gjyqesh kanė demonstruar rrezikun nga pedofilėt.

Gjithashtu ka shqetėsime se "dhomat e bisedave" pėrdoren edhe pėr marrjen e adresave tė e-maileve duke dėrguar nė kėto adresa mesazhe tė padėshiruara.

"Microsoft" njė nga siguruesit mė tė mėdhenj tė shėrbimeve nė internet thotė se ka arritur koha kur bisedat e pakufizuara tė jenė bėrė tė rrezikshme.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.