24.09.2003 - Trepca.net

Njė  roman interesant i posabotuar

„ARKĖMORTI BOSH“, apo metafora e distancimit nga dhuna


   
24 shtator 2003 / Shkruan: Ēerkin BYTYĒI
   
Shkrimtari Riat Ajazaj qė nė vitin 2001 magjistroi nė Univerzitetin e Tuebenginit me temėn  Grotesku te Garacķa Mįrquezi dhe te Kadareja, lexuesit shqipfolės i ėshtė bėrė i njohur si shkrimtar qė kultivon stilin e vet tė tė shprehurit, tėrheqės dhe  pėrmbledhės.
 
Me botimet e deritashme nė prozė dhe poezi si ”Nė Perėndim bie shi” (1995), “Pėrshpėrimat e mureve”(2000), “Zanfina” (2001), “Gjarpėrinjtė e ėndrrės” (2003) etj., dėshmon bindshėm  profilin dhe pėrkushtueshmėrinė nė krijimtarinė e letrave shqipe. 
 
Nga po ky autor, ditė mė parė, nė botim tė shtėpisė botuese “Kaoni”, doli nga shtypi romani “Arkėmorti bosh”.
 
Ashtu si ėshtė thėnė nga botuesi, aty pėrshkruhet “nga njė moment i dhėnė historik, siē ka qenė njė demostratė paqėsore e fillimit tė viteve nėntėdhjetė nė Prishtinė, e gjithė frika shpirtėrore pėr fatin individual dhe atė kolektiv. Arkėmorti bosh, i bartur nėpėr duart e qytetarėve, shėrben kėtu si metaforė e personifikimit tė dhunės shtetėrore, tė ushtruar me vite ndaj njė etnie tė shtypur”.
   
“Varrimi i dhunės”, i shfaqur realisht nė ceremoninė e protestės qytetare, ngėrthen nė rrėfimin romanesk gjithė diskursin e trashėguar kosovaro-ballkanik dhe, duke e krahasuar dhe problematizuar atė, pėrpiqet tė rezonoj dhe tė jetė kritik ndaj tij. Dhe, ajo qė ėshtė mė befasuese, e gjithė shtjella e romanit karakterizohet nga njė botė e pashembullt poetike qė lexuesin e bėn pėr vete qė nė faqet e para.
 
Romani “Arkėmorti bosh” i ngjan njė ditari artistik ku pleksen aq natyrshėm rrėfimet e ditėve tmerruese dhe tė ditėve tė bukura studentore nė qytetin e Prishtinės. Mund tė merret edhe si njė homazh pėr qytetin e Prishtinės. Nė 125 faqet e tij lexuesi ndjehet pjesėmarrės i marshit funebėr tė kryeqytetit.
 
Riat Ajazaj dėshmon kėtu mėnyrėn e veēantė tė rrėfimit qė sigurisht i referohet publikut tė gjerė.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.