23.09.2003 - Trepca.net

Lajme

E marte 23 shtator 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova priti koordinatoren rajonale tė Bankės Botėrore

 • Pas takimit me Presidentin Rugova, zv.ministri bullgar paralajmėroi hapjen e njė zyre nė Prishtinė

 • A.Gashi: "Ne besojmė nė pavarėsinė e Kosovės si faktor stabiliteti tė Evropės Juglindore"

 • Tiroli i Austrisė do tė ndihmojė komunėn e Podujevės

 • Anėtarėt e Komisionit pėr Kulturė tė Parlamentit tė Kosovės kanė bėrė dje njė vizitė pune nė Mitrovicė

 • Banka Botėrore ka dhuruar dy donacione pėr Kosovėn nė vlerė prej 4.8 milionė euro

 • Ministri i Transportit dhe drejtoresha e Bankės Botėrore pėr Evropėn Juglindore pėruruan rrugėn Lipjan-Magurė

 • U rrumbullaksua procesi i certifikimit edhe tė pesė komunave

 • Nė Prishtinė filloi festivali kombėtar i kėngėve dhe valleve pėr fėmijė "Ylberi i Prishtinės"

 • Ushtria serbo-malazeze konfirmon arrestimin e njė nėnkoloneli pėr spiunazh nė favor tė Rusisė

 • Kryeministri maqedonas ka kėrkuar nga BE njė mision policor qė do tė zėvenėsonte atė ushtarak "konkordia"

 • Qeveria maqedonase pezulloi vendimin e ministrit tė arsimit pėr hapjen e njė paralele me mėsim nė gjuhėn shqipe nė Manastir

 • Vdiq albanologu i njohur Jup Kastrati

 • Nuk do tė ketė shtet palestinez ndėrsa udhėheqja palestineze nuk largohet nga Arafati, kanė thėnė Bush e Pauell

 • Armata e Ugandės ka shpėtuar 149 fėmijė, qė janė mbajtur nga kryengritėsit

 • Vritet njė palestinez dhe njė tjetėr vdes nga plagėt e marra

 • Forcat amerikane kanė vrarė 3 persona nė njė sulm tė kombinuar ajror dhe tokėsor nė Falluxha

 • Ish-senatorja Karol Moseli Braun ka hyrė nė garėn pėr zgjedhjet presidenciale 2004

 • Uragani Marti ka shkaktuar vdekjen e tė pakten 3 vetėve nė brigjet e Pacifikut nė Meksiko

 • Rreth 50 vetė kanė humbur jetėn dhe 30 tė tjerė janė lėnduar nė njė aksident rrugor nė Ugandė

 • Trupat izraelite kanė vrarė njė militant islamik, qė orvatej tė depėrtonte nė vendbanimin ebrait Dugit

 • Kondoliza Rajs thotė se plani francez pėr vetėqeverisjen irakiane nuk mund tė funksionojė

 • Anan - Do tė rishikojmė praninė nė Bagdad

 • Presidenti Bush mban sot njė fjalim para Kombeve tė Bashkuara

 • NATO emėroi ministrin e jashtėm holandez nė postin e sekretarit tė pėrgjithshėm tė Aleancės Veriatlantike

 • Tė paktėn njė polic dhe tre militantė janė vrarė sot nė njė incident nė Arabinė Saudi


 
Presidenti Rugova priti koordinatoren rajonale tė Bankės Botėrore
 
   
Prishtinė, 23 shtator 2003 - Presidenti Rugova priti sot zonjėn Orsalia Kalancopulos, koordinatore rajonale pėr Evropėn Juglindore tė Bankės Botėrore, e cila ka ardhur nė Kosovė me njė ndihmė konkrete nga kjo Bankė.

Nė kėtė takim u bisedua pėr mundėsitė e zhvillimit tė sektorėve tė ndryshėm qė do tė bėjnė tė mundur punėsim mė tė madh dhe qė do ta nxisin zhvillimin e Kosovės, tha Presidenti Rugova.
 
Ai pasi falenderoi zonjėn Kalancopulos pėr ndihmėn e dhėnė pėr Kosovėn, tha se shpreson qė Banka Botėrore tė vazhdojė ta ndihmojė edhe mė tutje Kosovėn.
   
Presidenti shfaqi shpresėn qė njė ditė, sa mė shpejt tė jetė e mundur, Kosova tė jetė anėtare e kėsaj Banke.
  
Zonja Kalancopulos, pasi shprehu kėnaqėsinė qė sėrish ndodhet nė Kosovė, tha se shpreson qė Banka Botėrore do tė jetė nė gjendje tė bėhet njė partner i rėndėsishėm nė zhvillimin e Kosovės.
 
Ajo shtoi se rruga ėshtė e hapur, por duhet lėvizur pėrpara qė tė identifikohen sektorėt pėr investime tė mundshme, pėr tė rritur numrin e vendeve tė punės nė Kosovė.
 
 
Pas takimit me Presidentin Rugova, zv.ministri bullgar paralajmėroi hapjen e njė zyre nė Prishtinė
 
Prishtinė, 23 shtator 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti sot zėvendėsministrin e Punėve tė Jashtme tė Bullgarisė Ivan Petkov, i cili ndodhet pėr njė vizitė nė Kosovė.

Presidenti Rugova nė takimin me diplomatin bullgar foli pėr zhvillimet dhe progresin e arritur nė Kosovė, pėr gjendjen e sigurisė dhe pėr objektivat e qeverisė dhe institucioneve kosovare, si dhe pėr integrimin e grupeve etnike nė shoqėrinė e Kosovės. Presidenti theksoi se aktualisht po punohet me UNMIK-un pėr tė pasur njė bashkėpunim mė tė ngushtė e mė produktiv.

Edhe nė kėtė takim Rugova kėrkoi qė Kosova tė njihet sa mė shpejt si vend i pavarur e i integruar nė Bashkimin Evropian, nė NATO dhe nė miqėsi me SHBA-tė.

Me kėtė rast Presidenti Rugova falenderoi zv/ministrin bullgar pėr bashkėpunimin e mirė me Bullgarinė, pėr ndihmėn qė ky vend i ka dhėnė Kosovės pas luftės dhe kėrkoi edhe njė herė pėrkrahjen e Bullgarisė, sepse ajo vitin e ardhshėm do tė jetė kryesuese e radhės e OSBE-sė.

Nga ana e tij, zv.ministri i jashtėm bullgar Petkov, pasi e falenderoi Preisentin Rugova pėr pritjen, tha se pati njė takim shumė tė frytshėm me Presidentin. Ai tha se Bullgaria e sheh si shumė tė rėndėsishėm krijimin e paqes dhe tė sigurisė nė Kosovė.
 
"Ne jemi shumė tė gėzuar qė dialogu do tė filloje shumė shpejt. Bullgaria, e cila do tė jetė kryesuese e radhės sė OSBE-sė nga fillimi i janarit tė vitit tė ardhshėm, ėshtė shumė e interesuar qė tė ketė kontakte tė afėrta, qė tė jetė sa mė e informuar", theksoi diplomati bullgar.
 
Ai paralajmėroi se Bullgaria do tė hapė nė Kosovė njė zyrė tė ndėrlidhjes, e cila do tė hapet shumė shpejt, duke shtuar se Sofja zyrtare tashmė ka pėrcaktuar njė staf diplomatėsh me eksperiencė, tė cilėt do tė vijnė nė Prishtinė nė fillim tė tetorit.

"Ne biseduam edhe pėr ngritjen e nivelit tė bashkėpunimit ekonomik nga tė dy anėt, si p.sh. eksportimin e energjisė elektrike nė Kosovė, dhe disa fusha tjera tė bashkėpunimit. Pra, ne jemi tė interesuar pėr paqe, stabilitet dhe siguri kėtu", pėrfundoi deklaratėn e tij zv.ministri i jashtėm bullgar Petkov.
 
 
A.Gashi: "Ne besojmė nė pavarėsinė e Kosovės si faktor stabiliteti tė Evropės Juglindore"
 
Uashington, 23 shtator 2003 - I pyetur se si ka ndikuar pėr ēėshtjen e Kosovės zhvendosja e vėmendjes tė politikės sė jashtme amerikane, Alush Gashi, sekretar pėr Marrėdhėnie me Jashtė i LDK-sė thotė se nuk mendon qė Kosova ka qenė lėnė pasdore, dhe nuk mendon qė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės e kanė zhvendosur fokusin.

"Natyrisht, angazhimi numerik ėshtė mė i madh nė atė pjesė tė botės, (shėnim:Irak), por ne kemi njė mision tė shkėlqyeshėm amerikan nė Prishtinė, kemi njė forcė ushtarake substanciale, kemi investime amerikane me pėrmbajtje nė Kosovė dhe kemi nė kėtė fazė njė ndihmė pėr zgjedhjen e statusit final, kėshtu qė unė mendoj se vėmendja amerikane ka qenė e vazhdueshme", tha Alush Gashi nė njė intervistė pėr "Zėrin e Amerikės".

Nė lidhje me idenė qė Bashkimi Evropian tė marrė pėrsipėr forcat paqeruajtėse nė Kosovė, Alush Gashi tha se ėshtė fakt qė Kosova ėshtė nė Evropė, por gjatė kėtij 100 vjeēari, fatkeqėsisht Evropa nuk ka arritur tė zgjidhė asnjė konflikt evropian. Sipas tij, ėshtė e domosdoshme njė fuqi substanciale amerikane pėr mbajtjen e paqes nė Kosovė dhe garancinė e demokracisė nė Evropėn Juglindore.

Duke folur pėr fillimin e bisedimeve midis Beogradit dhe Prishtinė, Alush Gashi tha se Kosova i ka tė gjitha kushtet qė debatohen brenda institucioneve pėr t'i shprehur pikėpamjet. "Presidenti, kryeministri dhe kuvendi nė tėrėsi, janė tė bindur qė Kosova ėshtė pėrpjekur qė tė jetė e pavarur dhe tė vazhdojė ndėrtimin e vet, ashtu si vendet e tjera", tha ai dhe shtoi se, "pa njė pėrgatitje shumė tė fuqishme, ne kemi shumė rezerva sa i pėrket takimit optik nė mes tė dy palėve".

Ai tha se ėshtė i bindur se nevojitet ndėrmjetėsimi amerikan dhe garanca amerikane pėr implementim eventual tė njė marrėveshjeje teknike, e cila, sipas tij, duhet tė zhvillohet nė nivel tė nėndrejtorėve.
"Ne besojmė nė pavarėsinė e Kosovės si faktor stabiliteti tė Evropės Juglindore, ne besojmė nė pavarėsi, si mundėsi e hapjes sė investimeve", tha Gashi, duke qenė i bindur se "ēėshtja e statusit do tė zgjidhet shumė mė shpejt se sa thonė tė tjerėt".
 
 
Tiroli i Austrisė do tė ndihmojė komunėn e Podujevės
 
Podujevė, 23 shtator 2003 – Nė kuadėr tė bashkėpunimit nė mes tė komunės sė Podujevės me Tirolin e Veriut tė Austrisė, kėto ditė nė Podujevė po qėndron njė delegacion i udhėhequr nga ministri Peter Logar dhe bashkėpunėtorja Melita Duma.

Ministri Logar dhe zonja Duma sot u pritėn nga Kryetari i komunės sė Podujevės Agim Veliu. Nė kėtė takim u bisedua pėr vazhdimin e bashkėpunimit mes Podujevės dhe Tirolit i cili po intensifikohet.
 
Ministri Logar njoftoi pėr ndihmat qė pritet kėto ditė tė arrijnė pėr shkollėn shqipe si dhe pėr njė ndihmė tjetėr pėr projektin e liqenit tė Batllavės, pėrkatėsisht zhvillimin e atij rajoni bujqėsor, blegtoral e turistik, deklaroi Veliu.

Kryetari i komunės sė Podujevės e njoftoi ministrin Logar me pėrparimet dhe projektet qė janė realizuar e po realizohen nė infrastrukturė dhe fusha tjera nė komunėn e Podujevės.
 
 
Anėtarėt e Komisionit pėr Kulturė tė Parlamentit tė Kosovės kanė bėrė dje njė vizitė pune nė Mitrovicė
 
Mitrovicė, 23 shtator 2003 - Anėtarėt e Komisionit pėr Kulturė tė Parlamentit tė Kosovės, me nė krye Edi Shukriun, kanė bėrė dje njė vizitė pune nė komunėn e Mitrovicės dhe kanė biseduar edhe me Faruk Spahinė, kryetar i Kuvendit tė Komunės.

Faruk Spahija u ka thėnė parlamentarėve se udhėheqja komunale ėshtė e interesuar qė tė vazhdojė realizimin e mėtutjeshėm tė projektit tė qendrės sė kulturės "Rexhep Mitrovica", me ēka do tė krijoheshin kushte pėr zhvillimin e mirėfilltė tė krijimtarisė kulturore dhe Mitrovica tė bėhet njė qendėr evropiane e kulturės, duke kėrkuar kėshtu nga anėtarėt e Komisionit qė tė pėrkrahin kėtė ide dhe tė angazhohen tek institucionet e vendit qė tė ndihmojnė materialisht nė realizimin e saj.

Poashtu, Spahija ka thėnė se institucionet e Kosovės duhet t'u japin prioritet projekteve kulturore nga komuna e Mitrovicės.

Anėtarėt e Komisionit pėr Kulturė tė Parlamentit tė Kosovės kanė biseduar nė Qendrėn e Kulturės edhe pėr problemet tjera nė fushėn e kulturės, me pėrgjegjėsit pėr kulturė tė komunės dhe me kėtė rast ėshtė shtruar kėrkesa pėr themelimin e Qendrės pėr mbrojtjen e trashėgimisė kulturore, ngase kjo trevė ėshtė e pasur me trashėgimi kulturore.
 
 
Banka Botėrore ka dhuruar dy donacione pėr Kosovėn nė vlerė prej 4.8 milionė euro
 
Prishtinė, 23 shtator 2003 - Banka Botėrore ka dhuruar dy donacione pėr Kosovėn nė vlerė prej 4.8 milionė euro. Donacioni i parė i Bankės Botėrore qė ndihmon drejtpėrdrejt konsolidimin e buxhetit tė Kosovės ėshtė 3.7 mulionė euro, ndėrkaq donacioni i dytė qė ėshtė destinuar pėr tė ndihmuar projektin e ndihmės teknike tė sektorit tė energjisė kap shumėn prej 1.1 milion euro.
 
Ky donacion ėshtė nėnshkruar nga udhėheqėsi i Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut, Nikolaus Lambsdorf dhe drejtoresha e koordinatorja rajonale e Bankės Botėrore pėr Evropėn Juglindore Orsalia Kalacupulos. Banka Botėrore si institucion i fuqishėm financiar do tė vazhdojė ta ndihmojė Kosovėn edhe nė vitet e ardhshme.

Zonja Kalacupulos shtoi se projekti pėr nėnshkrimin e marrėveshjes sė sipėrshėnuar ka tė bėjė me asistencėn nė zhvillimin e kapacitetit pėr shkėmbim tė qėndrueshėm komercial tė energjisė nė sistemin rajonal, me optimizmin e pėrdorimit tė kapaciteteve ekzistuese e gjeneruese nėpėrmjet shpėrndarjes ekonomike si dhe me vendosjen e kornizės pėr tėrheqjen e investimeve.
 
 
Ministri i Transportit dhe drejtoresha e Bankės Botėrore pėr Evropėn Juglindore pėruruan rrugėn Lipjan-Magurė
 
Lypjan, 23 shtator 2003 - Ministri i Transportit dhe Posttelekomunikacionit tė Kosovės, Zef Morina dhe drejtoresha e Bankės Botėrore pėr Evropėn Juglindore, zonja Orsalia Kalacupulos pėruruan dje rrugėn Lipjan-Magurė. Pėr kėtė aks rrugor tė gjatė 10.3 km.
 
Banka Botėrore dhe Ministria e Transportit dhe Posttelekomit tė Kosovės kanė investuar 650 mijė euro. Kjo rrugė lidh Aeroportin e Prishtinės me magjistralen Pejė - Prishtinė dhe Prishtinė - Shkup. Kėtė projekt e ka ndihmuar edhe Qeveria holandeze.

Ministri Morina tha se ndėrtimi i kėsaj rruge ėshtė rezultat i angazhimit tė vazhdueshėm tė kėsaj Ministrie nė ngritjen e njė infrastrukture tė mirėfilltė rrugore nė Kosovė.

Ndėrkaq, drejtoresha e Bakės Botėrore pėr Evropėn Juglindore, me kėtė rast tha se ėshtė e bindur se kjo rrugė do tė jetė edhe njė kontribut i cili do tė ndikojė nė zhvillimin e gjithmbarshėm tė Kosovės. Ajo shtoi se Banka Botėrore edhe mėtej do ta mbėshtesė infrastrukturėn rrugore nė Kosovė.
 
 
U rrumbullaksua procesi i certifikimit edhe tė pesė komunave
 
Prishtinė, 23 shtator 2003 - Procesi i certifikimit tė kuvendeve komunale u rrumbullakėsua dje me certifikimin e pesė komunave: Vushtrrisė, Dardanės, Zubin Potokut, Deēanit e Skėnderaj. Megjithėse Artana (Novobėrda) ka mbetur ende pa u certifikuar.
 
"Ministria e Ekonomisė dhe Financave tė Kosovė me struktura tė tjera dhe nė bashkėpunim me tenderin ndėrkombėtar do tė bėjnė gjithėēka tė jetė e mundur qė edhe kjo komunė tė fitojė tė drejtėn e certifikimit", tha ministri pėr Ekonomi dhe Financa, Ali Sadrija. Ai shtoi se kuvendet komunale tė cilat janė certifikuar kanė kaluar nė disa faza.
 
 
Nė Prishtinė filloi festivali kombėtar i kėngėve dhe valleve pėr fėmijė "Ylberi i Prishtinės"
 
Prishtinė, 23 shtator 2003 - Festivali treditor kombėtar i kėngėve dhe valleve pėr fėmijė "Ylberi i Prishtinės" ku marrin fėmijėt nga tė gjitha trojet shqiptare, ka filluar dje pasdite nė Prishtinė me njė defilim tė tė gjitha ansambleve pjesėmarrėse para bustit tė Skėnderbeut me mesazhin: "Pėr paqe dhe dashuri tė fėmijėve kudo nė botė".
 
 
Ushtria serbo-malazeze konfirmon arrestimin e njė nėnkoloneli pėr spiunazh nė favor tė Rusisė
 
Beograd, 23 shtator 2003 - Ministria e Mbrojtjes e Serbisė dhe e Malit tė Zi ka njoftuar se ėshtė arrestuar nėnkoloneli Dragolub Zhivkoviq nėn dyshimin se ka kryer vepėr penale tė spiunazhit, prezentimit tė rremė dhe falsikifikimit tė dokumenteve. Zhivkoviqit i ėshtė caktuar masa e paraburgimit prej 30 ditėsh.

Njė gjykatė ushtarake nė Beograd sot ka hapur procedurėn hetimore kundėr Zhuivkoviqit pėr vepėr penale.
Mediat serbe, ndėrkaq njoftojnė se disa oficerė tė ushtrisė serbo-malazeze janė ndaluar nėn dyshimin se me vite janė marrė me spiunazh nė dobi tė Rusisė.

Analistėt serbė nuk shprehin habinė pse oficerėt serbė kanė spiunuar pėr Rusinė, posaēėrisht nė kontekstin e reformės sė armatės serbo-malazeze.

Kohė mė parė flitej se Rusia qendrėn e vet tė spiunazhit pėr Ballkanin e ka transferuar nga Sofja nė Beograd. Ndėrkaq, ish-shefi i shėrbimit sekret ushtarak jugosllav (gjatė kohės sa Koshtunica ishte president) Aca Tomiq ėshtė shkolluar nė Rusi.
 
 
Kryeministri maqedonas ka kėrkuar nga BE njė mision policor qė do tė zėvenėsonte atė ushtarak "konkordia"
 
Luksemburg, 23 shtator 2003 - Kryeministri maqedonas Branko Cėrvenkovski, pėrmes njė letre dėrguar pėrfaqėsuesit tė lartė tė BE-sė pėr Politikė tė Jashtme dhe tė Sigurisė, Havier Solana, ka kėrkuar nga Bashkimi Evropian njė mision policor.

Burimet qeveritare nė Shkup thonė se ky mision do tė duhet tė zėvendėsonte atė ushtarak "Konkordia".
Zyra e z. Solana, duke konfirmuar kėrkesėn zyrtare tė kryeministrit tė Maqedonisė thotė se kanė filluar tė bėhen pėrgatitjet pėr funksionimin e misionit policor.

Kristina Galak, zėdhėnėse e Havier Solanės, tha pėr BBC-nė se detajet po shqyrtohen dhe shpresohet se ministrat e BE-sė tė marrin vendim pėr misionin e ri tė BE-sė nė fund tė kėtij muaji.

Bėhet e ditur se planin e misionit policor tė BE-sė pėr nė Maqedoni do ta shqyrtojnė sot ambasadorėt e BE-sė nė Bruksel.
 
 
Qeveria maqedonase pezulloi vendimin e ministrit tė arsimit pėr hapjen e njė paralele me mėsim nė gjuhėn shqipe nė Manastir
 
Shkup, 23 shtator 2003 - Qeveria e Maqedonisė ka verifikuar vendimin e zėvendėsministrit tė arsimit pėr pezullimin e vendimit tė ministrit tė arsimit Aziz Pollozhani pėr hapjen e njė paralele me mėsim nė gjuhėn shqipe nė Manastir.
 
Zėdhėnėsi i Qeverisė Sasho Ēollakovski ka thėnė se ėshtė tėrhequr edhe vendimi i ministrit Pollozhani pėr rikthimin e paraleleve me mėsim nė gjuhėn shqipe nė Shkollėn e Mesme Ekonomike nė Shkup nga njė shkollė tjetėr qė nuk frekuentohej nga nxėnėsit shqiptarė.

Nga ana tjetėr Lidhja e Arsimtarėve Shqiptarė ka mbėshtetur kėrkesat e nxėnėsve shqiptarė tė Shkollės Ekonomike nė Shkup qė tė kthehen nė objektin shkollor ku kishin mėsuar para disa viteve.

Ndėrkaq, ministri i Arsimit Aziz Pollozhani, tha se duke marrė parasysh situatėn e krijuar nė Manastir rreth hapjes sė kėtyre paraleleve me mėsim nė gjuhėn shqipe nė bashkėpunim me strukturat mė tė larta tė BDI-sė u mor vendimi pėr pezullimin e kėsaj paralele me mėsim nė gjuhėn shqipe nė Manastir, duke kėrkuar mundėsitė qė kjo ēėshtje tė zgjidhet nė mėnyrė paqėsore.
 
 
Vdiq albanologu i njohur Jup Kastrati
 
Shkodėr, 23 shtator 2003 - Pas njė sėmundjeje tė rėndė dje vdiq nė moshėn 78-vjeēare gjuhėtari i njohur shqiptar Dr. Jup Kastrati. Profesor Jup Kastrati ėshtė ndėr emrat mė tė shquar tė shkences ndėr gjithė shqiptarėt. Vepra e tij ka lėnė gjurmė tė pashlyera nė historinė e albanalogjisė dhe te studimeve gjuhėsore.

Ai ka marrė mjaft tituj nderi nga shumė universitete nė mbarė botėn. Mesues i Popullit, Mjeshter i madh i Punes "Akorduar nga Presidenti i Republikes) dhe qytetar nderi i Shkodres jane vetem disa nga titujt qe gezonte profesori i nderuar.

Me qindra e qindra breza mėsuesish tė gjuhės dhe tė letėrsisė shqipe janė diplomuar nga Pr. Jup Kastrati. Vepra e tij me madhore ėshtė "Studime albanalogjike", njė vepėr voluminoze qė ėshtė edhe studimi i jetės sė tij.
 
Ndėrsa ka njė sėrė studimesh e monografish pėr autorė tė ndryshem, gjuhėtarė dhe shkrimtarė shqiptarė nder te cilet spikatin monografite per Faik Konicen, Jeronim De Raden dhe autore te tjere.
 
 
Nuk do tė ketė shtet palestinez ndėrsa udhėheqja palestineze nuk largohet nga Arafati, kanė thėnė Bush e Pauell
 
Uashington, 23 shtator 2003 - Nuk do tė ketė shtet palestinez ndėrsa udhėheqja palestineze nuk mposht terrorizmin dhe nuk largohet nga Jaser Arafati, kanė paralajmėruar tė martėn Presidenit amerikan Bush dhe sekretari i Shtetit Pauell.

"Nė interesin e tė gjithėve ėshtė qė tė realizohet shteti palestinez", ka thėnė Bush nė njė bisedė pėr televizionin Foks, duke shtuar se kjo "nuk do tė ndodhė ndėrsa bashkėbiseduesi, ai qė tė quhet pėrfaqėsues i popullit palestinze, tė mos luftojė kundėr terrorizmit".

SHBA-tė dėshirojnė qė qeveria e palestineze tė largohet nga "intrigat" e Arafatit nėse don tė realizojė shtetin palestinez, ka thėnė sekretari amerikan i Shtetit. Kolin Pauell ka theksuar se "Arafati nuk ėshtė partner i besueshėm pėr paqe".
 
 
Armata e Ugandės ka shpėtuar 149 fėmijė, qė janė mbajtur nga kryengritėsit
 
Kampala, 23 shtator 2003 – Armata e Ugandės ka shpėtuar 149 fėmijė, qė janė mbajtur nė pjesėn veriore tė vendit, ku vepron Armata kryengritėse e rezistencės, njofton BBCnews. Zėdhėnėsi i ushtrisė ugandeze ka thėnė gjithashtu se gjatė operacionit njėjavor forcat qeveritare kanė vrarė 24 kryengritės, kurse aramata ka humbur tre ushtarė. Njoftohet se fėmijėt janė lėnė nga kryengritėsit pasi armata kishte rrethuar ata nė distriktet Gulu, Kitgum dhe Pader.
 
 
Vritet njė palestinez dhe njė tjetėr vdes nga plagėt e marra
 
Gaza, 23 shtator 2003 – Sipas njoftimeve mė tė reja tė autoriteteve palestineze tė informacionit (IPC), forcat izraelite kanė vrarė sot (e martė) njė palestinez afėr qytetit Beit Lahia nė veri tė Rripit tė Gazės.
 
Burimet e sigurimit palestinez kanė thėnė se trupat izraelite tė stacionuara nė koloninė hebraike Dugit, afėr qytetit Beit Lahia, kanė hapur zjarr nė shtėpitė palestineze dhe kėshtu kanė vrarė njė qytetar palestinez, tė quajtur Marvan Najar, 19-vjeēar.

Ndėrkaq, burinmet izraelite kanė thėnė se palestinezi i armatosur ėshtė vrarė duke u orvatur tė depėrtojė nė koloninė hebraike Dugit. I njėjti burim palestinez bėn tė ditur gjithashtu se po sot nė Nablus ka vdekur edhe njė palestinez nga plagėt e marra nga tė shtėnat e forcave izraelite njė vit mė parė.
 
 
Forcat amerikane kanė vrarė 3 persona nė njė sulm tė kombinuar ajror dhe tokėsor nė Falluxha
 
Falluxha, 23 shtator 2003 – Policia irakiane ka thėnė se forcat amerikane kanė kryer sot heret nė mengjes (e martė) njė sulm tė kombinuar ajror dhe tokėsor nė Falluxha dhe gjatė kėtij operacioni kanė vrarė tre persona dhe kanė plagosur edhe tre tė tjerė, njofton AP.

Ushtria amerikane ka deklaruar se di vetėm pėr njė tė vrarė. Sipas zėdhėnėsit ushtarak amerikan, Nikol Thopson ky operacion ka filluar pasi trupat amerikane janė sulmuar. Trupat tokėsore kishin bėrė thirrje pėr ndihmė ajrore pasi sulmuesit ishin ndeshur me ta. Gjatė luftimeve ėshtė vrarė njė luftėtar, ka thėnė ai.

Incidenti ka ndodhur nė al-Sjr, fshat 9 mila nė veri ta qytetit Falluxha. Rreth 20 minuta mė vonė janė dėgjuar tri shpėrthime tė veēanta. Dy tė vrarė janė sjellė nė spital. Kishin vdekur para se tė arrinin nė spital. Njė i lėnduar tjetėr ka vdekur nė spital . Ishin tre tė lėnduar, ka thėnė njė lejtnant policie me emrin Nabil.
 
 
Ish-senatorja Karol Moseli Braun ka hyrė nė garėn pėr zgjedhjet presidenciale 2004
 
Uashington, 23 shtator 2003 – Ish-senatorja e shtetit amerikan Illinois, Karol Moseli Braun, ka hyrė zyrtarisht nė garėn pėr zgjedhjet presidenciale amerikane tė vitit 2004 dhe kjo ėshtė gruaja e parė, qė hyn nė njė garė tė tillė, njofton BBCWorld.
 
Znj. Braun ka shpallur dje nė Universitetin e Uashingtonit vendimin e saj pėr tė kėrkuar nominimin demokratik si rivale e Xhorxh Bushit. Komentatorėt, zonjės Braun, qė ėshtė gruaja e parė zezake e zgjedhur nė senatin amerikan, nuk i japin shansė pėr tė fituar nominimin.
 
 
Uragani Marti ka shkaktuar vdekjen e tė pakten 3 vetėve nė brigjet e Pacifikut nė Meksiko
 
Meksiko, 23 shtator 2003 - Uragani Marti ka shkaktuar vdekjen e tė pakten tre vetėve nė brigjet e Pacifikut nė Meksiko, njofton BBCWorld. Uragani ka kaluar mbrėmė gadishullin Baxha tė Kalifornisė.
 
Erėrat e fuqishme, qė po lėvizin me shjpejtėsi prej 140 km nė orė kanė shkaktuar ndėrprejen e energjisė elektrike dhe tė ujėsjellėsit, kurse shirat e rrėmbyeshme kanė shkaktuar vershime nė qytetet bregdetare. Uragani Marti ishte pothuaj me fuqi tė njėjtė me uraganin Izabel nė bregdetin lindor amerikan, qė shkatoi vdekjen e tė pakten 28 vetėve.
 
 
Rreth 50 vetė kanė humbur jetėn dhe 30 tė tjerė janė lėnduar nė njė aksident rrugor nė Ugandė
 
Kampala, 23 shtator 2003 - Rreth 50 vetė kanė humbur jetėn dhe 30 tė tjerė janė lėnduar nė njė aksident rrugor afėr kufirit tė Ugandės me Ruandėn, ku njė autobus ėshtė pėplasur nė njė kamion, njofton BBCWorld.
 
Autobusi udhėtonte nga Burundi dhe transportonte shumė nxėnės ruandezė dhe burundianė, qė po ktheheshin tė mėsojnė nė Ugandė.
 
Njė kamion, qė transportonte thasė me misėr nė Burundi, ndihmė e Kombeve tė Bashkuara, ėshtė pėrplasur me njė autobus, qė shkonte pėr Kjonjo, 4 km nga qyteti ndėrkufitar Ruandė-Ugandė, Gatuna. Shoferėt e tė dy automjeteve kanė vdekur nė vend.
 
 
Trupat izraelite kanė vrarė njė militant islamik, qė orvatej tė depėrtonte nė vendbanimin ebrait Dugit
 
Gaza, 23 shtator 2003 – Trupat izraelite kanė vrarė sot (e martė) njė militant islamik, i cili ėshtė orvatur tė depėrtojė nė vendbanimin ebrait nė Rripin e Gazės, njofton Rojter.
 
Incidenti ka ndodhur pasi Izraeli ka refuzuar propozimin e presidentit palestinez Jaser Arafat pėr armėpushim tė kushtėzuar.
 
Xhihadi islamik, njė nga grupet militante qė Uashingtoni u ka kėrkuar tė ndėrprejnė dhunėn nė favor tė shtetėsisė palestineze sipas planit amerikan, ka thėnė se palestinezi i armatosur ėshtė vrarė jashtė vendbanimit hebraik Dugit.
 
 
Kondoliza Rajs thotė se plani francez pėr vetėqeverisjen irakiane nuk mund tė funksionojė
 
Uashington, 23 shtator 2003 - Kėshilltarja e Presidentit Bush pėr Ēėshtje tė Sigurisė, Kondoliza Rajs thotė se plani francez pėr vetėqeverisjen irakiane, nuk mund tė funksionojė.

Presidenti francez, Zhak Shirak, ka propozuar njė plan dyfazėsh pėr Irakun: nė fillim tė bėhet njė transferim simbolik i sovranitetit tek Kėshilli Qeverisės i vendit dhe pastaj, tė bėhet transferimi real i pushtetit nė duart e irakjanėve brenda gjashtė deri nėntė muajsh.

Znj. Rajs tha se plani francez pėr t'ua dorėzuar pushtetin personave qė nuk janė zgjedhur pėrmes njė procesi demokratik, nuk do tė funksiononte.

Ajo deklaroi se Franca duhet tė vendosė vetė se ēfarė do tė sjellė nė sallėn e Kėshillit tė Sigurimit, por shtoi se njė rezulotė e mundshme pėr Irakun, duhet tė sigurojė njė transferim tė rregullt tė pushtetit.
 
 
Anan - Do tė rishikojmė praninė nė Bagdad
 
Nju Jork, 23 shtator 2003 - Sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Kofi Annan tha se organizata e tij do tė rivlerėsojė praninė e saj nė Irak pasi njė vetėvrasės me bombė e vuri nė shėnjestėr selinė e OKB-sė nė Bagdad, duke vrarė veten dhe njė roje irakiane.

Sekretari i pėrgjithshėm tha se zyrtarėt e OKB-sė po takohen pėr tė diskutuar masat qė duhet ndėrmarrė pas sulmit tė fundit me bombė nė afėrsi tė selisė sė tyre nė Bagdad.
 
 
Presidenti Bush mban sot njė fjalim para Kombeve tė Bashkuara
 
Uashington, 23 shtator 2003 - Kėshilltarja amerikane e Sigurimit Kombėtar, Kondoliza Rajs, e cilėson fjalimin qė do ta mbajė Presidenti Bush para Kombeve tė Bashkuara si njė thirrje pėr veprim.

"Nė fjalimin e tij, Presidenti do tė diskutojė shumė prej sfidave, me tė cilat bota pėrballet sot. Ai do t’i bėjė thirrje komunitetit ndėrkombėtar qė tė marė masa pėr ta bėrė botėn njė vend mė tė sigurtė e mė tė mirė", thotė ajo.

Kėshilltarja Rajse tha se Presidenti Bush do tė pėrqėndrohet nė tri fusha: nė nevojėn pėr tė zhdukuar armėt e shkatėrrimit nė masė, nė ndalimin e skllavėrisė dhe formave tė tjerė tė shfrytėzimit njerzor, dhe nė rindėrtimin e Irakut e tė Afganistanit.
 
 
NATO emėroi ministrin e jashtėm holandez nė postin e sekretarit tė pėrgjithshėm tė Aleancės Veriatlantike
 
Bruksel, 23 shtator 2003 - NATO emėroi ministrin e jashtėm holandez, Jap de Hop Shefer, nė postin e sekretarit tė saj tė pėrgjithshėm. Ambasadorė nga 19 vende tė NATO-s e bėnė mbrėmė kėtė zgjedhje.

Zoti de Hop Shefer tha se dėshėron tė shėrojė marrėdhėniet e acaruara diplomatike ndėrmjet Shteteve tė Bashkuara dhe pjesės mė tė madhe tė Evropės, qė u shkaktuan nga lufta nė Irak.

Zoti Shefer ėshtė diplomat karriere dhe udhėheqės politik nė Holandė. Ai do tė zėvendėsojė mė 1 janar Sekretarin e Pėrgjithshėm, Xhorxh Robertson.
 
 
Tė paktėn njė polic dhe tre militantė janė vrarė sot nė njė incident nė Arabinė Saudi
 
Riad, 23 shtator 2003 - Tė paktėn njė polic saudit dhe tre militantė janė vrarė sot gjatė tė shtėnave me njė person tė armatosur nė jug tė Arabisė Saudite.

Njoftohet se pesė militantė janė involvuar nė atė incident, nė tė cilin katėr policė janė lėnduar lehtė.
"Dy nga terroristėt janė arrestuar, ndėrkaq tre prej tyre janė vrarė", thuhet nė njė njoftim tė Ministrisė sė Brendshme saudite, njofton Rojter.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.