22.09.2003 - Trepca.net

I. Rugova: Kolonel Krasniqi ėshtė njėri ndėr heronjtė e Kosovės


   
Prishtinė, 22 shtator 2003 - Nė sallėn e Teatrit Kombėtar nė Prishtinė dje u mbajt njė akademi pėrkujtimore me rastin e 5-vjetorit tė vrasjes sė kolonel Ahmet Krasniqit. Kolonel Ahmet Krasniqi ka drejtuar Ministrinė e Mbrojtjes dhe Shtatmadhorinė e Forcave tė Mbrojtjes sė Republikės sė Kosovės deri mė 21 shtator tė vitit 1998, kur u vra pabesisht nė njė atentat nė Tiranė.

Kjo akademi pėrkujtimore u mbajt nėn patronatin e presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova.
 
Nė sallėn, ku ishin tubuar mysafirė tė shumtė nga jeta politike e Kosovės dhe familjarė tė Ahmet Krasniqit, foli Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova.
  
   
Presidenti i Kosovės, dr.Ibrahim Rugova, duke folur pėr jetėn dhe veprėn e kolonel Ahmet Krasniqi, tha:
 
"Jemi mbledhur sot pėr tė pėrkujtuar me krenari figurėn e madhe tė Ministrit tė Mbrojtjes sė Republikės sė Kosovės. E themi se e kujtojmė me krenari, sepse ai punoi mbi tė gjitha pėr lirinė e vendit tonė tė dashur, pėr Kosovėn, pėr lirinė qė ne po e gėzojmė sot", tha ai.
 
Nė vazhdim Rugova tha se Kolonel Ahmet Krasniqit me aftėsitė e tij tė rralla bėri njė organizim tė mirė tė Ministrisė dhe tė forcave tė armatosura, tė cilat dhanė njė kontribut tė madh nė ēlirimin definitiv tė Kosovės, qė u bė me mbrojtjen madhėshtore tė SHBA-ve, NATO-s dhe vendeve tė Bashkimit Evropian.
"Kolonel Ahmet Krasniqi punoi me devotshmėri dhe pėrkushtim nė formimin dhe forcimin e forcave mbrojtėse tė Kosovės, nė kuadėr tė institucioenve legale tė vendit tonė" – tha Presidenti Rugova, duke shtuar se "me kulturėn e tij ushtarake, kolonel Krasniqi punoi nė krijimin e njė ushtrie me aftėsi tė fuqishme mbrojtėse dhe tė disiplinuar, ēfarė i duhet njė vendi, prandaj i shprehim nderimin tonė pėr kėtė".
 
"Kolonel Krasniqi ishte njeri i matur, burrė trim dhe ushtarak i rryer. Nė jetė ishte burrė i urtė dhe mbushte jetėn e tij me interesime e pasione pėr letėrsinė e artin" – tha Rugova, duke shtuar se kolonel Krasniqi ishte burrė i nderuar nga tė gjithė.
 
Rugova pastaj pėrkujtoi jetėn dhe veprėn e kolonel Krasniqit, duke thėnė se gjithė jetėn e tij punoi dhe u vu nė shėrbim tė popullit tė Kosovės pėr liri e pavarėsi. "Me veprėn e tij dhe me prsonalitetin e tij tė shquar u vu nė shėrbim tė mbrojtjes sė Kosovės pėr lirinė dhe pavarėsinė e saj, tė cilės ia kushtoi jetėn" – tha presidenti Rugova duke folur pėr figurėn e kolonel Ahmet Krasniqit.

Me kėtė rast Presidenti tha se ditė mė parė nė rezidencėn e tij nė njė takim kishte pritur fėmijėt e kolonel Krasniqit, Florentin dhe Teutėn, tė cilėt ata e kishin njoftuar pėr punėn dhe studimet qė ata janė duke i kryer. "Ndienin kėnaqėsi tė plotė rinore qė priteshin nė Rezidencėn e Presidentit tė Kosovės. Ishin tė edukuar dhe plot jetė, si tė gjithė tė rinjtė e Kosovės pėr tė punuar pėr vendin e vet si Ati i tyre" – tha Presidenti i Kosovės.

Presidenti Rugova nė kėtė akademi pėrkujtimore nė vazhdim theksoi se kolonel Ahmet Krasniqi ishte Ministėr i Mbrojtjes sė Republikės sė Kosovės, tė cilėn detyrė e kreu me nder e pėrkushtim. "Shpresojmė se sė shpejti do tė kemi Ministrinė e Mbrojtjes sė Kosovės, nė kohėn kur Kosova nė liri po bėn hapa tė rėndėsishėm tė progresit dhe kur po punon pėr njohjen formale tė pavarisėsė pėr t'u integruar nė bashkėsinė e kombeve tė lira, ēfarė ishte objektiv dhe ėndėrr e kolonel Krasniqit", tha Ibrahim Rugova.

Presidenti i Kosovės, nė pėrfundim tė fjalės sė tij tha se "sot me krenari themi se kolonel Krasniqi ėshtė njėri ndėr heronjtė e Kosovės. Pėr meritat e Tij pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės sė shpejti do tė jetė i dekoruar nga Presidenti i Kosovės.

"Zoti e bekoftė Ministrin, Kolonel, Ahmet Krasniqin. Zoti e bekoftė familjen krasniqi. Zoti e bekoftė dhe i ruajtė fėmijėt e Ahmet Krasniqit. Zoti e bekoftė Kosovėn", tha nė fund tė fjalės sė tij presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova.

Ndėrkaq prof. Zekeria Cana tha: "Sot e pesė vjet, nė kohėn kur okupatori barbar serb bėnte vrasje masive dhe terror tė paparė nė shkallė gjenocidi, nė njė natė tė errėt, nė mes tė Tiranės, dora mizore vrau kolonel Ahmet Krasniqin, i pari Ministėr i Mbrojtjes i Republikės sė Kosovės".

Pastaj nė njė monitor u shfaqėn sekuenca nga njė film dokumentar nė kohėn kur kolonel Ahmet Krasniqi, ministėr i atėhershėm i Mbrojtjes i Republikės sė Kosovės, i dorėzonte flamurin shqiptar kolonel Tahir Zemajt.

Nė kėtė akademi pėrkujtimore u kėnduan kėngė elegjike nga Gabriel Faune, Antonio Gashi – violonēel, ule Elezi-piano.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.