OPINIONE

   
21.09.2003 - Trepca.net

Polemikė

KUR TĖ PARAQITET BUDALLALLĖKU NĖ NJĖ STINĖ, NUK ĖSHTĖ SHUMĖ KEQ, TĖ NGELIN EDHE TRI STINĖ TJERA TĖ MENĒURISĖ, POR TRAGJIKE ĖSHTĖ KUR TĖ PĖRFSHINĖ BUDALLALLĖKU NĖ TĖ KATĖR STINĖT E VITIT KALENDARIK, SIKUR NĖ RASTIN KONKRET TĖ SHKENCĖTARIT-SHARLATAN HYSAMEDIN FERAJT!!!


20 shtator 2003 / Shkruan: Kadri MANI, prof.

Kėshtu p.sh. edhe unė nė vend se tė isha duke u marrė me ndonjė projekt efektiv pėr realizimin e bashkimit tė shpallur a tė heshtur kombėtar, duhet tė humbė kohė duke u marrė me budallėqet e udhėheqėsve kryesor(ė) tė Kosovės. (Hysamedin Feraj)

Mendjemadhi arrogant Hysamedin Feraj, nxėnės i vėrbėr i mendmadhit arrogant Abdi Baleta, i cili merr frymė pėrmes gabzherrit tė mėsuesit e tė vet, dhe merr frymė me gradė, pas mėshirės e dėshirės qė ia lėshon apo ia mungon mėsusi i vet tekanjoz-skandaloz!!

Dhe tekat e skandalet e tyre tė veēanta e tė pėrbashkėta s`kanė tė sosur:

1.Skandali i tentimit donkishotest e sanēopanēist qė ta shpallnin Skėndėrbeun- tradhtar e Hamzanė- patriot, nuk u pėrkrah nga askush, dhe as pati ndonjė bujė, porse iu ra- nė ujė!!!

Ngelet tė dihet se si kaluan tė turpėruar kokėulur pėrpara padronėve tė tyre, pėr mosrealizimin e atij Projekti tė skicuar, pėr interesat e veta sektare-myslimane!?!

2.Skandali i aleancės pėr mosngacmim midis pastisė sė tyre tė ashtuquajtur Rimėkėmbja Kombėtare Shqiptare, tanimė e dėshtuar, apo e linduer shtatanike dhe iu cofi nė lindje, dhe partisė socialiste nė grahmat e fundit pėr tė cofur si e tillė, dinosaure, e cila nuk u reformua dot dhe ėshtė e desinuar pėr zhdukje.

3.Skandali i vėrsuljes me arsye e paarsye kundėr Dr. Sali Berishės, pėr t`i plotėsuar kėrkesat e padronėve, si vasalė vasalėsh tė vasalėve!!!

4.Skandali i fundit apo i pafundėsisė, vėrsuljet kundėr Dr. Ibrahim Rugovės, alias kundėr Pavarėsisė tė Kosovės, arritėn kulmin e antikombėtarizmit tė tyre tė propaganduar aq shumė si"kombėtarė tė kulluar", pėr ta fshehur me marifete tradhtinė e shekullit!!!

Kėshtu, sikur qė e kanė parė dhe qė do ta shohin lexuesit, nė artikullin e vet tė turpit, me rreth 70 gabime, me titull:"

"SEZONI I BUDALLĖKUT POLITIK"- shkencėtari-sharlatan, Hysamedin Feraj, si ēdo herė arrogant e mendjemadh, mbivėhet si njė arbitėr me imunitet patronazhi kujdestar, qė politikanėt kosovarė t`i shpall- Budallenj!!!

"Kėshtu p.sh. edhe unė nė vend se tė isha duke u marrė me ndonjė projekt efektiv pėr realizimin e bashkimit tė shpallur a tė heshtur kombėtar, duhet tė humbė kohė duke u marrė me budallėqet e udhėheqėsve kryesor(ė) tė Kosovės." (Hysamedin Feraj)- e nė fakt as ka nevojė tė merret me "budallallėqet" e tjerėve, sepse i dalin dhe i teprojnė budallallėqet e veta dhe tė mėsuesit tė ve!!

Dhe duke vajtuar pėr simbolet, ai tenton t`i fsheh kėmbėt prej gjarpėri gjakatar, e nė fakt ai pėrmbush edhe njė kėrkesė tė padronėve tė vet pėr destruktivitet e pėr hutimin e masės, sa pėr t`i tollovitur punėt tona tė mbara pėr prosperitet, duke filluar nga tollovitja e Rendit tė Ditės- Pavarėsia e Kosovės!!

Nė tė vėrtetė, ai godet pikėrisht Pavarėsinė e Kosovės, sepse me vėrsuljen kundėr tre udhėheqeseve kosovarė, alias kundėr tri partive tė koalicinit nė pushtet, ai godet gjithė alektoratin kosovarė, dhe porosia vetvetiu del: duhet rifilluar edhe me njė Princ Vidin e II-tė dhe me ripėrsėritjen e historisė, ngase populli shqiptar nuk di ta qeverisė veten, as di ta zgjedhė president- Abdi Baletėn!!

Ja njė dialog midis njė prishtinasi e njė tiranasi:

"Pėrse nuk po i kundėrviheni asaj Partie tė Rimėkombėjes Kombėtare Shqiptare, qė me aq alarm po i bie borisė tė atij treni tė zi?"

" Kur e sheh se treni i kundėrshtarit vetvetiu po rrėshqet nga binarėt dhe po shkon nė humnerė, pėrse u dashka qė edhe ne ta shtyjmė, duke i zhyetur durat!?!"

Kėshtu, shkencėtari-sharlatan, i pa moralshėm e pa dinjitet, pa aftėsi organizative as prirje shteformuese, pėrmend njėfarė "projekti efektiv", ēfarė as ka pasė e as do tė ketė nė jetėn e vet tė zezė.

__________________

Lexoni e (mos) besoni!

SEZONI I BUDALLĖKUT POLITIK

26 prill 2003 

Shkruan: Hysamedin Feraj

Muajt e parė tė kėtij viti u shfaqėn si njė sezon i budallėkut politik tė subjekteve dhe udhėheqėsve kryesor(ė) politik(ė) tė Kosovės. Budallėku filloi me nismėn e Rugovės pėr ndėrrimin e simboleve kombėtare-shtetėrore tė Kosovės, u pasua nga nisma e Ramush Haradinajt pėr shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės dhe tani ka kulmuar nė vendimin e Hashim Thaēit pėr moratoriumin ndaj statusit tė Kosovės.

Qėndrimi i Thaēit u shfaq sapo dukej se dy tė parat u tėrhoqėn disi.

Nisma e Haradinajt pėr shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės ishte njė dėmtim i rėndėsishėm i veprimtarisė pėr pavarėsinė e Kosovės, ndėr tė tjera, sepse e banalizonte, e bėnte qesharake pavarėsinė e Kosovės. Pavarėsia kudo mbahet si njė nga ēėshtjet mė serioze, madje tė shenjta. Pavarėsia shpallet njėherė e jo njiqind herė. Mbasi njė popull dhe institucinet e tij pėrfaqėsuese shpallin pavarėsinė, kėrkojnė nga shtetet dhe popujt e tjerė njohjen e pavarėsisė. Ėshtė ēėshtje e vullnetit tė atyre popujve nėse e njohin dhe kurė e njohin. Ndėrsa duke e shpallė e rishpallė njiqind herė, pavarėsia bėhet njė gjest qesharak, veprim i zakonshėm qė nuk kėrkon ndonjė qėndrim serioz nga shtete dhe popuj tė tjerė. Po tė bėhej siē thotė Haradinaj, tė rishpallet pavarėsia, atėherė shtetet, popujt e tjerė dhe pėrfaqėsuesit e tyre(,) e kanė lehtė t'i pėrgjigjen kėrkesės sė tij pėr njohjen e pavarėsisė: "Nuk po ta njohim edhe kėsaj radhe, po mos u mėrzit se e shpallni prapė. Ju ia keni marrė dorėn ta shpallni pavarėsinė me qindra herė, kėshtu qė ne nuk po nxitohemi. Derisa ju vetė nuk e njihni vullnetin qė keni shpallė pėr pavarėsi, e vini nė dyshim, e shpallni prapė etj., atėherė nuk kemi pse tė nxitohemi e ta njohim ne. Mos u mėrzitni, mos u mėrzitni, e shpallni prapė. Atėherė shohim e bėjmė. Po presim sa ta shpallni edhe njė herė".

Budallėku i nismės bėhet edhe mė i madh kur dihet se pavarėsia mbasi shpallet nuk zhbėhet. Vendi mund ta humbė pavarėsinė nga pushtimi i huaj. Por edhe nė kėtė rast, mbasi rifitohet pavarėsia, nuk shpallet por thjeshtė thuhet se vendi u ēlirua. Meqė e ka dėshirė Haradinaj(,) mund tė kujtoj se edhe Enver Hoxha mbas ēlirimit tė Shqipėrisė nga pushtimi nazi-fashist(,) nuk e shpalli pavarėsinė e Shqipėrisė, por ēlirimin e vendit, ndėrsa shpallja e pavarėsisė mbetej ajo e vitit 1912.

Aq mė keq nėse Haradinaj e mori kėtė nismė pėr tė larguar vėmendjen nga problemet qė i krijuan me ligjin: pavarėsia e vendit, ideja e shenjtė e saj(,) nuk mund tė pėrdoret pėr interesa private dhe me interesat e popullit e tė kombit(,) nuk luhet pėr interesa private-personale.

I ndodhur bosh dhe pa i matė fare pasojat qė mund tė sjellė(,) Rugova hodhi idenė e ndryshimit tė simboleve kombėtare shqiptare, pa u kėrkuar nga askush, pa qenė fare e nevojshme, pa mundur tė lidhet nė asnjė aspekt me pavarėsinė e Kosovės, por duke hedhė skemat e njė ndarjeje tė madhe ndėrmjet shqiptarėve si komb. Tani duket se ėshtė tėrheqė nga kjo nismė(,) duke dhėnė shpresė se merr parasysh kritikėn intelektuale dhe opinionin publik kundėr. Por duke njohur stilin e Rugovės por tė mos vepruar ashpėr e, megjithkėtė, pėr tė mos u tėrheqė nga "e vetja", nuk ėshtė ēudi qė tė mose ketė heqė ende dorė nga kjo nismė.

Pėr vite tė tėra(,) Thaēi pothuaj nuk ka shfaqė ndonjė ide tė rėndėsishme. Mė nė fund(,) vendosi tė thotė njė "fjalė tė madhe": tė shpallim moratoriumin e statusit tė Kosovės!

Tani edhe kjo nismė ėshtė qortuar nga anė tė ndryshme dhe ėshtė refuzuar nga opinioni shqiptar, por shija e hidhur e budallėkut tė saj vazhdon ende.

Ėshtė njė nismė pa kuptim nė shumė drejtime. Me tė drejtė, mė duket se Bob Doll, tėrhoqi vėmendjen se njeriu (ose subjekti i caktuar) nuk mund t'i vė moratorium vetes.

Fajla "moratorium" do tė shotė shtyrje e afatit tė shlyerjes sė njė pagese a borxhi (nga lat. 'mora' - 'shtyrje'). Nė politikė termi moratorium pėrdoret pėr shtyrjen e shlyerjes sė borxheve ose pagesave tė ndryshme, edhe ndėrmjet shteteve. Por termi nuk mund tė pėrdoret pėr ēėshtje tė tilla si pavarėsia, statusi politik etj. Mirėpo nė rastin e Thaēit as nuk pritet qė tė di e tė njoh(ė) pėrdorimin e termave politik(e) duke pėrfshirė edhe pėrdorimin e zakonshėm tė tyre.

Njeriu, dashamirės ndaj tij, mund tė thotė se Thaēi e ka pėrdorė termin nė kuptimin e drejtpėrdrejtė nga latinishtja(,) qė do tė thotė "shtyrje"(,) duke dashur tė thotė se "unė, Hashim Thaēi dhe partia ime do ta shtyjmė pėr mė vonė ēėshtjen e statusit tė Kosovės". Pra(,) mund tė merret si njė dėshirė pėr tė folė me "fjalė tė mėdha", pėr tė pėrdorė fjalėn "moratorium" nė vend se tė flasė shqip e tė pėrdorė fjalėt "shtyrje', "lėnie pėr mė vonė", "pėr tė ardhmen", nė kėtė rast(,) shtyrjen e pėrcaktimit tė statusit tė Kosovės. Nė kėtė rast(,) duket se gabimi ka ardhė nga dėshira naive pėr me folė me "fjalė tė mėdha", me fjalė tė huaja(,) qė tė duket "intelektual".

Por edhe i kuptuar kėshtu(,)budallėku mbetet i dukshėm dhe i dėmshėm. Kosova(,) sa u pėrket shqiptarėve(,) e ka statusin tė pėrcaktuar: pavarėsinė. Pėr shqiptarėt(,) statusi nuk vihet nė dyshim. Nga shqiptarėt, politikanėt, pėrfaqėsuesit dhe institucionet e Kosovės(,) ka mbetė vetėm tė kėrkohet qė pavarėsia e Kosovės tė njihet edhe nga popuj, shtetet etj., tė huaja. Tė huajt mund tė shtyjnė pėr mė vonė deklarimin e vet pėr statusin qė i njohin Kosovės, mund tė mos e bėjnė shpejtė etj., por nuk ka kuptim qė njė pėrfaqėsues i njė partie politike shqiptare(,) tė vė 'moratoriumin", ta shtyj pėr mė vonė njohjen e pavarėsisė sė vendit tė vet, tė Kosovės. Prandaj Doll i habitur ka thėnė se njeriu nuk mund t'i vė moratorium vetes!

Pėr mė keq, shpallja e moratoriumit nga Thaēi tregon(,) se ai nuk e njeh pavarėsinė e Kosovės, dhe le tė kuptohet(,) se mund tė pranoj(ė) edhe ndonjė status tjetėr pėr te. Thaēi deklarohet se e shtyn pėr mė vonė pėrcaktimin e statusit tė Kosovės, duke shpallė kėshtu se nuk e ka pėrcaktuar ende atė, se nuk njeh pavarėsinė e Kosovės si status tė saj tanimė tė pėrcaktuar, por e konsideron atė ēėshtje tė hapur dhe qė do tė diskutohet mė vonė.

Me idenė e moratoriumit(,) Thaēi bashkohet me Haradinajn nė idenė(,) se nuk e njohin as vetė pavarėsinė e Kosovės(,) si status i pranuar nga shqiptarėt(,) qė ata mendohet se pėrfaqėsojnė dhe aq mė pak(,) tė ngulin kėmbė para faktorit ndėrkombėtar(,) qė tė njoh(ė) pavarėsinė e Kosovės. Nė qoftė se nuk e njeh pavarėsinė e Kosovės(,) sepse nuk e ka shpallė ai dhe partia e tij, atėherė bashkohet me Haradinajn edhe nė shndėrrimin e idesė sė pavarėsisė(,) nė ide e ndjenjė qesharake tė shqiptarėve faqe botės. Pavarėsia nuk lidhet dhe nuk duhet lidhė me njė person a parti tė veēantė. Pėrndryshe(,) tė huajtė vazhdimisht mund tė gjejnė njė parti qė nuk e njeh pavarėsinė, madje mbasi tė jetė shpallė nga Thaēi dhe partia e tij(,) mund tė krijojnė njė parti tė re qė tė mos e pranoj(ė)pavarėsinė(,) sepse ėshtė shpallė nga Thaēi para se partia e re tė jetė kriujar, se unė mund tė krijojė sot njė parti politike dhe tė them se nuk e njoh pavarėisnė e Shqipėrisė tė shpallur mė 1912(,) sepse partia i me nuk ka pas ekzistuar dhe nuk e ka dhėnė pėrlqimin etj., etj. Nė qoftė se ky ėshtė motivi pse Thaēi nuk e njeh pavarėsinė e Kosovės, pse e sheh statusin e Kosovės tė papėrcaktuar edhe pėr vetė atė dhe shqiptarėt qė pėrfaqėson, atėherė ai bashkohet mė Haradinajn edhe nė gatishmėrinė pėr ta pėrdorė ēėshtjen e shenjtė tė pavarėsisė(,) pėr interesa private ose partiake, pėr pėrdorimin e interesave tė kombit nė interes tė vetes e tė partisė.

Tė gjitha kėto ide kanė qenė veēse tė dėmshme edhe budallėk nė kėnvėshtrim intelektual. Pėr fat tė mirė(,) asnjė prej tyre nuk ka gjetė mbėshtetje nė popullsi, madje pavarėsisht nga pėrkatėsia partiake, duke dėshmuar se popullsia qėndron(,) nė shumė drejtime(,) mė lartė se udhėheqėsit e vet politik(ė) dhe se nė ēėshtje tė mėdha ėshtė e gatshme tė ngrihet edhe kundėr udhėheqėsve tė vetė partiak(ė): idetė e Rugovės janė qortuar edhe nga mbėshtetės tė tij, e po kėshtu edhe tė Thaēit e Haradanijat janė qortuar edhe nga mbėshtetėsit e tyre.

Si pėrfundim(,) mund tė thuhet se ky ka qenė njė sezon i shterpėsisė ideore tė politikanėve tė Kosovės. Nė masėn mė tė madhe kjo shterpėsi vjen nga ndrojtja e tyre pėr t'u pėrcaktuar pėr tė vetmin opcion racional dhe tė mbrojtshėm intelektualisht: bashkimin kombėtar tė shqiptarėve nė njė shtet kombėtar (etnik). Idetė e tjera ėshtė e lehtė tė argumentohen si budallėk, sepse nė tė vėrtetė ashtu janė.

Politika e bashkimit mund tė shihet nė tė dy shfaqjet e saj: veprimtarinė e heshtur dhe tė shpallur. Mė sė miri do tė ishte tė ndiqet politika e shpallur e bashkimit kombėtar. Por nė qoftė se kanė frikė se me kėtė humbin mbėshtetjen e faktorit ndėrkombėtar, do tė duhej tė dėshmonin para shqiptarėve se pėr kėtė ndjekin "bashkimin e heshtur" ("silent integration") d.m.th. ndjekjen e politikave tė atilla(,) qė realisht bėjnė bashkimin(,) derisa ky tė bėhet edhe fakt juridik ndėrkombėtar. Edhe pa e shpallė, madje edhe mbrenda Kornizės(,) mund tė realizohen njė numėr i madh politikash qė bėjnė bashkimin faktik shqiptar. Dhe pėr kėtė jo vetėm nuk kanė pengesa nga ndėrkombėtarėt, por janė krejt nė pėrputhje me deklarimet dhe prirjet mbizotėruese tė zhvillimeve ndėrkombėtare. Por pėr kėtė duhet pak vullnet, pak trimėri dhe pak, fare pak dituri.

Por, tė pazotėt pėr ta bėrė cilėndo prej tyre, bashkimin e shpallur apo bashkimin e heshtur, ose tė dyja krahas(,) politikanėt e Kosovės gjatė kėtij sezoni dolėn me ide qė rrėnohen lehtė(,) duke i vėnė nė pozitėn e vėshtirė tė njerėzve qė nuk dinė ēka flasin e ēka bėjnė. Meqenėse, siē u tha, asnjė prej kėtyre ideve nuk ka gjetė mbėshtetje dhe janė qortuar nga shumė anė(,) kėtu dėshiroj vetėm tė uroj(,) bashkė me lexuesit(,) qė ky katėrmujor i kėtij viti tė ketė qenė njė sezon budallėku dhe qė ky sezon dashtė zoti e ka mbaruar dhe nuk vazhdon gjithė vitin. (Megjithėse ka rrezik se ēka mbillet nė pranverė, korret nė vjeshtė).

Por dėm kanė bėrė, qoftė edhe se kanė humbė energji debatesh e analizash. Kėshtu p.sh. edhe unė nė vend se tė isha duke u marrė me ndonjė projekt efektiv pėr realizimin e bashkimit tė shpallur a tė heshtur kombėtar, duhet tė humbė kohė duke u marrė me budallėqet e udhėheqėsve kryesor(ė) tė Kosovės. Dhe kėshtu angazhohen edhe shumė energji shqiptare. Dashtė zoti e po kalon sezoni i budallėkut!

Ēka jep shpresė ėshtė konstatimi se tani shqiptarėt kanė filluar tė marrin argumentin e drejtė ngado qė vjen(,) e jo vetėm nga udhėheqėsit e vetė partiak(ė), se megjithėse mund t'i mbėshtesin partitė dhe udhėheqėsit e vet partiak(ė) nė pėrgjithėsi, pėr qėndrime tė veēanta qė argumentohen si tė gabuara nga zėra tė tjerė, tė rinjė, edhe antarėt e partive nuk mbėshtesin patjetėr udhėheqėsit e vet partiak(ė), por mbėshtesin argumentin mė tė fortė.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.