OPINIONE

   
22.09.2003 - Trepca.net

Analizė sociologjike

Cili model i pajtimit i duhet sot Kosovės?


22 shtator 2003 / Shkruan: Fadil MALOKU, Ph.D.(Sociolog)
 
 
1. Rasti i Kosovės
 
Fundi i  mijėvjeēarit tė dytė, do tė thoshnim pa ndonjė rezervė, nėpėr katalogjet e politikave dhe ato historiografive do tė shėnohet si periudhė e cila ėshtė  karakterizuar  me faktet, se nė anė tė ndryshme tė botės ku mė shumė e ku  mė pak, kanė zbėrthyer konflikte tė natyrės etnike qė kanė lėnė pasoja tė mėdha kudo ku kanė ndodhur;  si nė Sri Lankė ( konflikti mes Tamilėve Singalerve);  nė Nagorni  Karabah (mes Jermenve dhe Azerve);  nė  Ruand (mes Tutsve dhe Hutatve);  pastajė konflikti mes  Kurdėve nė njėrėn anė dhe pushtetėmbajtsve Turk e Iranian nė anėn tjetėr ( qė ishte aktual me aktin e tentim varjes sė liderit  Oēalan); nė Amerikė nė mes Indianve Amerikan nga Ēiapsa dhe shtetit tė Meksikės;  nė Kinė mes Tibetasve dhe Kinės; nė Kanada nė mes banorėve Frankofon tė Kvebekut dhe pjesės tjetėr tė Kanadasė, etj.
 
Edhe Europa nuk ka bėrė ndonjė pėrjashtim tė theksuar, bile  ajo  jo vetėm qė nuk ka qenė e privuar nga natyra e konflikteve ndėretnike,  por nė  njė masė tė konsiderueshme ende  sot e kėsajė dite nuk ka arrijtur tė zgjidhė: as ēėshtjen  Baske, as ate Korsikane, etj. gjerėsa ate Irlandeze  dhe ate tė Kosovės i  ka mbyllur me  kompromise tė pėrkohshme dhe  pa objektiva tė zgjedhura pėrfundimtare.
 
Nė  Ballkan, apo mė detajisht nė ish Jugosllavi  qė mund tė konsistohet lirisht edhe si djep i  konflikteve ndėretnike, tri kombe shtetėformuese e mohuan arbitrarisht njėri tjetrin (serbėt, kroatėt, dhe boshnjakėt) pėrmes njė lufte tė pėrgjakshme dhe me plotė viktima nė njerzė e shkatrrime materiale,  gjerėsa konflikti nė mes Flamanėve dhe Frankofonve nė Belgjikė, si edhe ai nė mes Ēekėve dhe Sllovakėve nė ish Ēekosllovaki,  qė ėshtė rregulluar me mjete paqėsore, krahasuar me konfliktin  e fundit  tė pėrgjakur ndėretnik nė Kosovė, qė rezultojė pas intervenimit tė NATO-s,  nė formė tė  njė administrimi (legjitimiteti tė padefinuar ende demokratik) nė trajtė tė Protektoratit, janė shembuj tė mirėfillėt pėr ekstremitetet e opcionit tė konfliktit ndėretnik dhe atij tė marrėveshjes sė  tipit “xhentlmen” mes komuniteteve nė Europė.
 
Qė  ėshtė  mė  interesanti, nė  tėrė  kėtė  kompleks tė  proceseve integrative dhe dezintegrative, hulumtimet sociologjike, mbi relacionet ndėretnike,  ndėrkulturore,  pra mbi ekstremitetet  e sjelljeve kolektive tė komuniteteve, kanė filluar  tek  kah fundi i shek. XIX, nė SHBA, popullsia e sė cilės, siq dihet pėrbėhet nga kryesisht nga emigrantėt e tė gjitha anėt e botės, ndėrsa popullsia autoktone asnjėherė nuk ka pushuar tė gjurmojė identitetin  dhe tė drejtat qė i ka pasur pėrpara.
 
Marrėdhėniet ndėretnike, si fenomene sociologjike me pėrjashtim tė Zvicrės ku raportet ndėretnike janė nė esencė raporte tė dominimit tė shumicės dominuese  ( tė cilat gjithėherė nuk  bazohen nė kriteret demografike) nė njėrėn anė dhe njė apo mė shumė pakicave tjera  etnike  nė anėn tjetėr (qė janė tė detyruara tė durojnė kėtė dominim),  janė raporte qė mė sė paku kanė shėnuar lėvizje kah ekstremizmi dhe debalancimi i kuotave ndėretnike nė historikun e kėtij mijvjeqari. Kėtė e dėshon mė sė miri stabiliteti i sajė  shekullor si shtet, ku ngandonjėherė, aksionet e bazuara nė jodhunė, ia mundėsojnė pakicave  qė jetojnė atje , tė realizojė aspiratat e tyre identifikuese, tė cilat zakonisht  reduktohėn nė identitetin gjuhėsor dhe ate kulturor, ashtu siq ka ndodhur bie fjala me Akagjanėt frankofonė , qė jetojnė nė provincėn Kanadeze tė quajtur Brunshviku i ri.
 
Mirėpo, ka raste tjera kur  shumica dominuese etnike, i hudhė tė gjitha kėrkesat identifikuese tė identitetit tė pakicės (qė zakonisht  janė tė natyrės; kulturore, gjuhėsore, e shpeshėherė edhe  politike), e me kėtė rast  konflikti gadi bėhet i paevitueshėm dhe pėrfundon  ose  me lėvizje secesioniste, ose  edhe me terrorrizėm e luftė qytetare.
 
Rasti i Kosovės ėshtė njė rast, do tė thoshja  specifik qė pėr bindjen time nuk mund tė pėrthekohet me kėto teori egzistuese mbi natyrėn e kėtyre konflikteve ndėretnike, ngaqė ndryshon nė tė gjitha aspektet;  s’pari  nga  ato politike, ekonomike, juridike, e do shtoja edhe etnopsikologjike !
 
Nė kėtė rast, ndoshta mė interesant  do tė ishte tė  hulumtohet raporti i organizimit social tė komuniteteve etnike, pėrmes tė cilit zakonisht ushqehet dallimi nė mes tė asajė qė zakonisht reduktohet veēantia e grupacioneve me pėrkatėsi tė ndryshme etnike, nė NE dhe  ATA, nė momentet kur zakonisht kėto dallime arsyetohėn dhe legjitimohėn si raporte normale tė njė diskursi tė caktuar politik.
 
Raporte, kėto qė nė momentin e tanishėm historik , shumė lehtė do tė mund tė kthehėn si bumerang ndajė vetė qytetarėve tė Kosovės.
 
Kjo mund tė hetohet shumė qartė dhe shumė bindshėm nga refrenet e pėrditshme tė diplomatėve tė jashtėm, tė cilėt tendencėn  e shqiptarėve pėr njė shoqėri qytetare mundohėn ta akceptojnė si Projekt afatėgjatė qė ka pėr qėllim  Kosovėn etnonacionale, ku nuk do tė mund tė ketė vend pėr komunitetet tjera etnike.
 
Gjė shumė lehtė mund tė sjell kokėqarje tė reja nė aspektin diplomatik, e politiko ekonomik. Themi kėshtu, ngaqė ky orjentim i kėsisojt,  nė fazėn e tanishme tė rindėrtimit civil dhe atij demokratik, Kosovės mund t’i kushtojė me reduktime nė ndihma tė cilat janė paraparė tė shtohėn.
 
Teza mbi  qytetarėt apo shoqėrinė Kosovare qė herė  herė po transmetohet  me qėllim nga disa mediume tė  rėndėsishme botėrore si  gjoja negacion i drejtave, lirive tė komuniteteve tjera , ndėrsa aludimi kryesor perceptohet tek serbėt dhe romėt, ėshtė njė akuzė e rėndė ndajė aftėsisė  kolektive shqiptare pėr tė ndėrtuar legjitimitetin demokratik nė Kosovė. 
 
Mediumet, shkrimet dhe analizat  tona, duhet t’u spjegojnė qarqeve dhe opinionit tė tillė, se ėshtė e pamundur qė nė kėtė fazė tė frustrimit dhe pėrgjakjes sė serbėve, romėve e besa kohėve tė fundit edhe  shqiptarėve qė u artikulua vitin e shkuar, tė kėrkohet ndonjė disciplinim mė i theksuar I raporteve ndė retnike. Ngaqė thjesht,  traumat, diskriminimi, aparthejdi dhe lufta e ka mandatin e vetė kohor ė  nevojshėm!
 
Tekefundit  njė skenar i pėrafėrtė i zhvillimit tė ngjarjeve  ndėretnike ka ndodhur edhe nė Bosnjė, Kroaci e gjetiu. Kjo nuk i arsyeton asesi krimet monstruoze tė grupacioneve tė paidentifikuara ndajė komuniteteve lokale, tė cilat kanė lėvėrdinė e vetė do thoshja personale, e klanore ,  qė  kjo shkon tėrėsisht nė favor tė qarqeve qė  janė  tė  interesuara tė  mbajnė  njė  gjendje akute dhe kompetitive nė  Kosovė.
 
Tėrė kėsajė kur t’i shtohet edhe pamundėsia e ndikimit tė institucioneve pėrkatėse; policisė, gjygjeve, etj. tė cilat ende janė nė fazėn e konstitutimit, del se kjo periudhė transitore e shoqėrisė Kosovare ėshtė njė domosdoshmėri e cila ėshtė pritur dhe ėshtė programuar vetėdijshėm nga rrethanat e njė dikriminimi, aparthejdi dhe segregacioni  tė pamshirshėm  dhjetėvjeqar qė qe ushqyer dhe stimuluar nga tė gjitha aspektet e pushtetit serb.
 
            Shikuar nga ky aspekt, koncepti i etniciteteve , do tė theksoja  nuk ėshtė  jashtėkohor dhe i pandryshuar  nė korpusin  e cilėsive  tė ashtuquajtura kulturore (besimeve, vlerave, normave, simboleve, gjuhės, veshjes, etj.)  qė do tė mund tė bartej, apo zakonisht bartet prej njė gjenerate nė tjetrėn. Ngase, ai rrjedhė nė njė mėnyrė nga aksioni dhe reaksioni i grupeve tė ndryshme, tė cilat kurr nuk pushojnė sė zhvilluari dhe emancipuari nė raport me vetėvehtėn dhe identitetet tjera kundruall atij.
 
Identiteti etnik, pėr dallim nga format tjera identifikuese tė popujve , ėshtė njė kompleks sociologjik qė prejardhjen e vetė e kėrkon dhe e bazon kryesisht nė tė kaluarėn e  tij duke gjurmuar kėshtu veqantinė e vetė pėrmes pyetjeve normale: Kush jemi ne? Prej nga kemi ardhur? Pėrse synimet tona nuk pėrputhėn me nivelin bie fjala  e emancipimit tonė ekonomiko-politik (pyetje; qė mė sė tepėrmi ia bėjnė vetėvehtės identitetet qė nuk kanė realizuar  identitetin e tyre shtetėror; si shqiptarėt, korsikanėt,tibetasit, kurdėt, irlandezėt,etj.)?
 
Ēka na dallon ne prej tė tjerėve pėrveq; gjuhės, kulturės, etnopsikologjisė, etj. nga identitetit tjetėr? E shumė e shumė pyetje tjera tė cilat e provokojnė prejardhjen e formave tė identiteteve etnike. Ky proces i vetėaktivizimit, apo edhe vetėzbulimit tė veqantisė sė identiteteve etnike, nė vendet postkomuniste do thoshja ėshtė njė problem specifik, me vetė faktin se identitetin kombėtar ideologjia komuniste  e kishte nė shėnjestrėn e sajė alkimiste. Alkimia e ikonografisė  sė vllazėrim bashkimit,  bashkėjetesės,  dhe ajo e shkrirjes sė  kombeve  nė identitete tė papėrkufizuara dhe tė parealizuara ndonjėherė dhe ndokund, ishte njė eksperiment i dėshtuar nė kėtė drejtim, edhe me vetė faktin se ky formacion nuk arrijti asnjėherė tė mėnjanoj nga kokat e njerzėve pyetjen mė tė thjeshtė rreth veqantisė kolektive; Kush jam unė? Kush jemi ne? Prej nga vij? Dhe, Ku shkojmė ?
 
Tani nė kohėn kur tė arriturat teknike nė shpėrndarjen e ideve dhe informacioneve, transportimin e njerzėve dhe mallit, pastaj transferimit tė kapitalit, etj. e bėjnė tė vjetėruar dhe tejet tė pakuptueshėm konceptin e kufijve dhe teritoreve (i cili nė shtetet tradicionale ėshtė rrėnjosur thellė), tė ndėrmarrėsh luftė shkatrrimtare  vetėm e vetėm qė njėrės bashkėsi etnike t’i sigurohet dominimi mbi  njė  teritor tė fokusuar pėrmes kufijve, nuk dmth. asgjė tjetėr veqėse tė bėsh krim etnogjenicial mbi  popullatėn qė  ėshtė dėnuar tė bėhet viktimė, por ėshtė e pakuptimėt edhe nga aspekti i  kėndėvėshtrimit gjeopolitik ( temė kjo shumė interesante pėr rrethanat tona).
 
Nė Pėrėndim fenomeni I identitetit  shquhet si njė kategori dinamike, e jo katalog I historisė nė formė tė folklori tė balsamuar.Hulumtimi i identitetit apo vetėvehtės etnike, ėshtė njė preokupim i cili do thoshja mė sė shumti ka lėnė vrragė nė qytetėrimin Ballkanik. Shqiptarėt e Kosovės, bie fjala pėrkundėr tėrė rrebeshit tė ; okupimeve qindravjeqare,  traumatizimeve kolektive, shkatrrimeve e dėbimeve biblike (rasti i Toplicės dhe ky i fundit), kanė arritur ta ruajnė me gjelozinė mė tė madhe pėrkatėsinė e veqantisė  dhe kontinuitetit tė tyre, gjė shumė rrallė apo pothuajse fare hiq ngjanė nėpėr historit e popujve tė ndryshėm. Kjo aftėsi pėr tė mbijetuar nė rrethanat tėrėsisht tė pavolitshme pėr konzervim tė asajė qė tė dallon nga tė tjerėt nė sofrėn e egzistencės biologjike, ėshtė fascinuese edhe pėr njė fakt tjetėr qė kėtu pakashum ndėrlidhet me befasinė simpatike qė i  pėrvetėsojė dhe i animojė  pėrėndimorėt gjatė kohės sė luftės stoike qė u zhvillua nė Kosovė, e ai ishte gatishmėria, zhdėrvjellsia dhe vitaliteti i paparė pėr t’u sakrifikuar pėr idealin e tyre.
 
Pėr botėkuptimin e njė Anglezi, Amerikani, Francezi, por jo ndoshta edhe Polaku, Rusi, e  Rumuni, koncepti i veqantisė etnike ėshtė pakashum njė letėrnjohtim pėr pėrkatėsinė, por jo edhe njė domosdoshmėri pėr tė cilėn meritohet edhe tė vdiset!? Ky (para)gjykim i kėsisojt, nė botėkuptimet e sipėrpėrmendura e ka kuptimin  dhe prejudikimin e njė befasie jo edhe aq fascinuese nė kuptimin e mosdėshirės pėr t’u identifikuar  me njė koncept tė vjetruar dhe tė tejkaluar nė Evropėn e civilizuar qė dmth. se nė sytė e komuniteteve  prezenca e  e kėtyre veqorive kolektive  e ka  spjegimin e mbrapambetjes dhe jocivilizimit!
 
Nė realitetin e ri Kosova dhe banorėt e sajė, kanė shansėn e zhdukjes sė paragjykimeve dhe botėkuptimeve qė qojnė shkurtė nė intolerancė; etnike, konfesionale, e kulturore. Mirėpo, e gjithė kjo ēėshtje e kėrkon njė kohė, njė evolucion dhe njė pėrkrahje;  sė pari do thoshja materiale, nė mėnyrė qė dalngadal (por sigurt) tė bėhet defrustrimi kolektiv i njerzėve qė kanė pėsuar lloj lloj traumash dhe mė pastajė akomodimi e zhvendosja e padiktueshme e preokupimeve tė kėtyre njerzėve nė punėt e pėrditshmėrisė egzistenciale. (punėsimi, familja, obligimet ndajė institucioneve tė ndryshme demokratike, etj)
 
Dhe forma tjetėr e pėrkrahjes sė ashtuquajtur morale, qė kryesisht koncipohet nė  reduktimin e dhėnjes sė kritikave haptas, ashtu siq po bėhet kėtyre ditėve nga tė gjitha kėndet e mundshme tė politikajve vendor dhe atyre tė jashtėm. Metodat e qortimit publik nė mėnyrė tė pėrgjithėsuar , kur ende nuk ka kaluar kohė  e mjaftueshme e rehabilitimit kolektiv, mund tė kenė  efekt kontraproduktiv. Kėtė  korpus  tė vrejtjeve, ata qė e drejtojnė (ėshtė fjala pėr  klasėn politike) sot kur po rindėrtohet shoqėria civile Kosovare, duhet ta kenė parasysh edhe njė fakt tjetėr, se pėrgjithėsimi mund tė sjell  edhe dėme nė imazhin e tyre politik.
 
Thėnė mė shkurt, mesazhi i vrejtjeve nuk guxon asesi tė  pėrgjithėsohet, por parasėgjithash tė precizohet nė mėnyrė qė edhe fajtori e edhe akuzuesi tė ndahėn me njė levėrdi  tė arsyeshme. Kosova tani kur ende  ėshtė nėn dioptrinė e thellė tė faktorėve ndėrkombėtarė, duhet tė dėshmojė se ėshtė e zoja tė ndėrtojė  shoqėri tolerante ndėretnike tė standardit Evropian, pėrndryshe gjithėmon do mbetet  njė tunel i fundosur nė probleme etnike, tė cilat nė mijvjeqarin e  integrimeve  dhe globalizimeve tė ardhshme  as qė  do tė dramatizohėn mė si probleme tė dorės sė parė.
 
Ne mungese te nje strategjie te veprimit, per afirmimin e identiteteve tjera etnike qe jetojne ne Kosove, shoqeria civile ka nje obligim te posaqem  ne krijimin e parakushteve elemetare pėr balancimet  tolerante dhe koegzistencėn ndermjet komuniteteve locale ne Kosovė.Ngaqė, kjo ėshtė njė garancion dhe domosdoshmėri e integrimit te sajė nė (“prrallat” e politikajve tanė)  rrjedhat dhe mekanizmat e Evropės qė po ndėrtohen  tani pas luftėrave tė ndodhura ndėretnike nė Ballkan. 
 
 
2. Modeli i pajtimit ndėretnik ėshtė proces     
                                                
Ardhja e  NATO-s, nė Kosovė, pėrveq aktivitetit dhe angazhimit tė ngjeshur nė aspektin e  rindėrtimit material (ende jo edhe gjithaq  shpirtėror!) pati jehonė tė madhe nė tėrė botėn edhe me vetė faktin se shqiptarėt  pėrmes luftės ēlirimtare, dėshmuan para syve tė botės se viktimizimi i tyre i vetėdijshėm kolektiv, nė realitet ishte pasojė edhe i njė reagimi tė natyrshėm  qė pėrveq mbijetimit, asistonte edhe afirmimin e vlerave tė  veqantisė sė tyre kombėtare qė qe shtypur me dhunėn mė tė egėr serbe.
 
            Sakrifica e vetėdijshme kolektive e popujve, siq ndodhi me Bosnjėn dhe Kosovėn (por jo edhe me Ēeēeninė apo Kurdistanin) do tė mbetėn pėr njė kohė tė gjatė koncept dhe platformė jo vetėm politike dhe ushtarake, por edhe morale obligative e  qendrave tė vendosjes, e cila do tė duhej t’i obligojė ata qė  nė emėr tė vlerave njerzore dhe atyre demokratike tė bėjnė intervenime  tė ardhshme kirurgjike nė pjesėt e ndryshme tė botės.
 
            Rasti Bosnjės dhe Kosovės, por jo edhe ai i Ruandės dhe Ēeēenisė, dėshmojnė se vlerat njerzore  dhe interesat nacionale tė shteteve, si ideale tė njė botėkuptimi dhe rendi tė ri qė po tentohėn tė ndėrtohen nė botėn e civilizuar, janė ende largė njėra tjetrės. Shekulli i 21, me siguri se do tė tentojė pamėdyshje t’i ofrojė kėto dy diskurse, pikėspari; politike e pastaj edhe morale. Por kjo dėshirė dhe aspiratė e kėtyre qendrave, si  nė rastin e Ballkanit do tė bėhet shumė mė ngadal dhe mė me shumė reperkusione. Shkaqet janė tė shumta dhe janė tė natyrave tė ndryshme; politike, etnike, ekonomike, historike,etj. gjė qė ėshtė e pamundur tė elaborohėn nė njė shkrim tė tillė tė kufizuar.
 
            Nė Kosovėn e pasluftės, kėto vlera dhe kėto interese edhe pėr njė kohė tė gjatė do tė diskutohėn pėrmes agjendave tė shkaqeve dhe pasojavet ; morale, etnike, politike e mėpastaj edhe  tė atyre ekonomike.
 
Shkaqet morale, si nė Bosnjė, ku pėr barometėr tė kėtij konstatimi, kishim vėshtėrsit e mospajtimit ndėretnik, ndėrfetar e ndėrnjerzor mes serbve, kroatve dhe boshnjakve pėr tėra kėto vite tė rindėrtimit, (!) ishin tejet transparente edhe  me vetė faktin se as serbėt as boshnjakėt e as kroatėt, pas tėra kėtyre viteve tė paqes dhe rindėrtimit, nuk mundėn tė ndėrtojnė modelin e shoqėrisė sė sygjeruar (nga pėrėndimi) multietnike!   
 
Nė Kosovėn e pasluftės, shkaqet e  mospajtimit tė menjėhershėm ndėretnik dhe tė ndėrtimit tė shoqėrisė multietnike do tė mund tė jenė shumė mė tė shprehura, edhe nga faktet e barrierrave  frustrative tė prodhuara nga sistemi i mėhershėm tejet diskriminues dhe aparthejdist serb dhe dallimeve  tė tejskajshme gjyhėsore, kulturore, etnopsikologjike, etj  mes komunitetit shqiptar dhe atij serb. Qė dmth. se  shėrimi i kėtyre plagėve dhe zgjidhja e mospajtimeve etnike nė kosovė, me terapi tė modeleve  dhe mentalitete tė vendeve tjera, siq po aludon aktualisht UNMIK-u  dhe  OSBE-ja, do kėrkojė dyfish kohė mė shumė se nė Bosnje!
 
Pse po e themi kėshtu? Dhe ku e ka mbėshtetjen kjo tezė e jona?
 
Sė pari, ekspertėt dhe kėshilltarėt e Administratorit tė Kosovės duhet ta kenė tė qartė apo edhe ta mėsojnė leksionin  “number one”se; Kosovarėt, me sistemin e tyre tė koduar shekullor, pamvarsisht prej dėshirės dhe vullnetit pėr tė ndėrtuar njė shoqėri civile nė Kosovė, nuk munden edhe po tė donin ashtu ad hoc, sipas “shpejtėsisė” UNMIK-iane tė “kapėrdijnė” sistemin e modelit tė dekreteve  dhe rregulloreve (ligje ende nuk ka apo jo?!), qė pėr synim kanė ndarjen e pushtetit tė ardhshėn nė baza etnike!
 
Koncepti i ndarjes sė pushtetit  nė principe etnike, mund tė jetė funksional dhe i dobishėm vetėm nėpėr ato vendet tė cilat e kanė shumicėn e popullsisė sė pėrzier, siq po bėhet psh. nė Bosnje, apo siq do tė mund tė bėhej nesėr nė Maqedoni, Vojvodinė, etj.
 
Ēėshtja e mbrojtjes sė minoriteteve me fuqinė e ligjit, ėshtė njė kėrkesė e arsyeshme dhe shumė e preferueshme, mirėpo kur  ajo fillon tė ngrihet nė nivelin e sistemit tė privilegjave, atėherė ajo dinė tė bėhet edhe pengesė serioze pėr rregullimin e raporteve ndėretnike. Ajo e merr kuptimin e tolerancės dhe mirėkuptimit, vetėm poqese grupimi etnik (nė rastin tonė serb, hashkali, boshnjak, turk, etj) qė kėrkon kėtė status ka njė shumicė absolute tė popullsisė pas vetės, gjė qė nuk ėshtė rast i njejt me Kosovėn, me mbi 97%  shqiptarė !
 
Favorizimi i kėsajė formule qė ėshtė dizajnuar nė baza tė identitetit etnik dhe qė po synohet tė institucionalizohet (tash pėr tash vetėm me dekrete e rregullore UNMIK-iane, e nesėr edhe me Kushtetutė!) nė Kosovė, jo vetėm qė do tė ndikojė nė rritjen e tensionimeve ndėretnike, por edhe nė thellimin e ndasive mes komuniteteve lokale! Dikush do tė pyes pėrse athua, kur dihet se qėllimi ėshtė i kundėrti?
 
            Dekretet dhe rregulloret e kėsisojta, serbve lokal psh. gjithėnjė do t’u mundėsonin betonimin e aso kėrkesave (qė momentalisht janė nė fazėn e enklavizimit) qė nesėr duhet ta fitojnė fuqinė e ligjit. E meta e tėrė kėtij koncepti, pra qėndron nė ate,se identifikimi i kėsisojt i minoritarėve Kosovar nė  tė ardhmėn gjithėnjė do tė bėhet jo pėrmes institucioneve tė shtetit, por pėrmes pėrkatėsisė etnike!
 
Procedura e kėtill e ndėrtimit tė raporteve ndėretnike nė Kosovė, shqiptarėt nė anėn tjetėr pėr ēdo ngecje eventuale, pamėdyshje do t’i  “emėronte” si  fajtorė kujdestar, ashtu siq ėshtė edhe duke i emruar tani pas luftės! I tėrė ky Projekt i kėsisojt, mėpastaj, grupimeve tė ndryshme politike (tė cilat pėrherė do tė gjinden nė mesin e shqiptarėve etnik, deri nė realizimin e synimit pėr pamvarėsi) do tė ua trasonte rrugėn e mbajtjes sė kursit radikal, gjė qė nuk e besojė se ėshtė edhe qėllim  i Administratės Ndėrkombėtare?
 
Ekspertėt e Administratės Ndėrkombėtare, duhet ta kenė tė qartė se koncepti i ndarjes sė pushtetit nė baza kombėtare qė po favorizohet tani, do tė sjellė mė shumė telashe se sa dobi. Pėr kėtė prejudikim tonin na referohet sidomos shembulli i Qipros, ku qe gadi tri dekada po mbahet njė gjendje e thellė tensionuese  mes komuniteteve dy komuniteteve dominuese, asajė greke dhe asajė turke!
 
            Kur ėshtė fjala tek frymzimi i pajtimit ndėretnik, unė me kėtė rast do tė sherbehesha shum shkurt, me disa qėndrime tė qytetarėve tė Prishtinės (Hulumtim ky empirik i IDERK-ut), qė si mundėsi do tė mund ishin nė kolizion me qėndrimet e shumicės sė popullsisė sė Kosovės. Nė tė vėrtetė, mostra e Prishtinės, dėshmon prirjen e tolerancės ndėr shqiptarėt etnik, pėrkundėr tėrė atij represioni,masakrave dhe dėbimit biblik nga trojet e tyre qė qe ushtruar nga  estabilishmenti politik serb dhe  serbėt lokal.
 
Shqiptarėt, nė tė vėrtetė nuk e kontestojnė asesi kthimin e e grupeve tjera  etnike me ndonjė kusht tė veqant. Ata nė tė vėrtetė fajin kolektiv tė grupit tjetėr etnik tė implikuar nė fushatėn e dėbimeve, vrasjeve dhe masakrimeve ndajė tyre,  mundohėn ta kanalizojnė nė  sistemin e pėrgjegjėsisė, e cila duhet verifikuar pėrmes ligjeve dhe mekanizmave institucional  tė Hagės dhe Kosovės. Qėndrim ky qė duhet tė jetė mjaft domethėnės pėr Administratėn civile.
Tensionimet qė i pėrcjellin njė kohė situatat postkonfliktuoze, janė evidente dhe pėr kėtė fenomen ilaēi mė i mirė ėshtė funksionimi i vis maiorit tė ligjit.Kėtė teori, tė zgjatjes sė situatave tensionuese ndėretnike e ka dėshmuar mė sė miri  rasti i Bosnjesi.
 
            Andaj Administrata Civile nuk duhet tė nxitojė qė tė kėrkojė tjetėrsim kaq tė plotė dhe kaq tė shpejt nga shqiptarėt! Tekefundit, koncepti i amputimeve tė shpejtuara i frymzuar nga  modelet e hueja tė sjelljeve  (pamvarsisht prej suksesit qė ėshtė dėshmuar atje nė kushte dhe rrethana krejtėsisht tjera nga kėto tė Kosovės) nuk  ėshtė e thėnun tė ketė sukses nė tė gjitha ambientet tjera postkonfliktuoze qė dalin nga tmerret e luftės, siq ėshtė rasti me Kosovėn.
 
            Pėrvojat e dhimbshme tė “transicionit” nėpėr vendet e ndryshme postkomuniste, kanė dėshmuar se; modeli i demokracisė dhe ai i ndėrtimit tė raporteve tė shėndosha ndėretnike, nuk mund tė vendoset vetėm me aktin pėrmbysjes apo shkatrrimit tė raporteve dhe njėmendėsive tė vjetra totalitare e konfliktuoze nė ato vende. Pėrkundrazi, tani gjithėnjė e mė shum po bėhet mė e qartė se demokracinė dhe rregullimin e raporteve ndėretnike, nuk duhet identifikuar vetėm me ndėrtimin e njė legjitimiteti hė pėr hė (pa tė cilat as qė mund tė paramendohet ajo) qė duhet ngritur sė bashku me mekanizmat e ndryshėm ligjorė, pastajė procedurat nė bazė tė parimit tė shumicės, por para sė gjithash edhe me;  tolerancėn e ndėrsjellėt etnike, kreativitetin e gjithėmbarshėm kulturor, pastaj sistemin specifik tė vlerave qė ajo i imponon nėpėr shtetet nacionale dhe  me mjeshtrinė e cila vazhdimisht kėrkon; pėrsosje dhe bartje tė kėsajė  pėrvoje nė brezat e ardhshėm.
 
E tėrė kjo formulė pakashum, do tė mund tė vlente edhe pėr ndėrtimin e raporteve ndėretnike mes komuniteteve lokale, me njė dallim tė vetėm se  nė shoqėrit qytetare pėrceptimet etnike ndryshojnė shum mė ngadal se sa institucionet shtetėrore.
 
            Nisur nga ky kėndėvėshtrim i kėsisojt, do tė thoshnim se me kėtė koncept dhe me kėtė  pėrvojė tė sprovuar jetėsore tė pėrėndimorve, nė  rrethanat tona tė reja Kosovare, do tė duhej tė nėnkuptonim; jo vetėm transparencėn e tolerancės, mirėkuptimit dhe  koegzistencės ndėretnike, por edhe tė gjitha ato aktivitete  dhe procese qė i stimulojnė qytetarėt e Kosovės  tė respektojnė logjikėn e fuqisė sė ligjit i cili tenton t’i zhdukė tė gjitha barierat tjera; racore,etnike, fetare, politike, etj.
 
Projekt Propozim mbi amputimin e shpejtuar tė frymės sė tolerancės ndėretnike nė mentalitetin ende tė zhdarravitur politike  tė qytetarėve nga te gjitha komunitetet locale e sidomos ato shqiptar, do tė duhej tė ndėrtohet nė stilin e profi kirurgut nė mėnyrė qė tė kihen parasysh tė gjitha rrethanat dhe mentalitetet e ambientit ku duhet tė vėhet skalpeli dhe ushtrohet veprimi!
 
 
3. Modeli i konfliktit nė Kosovė
 
            Kundrimi qė Kosova, dhe prania e UNMIK - ut, KFOR-it, dhe OSBE-sė, tė mbahen nė suazat e njė gjendjeje tė pritjes , si edhe refuzimi gadi I parasyeshėm nga tė gjitha kėndet e sė drejtes (tash per tash te (pa) arsyeshme!) nderkombetare juridike pėr t’u munduar tė gjindet jo njė modus vivendi, ashtu siq sygjeron Korniza Kushtetuese e Administratės ndėrkombėtare, por pėr t’u  definuar qartė statusi i ardhshėm politik i Kosovės, me hipotekėn e djallėzuar se kėshtu problematizohen stabiliteti dhe siguria nė Ballkan dhe krijohen situata tė paparashikueshme pėr mbarė Evropen Juglindore,  ėshtė njė pozicionim i ngathtė  (por jo edhe I qėlluar hė pėr hė!)qė me siguri nė staza pakėz mė tė gjata do tė ndikojė shumė edhe nė (mos)pajtimin e gjithėmbarshėm ndėretnik mes  komuniteteve tė hasmuara jo rastėsisht nė agjendėn e luftės nė fund tė milenimumit tė kaluar.
 
            Qasja e kėsisojt e qendrave tė vendosjes ndajė Kosovės, nė njėrėn anė regjimit tė deridjeshėm opozitar serb nė Serbi, faktikisht i dhuron formalisht alibin e shpresės  pėr ta rikthyer edhe njė herė Kosovėn nėn sovranitetin e vetė qė ishte zvogluar dukshėm gjatė kohės sė sundimit tė regjimit tė Millosheviqit (gjė qė pėr qdo ditė po ndėgjohet nga goja e tyre nėpėr aulat ndėrkombėtare), si edhe nė anėn tjetėr pėr shqiptarėt krijon pėrshtypjen e “rebeluesve permanent” nė rajon tė cilėt nuk janė nė gjendje tė qeverisin me veėvehtėn dhe tė tjerėt , kurse nė anėn tjetėr shqiptarėve tė cilėt nuk janė tė kėnaqur me shkallėn e lirisė sė fituar kur ata u rebeluan, u dhuron platformėn e kėrkesave maximaliste, pra ate tė bashkimit tė gjitha trojeve nė Ballkan, si njė tė drejtė tė tyre natyrore!
 
            Nė situatat konfliktuoze qė zakonisht identifikohėn pas katrahurės sė luftės, ashtu siq bie fjala ndodhi nė Bosnje, Kroaci, etj. zakonisht si nevojė dhe si domosdoshmėri historike shfaqen modelet e zgjidhjeve tė kėtyre konflikteve ndėretnike tė cilat njė kohė kanė pasur probleme tė natyrės sė ; diskriminimit, shantazheve apo edhe luftės. Zgjidhja apo pajtimi ndėrmjet kėtyre komuniteteve, zakonisht konsiston nė kėmbimin e informatave tė duhura mbi  interesat dhe prioritetet e tyre nė konflikt, duke e ndėrgjegjėsuar vetėdijen e tyre; politike, ekonomike, juridike, etj.
 
Nė teoritė sociologjike, mund tė hasim argumente tė besueshme, tė cilat flasin pėr mundėsit pastaj pėrvojėn e zgjidhjes  sė problemeve ndėretnike si dhe krijimin e klimės sė tolerancės ndėrmjet grupeve, racave dhe identiteteve tė ndryshme etnike nė botė. Njė ndėr kėto teori qė dekadave tė fundit, do tė thoshnim e alarmuan  atmosferėn e ndėrgjegjėsimit ndėretnik padyshim ėshtė edhe ajo e cila e pamundėson zgjėrimin dhe eskalimimin e situatės nė gjendje tė ashtuquajtur sociologjikisht kompetitive.
 
Zgjidhja e sukseshme e problemeve ndėretnike, si pėrvojė e vendeve dhe popujve tė infektuar me dozėn e urrejtjes  tė shkaktuar nga plagėt e vrasjeve masive, pėrkatėsisht luftėrave gjenocidiale (rasti i Bosnjes, Ruandes, Ēeqenisė dhe Kosoves), kryesisht mund tė udhėzojė nė tri  modele, tash pėr tash mė tė angazhuara dhe mė tė sprovuara edhe nga Institutet mė eminente ndėrkombėtare;
a/ kompromisin,
b/pajtimi me Procedurėn pėrfundimtare dhe
c/zgjidhjen integrative .
 
 
Modeli i Kompromisit
 
Nė esencė nuk ėshtė asgjė tjetėr, veqėse do tė thoshnim njė marrėveshje ne mes dy grupacioneve tė pėrafėrta numerikisht etnonacionale mbrenda suazave tė njė konstruksioni shtetėror, qė kanė si imperativ arritjen e njė zgjidhje tė pajtueshme pėr dy palėt konfliktuoze. Thėnė mė thjesht, ky koncept zakonisht pėrdoret nė terminologjinė politike dhe ka kuptimin e njė pajtimi tė ndėrsjellėt, mirėpo, kuptimi i tij ėshtė pakėz mė i gjėrė, ngase me tė shpeshherė nėnkuptojmė edhe ato  marrėveshje qė kanė konotime  dhe porosi tė zbrapjes nga kėrkesat e mėhershme maximaliste tė njėrit nga komunitetet etnike.
 
Nuk thuhet sė koti, se; kompromisi ngandonjėherė nėnkupton edhe aso situata kur palėt konfliktuoze nuk ndahėn tė kėnaqura me arritjen e marrėveshjes tė cilėn e determinojnė shumė faktorė jashtė argumenteve qė  shtrohėn zakonisht nė tavolinėn e gjelbėrt tė politikajve. Ky model, ne rastin e Kosovės, do tė thoshnim ėshtė I paalikueshėm edhe pėr shkak tė prejudikimit kuantitativ etnonacional. Mė I afėrtė do tė ishte bie fjala nė rastin e Maqedonisė, ku grupet e ndryshme etnike pėr nga numri janė shumė mė tė pėrafėrta 30 %(zyrtarisht) gjerė 40%-45%(jozyrtarisht) me pėrkatėsi etnike shqiptar, dhe mbi 50%(zyrtarisht) me pėrkatėsi apo prejardhje maqedonase. Ky model, do tė thoshnim do tė ishte shum i preferueshėm  edhe pėr rastin e Bosnjes, ku pėrafėrsisht bashkėsit etnike tė tri grupimeve etnike qė ishin nė konflikt (serbėt, boshbnjakėt dhe kroatėt) do tė mund tė pajtoheshin mė leht me “natyrėn e kompromiseve” ndėretnike.
 
 
Modeli i Pajtimit me procedurė pėrfundimtare
 
Kompromisi, siq mund tė nėnkuptohet edhe vetėvetiu nuk ėshtė zgjidhje apo agjendė e vetme dhe alternative qė do tė mund t’i ofrojė serbėt dhe shqiptarėt nė tė ardhmėn e afėrtė, nė tavolinėn e pajtimit. Ngandonjėherė pėrfundimi i negociatave apo zgjidhja pėrfundimtare e problemeve tė kėsajė natyre, mund tė arrihet edhe pėrmes marrėveshjeve paraprake mes  komuniteteve qė ende mund tė cilėsohen si tė armiqėsuara. Kjo pra ėshtė ajo faza e cila mund tė keqinterpretohet nga tė dy bashkėsit etnike  pėr gjėja “tolerimin e skajshėm” tė njerės bashkėsi ndajė bashkėsisė tjetėr etnike. Shqiptarėt, do tė mund tė thoshnin se serbėve local  po u ofrohet “gjithėcka, vetėm e vetėm qė tė futen nė agjendėn e identitetit tė ri (tė padefinuar ende , kuptohet!), kurse shqiptarėve pėrmes Kornizės Kushtetuese u janė reduktuar tė drejtat e veprimit dhe vendimarrjes nė proceset e gjertanishme.
 
Ky model apo tip i negocionimit, sipas rekomandimeve tė IDERK-ut,  (Institutit pėr Demokraci dhe Relacione Etnike I Kosovės) nuk do tė ishte i preferueshėm  nė ndėrtimin e raporteve ndėrtetnike nė periudhėn e gjertanishme tee (jo) pėrvojes me demokracinė ende tee brisht nė Kosovė. Arsyet  janė tė shumta, kurse ne do tė pėrmendim vetėm disa sish, qė sipas mendimit tė ekspertėve tė IDERK-ut, janė disi mė tee theksuara nė sytė e opinionit publik Kosovar.
 
b.1. Nė rastin e armiqėsive tė thella, siq ėshtė rasti I Kosovės, ku  komunitete e armiqėsuara kanė dalur nga njė luftė e natyrės etnike qė si pasojė kėrkojnė njėra pavarsinė (nga ish Jugosllavia /tash Serbia), kurse tjetra reintegrimin (nė ish Jugosllavi (tanim Serbi), ėshtė gadi pothuajse e pamundur tė kėrkohet ekspres pajtim ndėretnik, derisa nė tė dy anėt e komuniteteve ende ka paqartėsi rreth definimit tė identitetit apo statusit tė tyre politik.Edhe Kosova e edhe ish Jugosllavia (tani Serbia) nuk e kanė as tė pranuar (ndėrkombtarisht )e as tė zgjidhur (politikisht) kėtė qėshtje. Rekomandimi I IDERK-ut, pėr staza tė gjata ėshtė se ato nė kėtė faze do tė mund tė koegzistonin me pėrjashtime ambivalente, tė cilat nuk do tė mund ta pengonin synimin e asnjėrit grup etnik nė Kosovė.
 
b.2. Ky model, pėr shkak tė mosqartėsimit apo pėr shkak tė mosdefinimit tė  stastusit Kushtetues tė grupimeve tė ndryshme etnike, si nė Kosovė ashtu edhe nė ish Jugosllavi (Serbi), do tė mund ta neglizhonte shumė qėshtjen e pajtimit ndėretnik. Derisa nė Serbi, grupet e ndryshme etnike, sidomos aludimi do tė mund tė vlejė pėr; hungarezėt, shqiptarėt, malaziezėt, etj. ende  prejudikohen me terminologjinė komuniste si pakica kombėtare, pakica etnike, etj. pra grupime qė automatikisht atyre u dhurojnė sipas ligjeve paragjykuese, statusin e njė minoritetit etnik (jo edhe qytetar, suq do tė duhej tė ishte nė tė vėrtetė) qė me vete do tė duhej tė bartė edhe hipotekėn e qytetarit tė rendit tė dytė! Qė rrethanat e reja nuk do tė duhej t’I duronin dhe pretendonin t’I afirmonin si vlera  tė reja tė shoqėrisė civile. E njejta gjė do tė thoshnim, pa dallime tė mėdha ėshtė prezente edhe nė Kosovė, dallimi ėshtė vetėm se kėtu, statusi I komuniteteve locale, mirrret dhe analizohet me rezerva shum mė tė mėdha shkaku I benificioneve qė mundet eventualisht UNMIK-u, tu ofrojė atyre nė estabilishmentin e ardhshėm politik tė Kosovės.
 
Zatėn ky llojė i ofertės nė formė e sidomos nė pėrmbajtje, serbėve posaqėrish u ofrohet nė rregulloret e Kornizės Kushtetuese, ku perms mekanizmit tė ashtuquajtur :”diskriminim pozitiv”, serbėt avansohen nė statute privilegjuese qė ata as qė kanė mundur t’I refuzojnė si tė tilla.
 
 
Modeli i Zgjidhjes Integrative
 
Si zgjidhje integrative e pajtimit ndėretnik shquhet ajo zgjidhje e cila dosido konsiston nė qetėsimin e shpirtėrave tė trazuar tė dy palėve qė gjenden nė armiqėsi ndėretnike shkaku i ndonjė interesi; politik, ekonomik, apo juridik. Nė pėrvojėn e grupeve pajtuese qė njihet si palė e tretė, mund tė hasim nė disa tipe apo lloje tė zgjidhjeve pėr problemet dhe konfliktet ndėretnike.
 
            Tipi i parė i identifikuar i zgjidhjeve integrative, presupozon rritjen e “karrotės” sė premtuar nga pala e tretė negocionuese e prapa tė cilės qėndrojnė institucionet e rėndėsishme ndėrkombėtare( nė rastin e Kosovės; KFOR-i, UNMIK-u, OSBE-ja. Kėshilli i Sigurimit, sidomos tani kur po ofrohen “bisedimet teknike” Grupi I Kontaktit, etj.) me qėllim qė tė neutralizohen kėrkesat (qė ne nė Kosovė po i shquajmė si; “vullnet I popullit”, “synimi pėr tė realizuar identitetin shtetėror”, etj.) maximaliste  nga kėndėvėshtrimi I njėrės palė, ndėrsa natyrore nga kėndėvėshtrimi I palės tjetėr.

 

            Tipi i dytė, ka tė bėjė mė tepėr me prejudikimin e “kompenzimeve” ( mė tepėr do tė thoshnim materiale, morale, etj) nė stilin;”ti mua, unė ty”gjerėsa tipi i tretė, ka tė bėjė me reduktimin apo zvoglimin e humbjeve minimale nė planin strategjik, ushtarak, ekonomik, dhe ate njerėzor tė grupeve etnonacionale tė gjendura nė situata konfliktuoze.
 
Nė kėtė kontekst, shtrohet pyetja, se si mund tė zgjidhėn problemet ndėretnike? Apo cilat janė pėrvojat e tė tjerėve nė kėtė fushė shumė tė “ndieshme” pėr qendrat e vendosjes, pėr tė cilė politikajėt apo partit tona politike kanė pakė, pėr tė mos thenė kurrfar informacionesh (pėrveq atyre tė pėrgjithsuara nga dėshirat dhe aspiratat individualiste tė grupimeve politike) nga estabilishmentet e tyre profesionale?
 
Ne kėtu nė pamundėsi tė elaborimit tė gjitha dimensioneve tė kėsajė problematike, nė rastin e Kosovės , do tė thoshnim, se hapat mė kreativ qė nevojitėn pėr tė zgjedhur edhe konfliktet mė tė ndėrlikuara ndėretnike, zakonisht preferojnė hapa qė synojnė kah zgjidhjet integrative qė pėrfundojnė me hepiend.
 
Shembulli qė  e ilustron mė sė miri kėtė teori, do tė thoshnim ėshtė ai i  Golanit, tė cilin e mbajmė nė mend tė gjith, ku psh. ndėrmjetėsuesi (amerikanėt, si zakonisht vetėm ata mund tė bėjnė mrekullira tė tilla!) intelegjent hetoi se; njėra pale, bie fjala ėshtė mė tepėr e fascinuar me formėn, kurse pala tjetėr konfliktuoze me pėrmbajtjen e problemit!
 
Ose psh. nė luftėn e njohur tė Jom Kipur (Yom Kippur) thuhet se armata e tretė egjiptiane, ishte e rrrethuar me forcat izraelite. U ashpėrsuan mendimet dhe sygjerimet lidhur me  kontrollimin e tė vetmės rrugė, pėrmes tė cilės do tė mund tė furnizoheshin ushtarėt egjiptas me ushqim  dhe dukej se asnjėra palė nuk mund tė mirrej vesh rreth kėtij problemi. Pas njė analize tė kujdesshme ndėrmjetėsuesi H. Kisingjer (ish sekretar I Shtetit) kuptoi se ; Izraeli dėshironte tė vėjė kontroll tė njėmendėt mbi kėtė rrugė tė rėndėsishme pėr ta, gjerėsa egjiptasit dėshironin tė lėnė vetėm pėrshtypjen nė opinionin ndėrkombėtar, se izraeli nuk duhet ta vėnė kėtė kontroll, shkaku i bindjeve morale! Kisingjeri, atyre u propozoi kompromisin; qė ushtarėt izraelit tė stacionohėn nė tė dy anėt e rrugės nė mėnyrė qė tė fitohej pėrshtypja se njėmendėt ata e kontrollonin rrugėn, kurse pikat kontrolluese KB-a, nė mėnyrė qė tė  fitohej pėrshtypja e kontrollit ndėrkombėtar.
 
Ky shembull do tė mund tė ilustrohej edhe me rastin e aprovimit (nga ana e UNMIKU-ut dhe politikajve  me ekspert) tė Kornizės Kushtetuese tek ne ne Kosovė. Tek shqiptarėt fitohet pėrshtypja se njėmendėsisht ata do tė mund ta vėjnė nėn kontroll strukturėn e institucioneve tė dalura nga zgjedhjet parlamentare, bile nė mos pėr asgjė tjetėr, atėherė pėr shkak tė numrit mė tė madhė tė deputetve  qė aktualisht I kanė nė Parlamentin e parė Demokratik tė Kosovės, kurse tek serbėt ajo e “bllokimit”tė vendimeve parlamentare nė procesin  e vendosjes (shkaku I mekanizmit tė automatizimit qė paraprakisht i katapultoj 10 deputet serb!)dhe ajo e “integrimit” formal tė tyre si komunitet me rendėsi nė ndėrtimin e institucioneve tė para demokratike te Kosovės.
 
            Sipas rekomandimeve tona, tipit tė ndodhur tė konfliktit nė rastin e Kosovės, I cili I ka rrėnjėt gadi tė njė periudhe shekullore, nuk do tė mund t’i mjaftojnė vetėm modelet dhe tipologjitė e negocionimeve klasike tė bie fjala“kompromiseve” dhe tė atij tė”pajtimit me procedurė pėrfundimtare”, apo tė atij tė”zgjidhjes integrative”, tė cilėt dosido janė tė mirėpritur pėr t’i konsultuar, bile pėr shkak tė shkallės sė suksesit tė tyre afatgjat nė vendet ku ishin provuar problemet e pėrafėrta tė natyrės etnike, politike, tė drejtave tė njeriut,etj.nė mėnyrė qė tė absorbohen pėrvojat pozitive dhe ato negative. Nė kėtė drejtim e ndjejmė si obligim moral ,qė me ekspertėt qė I disponon tė ofrojė jo vetėm  njohurit mbi pėrvojėn e tė tjerėve, por edhe opinionin e vetė akademik  lidhur me kėtė problematikė.
 
Ngase fitohet pėrshtypja se partitė e mėdha politike, sikur kanė krijuar pėrshtypjen e vetėkanqėsisė me prezencėn e vetėvehtės nė skenėn politike, gjė qė ėshtė e pamjaftueshme kur tė kihet parasysh ritmet e ardhshme tė zhvillimeve rreth mėnyrės, apo ofertės qė duhet ta kenė ato para bashkėsisė ndėrkombėtare , pėr Integrimin e komuniteteve tjera nė strukturėn organizative, ndėrtuese, etj. tė legjitimitetit tė ri demokratik nė Kosovės.
 
Oferta pėr ndonjė Projekt apo para Projekt tė ri negociues pėr secilėn Parti politike tė Kosovės nuk do tė ishte mė ndonjė luks i veqant, kur tė kihen parasysh kokorisjet e tyre para elektoratit nė zgjedhjet e kaluara pėr posedimin e gjoja “njė alamet potenciali shkencor dhe politik” qė do tė mund tė zgjidhte ēdo problem me tė cilin do ballafaqohet  Kosova nė periudhėn e transicionit postkomunist!
 
Nė shoqėrit me traditė demokratike, organizatat joqeveritare, jo vetėm qė kritikojnė hapat e administruesve lokal e shtetėror, por ato edhe bėjnė pėrpjekje apo u ofrojnė alternativa tė reja nė ndėrtimin e shoqėrisė civile. Nė Kosovėn e pasluftės, iniciativat e tilla, askujt nuk duhet t’i duken tė pamundura pėr gjėrat tė cilat duhet bėrė nė drejtim tė ndėrtimit tė  diskursit tė ri stabilizues demokratik. IDERK-u,  nė mėnyrė tė padiskutuar do ta ndjek me idetė, propozimet, sygjerimet dhe analizat e veta, njė kurs tė tillė tė  rindėrtimit tė raporteve ndėeretnike  nė Kosovė.
 
 
(Autori ėshtė Drejtor Egzekutiv i IDERK-ut)


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.