21.09.2003 - Trepca.net

Anija e hapesires Galileo digjet ne atmosferen e Jupiterit


   

21 shtator 2003 / “Zėri i Amerikės”

Agjencia amerikane e hapėsirės shėnoi tė dielėn fundin e njėrit prej misioneve tė saj mė suksesshme, ndėrsa anija e hapėsirės Galileo digjet nė atmosferėn e dendur tė Jupiterit.

Shkencėtarėt e NASA-s thonė se sonda ka udhėtuar 4,6 miliardė kilometra gjatė misionit tė saj 14 vjeēar dhe tani po i mbarohet karburanti. Galileo ishte misioni i parė qė mati drejtpėrdrejt atmosferėn e Jupiterit dhe ka dėrguar nė tokė mijėra pamje tė planetit dhe hėnave tė tij.

Shkencėtarėt thonė se njė nga hėnat me emėr Europa ėshtė e mbuluar nga njė oqean i akullt dhe ndoshta mund tė ketė kushtet qė tė bėjnė tė mundur jetėn e gjallesave. Sondės i ishte vėnė emri i astronomit italian Galileo Galilei, qė ishte i pari qė pa hėnat e Jupiterit pėrmes teleskopit nė shekullin e 17-tė.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.