OPINIONE

   
24.09.2003 - Trepca.net

Mafia shqiptare - pro dhe kundėr


   
23 shtator 2003 / Nga Ardian VEHBIU *

 
1. Keqkuptim leksikor apo liēensė poetike?
 
Pronari i restorantit ku ha drekėn ėshtė nga Mali i Zi, ndėrsa kuzhinieri nga Ekuadori; kafen e bėn njė vashėz nga Argjentina, ndėrsa tryezat i pastrojnė dy meksikanė. Megjithatė askush nuk do ta vinte nė dyshim qė restoranti ėshtė italian. Jo sepse e ka tė shpallur gjėkundi, as sepse dikur ka qenė pronė italianėsh - arsyeja ėshtė shumė mė e thjeshtė: gjellėt qė serviren janė tipike tė kuzhinės italiane (ose tė asaj qė kėtu nė New York e quajmė kuzhinė italiane).
 
Po tė zbatojmė tė njėjtėn mėnyrė arsyetimi nė analizėn e zallahisė sė mediave evropiane nė lidhje me tė ashtuquajturėn "mafie shqiptare", i bie qė kjo tė jetė e specializuar nė veprimtari kriminale tipike shqiptare, por tė tilla nuk mė rezulton tė ketė. Pėrndryshe, kjo mafie quhet "shqiptare" sepse ėshtė e drejtuar a e pėrbėrė kryesisht nga elemente me origjinė nga Shqipėria e nga trojet e tjera shqiptare nė Ballkan. Mė fjalė tė tjera, sikur nesėr njė skuadėr futbolli, ta zėmė "Lazio" e Romės, tė dalė nė fushė me nėntė lojtarė nigerianė, atėherė na jepet e drejta ta konsiderojmė "Lazion" njė skuadėr afrikane. Mirėpo e vėrteta ėshtė se, me ose pa nigerianė nė formacion, "Lazio" mbetet italiane pėr shumė arsye (ėshtė e regjistruar nė Itali, ka luajtur dhe luan nė kampionatin italian, etj.). Atėherė pse bubullijnė mediat nė perėndim pėr mafien "shqiptare"? Pse qenka shqiptare kjo mafie?
 
Mos i shėrben gjė Shqipėrisė, apo ndonjė institucioni zyrtarisht shqiptar, apo ēėshtjes shqiptare nė pėrgjithėsi? Natyrisht qė jo: e ashtuquajtura mafie shqiptare ndjek interesat e veta, tė cilat mund tė reduktohen nė orvatjet pėr t'u pasuruar nė mėnyrė tė jashtėligjshme. Nuk ma merr mendja qė mediave evropiane t'u bėhet shumė vonė pėr mafiet qė janė aktive nė truallin shqiptar. Shqetėsimi i tyre ėshtė pėr trafikun e armėve nė Zvicėr, tė drogės nė Gjermani, tė prostitutave e tė klandestinėve nė Itali. Madje mua mė duket se kjo mafie identifikohet si e tillė nė momentin qė perceptohet tė veprojė jashtė Shqipėrisė.
 
Atėherė pse epiteti "shqiptare"? Ndoshta sepse jetojmė nė njė kohė kur epitetet etnike pėrdoren si shkurtore kategorizuese, tė tipit folkloristik. Ndoshta sepse duke u kategorizuar kjo mafie si shqiptare, dukuria e krimit ekzorcizohet nga komuniteti vendės. Ndoshta sepse, nga pėrcaktimi i mafies si shqiptare, nuk ėshtė vėshtirė tė kalohet nė pėrcaktimin e shqiptarėve si mafiozė, dhe kjo nga njėra anė i ngushėllon tė gjithė ata qė nuk janė shqiptarė e nga ana tjetėr krijon terrenin pėr kundėrvėnie e konflikte tė tipit ndėretnik (racial). Nė tė njėjtėn mėnyrė, vėnia e etiketave etnike tė tipit mafia shqiptare, marijuana turke, prostituta moldave, etj., e katandis problemin nė njė tip situatė konfliktuoze karakteristike pėr strukturat narrative folklorike, ku personazhet (aktorėt) identifikohen nė bazė tė njė tipari unik.
 
Dihet se pėrballė kriminalitetit si tė tillė, mikroborgjezia (ose shtresa e mesme) nė vendet perėndimore e sheh veten dyfish tė kėrcėnuar: frikėsohet ngaqė njė ditė kushdo mund tė bėhet viktimė e njė krimi ordiner, por edhe ngaqė nuk gjen dot nė vetvete forcėn morale tė mjaftueshme pėr t'u konsideruar e imunizuar ndaj krimit. Nė kėtė kontekst, kriminalizimi i Tjetrit (konkretisht i shqiptarit) do parė edhe si njė mekanizėm social anti-stres. Kėtu nė SHBA njė lloj mekanizmi tė tillė e quajnė "profiling", dhe shumė grupe qė mbrojnė tė drejtat qytetare ka kohė qė e denoncojnė me forcė, sidomos kur zbatohet nga policia. Problemi ėshtė: a mund tė pėrdoren statistikat pėr tė pėrligjur shkeljen e tė drejtave civile? Kur kryhet njė krim nė Milano, gjasa qė ta ketė kryer njė shqiptar ėshtė mė e lartė se gjasa qė ta ketė kryer njė filipinas (pėr shembull), por a e pėrligj kjo bastisjen masive tė apartamenteve tė shqiptarėve?

Po kėshtu, nėpėrmjet njė marifeti prej cirku, shprehja "mafia shqiptare" e errėson rrethanėn qė kjo mafie gjithsesi vepron nė njė truall joshqiptar, dhe hyn nė allishverishe me sekserė e klientė joshqiptarė, madje edhe tregton produkte tė destinuara, tek e fundit, pėr t'u konsumuar nga vendasit (prostituta mund tė jetė vėrtet nga Lushnja, por nė atė masė qė ėshtė prostitutė ajo nuk ka kombėsi fare, ose shumė-shumė adopton kombėsinė e atij qė e transformon nė prostitutė duke e paguar).
 
Pėrndryshe "mafia shqiptare" e gazetarėve dhe gazetarucėve tė tabloideve evropiane dhe e komentatorėve llafazanė tė lajmeve tė darkės, s'ėshtė veēse njė qenie mitike qė mund t'u shėrbejė shumė mirė mediave, tė cilat e kanė krijuar, por qė nuk ka ndonjė qenėsi sociale. Pėr fat tė keq, opinioni publik evropian mbetet i dominuar nga fantazmagoritė etnike, sidomos nė rastin e skenarit tė Evropės sė qytetėruar, tė rrethuar nga "ostrogotėt". Nė kushtet e heqjes sė kufijve dhe tė dobėsimit tė shumė tipareve nacionale, kjo lloj psikopatologjie sociale me siguri do tė vijė duke u theksuar, pse njerėzit do tė ndihen tė kėrcėnuar nė vetėdijen e tyre etnike. (Nė njė periudhė tjetėr, pėr shembull nė mesjetė ose nė kohėn e perandorive, etnia e kriminelit nuk do tė kishte pasur kurrfarė relevance, nė njė kohė qė pėrkatėsia fetare do tė kishte dalė nė plan tė parė.)
  
 
2. Ku i gjenden kėmbėt mafies?
 
Miti i "mafies shqiptare" zė fill nė njė kohė aq pjellore pėr mitet si fillimi i viteve '90, kur Lindjes evropiane iu prish struktura e perceptimit tė vetvetes, ndėrsa Perėndimit evropian struktura e perceptimit tė tjetrit.
 
Pritej njė dyndje refugjatėsh nga zonat e varfra drejt zonave tė pasura - siē ka ndodhur kurdoherė nė histori. Pėr faj tė njė fataliteti gjeografik, rolin emblematik tė vandalėve pėrdhunues e kulturė-prishės nė nėnvetėdijen evropiane e morėn shqiptarėt e Adriatikut tė vitit 1991. U tha atėherė sė kėta e "sollėn krimin me vete," kurse pas gjithė gjase kėta qyqarė vetėm ēuan pėrtej detit njė farė gatishmėrie dėshpėrimtare pėr t'u rekrutuar nga mafiet e shumėllojshme qė gėlonin nė Itali e gjetiu. Shumė ujė ka rrjedhur qė nga ajo kohė. Por qė shqiptarėt sot janė masivisht tė pranishėm nė krye tė grupeve kriminale qė kontrollojnė trafiqet e ndryshme tė jashtėligjshme brenda Komunitetit Evropian, pėr kėtė pėrgjegjėsia ėshtė edhe e Evropės, qė nuk mundi ta pėrballojė dot krizėn e shkaktuar nga jo mė shumė se dyzet-pesėdhjetė mijė refugjatė (por i la nė mes tė katėr rrugėve).
 
E djathta evropiane edhe sot e kėsaj dite vazhdon t'i bjerė tė njėjtės zurna: qė kriminaliteti i shqiptarėve ėshtė gjenetik, d.m.th., ka tė bėjė me prejardhjen e tyre - dhe dihet se ksenofobia tradicionalisht ka qenė flamur i sė djathtės (pse kjo ėshtė identifikuar nė vlera tė tilla "patriotike" si kombi, atdheu, tradita, etj.). Mirėpo sot, qė tė mos humbė votat e mikroborgjezėve (e "derrave tė kėnaqun", siē i quante Migjeni), edhe e majta detyrohet tė marrė pozicione teorikisht qesharake (ksenofobike), duke shpėrfillur probleme reale tė imigracionit dhe duke krijuar probleme tė paqena. Mirėpo denoncimi i mitit tė "mafies shqiptare" nuk duhet tė na ēojė deri atje sa tė mohojmė ekzistencėn e kėsaj predispozite tė elementit shqiptar pėr t'u rekrutuar nga krimi i organizuar nė Perėndim. Po tė duam ta analizojmė problemin me rrėnjė, duhet tė nisemi qė me agregacionet mashkullore nė jetėn publike, tė cilat janė aq tipike pėr shoqėritė patriarkale, ashtu siē ėshtė kulti i forcės dhe i dhunės, tipik pėr shoqėritė rurale.
 
Le tė marrim pastaj nė konsideratė shpėrfilljen e autoritetit legjislativ qendror (nė emėr tė rregullave tė brendshme tė komunitetit vetė), dhe perceptimin e tolerimit tė kėtij autoriteti nė demokracitė perėndimore si njė lloj dobėsie strukturale. Pėrsa i takon Shqipėrisė, shkatėrrimi i institucionit tė pronės private solli medoemos pasoja fatale nė mendėsinė e brezave qė u rritėn dhe u edukuan nė njė mjedis ku kjo pronė stigmatizohej ose nuk ekzistonte fare. Nė Kosovė, ku radikalizmi social i regjimit nuk ishte aq i shprehur sa nė Shqipėri, ishte ndoshta sundimi serb ai qė i alienoi shqiptarėt nga strukturat e ligjit (tė cilat u perceptuan si tė armikut) - pa mohuar edhe ndikimin e shumė faktorėve tė tjerė. Mė nė fund, ksenofobia tradicionale e fshatarit shqiptar, tė cilėn nuk e solli komunizmi, por qė e gjeti mes nesh dhe e shfrytezoi pėr bukuri - sepse ėshtė edhe kjo ksenofobi qė e lehtėson sot pėrfshirjen e disa shqiptarėve nė veprimtari kriminale nė dėm tė tė huajve!

Ka edhe mė, doemos, e nė radhė tė parė patriarkalizmi nė familje, me babain si burim tė dhunės private sistematike (mė pas tė zėvendėsuar, frojdianisht, nga shteti); konflikti i ligjit modern (i perceptuar si i imponueshėm nga jashtė) me institucionin e kanunit (i cili zbatohet sė brendshmi); madje, edhe perceptimi i ligjit si pėrligjje e dhunės... Aq sa historikisht, komunitetet shqiptare shpesh ia detyrojnė mbijetesėn rezistencės ndaj ligjit, dhe jo respektit - me kėtė lidhet edhe vėshtirėsia pėr tė pajtuar nocionin e vetėmbrojtjes me nocionin tjetėr tė shtetit si kujdestar tė rendit publik; dobėsia e institucionit tė pronės nė shoqėritė nomade-blegtorale...
 
Pa pėrmendur pastaj problemin e hapėsirės jetėsore, tradicionalisht e bollshme pėr shqiptarin malėsor, por e reduktuar nė qytete, pa u kompensuar dot ky reduktim me ndonjė rritje tė hapėsirės shpirtėrore (pse Enveri me Mehmetin u kujdesėn qė deri edhe kultet fetare t'i nxirrnin jashtė ligjit pikėrisht nė momentin kur Shqipėria disi po urbanizohej...). Mė nė fund, zbatica e shtetit nė Shqipėrinė e viteve '90, qė e ktheu vendin nė njė prapavijė (dhe jo vetėm nė kuptimin logjistik) pėr tė gjithė ata shqiptarė qė ishin implikuar tashmė me mafien nė Perėndim... kjo pėr shkak edhe tė pafuqisė, edhe tė inkompetencės, edhe tė korrupsionit tė strukturave qė duhej ta evitonin katastrofėn.
 
Por tė gjitha kėto, ndėrsa mund tė shėrbejnė si prova nė tė mirė tė hipotezės se shqiptarėt ende nuk mund tė integrohen si tė tillė (si shqiptarė) nė botėn moderne, nuk pėrligjin kurrsesi inkriminimin e shqiptarit si tė tillė, i cili nėnkuptohet, ndėr tė tjera, edhe nga ligjėrimi nė publicistikė i shprehjeve tė tipit "mafia shqiptare". Pėr ta thėnė ndryshe: Problemi i integrimit tė shqiptarėve nė Evropė nuk ėshtė vetėm problem i shqiptarėve, por edhe i Evropės. Qė kjo e fundit ėshtė mė e qytetėruar, mė e pasur, mė tolerante, dhe mė fitimtare, kjo nuk don tė thotė se ka tė drejtė tė na e modifikojė ne tė tjerėve perceptimin e realitetit nė pėrputhje mė mitologjitė e veta.
 
 
3. Hokat e historisė
 
Mafia ėshtė njė nga ato fjalė (koncepte, entitete...) qė mėton ta krijojė vetė objektin, tė cilit virtualisht i referohet. Nė tė vėrtetė, fjala "Mafia" praktikisht nuk ėshtė veēse njė shkurtesė pėr tė emėrtuar tė gjitha ato grupe tė organizuara qė synojnė tė pasurohen me metoda tė kundraligjshme (kriminale) - kjo e shpjegon pėr bukuri pse fjala pėrdoret aq dendur nė lidhje me realitetin e sotėm nė Shqipėri, ku ligji shpesh nuk ėshtė asgjė mė tepėr se ai prezervativi i skaduar nė ēantėn e prostitutės plakė.
 
Shpesh flitet pėr mafien komuniste, qė e mbajti pushtetin nė Shqipėri pėr gati gjysmė shekulli; edhe unė mendoj se pas Luftės II Botėrore nė Shqipėri ishte lobi i gangsterėve tė kulluar qė shumė shpejt mori nė kontroll tė gjitha strukturat e shtetit - po kėta ishin stėrvitur mirė qė kur militonin nė grupet komuniste, nėn drejtimin ndriēimtar tė kolegėve jugosllavė dhe sovjetikė - pa pėrmendur pastaj se nė strukturat e njė shteti totalitar elementėt ekstremistė janė kurdoherė tė favorizuar. Nga ana tjetėr, ekonomia e Shqipėrisė sė sotme mbetet e dominuar nga bandat kriminale, prandaj ėshtė pėrsėri afėrmendsh tė flitet pėr mafie e pėr mafiozė. I vetmi problem qė shoh unė kėtu ėshtė se mbi fjalėt e pėrdorura pa kujdes ėshtė fare lehtė tė ngrihen mite - dhe ky i mafies nė Shqipėri mė duket njė i tillė (jo sepse krimi i organizuar nuk e dominon jetėn ekonomike e ndoshta politike; miti ka tė bėjė me mėnyrėn se si pėrfaqėsohet kjo dukuri nė psikologjinė kolektive).

Ka autorė qė pėrsiatin njė farė vazhdimėsie tė mafies nė njė kohė kur natyra e regjimit, e pushtetit dhe e shtetit nė Shqipėri ndėrruan faqe pas 1990-ės, tė paktėn formalisht. Unė natyrisht nuk kam prova as nė tė mirė, as nė tė kundėrt tė kėsaj hipoteze. Kam edhe unė ndjesinė sė shpėrfillja e ligjit dhe pasurimi me rrugė kriminale nė njė farė mėnyre vazhduan pa ndėrprerje nga vitet '80 nė vitet '90, mirėpo kjo nuk do tė thotė se ishte e njėjta mafie qė i vazhdoi. Nė ēdo rast, famėkeqja mafie konsiston nė grupe njerėzish, tė cilėt pėrpiqen pėr njė qėllim tė caktuar; dy grupe, pėr shembull, nga tė cilėt njėri specializohet nė tregtinė e armėve, ndėrsa tjetri nė kultivimin e kėrpit, janė tė dyja mafioze (kjo varet, tek e fundit, nga metodat qė pėrdorin pėr tė vepruar) - por kjo nuk don tė thotė se janė pjesė e sė njėjtės mafie!
 
Pėrkundrazi, mund tė sillen shembuj tė shumtė pėrplasjesh bandash kriminale (aktuale), tė cilat zakonisht janė interpretuar si pėrplasje midis organizatash mafioze me qėllime tė pėrkundėrta. Mafia nė Shqipėri nuk mund kurrsesi t'u atribuohet vetėm komunistėve - tek e fundit edhe kėta, komunistėt, ishin shqiptarė (pak a shumė), dhe regjimi i Enver Hoxhės ishte po aq shqiptar sa edhe Lidhja e Prizrenit, ēeta e Ded Gjo Lulit dhe bandat e Haxhi Qamilit. Thelbi i dukurisė mafioze ka tė bėjė me refuzimin ose shpėrfilljen e ligjit, dhe kėtė shqiptarėt historikisht nuk kanė pritur qė tė vinin komunistėt t'ua mėsonin. Nga ana tjetėr, dihet (sociologjikisht) qė organizatat kriminale janė nga format mė primitive tė nyjtimit tė masės sė miletit, dhe nė kushtet e viteve '80, pas rreth dyzet vjetėsh spastrimesh nė fushėn e shoqėrisė civile e sidomos qytetare, rrethanat ishin fare tė pėrshtatshme pėr lulėzimin e njė mafieje tė dytė, tė pavarur nga ajo qė kontrollonte xhevahiret e vjedhura prej komunistėve (pa pėrmendur lirat turke dhe llogaritė bankare nė ishujt Kajman).
 
Dhe kėshtu mė duket mua se ndodhi: ardhja e Ramiz Alisė nė pushtet u shoqėrua me njė zbutje tė konsiderueshme tė terrorit policor totalitar, sidomos ndaj kundravajtėsve qė po harliseshin nė kushtet e shkatėrrimit tė tregut tė brendshėm: shitėsit, magazinierėt, shoferėt e Alb-transportit, kamerierėt, furnitorėt, marinarėt e marinės tregtare, doganierėt e tė tjerė qė i dimė. Qė kėta ishin tė infiltruar nga Sigurimi, kjo ėshtė gjithashtu afėrmendsh, po Sigurimi nuk linte gjė pa infiltruar, deri edhe vetveten (temė pėr njė komedi kjo, po qė ende duhet tė shkruhet prej ndonjė pene tė ngeshme...), prandaj kjo nuk do tė thotė asgjė. Kėta njerėz grumbulluan njė sasi tė konsiderueshme parash (tė cilėn dikur edhe e konvertuan nė valutė tė fortė, ose nė flori).
 
Edhe njė pjesė e atyre qė nė njė formė ose nė njė tjetėr ishin pėrndjekur politikisht nga regjimi (e qė mund tė kishin ruajtur megjithatė sasi relativisht tė mėdha florinjsh ose xhevahiresh) u gjallėruan nė kėtė lloj kontrabandizmi tė papritur. U krijua kėshtu njė shtresė nė thelb apolitike, por gjithsesi shumė oportuniste, e cila aktivitetin e ethshėm tregtar (sado primitiv) e kombinonte me njė lloj cinizmi etik, duke mos pasur ndonjė ambicie politike pėrveēse njėfarė dėshire instinktive pėr ta ruajtur status quonė (d.m.th., Ramiz Alinė, pse tė paktėn kėtė e dinin qė nuk do t'ua priste kurrė kokat). Kėta patėn kohė tė organizohen si mafie (por jo pėr tė kultivuar ndonjė lloj vetėdijeje civile), dhe pėr ta institucionalizuar shpėrfilljen e ligjit (vėrtet tė ligjit tė diktaturės, po nuk mund tė pritej nga kjo masė kamerierėsh e shoferėsh tė shkathėt qė tė bėnin dallime kaq tė holla nė nocion).
 
Kur u shemb regjimi monopartiak, dhe njė grusht studentėsh krijuan PD-nė, kjo mafie e dytė do tė prirej doemos tė rreshtohej pėrkrah forcės sė re politike, sepse vetėm njė pėrmbysje rrėnjėsore e raporteve tė pushtetit nė Shqipėri mund t'u siguronte kėtyre ndonjė supremaci ndaj mafiozėve tė kolauduar tė ish-elitave enveriane - tė cilėt nga ana e tyre ndofta instinktivisht ndiheshin tė afėrt me PS-nė. Nė tė njėjtėn kohė, hapja e kufijve tė Shqipėrisė dhe shpėrbėrja e shėrbimeve sekrete (sidomos e kundėrzbulimit) ua lehtėsuan dyndjen gjithfarė elementėve kriminalė kryesisht kosovarė, tė ardhur nga Evropa Perėndimore, ku ishin specializuar me kohė nė teknikat mafioze tė organizimit (dhe tė pėrballjes sė forcave tė rendit), sidomos pėr sa i pėrket tregtisė sė drogės dhe tė armatimeve. Kėta shqiptarė jo-Shqipėrie mund tė konsiderohen fare mirė si njė mafie e tretė, jo pa kontakte me dy tė parat, e sidomos me atė tė vjetrėn, enverianen.
 
Edhe dy-tri vjet dhe njė mafie e katėrt do t'i shtohej panoramės tashmė tė komplikuar sa mė s'ka: mafia e refugjatėve shqiptarė nė Itali, tė cilėt ishin rekrutuar nga krimi i organizuar nė Italinė e Jugut (Camorra, Cosa Nostra, Ndranghetta, Sacra Corona Unita, etj.), por pėrndryshe me prejardhje nga shtresat mė tė kėputura tė popullsisė bregdetare, sidomos myzeqare dhe vlonjate. Edhe zhvatja e pashembullt qė iu bė shqiptarėve me anė tė skemave piramidale - e cila me tė drejtė do mbajtur si kulminacioni i ndėrhyrjes mafioze nė jetėn publike nė Shqipėri - do parė, pėr mendimin tim, si njė rezultante e njė veprimi jo medoemos tė bashkėrenditur tė kėtyre katėr mafieve (pa pėrmendur ndėrhyrjen e shėrbimeve agjenturore tė huaja, shumė prej spiunėve tė tė cilave shėrbime do tė kenė mbrojtur disertacionet nė Shqipėrinė e asaj kohe). Mė duket se njė drejtim i tillė i analizės (vendosja e mafieve "shqiptare" nė njė perspektivė historike dhe denoncimi i fillesės mitike) nuk ėshtė pa interes pėr tė gjithė ata qė mundohen tė kuptojnė se ēfarė ndodhi pikėrisht nė Shqipėri, gjatė viteve nėntėdhjetė.

 
Autori jeton nė SHBA

Dėrguar mė 23 shtator 2003 nga e  pėrditshmja "Tema" - Tiranė.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.