22.09.2003 - Trepca.net

Spahija: Duke e ndihmuar zhvillimin e kulturės nė komunėn e Mitrovicės do t’i kontribohej njėkohėsisht edhe integrimit mė tė pėrshpejtuar tė qytetit


Mitrovicė, 22 shtator 2003 / Hysni Syla  - Anėtarėt e Komisionit pėr Kulturė tė Parlamentit tė Kosovės, me nė krye Edi Shukriun, kanė bėrė njė vizitė njėditore pune nė komunėn e Mitrovicės. Anėtarėt e Komisionit nė fjalė fillimisht i ka pritur kryetari i Kuvendit tė Komunės z. Faruk Spahija, me ē’rast i ka njoftuar ata me gjendjen aktuale nė fushėn e kulturės nė komunė dhe me pėrpjekjet e pushtetit lokal pėr tė pėrmisuar kėtė gjendje.
 
Kryetari Spahija u ka thėnė parlamentarėve tė Kosovės se udhėheqja komunale ėshtė e interesuar qė tė vazhdojė realizimin e mėtutjeshėm tė projektit tė Qendrės sė Kulturės “Rexhep Mitrovica”, me ēka do tė krijoheshin kushte pėr zhvillimin e mirėfilltė tė krijimtarisė kulturore dhe Mitrovica tė bėhet njė qendėr evropiane e kulturės, duke kėrkuar kėshtu nga anėtarėt e komisionit qė tė pėrkrahin kėtė ide dhe qė tė angazhohen tek institucionet e vendit qė tė ndihmojnė materialisht nė realizimin e saj.
 
Poashtu, kryetari Spahija u ka thėnė anėtarėve tė Komisionit pėr Kulturė tė Parlamentit tė Kosovės se duke e ndihmuar zhvillimin e kulturės nė komunėn e Mitrovicės do t’i kontribohej njėkohėsisht edhe integrimit mė tė pėrshpejtuar tė qytetit, prandaj institucionet e Kosovės duhet ta kenė kėtė parasysh dhe  tu japin prioritet projekteve kulturore nga komuna e Mitrovicės.
 
Anėtarėt e Komisionit pėr Kulturė tė Pralamentit tė Kosovės kanė biseduar nė Qendrėn e Kulturės “Rexhep Mitrovica” edhe pėr problemet tjera nė fushėn e kulturės, me pėrgjegjėsit pėr kulturė tė komunės Murteza Berisha e Sabit Idrizi dhe me drejtorin e Muzeut tė Qytetit Bektesh Vidishiqi dhe me kėtė rast ėshtė parashtruar kėrkesa pėr themelimin e Qendrės pėr mbrojtjen e trashėgimisė kulturore, ngase kjo trevė ėshtė e pasur me trashėgimi kulturore, pėr tė cilėn aktualisht asnjė institucion nuk ėshtė kompetent pėr ruajtjen e saj.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.