OPINIONE

   
21.09.2003 - Trepca.net

Njė artikull e disa probleme

(Ēėshtja e imazhit dhe sindroma e viktimizmit)


Nga Piro MISHA
 
Shkas qė u ula tė shkruaj u bė njė artikull i gjatė i botuar pak ditė mė parė nė gazetėn "Zėri i Popullit" (ZP, 14 gusht 2002). Artikulli titullohej "Realitetet pėrballė, pasqyrojnė realitetin e vetvetes", me nėntitull "Bollėku i zhurmės sė shtypit italian dhe politika e re shqiptare". Le ta themi qė nė fillim, ky artikull pa emrin e shkruesit, i nėnshkruar thjesht me inicialet ABC(!), qė merrte pėrsipėr t'iu kthente pėrgjigje shkrimeve tė botuara kohėt e fundit nė shtypin italian, ku pėrgojohet kryeministri i Shqipėrisė, z.Fatos Nano, mund tė konsiderohet si shembull se si nuk duhet trajtuar njė ēėshtje e tillė. Sigurisht, edhe unė jam i mendimit se nė ndonjė nga shkrimet nė fjalė kishte shumėēka qė tė linte njė shije jo tė mirė. Siē mendoj se ka arsye pėrse tė jemi tė pakėnaqur me mėnyrėn se si njė pjesė e shtypit italian ka trajtuar gjatė kėtij dhjetėvjeēari temėn e Shqipėrisė e te shqiptarėve.
 
Por qė njė episod mediatik ta paraqesėsh si njė krizė nė marrėdhėniet mes dy vendeve dhe me njė nervozizėm tė panevojshėm tė bėsh karshillėqe, duke iu kujtuar italianėve qė do bėnin mirė "tė mos shihnin qimen nė shtėpinė e tjetrit, por trarin nė shtėpinė e vet.", dhe pastaj, pasi kėput njė sėrė broēkullash tė tjera, duke e shpjeguar gjithshka me xhelozinė qė na paskeshin italianėt pėr marrėdhėniet e afėrta tė zotit Nano me ndonjė politikan tė lartė grek, i vė kapakun me kėrcėnimin se meqenėse italianėt na e gjykokan kėshtu gjendjen nė Shqipėri, atėhere ndoshta u dashkan "… parė nga e para edhe prania dhe roli i shumė forcave tė specializuara italiane nė kėtė vend.", e gjithė kjo nė rastin mė tė mirė do tė ishte njė mendjelehtėsi e papėrgjegjshme nė trajtimin e marrėdhėnieve me njė ndėr vendet qė prej vitesh ėshtė njė nga partnerėt kryesorė tė Shqipėrisė.
 
Sigurisht, s'do t'ia vlente tė merresha kaq gjatė me njė artikull, qė edhe pse i botuar pa emėr nė organin e partisė qė aktualisht ėshtė nė pushtet, nė fund tė fundit s'ėshtė veēse njė artikull. Siē nuk ia vlen tė merresh mė shumė nga ē'e meritojnė as me artikujt e shtypit italian (ku gjithsesi gjykoj se mėnyra qė zgjodhi z.Nano pėr ta trajtuar kėtė ēėshtje, duke hapur procedurat legale pėr shpifje ndaj revistės "Expresso", ėshtė mėnyra mė e mirė se si mund tė reagohet nė raste tė tilla.), sikur nga gjithė kjo histori tė mos dalin nė pah probleme qė, pėr mendimin tim, ėshtė tepėr e ngutshme tė sillen nė qendėr tė vėmendjes.
 
 
Ēėshtja e imazhit
 
S'ka dyshim se artikujt e botuar tash sė fundi nė shtypin italian duhen parė brenda kontekstit tė imazhit qė ekziston sot nė mbarė Europėn apo dhe mė gjėrė pėr Shqipėrinė dhe shqiptarėt. Faktikisht imazhi qė i kemi krijuar vetes pėrben njė ndėr faktorėt qė do tė vazhdojė tė na penalizojė pėr mjaft kohė. Sigurisht, njė temė si kjo meriton njė diskutim shumė mė tė thelluar, ku tė analizohen qė nga papėrgjegjshmėria e indiferenca absurde qė ka treguar shteti shqiptar gjatė gjithė kėtij dhjetėvjeēari pėr njė ēėshtje qė ēdo vend normal nė botė e merr tepėr seriozisht, e deri tek paefektshmėria e deritanishme e diplomacisė sonė, qė fatkeqėsisht jo rrallė ėshtė parė si njė mundėsi pėr tė bėrė ndere, apo pėr tė shpėrblyer militantėt pėr shėrbimet e bėra. Pėr ta ilustruar kėtė, s'ėshtė nevoja tė shkojmė larg, le tė mbetemi tek Italia dhe tė bėjmė pyetjen: a ia ka parė ndokush fytyrėn e diplomatėve tanė nė ekranin e ndonjė televizioni italian edhe atėhere kur gjatė dhjetėvjeēarit tė fundit, pėr njė arsye apo njė tjetėr, Shqipėria apo shqiptarėt ishin temė e ditės.
 
A ka parė kush ndonjė shkrim tė botuar nga pėrfaqėsuesit tanė tė nderuar, ku t'i shpjegohet opinionit publik italian se realiteti shpesh s'ėshtė aq i thjeshtėzuar sa ē'e paraqet shtypi, se pjesa dėrrmuese e emigrantėve s'janė kriminelė, por njerėz hallexhinj qė klishetė e medias i ndėshkojnė padrejtėsisht, se mes tyre ka aktualisht disa mijėra studentė shqiptarė, tė cilėt askush s'i zė nė gojė, e kėshtu me radhė. Shumėkujt ndoshta i kujtohet se si gjatė luftės sė Kosovės ambasadori jugosllav, e nė mos ai, dikush tjetėr nga ambasada e kėtij vendi, ishin tė abonuar tė pėrnatshėm tė thuajse ēdo emisioni televiziv ku diskutohej pėr Kosovėn, duke mbrojtur interesat e vendit tė vet. Sigurisht, s'do tė ishte e drejtė ta vinim gishtin vetėm tek pėrfaqėsia jonė nė Itali.
 
A s'ėshtė e njėjta gjendje edhe nė Greqi e gjetkė! Kur njė revistė si "Newsweek" botoi jo shumė kohė mė parė njė artikull qė e paraqiste Shqipėrinė si njė ndėr 10 vendet mė problemore nė botė, nė krah tė Afganistanit, Somalisė e Koresė sė Veriut, duke e shoqėruar artikullin me njė sėrė fotografish nga kriza e 1997, pa iu shėnuar atyre datėn kur ishin marrė, ēka pėrbėn njė falsifikim tė dėnueshėm profesional, a s'ėshtė absurde qė nė vend qė tė protestojmė ne, ngrihet dhe proteston zyra e OKB-sė nė Tiranė! Sigurisht, mund tė sillen shumė shembuj tė tillė qė dėshmojnė nevojėn e rikonceptimit tė shumėēkaje nė shėrbimin tonė diplomatik, ku po tė pėrjashtojmė pak njerėz, mes tė cilėve do tė fusja padyshim dhe ambasadorin e emėruar tani rishtaz nė Romė, pjesa tjetėr e pėrfaqėsuesve tanė s'kanė as aftėsitė intelektuale e as ato profesionale pėr tė kryer shumėēka qė duhet kėrkuar nga pėrfaqėsimi diplomatik i njė vendi, qė pas njė izolimi tė gjatė kėrkon tė integrohet ne botėn moderne.
 
Kur bėn fjalė pėr njė temė si kjo s'ka se si tė mos tė vijnė ndėrmend shfaqjet e pėrsėritura tė masohizmit qė kemi dėshmuar gjatė gjithė kėtij dhjetėvjeēari, kur politikanėt tanė s'kanė lėnė tė zezė pa thėnė kundėr vendit tė vet nėpėr forumet ndėrkombėtare, me shpresėn naive se po godisnin kundėrshtarėt e tyre politikė.
 
 
A e meritojmė imazhin qė kemi?
 
Kjo ėshtė njė pyetje qė ka ardhur koha t'ia bėjmė vetes, pa u fshehur mė pas retorikave boshe. Sepse, do tė ishte mė sė paku naive qė ēėshtjen e imazhit ta reduktonim nė njė ēėshtje perceptimi mediatik. Ne mund tė nervozohemi kur shtypi i njė vendi apo njė tjetri e thjeshtėzon realitetin e gjėrave, ekzagjeron, tregohet joprofesional kur as qė merr mundimin tė verifikojė vėrtetėsinė e fakteve qė pėrdor. Por, veē, le tė mos harrojmė, prostitutat shqiptare s'janė thjesht njė trillim mediatik. As trafikantėt e drogės. Fakti ėshtė qė prej vitesh jemi bėrė njė vend qė eksportojmė probleme, njė vend ku dy herė brenda njė dekade u desh tė vinin ushtritė e huaja qė tė ndalonin marrėzinė tonė vetėshkatėrruese.
 
Nė ē'vend tjetėr tė Europės dalin ende cubat rrugės pėr tė grabitur udhėtarėt! Kėto s'janė thjesht fantazimet dashakeqe tė ca gazetarėve, as frut i ndonjė konspiracioni, nga ata qė na pėlqen tė besojmė kur duam ta lajmė veten nga pėrgjegjėsitė. Shtypi italian, grek apo i vendeve tė tjera mund tė na paraqesė nė mėnyrė tė sipėrfaqshme, mund tė jetė edhe i instrumentalizuar e tendencioz, ai ėshtė padyshim pėrgjegjės nė mjaft raste pėr pėrforcimin e stereotipeve qė e njėsojnė sot shqiptarin me krimin, ēka na bėn me tė drejtė tė indinjohemi. Por veē le tė mos harrojmė tė vėrtetėn e hidhur se eksporti ynė kryesor vazhdon tė mbetet (pavarėsisht nga mungesa e shifrave tė besueshme) emigracioni, apo ē'ėshtė mė e keqja, droga, prostitutat e trafiqet e tjera. Kėtė s'ka njeri qė s'e di. Dhe asnjė propagandė, sado e efektshme qoftė ajo, s'do tė arrinte ta ndryshonte dot realisht imazhin qė i kemi krijuar vetes, po s'kuptuam se ndryshimi duhet tė fillojė sė pari kėtu. Rruga e gjatė e mundimshme e rikuperimit tė emrit tonė tė mirė s'fillon me gjetjen e alibive, siē bėn psh. artikulli i ZP-sė, ku rreket tė pėrligjė e shesė pėr normale, nė emėr tė ca tė ashtuquajturave tradita e karakteristika tė veēanta tė popullit tonė, qė politikanėt tė shkokan t'iu zėnė derėn restoranteve e t'i bien qylit, apo tė pranojnė "ndere" e "financime".
 
Qė kjo ekziston, madje nė pėrmasa shqetėsuese, ėshtė njė turp, por qė organi zyrtar i partisė nė pushtet tė pėrpiqet tė na e shesė si diēka normale, kjo ėshtė njė tregues qė gjėrat kanė shkuar larg. Kur e mira dhe e keqja, e ligjshmja dhe e paligjshmja bėhen diēka relative, kjo ėshtė shenjė e sigurt se njė shoqėri ėshtė e sėmurė. Simptomat e kėsaj sėmundjeje tek ne kanė kohė qė janė shfaqur. Nė fund tė fundit, mjaft me kėto formula qė na paraqesin si njė vend tė veēantė. Qytetėrimi europian, pėr tė cilin flasim aq shumė, nė fund tė fundit ėshtė ai sistem vlerash e rregullash, qė e detyruan pak ditė mė parė njė politikan tė lartė gjerman tė jepte dorėheqjen. vetėm sepse u zbulua se kishte pėrdorur privatisht bileta avioni tė fituara me miljet e mbledhura nga udhėtimet zyrtare! Nė s'na pėlqejnė kėto vlera e rregulla, atėhere t'i lėmė hilet tona tė vogla, le tė mos gėnjejmė as veten e as tė tjerėt, t'i biem drejt e tė kthehemi ne Arnautistanin, ku me ē'shihet, shumėkush do tė ndihej mirė.
 
Sigurisht, kėto sa thashė mund tė duken vogėlsira para problemeve madhore me tė cilat pėrballen pjesa mė e madhe e shqiptarėve. Por janė pikėrisht kėto vogėlsira qė formojnė kontekstin e shtetit ligjor e tė njė shoqėrie civile, fjalė kėto me tė cilat fatkeqėsisht ėshtė abuzuar kaq shumė.
 
Pak ditė mė parė gazeta amerikane "Washington Post", duke iu referuar situatės nė Kosovė shkruante "Nėse udhėheqja e shqiptarėve tė Kosovės dėshiron qė kėrkesat e saj pėr pavarėsi tė merren seriozisht, atėhere duhet tė fillojė njė luftė serioze kundėr krimit tė organizuar dhe tė fillojė zbatimin e ligjit." I njėjti mesazh ka kohė qė na ėshtė dėrguar. Eshtė e kotė tė shohim ėndrra me sy hapur: pa ndryshuar imazhin qė kemi, ēka do tė thotė pa luftuar seriozisht krimin, as qė mund tė bėhet fjalė pėr integrim nė Europė. Pėrkundrazi, muri i vizave sa do tė vijė duke u lartėsuar.
 
A mund tė luftohet vėrtet krimi? Fushata e fundit kundėr skafeve, qė padyshim duhet pėrshėndetur, tregon qartė se mundėsitė janė, nė se ekziston vullneti politik. Por s'mund tė jetė veēse hapi i parė. Krimi i organizuar do mund tė luftohet realisht vetėm atėhere kur krimineli fajtor pėr krime nga mė mizoret ta dijė se do ta paguajė shtrenjtė atė qė bėn, qė trafikantėt e drogės e tregtarėt e vajzave ta dinė se pronat e vėna me paratė e krimit do t'iu konfiskohen! Kur tė mos mjaftohet me pezullimin nga detyra tė policėve qė bashkėpunojnė me krimin, qė pastaj tė na bėhen pronarė tė lokalesh luksoze nė qendėr tė Tiranės, por kur ata tė ndėshkohen nė mėnyrė shembullore. Kur gjykatėsit e prokurorėt tė japin llogari se ku i gjetėn paratė pėr jetėn qė bėjnė e pėr vilat e ndėrtuara plazheve!
 
Dihet se krimi i organizuar luftohet vėrtet vetėm kur atij i priten rrėnjėt politike e ekonomike, kur i konfiskohen pronat ku ka investuar paratė e krimit. A mund tė quhemi vend normal kur askush s'kujtohet tė pyes askėnd se ku i gjeti paratė pėr tė bėrė investime qindra mijėra dollarėshe! Vetėm pak kohė mė parė nė njė operacion tė madh tė policisė italiane u arestuan 104 shqiptarė tė akuzuar pėr njė mijė e njė tė zeza. U tha zyrtarisht se shumat marramendėse tė nxjerra nga krimi ishin investuar nė Shqipėri. A u hap vallė ndonjė hetim! Sa lokale nė Tiranė dihet se janė bėrė me para krimi, madje nė ndonjė rast pronari ndodhet i arrestuar diku jashtė! Mund tė vazhdohet gjatė me shembuj tė tillė, pėr ta pėrfunduar me njė shembull nga kronika e ditėve tė fundit.
 
Pak ditė mė parė policia deklaroi se e dinte prej kohe se pronarėt e njė hoteli nė Sarandė, tė vrarė njeri nė Tiranė e tjetri nė Spanjė, qenkeshin tė lidhur me krimin. Atėhere del pyetja: I ka njoftuar vallė policia politikanėt tanė tė lartė qė tė mos shkonin nė kėtė ēerdhe tė krimit, sepse me ē'mbaj mend, sė paku vitin qė shkoi, aty gjeje jo pak nga politikanėt mė tė lartė tė kėtij vendi! Dhe duke vazhduar me kėtė arsyetim: A s'ka ardhur koha qė tė nxirret njė ligj qė ta bėjė tė detyrueshme transparencėn e financimeve tė partive e tė fushatave elektorale tė tė gjitha niveleve, pėr tė shmangur lidhjet e dyshimta mes politikės dhe krimit! Parlamenti bėn mirė qė heton financimet e mundshme tė shtypit nga shėrbimet e fshehta. Por, a s'do te bėnte mirė tė niste hetimin edhe tė burimeve financiare tė medias, pas atij sinjali shqetėsues qė u dha nga hetimi i ēėshtjes kokaina!
 
Pyetjet qė mund tė bėhen sot janė tė shumta dhe ato kėrkojnė zgjidhje. Rruga mė e keqe e mundshme ėshtė tė marrim rolin e viktimės, duke mbyllur sytė para problemeve qė kemi, siē bėn artikulli i pėrmendur. Nė tė vėrtetė njė prirje e tillė ekziston, madje ėshtė njė ndėr tiparet qė na dallon. "Shqiptarit nuk i pėlqen kurrė tė shohė dhe tė njohė fajin dhe tė metėn e tij; i pėlqen kurdoherė tė ngarkojė njė tjatrė.", shkruante Mithat Frashėri dekada mė parė. Mos na e paskan fajin tė huajt qė, siē vuri nė dukje me tė drejtė dhe ministri mė i ri i Brendshėm, prej dhjetė vjetėsh nuk arrihet tė gjenden sė paku dhjetė policė e dhjetė punonjės pėr aeroportin e Rinasit, kėsaj porte ku ēdo vizitor bėn kontaktin e parė me vendin, qė tė shfaqin minimumin e respektit qė njė shtet ka pėr veten! Si mund tė kėrkojmė respekt nga tė tjerėt kur s'respektojmė dot veten. PS e Vlorės protestonte para pak kohe pėr emrin e keq qė i paska dalė qytetit, qė padyshim s'e meriton. Por mund tė pyesėsh: ē'ka bėrė kjo organizatė, apo pushteti lokal nė Vlorė, deputetėt e Vlorės qė ky emėr i keq tė ndryshojė? A ka bėrė ndonjėherė vaki qė kėta njerėz qė s'iu vjen mirė pėr emrin qė ka qyteti i tyre, tė marrin nismėn pėr tė mbledhur vlonjatėt qė tė protestojnė, duke u distancuar nga ajo pakicė kriminale qė ėshtė bėrė shkas qė ky qytet tė njihet nė mbarė botėn si njė ndėr qendrat e trafiqeve.
 
Apo t'i kėrkojnė Parlamentit e medias qė tė mos indinjohen e shqetėsohen (me tė drejtė) vetėm kur motovedeta italiane bėhet shkas qė tė mbyten disa shqiptarė, por tė shqetėsohen dhe ta ngrinin zėrin dhe kur, pak javė mė parė, skafistėt vlonjatė hodhėn nė det e mbytėn (pėr tė disatėn herė) disa kurdė tė pafajshėm! Te indinjohen nė radhė tė parė se u vranė njerėz tė pafajshėm, sė dyti edhe pėr ndikimin qė kanė fakte tė tilla nė imazhin e qytetit tė tyre A ėshtė kujtuar psh. PS e Vlorės ta pyesė policinė apo prokurorinė nė se ka hapur vallė deri mė sot ndonjė hetim pėr rastet kur skafistėt kanė qenė shkaktarė tė drejtpėrdrejtė tė vrasjes sė qėnieve njerėzore? Sa janė skafistėt qė vuajnė aktualisht dėnimin jo thjesht pėr trafikim tė paligjshėm njerėzish, por pėr vrasje, pėr trafikim droge, e kėshtu me radhė.
 
Sot nė tė vėrtetė ekzistojnė kushtet qė mbarė shoqėria shqiptare tė dėshmojė se po distancohet nga ai pragmatizėm ekstrem i rrezikshėm qė pėrligj gjithshka nė emėr tė pasurimit. Lufta pa kompromis kundėr krimit, jo thjesht e vetėm atij banal e primitiv tė qėnieve tė mjera qė shndėrrohen nė vrasės pėr pesė pare gjė, (ēka dėshmon se sa e gjatė ėshtė rruga e shoqėrisė sonė drejt qytetėrimit), por nė radhė tė parė kundėr atyre kriminelėve qė sot kapėrdisen si tė parėt e vendit, do tė ishte njė hap i parė nė rrugėn e gjatė drejt rifitimit tė dinjitetit tonė e integrimit real nė Europė.

TREPCA.NET: Shkrimin e P. Mishės pėr lexuesit e Trepca.net-it e mundėsoi z. Ēerēiz LOLOĒI pėr ēka i jemi shumė mirėnjohės.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.