23.09.2003 - Trepca.net

Z. MORINA: Ka gjasė qė nė vitin e ardhshėm tė vazhdohet ndėrtimi i rrugės qė lidh Mitrovicėn me Podujevėn pėrmes Shalės sė Bajgorės


Mitrovicė, 23 shtator 2003 / Hysni SYLA - Kryetari i Kuvendit tė Komunės, Faruk Spahija, me bashkėpunėtorė, ka pritur Ministrin e Transportit dhe tė Telekomunikacionit Zef Morina dhe bashkėpunėtorėt e tij, me ē’rast ėshtė biseduar pėr mundėsinė e zgjidhjes sė problemeve tė ndryshme infrastrukturės rrugore dhe tė telekomunikacionit nė komunėn e Mitrovicės.
 
Fillimisht kryetari Spahija ka falėnderuar Ministrin Morina pėr mirėkuptimin qė Minstria qė ai e udhėheq ka treguar pėr kėrkesat e pushtetit lokal me qėllim tė zgjidhjes sė problemeve tė shumta  nė komunė. Kryetari Spahija me kėtė rast ka veēuar dy projekte me rėndėsi tė posaēme, duke kėrkuar nga  Ministri Morina qė tė ndihmojė nė realizimin e tyre.
 
Fjala ėshtė pėr vazhdimin e rrugės qė lidh Mitrovicėn me Podujevėn dhe tė asaj qė lidh tri fshatrat shqiptare tė komunės sė Albanikut me Mitrovicėn, pėrmes Shalės sė Bajgorės. Nė vazhdim , kryetari i Ekzekutivit tė Kuvendit tė Komunės, Mustafė Pllana e ka njoftuar Ministrin Morina me projektet tjera prioritare tė komunės, tė cilat nuk mund tė realizohen pa ndihmėn e Ministrisė sė Transportit dhe Telekomunikacionit.
 
Ministri Zef Morina ka shprehur gadishmėrinė e Ministrisė sė tij qė tė ndihmojė nė finansimin e projekteve tė ofruara, duke shtuar se Mitrovica ka probleme tė shumta dhe se ajo  duhet tė ketė prioritet nė zgjidhjen e tyre, nė mėnyrė qė sėrish tė bėhet qendėr e zhvilluar e vendit.
 
Me kėtė rast, Ministri Morina ka thėnė se mund tė realizohen gjatė kėtij viti disa projekte mė tė vogla, por tė rėndėsishme, ndėrkohė qė atyre  kapitale do t’u jipet prioritet pėr vitin e ardhshėm. Nė kėtė kontekst, Morina ka thėnė se ka gjasė qė nė vitin e ardhshėm tė vazhdohet ndėrtimi i rrugės qė lidh Mitrovicėn me Podujevėn pėrmes Shalės sė Bajgorės.
 
Nė takim ėshtė biseduar edhe pėr ndėrhyrjen ilegale tė Post Telekomot tė Serbisė nė ate tė Kosovės dhe me kėtė rast sėrish ėshtė dėnuar ashpėr njė veprim i tillė. Ministri Morina ka thėnė se ai ka reaguar ashėpr tek strukturat e UNMIK-ut dhe tek kryeadministratori Hollkeri lidhur me kėtė ēėshtje, duke kėrkuar zgjidhjen e kėtij problemi  dhe ka vlerėsuar se UNMIK-u po vepron ngadal nė kėtė drejtim.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.